Odleżyny – zapobieganie i leczenie

03 stycznia 2015 10:39 / 6 osobom podoba się ten post
Ja nie wiem po co te kłotnie, komus chyba bardzo zalezy. Jade do krainy słonca, stolicy flamenco. Bedzie ciezko ale kiedy nie jest, w tej pracy nawet jak sie fizycznie nie narobisz to psychicznie wykancza. Kręgosłup moj to juz osobny temat, po prawie czy juz (sama nie wiem, straciłam rachube)10 latach pracy w tym zawodzie kręgosłup juz nie jest taki jaki był. Ale jest to wyzwanie dla mnie i pojade, bo ja lubie tak na przekór przeciwnoscią wszelkim, taka jestem, najwyzej....będę płakac i jak przyjdzie mi być wścieklą to tylko na siebie.Pdp, jest (z rozmowy telefonicznej i na skype) sympatycznym czlowiekiem(nie stary!!!) a dla mnie wazne jest ze chce pomocy i mowi o tym jawnie. Widzialam juz dom, pokoj(wybor nalezy do mnie) nawet uliczke, spory jej kawalek, przy krorej bede mieszkac. Jestem oczarowana okolica, to jest tez duzy atut. Pozywiom uwidim, jade.
03 stycznia 2015 10:44 / 1 osobie podoba się ten post
margolcia

Ja nie wiem po co te kłotnie, komus chyba bardzo zalezy. Jade do krainy słonca, stolicy flamenco. Bedzie ciezko ale kiedy nie jest, w tej pracy nawet jak sie fizycznie nie narobisz to psychicznie wykancza. Kręgosłup moj to juz osobny temat, po prawie czy juz (sama nie wiem, straciłam rachube)10 latach pracy w tym zawodzie kręgosłup juz nie jest taki jaki był. Ale jest to wyzwanie dla mnie i pojade, bo ja lubie tak na przekór przeciwnoscią wszelkim, taka jestem, najwyzej....będę płakac i jak przyjdzie mi być wścieklą to tylko na siebie.Pdp, jest (z rozmowy telefonicznej i na skype) sympatycznym czlowiekiem(nie stary!!!) a dla mnie wazne jest ze chce pomocy i mowi o tym jawnie. Widzialam juz dom, pokoj(wybor nalezy do mnie) nawet uliczke, spory jej kawalek, przy krorej bede mieszkac. Jestem oczarowana okolica, to jest tez duzy atut. Pozywiom uwidim, jade.

Poczytalas tego linka, ktory ci wyslalam dotyczycego tych odlezyn? Ja jestem przerazona, ale informacje tam zawarte wydaja mi sie na miejscu i przydatne
03 stycznia 2015 10:48 / 2 osobom podoba się ten post
Pyza

:-) Poczytalas tego linka, ktory ci wyslalam dotyczycego tych odlezyn? Ja jestem przerazona, ale informacje tam zawarte wydaja mi sie na miejscu i przydatne :-)

Tak, Pyzusiu, wczytalam sie i dziekuje, własnie takich rad teraz potrzebuje, robie sciagi, pare rzeczy musze na niemiecki przetłumaczyc, bo zadna ze mnie alfa i omega, terminy lekarskie i tym podobne nigdy nie byly moja mocna strona w jez niemieckim. Wszystko sobie ponotuje i zaopatrzona w taka własnie bron ostrego razenia polece wziac byka za rogi, hahaha! Dziekuje! 
03 stycznia 2015 10:51 / 1 osobie podoba się ten post
margolcia

Tak, Pyzusiu, wczytalam sie i dziekuje, własnie takich rad teraz potrzebuje, robie sciagi, pare rzeczy musze na niemiecki przetłumaczyc, bo zadna ze mnie alfa i omega, terminy lekarskie i tym podobne nigdy nie byly moja mocna strona w jez niemieckim. Wszystko sobie ponotuje i zaopatrzona w taka własnie bron ostrego razenia polece wziac byka za rogi, hahaha! Dziekuje! 

Ja bym tam wydrukowala sobie te informacje  Poszperaj jeszcze w internecie, na pewno cos jeszcze znajdziesz, ale pamietaj to tylko internet ktos wprowadzil te informacje, oby sie tylko zgadzaly :-DDD
03 stycznia 2015 11:01 / 3 osobom podoba się ten post
Liczylam w tym temacie na wiecej rad od samych opiekunek, duzo mam juz, sa przecie wsrod nas ASY(pigułki)bardzo pomocne. Kilka osob wysłalo mi bardzo pomocne rady dotyczące odlezyn na priv, szkoda bo temat tu otwarty i doswiadczenie tychze opiekunek bezcenne, moze obawialy sie bo taka draka sie zrobiła w temacie.
03 stycznia 2015 11:28 / 6 osobom podoba się ten post
margolcia

Liczylam w tym temacie na wiecej rad od samych opiekunek, duzo mam juz, sa przecie wsrod nas ASY(pigułki)bardzo pomocne. Kilka osob wysłalo mi bardzo pomocne rady dotyczące odlezyn na priv, szkoda bo temat tu otwarty i doswiadczenie tychze opiekunek bezcenne, moze obawialy sie bo taka draka sie zrobiła w temacie.

No i całkiem niepotrzebnie.Owszem odleżyny, czy inne sączace rany jak np.owrzodzenie podudzi wskutek żylaków,( a z tym również mozna się spotkać pracując w opiece), to niełatwe zadanie ,ale da się ogarnąć.Oczywiście potrzebna jest wspołpraca z lekarzem i Pflegedienstem w przypadku ran rozległych i głebokich,ale bywają sytuacje, np. w weekend ,kiedy może zajść potrzeba, że będziemy musiały działać same.Mam na mysli np. zerwanie opatrunku przez pdp.W takich sytuacjach dobrze mieć nr tel. do przychodni dyżurujących w weekend, ale często tak bywa, że do zdartego opatrunku nikt przyjechac nie chce, udzielą najwyżej instrukcji przez telefon i każą się zgłosić do lekarza w poniedziałek, bądź zamówić wizytę domową.Abstrahując od ran, w przypadku zagrożenia życia wzywamy pogotowie,ale to każdy wie:).
A co ja to chciałam napisać:) Chciałam napisać,że miałam pdp ,z demencją, szybko przemieszczającą się  z punktu A do punktu B z owrzodzeniami podudzi.No i ta pdp z uporem maniaka zrywała opatrunki.Omówiłam sprawę z lekarzem, który ujęty moją zbolałą miną zaopoatrzył mnie sierotę w srodki opatrunkowe w razie W, a ponadto wypisał buteleczkę neuroleptyku w kroplach.Zapisał w karcie, jaki jest stan rzeczy i że własnie w razie potrzeby opatrunki będą zmieniane w domu.Wszystko jest kwestią organizacji,ale po prostu są osoby, które zwyczajnie nie przełamią oporów,żeby człowiekiem z odlezynami, czy innymi atrakcjami się zajmować.To zrozumiałe, niektore i pampersa nie zmienią.Po prostu takie zlecenie nie jest dla każdego.
Dopiszę jeszcze,że w profilaktyce odleżyn bardzo sa pomocne specjalistyczne poduszki, a i przyspieszają gojenie już tych istniejących poprzez zwolnienie ucisku.Są rózne kształty i różne wielkości tych poduszek.
My opiekunki możemy odlezynom zapobiegać, pomagać w leczeniu już istniejących(myślę o pielęgnacji),chociaż i awaryjne sytuacje się zdarzają.No i jeszcze czujność i obserwacja chorego.Od tego wiele zależy:)
03 stycznia 2015 11:43 / 1 osobie podoba się ten post
Oraz od tego,Tina ,żeby mieć szczęście i trafić na normalnego lekarza i Pfl. a nie takich ,któzy traktuja opiekunke jak niedorozwinieta debilkę z dzikiej krainy i nie słuchają kompletnie co zaobserwowała...Bo i takie przypadki sioę zdarzają przecież.Margolcia pojedzie bo lubi wyzwania i oby miała to szczęscie ,połowe już i tak ma bo PDP rozumny jest:)Margolciu , a czy pomijajac uroki Hiszpanii ,kasa choć warta tego wyzwania?:)
03 stycznia 2015 11:50 / 5 osobom podoba się ten post
kasia63

Oraz od tego,Tina ,żeby mieć szczęście i trafić na normalnego lekarza i Pfl. a nie takich ,któzy traktuja opiekunke jak niedorozwinieta debilkę z dzikiej krainy i nie słuchają kompletnie co zaobserwowała...Bo i takie przypadki sioę zdarzają przecież.Margolcia pojedzie bo lubi wyzwania i oby miała to szczęscie ,połowe już i tak ma bo PDP rozumny jest:)Margolciu , a czy pomijajac uroki Hiszpanii ,kasa choć warta tego wyzwania?:)

A to też prawda.Mnie to się na szczęście rzadko zdarzało,chociaż z Pflege to bywało różnie,ale wtedy sama kontaktowałam się z lekarzem. Kasa musi być przyzwoita przy takim zleceniu, innej opcji nie ma:) Zauważyłam też tendencję,że firmy do ciężkich zleceń wysyłają nowicjuszki, często ze słabą znajomością języka, a to jest kardynalny błąd i kończy się nieciekawie. Kiedy podejrzewałam,że coś jest nie tak, to po prostu nie decydowałam się na zlecenie, a takie zlecenia za marną kasę wcale mnie nie interesowały:)
 
Dodam jeszcze, że przy takich chorych też ktoś pracować musi:) Jeżeli firmy przyjęły by inną taktykę i oferowały trudne zlecenia za dobry pieniądz osobom z językiem i kwalifikacjami,a nie patrzyły tylko jak jakaś nieświadoma osoba da się wmanewrować, to może nie miałyby problemów z obsadzaniem trudnych zleceń.
03 stycznia 2015 13:24 / 1 osobie podoba się ten post
margolcia

Liczylam w tym temacie na wiecej rad od samych opiekunek, duzo mam juz, sa przecie wsrod nas ASY(pigułki)bardzo pomocne. Kilka osob wysłalo mi bardzo pomocne rady dotyczące odlezyn na priv, szkoda bo temat tu otwarty i doswiadczenie tychze opiekunek bezcenne, moze obawialy sie bo taka draka sie zrobiła w temacie.

może moglabyś skopiować z maila i wkleić tutaj? Bez podania , kto to napisał, żeby nie naruszyć ustawy o ochronie danych osobowych :)
Dobrych rad nidy nie za dużo, i nigdy nie wiadomo , kiedy mogą nam się przydać.
03 stycznia 2015 13:33
daisy_44

może moglabyś skopiować z maila i wkleić tutaj? Bez podania , kto to napisał, żeby nie naruszyć ustawy o ochronie danych osobowych :)
Dobrych rad nidy nie za dużo, i nigdy nie wiadomo , kiedy mogą nam się przydać.

To świetny pomysł daisy_44, wiedzy nigdy za dużo ...
03 stycznia 2015 14:10 / 4 osobom podoba się ten post
tina 100%

A to też prawda.Mnie to się na szczęście rzadko zdarzało,chociaż z Pflege to bywało różnie,ale wtedy sama kontaktowałam się z lekarzem. Kasa musi być przyzwoita przy takim zleceniu, innej opcji nie ma:) Zauważyłam też tendencję,że firmy do ciężkich zleceń wysyłają nowicjuszki, często ze słabą znajomością języka, a to jest kardynalny błąd i kończy się nieciekawie. Kiedy podejrzewałam,że coś jest nie tak, to po prostu nie decydowałam się na zlecenie, a takie zlecenia za marną kasę wcale mnie nie interesowały:)
 
Dodam jeszcze, że przy takich chorych też ktoś pracować musi:) Jeżeli firmy przyjęły by inną taktykę i oferowały trudne zlecenia za dobry pieniądz osobom z językiem i kwalifikacjami,a nie patrzyły tylko jak jakaś nieświadoma osoba da się wmanewrować, to może nie miałyby problemów z obsadzaniem trudnych zleceń.

W 100 % zgadzam sie z Tobą. To było moje pierwsze zlecenie, jezyk słaby, moja poprzedniczka też była tylko raz w De(pracowała w Heimie- prowadzonym przez Polaka, wykorzystywana na maksa). Ja miałam opanowana odmiane ich, Sie, no, du, koleżanka mówiła w bezokolicznikach:). Czas przeszły- no tak, to sie zdarzyło wczoraj, dwie godziny temu, po obiedzie...No, dobra nie śmiejcie sie:) Miałyśmy przykazane,że w razie pogorszenia stanu pdp- dzwonic do córki.. Ale,że na szczesie nie byłyśmy głupie, coś tam zostało z wiedzy medycznej - dałyśmy rade. Ja do tego byłam jeszcze uparta- zgłosiłam córce,że pdp ma m.in. obłożony jezyk, mocz brzydko pachnie i jest go mało( tu sie ukłoniła praca na urologii) i takie tam rzeczy i potrzebny lekarz. Córka wezała lekarke prowadzaca - która potwierdziła moje przypuszczenia( wiecie jak "urosłam" w oczach rodziny?). A to wszystko za 1000E ( miało byc 900- wynegocjowałam), a rodzina płaciła 2000 plus 70 koszt podróży w jedną strone( opiekunka nie musi wracac:))
03 stycznia 2015 14:20 / 4 osobom podoba się ten post
Mój poprzedni pdp miał odleżyny na stopach, a dokładnie na piętach. Przekazano mi pacjęta twierdząc, że nie powinno się myć stóp tylko smarować 2 x dziennie maścią natłuszczającą. Miałam nakładać na noc specjalne buty oraz podkładać rulon pod jego stopy, aby nie dotykały podłoża. Po pierwszej nocy te stopy pdp były bardzo brzydkiego zapachu ( zastanawiałam się dlaczego nie mam umyć tych stóp i w jaki sposób one mają się wygoić). Koleżanka poradziła mi że na odpażenia można zastosować szare mydło ( tu w De jest to białe mydło) do obmywania skóry. Spróbowałam i nakładałam gróbiej maści. Stopy pdp po krótkim czasie zaczynały się goić mimo zakazu jakiej kolwiek higieny ( mycia ). Pflege były zadowolone z rezultatów, ja w sumie też, bo przyznam że się troszkę bałam iż robię coś nie tak. Pdp miał chore nerki, serce, korzystał z pieluchomajtek, był wysadzany na kibelek,a nie był w stanie samodzielnie się podnieść. Druga odleżyna zrobiła mu się w miejscu na kości ogonowej. Któregoś razu obtarła mu się skóra w tym miejscu i to w bardzo krótkim czasie, bo zaledwie w dwie godzinki, pdp siedział akurat na fotelu. Przy wieczornej wizycie Pflege stwierdziła że wystarczy smarować to maścią Kinder-Crem i się wygoi. Stosowałam się do zaleceń uprzednio dbając o higienę, otarcie w prawdzie do czasu mojego wyjazdu już się kończyło goić. Mojej zmienniczce po trzech tygodniach z prawie wygojonego miejsca zrobiła się paskudna odleżyna. Wiem tylko tyle, że my same nie możemy interweniować w leczeniu czy zmianie opatrunków pdp. Były stosowane specjalne opatrunki i co dziennie rana była czyszczona, przemywana i pdp dostawał antybiotyk do ustnie.
03 stycznia 2015 14:57 / 3 osobom podoba się ten post
Tez zajmowalam sie chora z odlezyna przy kosci ogonowej i pflege obejrzala i kazala kupic masc przeciwgrzybicza ,i poskutkowalo,wygoilo sie to nawet w stosunkowo krotkim czasie
03 stycznia 2015 15:13
margolcia

Ja nie wiem po co te kłotnie, komus chyba bardzo zalezy. Jade do krainy słonca, stolicy flamenco. Bedzie ciezko ale kiedy nie jest, w tej pracy nawet jak sie fizycznie nie narobisz to psychicznie wykancza. Kręgosłup moj to juz osobny temat, po prawie czy juz (sama nie wiem, straciłam rachube)10 latach pracy w tym zawodzie kręgosłup juz nie jest taki jaki był. Ale jest to wyzwanie dla mnie i pojade, bo ja lubie tak na przekór przeciwnoscią wszelkim, taka jestem, najwyzej....będę płakac i jak przyjdzie mi być wścieklą to tylko na siebie.Pdp, jest (z rozmowy telefonicznej i na skype) sympatycznym czlowiekiem(nie stary!!!) a dla mnie wazne jest ze chce pomocy i mowi o tym jawnie. Widzialam juz dom, pokoj(wybor nalezy do mnie) nawet uliczke, spory jej kawalek, przy krorej bede mieszkac. Jestem oczarowana okolica, to jest tez duzy atut. Pozywiom uwidim, jade.

Margolciu powodzenia Serduszko, ja chciałam ci tylko podpowiedzieć, a może już wiesz z własnego doświadczenia, że można sobie ułatwić pracę prosząc rodzinę lub bardziej Pflege o maszyny podnoszące jeżeli jest taka potrzeba. A ty zaoszczędzisz trudu podnoszenia pdp.i odciążysz swój kręgosłup.
03 stycznia 2015 15:28 / 4 osobom podoba się ten post
Edi

Margolciu powodzenia Serduszko, ja chciałam ci tylko podpowiedzieć, a może już wiesz z własnego doświadczenia, że można sobie ułatwić pracę prosząc rodzinę lub bardziej Pflege o maszyny podnoszące jeżeli jest taka potrzeba. A ty zaoszczędzisz trudu podnoszenia pdp.i odciążysz swój kręgosłup.

Edi, z wywiadu wiem, ze pacjent nie jest transferowany, powiedziano mi nawet, ze jest to w jego przypadku nie wskazane. Obracanie tak, jak najbardziej. Pdp na moją prosbe po naszej "konferencji" na skype chce miec luftmaterac, licze ze do mojego przyjazdu juz bedzie. Teraz mam problem innego rodzaju hahaha, ciuchy, robie renament w szafie!!!