Konfirmacja

26 maja 2017 19:39 / 4 osobom podoba się ten post
ewa59

Kościół do którego chodzi moja Pdp i cała jej rodzina ma 1200 lat ( tysiąc dwieście ). Ojciec zięcia Pdp byl tam Pastorem. Dwa razy pytałam o te lata bo myślałam, że źle zrozumiałam.....pierwsza moja wizyta w tym kościele i ogromny szok i zaskoczenie.....gdzie jest ołtarz....? Nie ma...!! Tylko Chrystus na krzyżu....z boku mównica i to wszystko. W oknach nie ma witraży, żadnych obrazów Świętych, żadnych kwiatów, ozdób, złoceń.....nic. Tylko ławki a na nich poduszki pod siedzenie. Totalny minimalizm. I tak powinien wyglądać kościół.....

Tam msze raz w tygodniu.., to księza (pastorzy) jeszcze widza co zrobić z pieniędzmi...  )))))
26 maja 2017 19:43 / 2 osobom podoba się ten post
dorotee

Nowadanuto, ja jako chyba powoli porzadny katolik bywam czesto takze na mszy w kosciele ewangelickim, mimo odmiennego porzadku mszy to jest to samo co w kosciele katolickim. Tylko nasze zaangazowanie, czasami w Polsce na mdzy lud nie wie jak sie zachowac bo praktykuje rzadko:-)) teatr bywa tu i tam. Teologicznie wiecej nas laczy niz dzieli. Do Aleksji wlasciwie Bog nie jest z zasady jeden, Bog jest jeden.

Witaj Dorotee... Dla mnie kazde Twoje słowo jest miłe...
26 maja 2017 21:01 / 1 osobie podoba się ten post
nowadanuta

Witaj Dorotee... :-) Dla mnie kazde Twoje słowo jest miłe... :-)

wiesz, jak ja pisze na skroty-:))) Kasia 63 dobrze to ujela, troche pi marmurach pojechala ale co tam,  budowa kosciola ,jego styl nie zawsze odzwierciedla konfesje. Kosciol 1200 napewno nie jest od podstaw ewangelicki. Czasami minimalizm Kosciola ewangelickiego u samych ewangelikow budzi cos w rodzaju tesknoty za pewnym rozbudowaniem ,troche przepychu na chwale boska.
26 maja 2017 21:01 / 1 osobie podoba się ten post
nowadanuta

Witaj Dorotee... :-) Dla mnie kazde Twoje słowo jest miłe... :-)

wiesz, jak ja pisze na skroty-:))) Kasia 63 dobrze to ujela, troche pi marmurach pojechala ale co tam,  budowa kosciola ,jego styl nie zawsze odzwierciedla konfesje. Kosciol 1200 napewno nie jest od podstaw ewangelicki. Czasami minimalizm Kosciola ewangelickiego u samych ewangelikow budzi cos w rodzaju tesknoty za pewnym rozbudowaniem ,troche przepychu na chwale boska.
26 maja 2017 21:10 / 2 osobom podoba się ten post
kasia63

Zwykły śmiertelnik ,również katoli tez nie wie z czym ma do czynienia.Zdaża mi się bywa w kościele katolickim w PL przy okazji różnych uroczystości.Często jest tak/obserwuję/,że gdyby ksiądz nie powiedział np.teraz usiądźmy,teraz wstańmy,ludzie nie bardzo wiedzieliby co po kolei robić:)Taka to jest ta katolickość,niestety.
Jeśli trafi mi się niemeicka konfirmacja z pewnością ją opiszę od/do:):)Sama jestem ciekawa:)
I jeszcze jedno-w niemeickich kościołach podoba mi się brak przepychu.Nawet pokusiłabym się o puentę:normalny kościół dla normalnych ludzi.Ot,co.

Ja wlasnie odkrylam kapiaca zlotem bazylike dla siebie, przed laty skromny gotyk,neogotyk mnie fascynowal w kosciele. To teraz nie jestem normalna)) czy co? troche inna kultura, Marcin Luther byl Niemcem, tutaj najbardziej widac jego nauke, z racji jezyka. Zteszta ewangelicy tez funduja na rzecz kosciola, czasem ku przetazeniu swoich rodzin)
26 maja 2017 21:54 / 1 osobie podoba się ten post
Mnie np.wręcz zszokowała katedra w Zurychu-pusta,nawet ołtarz taki "bidny" w porównaniu do naszych kościołów.Spodziewałąm się czegoś zupełnie innego.
27 maja 2017 07:14 / 1 osobie podoba się ten post
dorotee

wiesz, jak ja pisze na skroty-:))) Kasia 63 dobrze to ujela, troche pi marmurach pojechala ale co tam,  budowa kosciola ,jego styl nie zawsze odzwierciedla konfesje. Kosciol 1200 napewno nie jest od podstaw ewangelicki. Czasami minimalizm Kosciola ewangelickiego u samych ewangelikow budzi cos w rodzaju tesknoty za pewnym rozbudowaniem ,troche przepychu na chwale boska.

Wiem jak Ty na skróty piszesz... Dobrze, że moja córka ma podobnie ... bom przyzwyczajona... A jak tak się "rozpiszesz"  na trzy linijki to nawet wiem o co chodzi .., a Twoje spostrzeżenia bardzo ciekawe...
27 maja 2017 16:09 / 1 osobie podoba się ten post
dorotee

Nowadanuto, ja jako chyba powoli porzadny katolik bywam czesto takze na mszy w kosciele ewangelickim, mimo odmiennego porzadku mszy to jest to samo co w kosciele katolickim. Tylko nasze zaangazowanie, czasami w Polsce na mdzy lud nie wie jak sie zachowac bo praktykuje rzadko:-)) teatr bywa tu i tam. Teologicznie wiecej nas laczy niz dzieli. Do Aleksji wlasciwie Bog nie jest z zasady jeden, Bog jest jeden.

Popieram drogą koleżankę.
27 maja 2017 18:54 / 1 osobie podoba się ten post
Barbara niepowtarzalna

Miałam się nie wtrącać , ale nie wytrzymam ...
Cyt. " z niewiedzy " ......tak zakończyłaś post kierowany do Danki ...Pomądrowałaś się , skrytykowałaś , ale jakoś nie zauważyłam , żebyś dokładnie wyjaśniła na czym polega konfirmacja . A tego się spodziewałam . Uważnie przeczytałam Twojego posta , uważnie posta Danusi ...W Twoim nie doczytałam wyjaśnienia .....tylko jakieś gorzkie żale ....Post Danusi napisany jest lekko , żartobliwie , ale nie doczytałam w nim żadnej krytyki , którą jej zarzuciłaś ..
O co chodzi Aleksja ? ....Chyba tylko o bicie piany . 

Ok,Basiu! Napisalam,ze nie jestem w stanie,w skrocie,napsac czym jest konfirmacja.Konfirmacja jest  komunia sw.Bez bierzmowania,bo takowego w kosciele ew.nie ma.Nie bede bic piany,tylko glupio pomyslalam,ze tez mam prawo wyrazic swoje zdanie.Coz...mylilam sie.To nie ja mam gorzkie zale..ale to tak tylko na marginesie.
27 maja 2017 19:01 / 1 osobie podoba się ten post
Aleksja

Ok,Basiu! Napisalam,ze nie jestem w stanie,w skrocie,napsac czym jest konfirmacja.Konfirmacja jest  komunia sw.Bez bierzmowania,bo takowego w kosciele ew.nie ma.Nie bede bic piany,tylko glupio pomyslalam,ze tez mam prawo wyrazic swoje zdanie.Coz...mylilam sie.To nie ja mam gorzkie zale..ale to tak tylko na marginesie.

Każdy ma prawo pisać na forum, również piękna koleżanka. Uszanowanie. Co niedzielę chodzę do kościoła z babcią, nie oceniam ludzi po wyglądzie, tudzież zachowaniu w kościele. Idę tam sam dla siebie. Wiara to stan indywidualny, proszę się nie obrażać. 
27 maja 2017 19:10 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Aleksjo,miałam może trochę podobne dylematy ,zwłaszcza w szkole jako zupełna ateistka.Dziś nie jest to dla mnie problem.Kwestia wiary czy niewiary to kwestia absolutnie indywidualna.Niemniej jednak jako opiekunka jeszcze nie miałam do czynienia z ewangelikami i chętnie bym się dowiedziała jak wygląda uroczystość konfirmacji w D i jak się należycie zachować ,żeby nie wyjść na dzikuskę z PL:):):)Czekam cierpliwie na Twoja opowieść w w/w temacie:)Miłego urlopu życzę.

Kasiu,bardzo chetnie!! Moje obie corki byly konfirmowane.Musialy zdawac egzamin ze znajomosci pisma swietego,przed wszystkimi zgromadzonymi podczas zyklego nabozenstwa.Ja ,katoliczka,nie znalam odpowiedzi,na wiekszosc pytan.Moje corki TAK !! Ale to zbyt trudna jednak dyskusja..i nic nie wnoszaca.Ja nadal nie znam Biblii,wiec co bede dyskutowac. Jutro wyjazdzam na urlop,w Twoje strony Kasiu.bo moj maz zakochany w Polsce.Szczegolnie Ostsee...:)
27 maja 2017 20:23
Aleksja

Kasiu,bardzo chetnie!! Moje obie corki byly konfirmowane.Musialy zdawac egzamin ze znajomosci pisma swietego,przed wszystkimi zgromadzonymi podczas zyklego nabozenstwa.Ja ,katoliczka,nie znalam odpowiedzi,na wiekszosc pytan.Moje corki TAK !! Ale to zbyt trudna jednak dyskusja..i nic nie wnoszaca.Ja nadal nie znam Biblii,wiec co bede dyskutowac. Jutro wyjazdzam na urlop,w Twoje strony Kasiu.bo moj maz zakochany w Polsce.Szczegolnie Ostsee...:)

No,tak:(A mnie niet:(Szkoda:( Pogody przede wszystkim:)
28 maja 2017 14:38 / 1 osobie podoba się ten post
Aleksja

Ok,Basiu! Napisalam,ze nie jestem w stanie,w skrocie,napsac czym jest konfirmacja.Konfirmacja jest  komunia sw.Bez bierzmowania,bo takowego w kosciele ew.nie ma.Nie bede bic piany,tylko glupio pomyslalam,ze tez mam prawo wyrazic swoje zdanie.Coz...mylilam sie.To nie ja mam gorzkie zale..ale to tak tylko na marginesie.

Żeby to już zakończyć lecę za wujkiem Google i Wikipedią :
- Konfirmacjach - w kosciołach ewangielickich odpowiednik jednocześnie pierwszej komuni i bierzmowania, sakrmentów Kościoła katolickiego, ale nie ma ona charakteru sakramentu. I to tyle. ))))
28 maja 2017 17:57 / 1 osobie podoba się ten post
Czyli Danusiu znalazlas odpowiedz.
Powiem tylko,ze pojecie bierzmowanie,nie istnieje w Kosciele Ewangelickim.Nie ma takiego sakramentu.Komunia,czyli konfirmacja jest takowym.
Rozroznienie tego wszystkiego,zabralo mi wiele czasu,a i tak nie do konca rozumiem.Jednak skromnosc,wiedza..i wiele innych czynnikow,wplynely na to,ze blizej mi do ewangelikow...Boga mamy jednego,jesli w niego sie wierzy.I to tyle.)))