Odleżyny – zapobieganie i leczenie

04 stycznia 2015 18:58
ORIM

W ramach studium bylem na sympozium poswieconym leczeniu odlezyn.Wystawialo sie tam wiele firm z wieloma roznymi opatrunkami,srodkami do oczyszczania i leczenia odleżyn.Był rowniez wyklad na temat larwoterapi.Poczytajcie o tym

https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/01/13/larwoterapialeczniczy-opatrunek-z-larw/

Mielismy kiedys na oddziale pacjenta ,który wyleczył  głębokie odleżyny po zastosowaniu terapii larwami-nie podczas pobytu u nas oczywiście.Nam ta wiedza w praktyce opiekunkowej raczej się nie przyda ,ale zagadnienie jest ciekawe bo mimo ,ze rzeczywiscie skuteczne wciąż nowatorskie i rzadko stosowane.Nowinki warto znac ,chocby z czystej ciekawosci:)
04 stycznia 2015 19:24 / 3 osobom podoba się ten post
mleczko47

Są odlezyny na ktore nie ma rady.Nic nie pomoże jedna sie zamyka nastepna sie otwiera.Wazne jest tez dieta o ktorej nie piszemy w tym topiku.Wiele czynników wpływa na powstawanie odlezyn i nie jest to wina ani opiekunki ani rodziny.Często materac też nie pomaga są to rany samoistnie powstające np gdy pdp traci na wadze i  ubywa mięśni.Sa ulubione miejsca a tez sa takie gdzie na ma nacisku a odlezyna sie wytworzy. Tylko zapobieganie  może przynieść pożądany efekt trzeba używac Sudocremu profilaktycznie smarowac miejsce narażone na uciśk,oklepywac delikatnie i utrzymywać w czystosci i suchości.To jest własciwa droga, bo pozniej to już tylko czarna rozpacz i cierpienie.

Zgadzam się z Tobą , miałam Pdp jeszcze w Polsce , zaczęła tracić na wadze , miała  papierową skórę ,codziennie starałam się ją pionizować i w miarę możliwości obmywać , a nie szorować myjką czy gazą , kiedy już leżała myłam bardzo delikatnie i osuszałam dotykiem. Wszelkie tarcia i przesuwania po ranie kończą się zdarciem naskórka , a potem infekcją i to co zawsze się mówi nawadnianie to podstawa , odwodniony chory, to przyczyna wielu innych dolegliwości w tym również skłonność do odleżyn .
04 stycznia 2015 19:30 / 5 osobom podoba się ten post
Evvex

Zgadzam się z Tobą , miałam Pdp jeszcze w Polsce , zaczęła tracić na wadze , miała  papierową skórę ,codziennie starałam się ją pionizować i w miarę możliwości obmywać , a nie szorować myjką czy gazą , kiedy już leżała myłam bardzo delikatnie i osuszałam dotykiem. Wszelkie tarcia i przesuwania po ranie kończą się zdarciem naskórka , a potem infekcją i to co zawsze się mówi nawadnianie to podstawa , odwodniony chory, to przyczyna wielu innych dolegliwości w tym również skłonność do odleżyn .

Ewunia jak pisze o opiece czy pielegnacji pdp nigdy nie ściemniam.Nie wiem przecież wszystkiego ja nie mam wykształcenia medycznego a moja styczność z medycyna to tylko szczepienia ochronne. To wszystko przerabiałam moze  nie potrafie fachowo określić bo do googla nie zagladam ale pisze to co sie sprawdziło w mojej pracy jako opiekunka.Dziekuje za te słowa, zwłaszcza że to od fachowca.
04 stycznia 2015 20:35 / 1 osobie podoba się ten post
mleczko47

To już wyższa szkoła.Po co mi takie informacje z ktorych nie moge skorzystać.Wole czytac to co mi się w pracy przydaje.I co ułatwaia pracę a odlezynami niech się zajmą fachowcy.Ja nie mogę tylko zepsuc tego co oni naprawią,takie moje zadanie przy pdp.

Takie info to dla samego siebie i wlasnej wiedzy.A to co nam wolno robic tu w DE przy odlezynach to juz inna bajka
04 stycznia 2015 20:37
kasia63

Mielismy kiedys na oddziale pacjenta ,który wyleczył  głębokie odleżyny po zastosowaniu terapii larwami-nie podczas pobytu u nas oczywiście.Nam ta wiedza w praktyce opiekunkowej raczej się nie przyda ,ale zagadnienie jest ciekawe bo mimo ,ze rzeczywiscie skuteczne wciąż nowatorskie i rzadko stosowane.Nowinki warto znac ,chocby z czystej ciekawosci:)

To nie jest rozwiazanie nowatorskie.Bylo stosowane juz w starozytnosci np w Rzymie.Nie do odlezyn jako takich ale przy ranach jakie odnosili legionisci w bitwach i wdawala sie gangrena.
Mozna podpowiedziec rodzinie ze cos takiego istnieje.Tyle to mozemy,a co oni zrobia to juz nie nasza sprawa
04 stycznia 2015 20:42 / 1 osobie podoba się ten post
ORIM

To nie jest rozwiazanie nowatorskie.Bylo stosowane juz w starozytnosci np w Rzymie.Nie do odlezyn jako takich ale przy ranach jakie odnosili legionisci w bitwach i wdawala sie gangrena.
Mozna podpowiedziec rodzinie ze cos takiego istnieje.Tyle to mozemy,a co oni zrobia to juz nie nasza sprawa

Zgoda,ale pokaż mi szpitakw PL gdzie przychylnie na takie metody patrzą.... Z tego punktu widzenia nowatorskie:)Nawet leczenie pijawkami i uznanie specjalizacji hirudologa tez niewiele zmieniło,tez lekarze niechetnie do tej metody podchodza a jest bardzo skuteczna:)Na wszystkie medyczne nowinki trzeba czasu,zawsze tak było od starozytności:)
04 stycznia 2015 20:44 / 2 osobom podoba się ten post
mleczko47

Ewunia jak pisze o opiece czy pielegnacji pdp nigdy nie ściemniam.Nie wiem przecież wszystkiego ja nie mam wykształcenia medycznego a moja styczność z medycyna to tylko szczepienia ochronne. To wszystko przerabiałam moze  nie potrafie fachowo określić bo do googla nie zagladam ale pisze to co sie sprawdziło w mojej pracy jako opiekunka.Dziekuje za te słowa, zwłaszcza że to od fachowca.

I widzisz tutaj się nie zgodzę , znam parę pielęgniarek które dżydżownicą nie powinny się zajmować, choć jak wszystkim wiadomo posiadają one zdolność regeneracji, natomiast znam całą masę osób które z racji doświadczenia , czy to ze względu na okoliczności , czy z potrzeby, mają taką wiedzę i umiejętność , że mogłyby elaboraty i książki o pielęgnacji chorego napisać.Nie trzeba być fachowcem , ale trzeba mieć ochotę nim zostać i to jest tak naprawdę w tej dziedzinie istotne.
04 stycznia 2015 20:47 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Zgoda,ale pokaż mi szpitakw PL gdzie przychylnie na takie metody patrzą.... Z tego punktu widzenia nowatorskie:)Nawet leczenie pijawkami i uznanie specjalizacji hirudologa tez niewiele zmieniło,tez lekarze niechetnie do tej metody podchodza a jest bardzo skuteczna:)Na wszystkie medyczne nowinki trzeba czasu,zawsze tak było od starozytności:)

problem z lekarzami to moze jest taki ze producenci antybiotykow funduja im " doksztalcanie" w znanych kurortach a ci od larw i pijawek jeszcze tego nie robia
04 stycznia 2015 20:47 / 2 osobom podoba się ten post
Evvex - taka np.dżdżownica kalifornijska ,hodowlana wymaga duzo zachodu ,żeby pożytek z niej był i dochód:)Hi hi hi
Ale to fakt ,żadne wykształcenie nie zastąpi doswiadczenia-w żadnej dziedzinie:)
04 stycznia 2015 20:57 / 4 osobom podoba się ten post
kasia63

Zgoda,ale pokaż mi szpitakw PL gdzie przychylnie na takie metody patrzą.... Z tego punktu widzenia nowatorskie:)Nawet leczenie pijawkami i uznanie specjalizacji hirudologa tez niewiele zmieniło,tez lekarze niechetnie do tej metody podchodza a jest bardzo skuteczna:)Na wszystkie medyczne nowinki trzeba czasu,zawsze tak było od starozytności:)

Kasia , u mnie w szpitalu z resztą jak w każdym, były określone metody i obowiązywało to cały personel , ale sama byłam świadkiem jak ordynator radził rodzicom '' idżcie do homeopaty , my wytłukliśmy antybiotykami wszystko i to dobre też , teraz to albo medycyna niekonwencjonalna , albo rozmowa z najwyższym może pomóc'' ile w nowatorskich metodach skuteczności nikt nie wie . Uważam że trzeba być otwartym ,  motto brzmi ''nie szkodzić'' ale często i gęsto to i już zaszkodzić nie ma możliwości ,więc próbować nie zawadzi.
05 stycznia 2015 10:41 / 2 osobom podoba się ten post
mleczko47

Margolcia nie pisz tylko,że posłuchałaś mojej rady i podjełaś taką decyzję.Zeby zagłuszyć swoje sumienie obiecuję Ci uroczyście i publicznie,jeżeli wyrazisz taka wole zapraszam Cie do współpracy.Szukam kogoś - dziewczyna z ktora sie zmieniałam zrezygnowała z przyczyn osobistych- odeszła z opiekuństwa.Stella tak jak wielokrotnie opisyałam jest superancka kasa też.Nie jest to praca na czarno* więc smiało moge na forum napisać.Zastanów się przemyśl i daj mi znać.Nie bedą z Tobą ustalała tego w zaciszu skypa czy meila bo tak nie potrafie.Myślę,że Moderator nie usunie wpisu, gdyż to nie jest pierwszy na forum o podobnej treści z takiej formy korzystało już wiele opiekunek. (niektore na czarno).Na orkiestre powitalna nie licz ale na szczerość i miłe przywitanie możesz liczyć.
 
Zeby utrzymać sie w temacie to napisze: wydaje mi sie,że pdp chorzy na parkinsona nie odczuwaja tak silnie bólu przy odleżynach zaobserwowałam to wielokrotnie.A moze mnie sie tylko tak wydaje? bo nawet przy głębokich ranach nie szukaja wygodnej pozycji,ktora zmniejsza ból a wręcz przeciwnie wiercą sie urażając te miejsca.

Mleczko, nie bede komentowac Twojego pierwszego zdania, bo znasz mnie. Co do drugiego i propozycji to przyznam sie w skrycie liczyłam, ze moze mi zaproponujesz.....?hahaha. Dzieki wielkie, zobaczymy co sie wykluje w H i jak mi sie tam "ułozy".
 
Co do Parkinsonowych pdp, zgadzam sie, moja byla pdp, P, cukrzyca, początki demencji, nigdy nie skarzyla sie na ból. Miala niewielka odlezyne, ktora w dwa tygodnie zaleczylismy z pomoca lekarza i sudokremu(hahaha). 
05 stycznia 2015 12:10 / 3 osobom podoba się ten post
margolcia

Mleczko, nie bede komentowac Twojego pierwszego zdania, bo znasz mnie. Co do drugiego i propozycji to przyznam sie w skrycie liczyłam, ze moze mi zaproponujesz.....?hahaha. Dzieki wielkie, zobaczymy co sie wykluje w H i jak mi sie tam "ułozy".
 
Co do Parkinsonowych pdp, zgadzam sie, moja byla pdp, P, cukrzyca, początki demencji, nigdy nie skarzyla sie na ból. Miala niewielka odlezyne, ktora w dwa tygodnie zaleczylismy z pomoca lekarza i sudokremu(hahaha). 

Jak się nie ułoży , to sie może "ustawi":))
19 stycznia 2015 21:00 / 3 osobom podoba się ten post
ORIM

Takie info to dla samego siebie i wlasnej wiedzy.A to co nam wolno robic tu w DE przy odlezynach to juz inna bajka

W przypadku mojej podopiecznej sprawdzila sie pianka poliuretanowa ligasano . Pani 100 latka , waga ok 30kg, odlezyna na kosci ogonowej. Rane codziennie wypelnialo sie pianka , potem co drugi dzien . Po miesiacu rana wygojonona, pozostala blizna w ksztalcie gwiazdki.
19 stycznia 2015 21:13
janka70

W przypadku mojej podopiecznej sprawdzila sie pianka poliuretanowa ligasano . Pani 100 latka , waga ok 30kg, odlezyna na kosci ogonowej. Rane codziennie wypelnialo sie pianka , potem co drugi dzien . Po miesiacu rana wygojonona, pozostala blizna w ksztalcie gwiazdki.

A to ciekawostka ,bo tę piankę i opatrunki Ligasano to głównie w pielęgnacji stóp się stosuje na odciski i halluxy.Ale jak i na odleżyny działa to dobrze wiedzieć.
20 stycznia 2015 08:51 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

A to ciekawostka ,bo tę piankę i opatrunki Ligasano to głównie w pielęgnacji stóp się stosuje na odciski i halluxy.Ale jak i na odleżyny działa to dobrze wiedzieć.

Cytuję, bo zastosowanie jest rzeczywiscie szersze :
Ogromne możliwości lecznicze produktów Ligasano® Biały i Zielony potwierdzają lekarze i podolodzy.  Gąbki Ligasano® mają niespotykane właściwości opatrunkowe. Są przeznaczone do stosowania na trudno gojące się rany, odleżyny pooperacyjne, owrzodzenia żylne i powstałe na skutek ucisku. Dzięki Ligasano® wyleczenie z tak trudnych dolegliwości jest już możliwe. Są bardzo przydatne w podologii jako odciążenie stóp oraz opatrunki po niektórych zabiegach podologicznych jak głębokie i bolące odciski na stopach, brodawki, głęboko wrastające paznokcie z tzw. „dzikim mięsem”. Gąbki Ligasano® idealnie służą jako odciążenia na pękające pięty czy haluksy.