Ciasteczka adwentowe i na inne okazje

12 listopada 2017 16:08 / 4 osobom podoba się ten post
Ciasteczka marcepanowe

130 gram masy marcepanowej
60 g drobnego cukru
90 g masla o temp pokojowej
1 szkl maki
0,25 szkl maki kartoflanej
2 zoltka
1 lyzeczki ekstraktu migdalowego albo 0,5 lyzeczki aromatu migdalowego

wszystkie produkty zmiksowac malakserem albo polaczyc recznie. Schlodzic przez minimum 30 min. Porobic kulki wielkosci orzecha wloskiego i klasc na blaszce zachowujac odstepy bo rosna podczas pieczenia. splaszczyc widelcem i tymze widelcem zrobic na ciastkach kratke. Pieczemy w 190 stopni na zloty kolor czyli mniej wiecej 12-14 min.
12 listopada 2017 16:11 / 4 osobom podoba się ten post
Kawowe ksiezyce

125 g masla
60 g cukru pudru
l lyzka kawy rozpuszczalnej,zmielonej
225 g maki
1 jajko
1 zoltko i lyzka mleka do posmarowania ciastek przed pieczeniem.

Zagniesc ciasto. Schlodzic przez ok 30 min. Roizwalkowac na jakies 3 mm i wykrawac polksiezyce. posmarowac zoltkiem rozbeltanym w mleku. Pieczemy 1 175 stopni przez 10-12 min. Ostudzone polukrowac czy co tam kto woli.
12 listopada 2017 16:16 / 4 osobom podoba się ten post
Ciasteczka pomaranczowo kakaowe.

250 g maki
200 g masla
2 zoltka
1 kopiasta lyzka maki kartoflanej
100 g cukru pudru
4 lyzeczki kakao
skorka otarta z jednej pomaranczy

Z maki,masla i zoltek zagniesc ciasto. Pod koniec dodadac skorke otarta z pomaranczy. Podzielic ciasto na polowe. Do jednej dodac kakao. Zagniesc.
Ciasto jasne umiescic miedzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia i cienko rozwalkowac. To samo zrobic z ciemnym. Ciemny plat przeniesc na ten jasny i zwinac razem z tym jasnym jak rolade. Powstanie dwukolorowy zawijaniec, owinac go w folie i wsadzic do lodowki na 2 godz. Schlodzone ciasto kroic na 3-4 milimetrowe plasterki. Piec w 180 stopni ok. 10 min.
Sa bardzo efektowne i naprawde pyszne. Ja dodawalam do tej jasnej czesci aromat pomaranczowy i dwie lyzki soku z pomaranczy dodatkowo. Ale to taki moj wymysl juz. ;)))
12 listopada 2017 16:30 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

O matko- aż przerwałam przerzucanie fotek z fona na kompa :)
Pies je tam tego, czy one świąteczne czy nie- poproszę o przepis :)
Ogólnie nie jem często słodyczy, ale są takie, za którymi przepadam i należy do nich chałwa :)

I jeszcze takie wyszperalam w czelusciach komputera;))

125g miekkiego masla
100g chalwy (najlepsza waniliowa)
1/2 laski wanilii
50g cukru pudru
1 zoltko
165g mąki
2g soli

Masło utrzec z chalwa, cukrem oraz nasionkami wanilii. Dodac rozbeltane zoltko. Do tej masy dodac reszte skladnikow i zagniesc ciasto. Uformnowac takie walek o srednicy ze 3 cm. Schlodzic przez ok. 1 godz. Potem ciasto kroimy w plastry polcentymetrowe i pieczemy w 180 stopni jakies 10 - 13 min. ;)
12 listopada 2017 16:39 / 3 osobom podoba się ten post
Kruche rogaliki z rumem, można podmienić rum na brandy.

30 dag mąki
25 dag masła
5 dag orzechów laskowych mielonych
5 dag mielonych migdałów
7 dag cukru pudru
łyżka rumu, lub brandy

Masło posiekać z mąką, dodać pozostałe składniki, szybko zagnieść.Uformować wałeczek, odkrajać odpowiednie kawałki i formowac z tego rogaliki. Piec na papierze do pieczenia w temp 150 st na złoty kolor.Po upieczeniu obtoczyć w cukrze pudrze wymieszanym z cukrem waniliowym . Bardzo proste i smaczne.

12 listopada 2017 16:42 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

Kruche rogaliki z rumem, można podmienić rum na brandy.

30 dag mąki
25 dag masła
5 dag orzechów laskowych mielonych
5 dag mielonych migdałów
7 dag cukru pudru
łyżka rumu, lub brandy

Masło posiekać z mąką, dodać pozostałe składniki, szybko zagnieść.Uformować wałeczek, odkrajać odpowiednie kawałki i formowac z tego rogaliki. Piec na papierze do pieczenia w temp 150 st na złoty kolor.Po upieczeniu obtoczyć w cukrze pudrze wymieszanym z cukrem waniliowym . Bardzo proste i smaczne.

Boje sie tylko, zeby rumu starczylo;))))
12 listopada 2017 16:50 / 5 osobom podoba się ten post
Kruche z marmoladą

40 dag mąki
25 dag masła
12 dag cukru pudru
1 jajko
8 dag zmielonych orzechów
Z podanych składników wyrobić ciasto, rozwałkowac i wykrawać foremką do ciasta najlepiej możliwie ogrągłe ciasteczka-te pod spód, a na wierzch muszą być te same, tylko z dziurką.Piec na papierze do pieczenia w temp ok 160 st, aż się lekko zrumienią.Potem te ciastka bez dziurki, trzeba posmarować marmoladą- polecam z czarnej porzeczki lub malinową i przykryc to tym ciastkiem z dziurką.Obficie posypać cukrem pudrem, ja się bawiłam i lukrowałam :) Potem te ciastka należy odłożyć na tydzień do pojemnika. Są bardzo kruche i delikatne. Jak chcesz podejrzec jak wyglądają , to zdjęcia zamieszczałam w zeszłym roku w wypiekach.
12 listopada 2017 16:58 / 6 osobom podoba się ten post
Butter kekse
25 dag mąki
25 dag masła
2 żóltka
2 łyżki octu
3 łyżki kwaśnej śmietany
szczypta soli i pół płaskiej łyżeczki cukru.
Ciasto wyrobić, schłodzić- na szybko wystarczy włożyć na pół godziny do zamrażarki. Potem wywałkować w formie kwadratu.
Pozostałe białka ubić z 20 dag cukru pudru, następnie to białko rozsmarowac nożem na cieście. Potem należy tak posmarowane ciasto pokroić nożem na małe kwadraty.Ułozyć na blasze i piec aż białko nabierze różowo-złotego koloru. Bardzo dobre są i lekkie.

12 listopada 2017 17:00 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

Kruche z marmoladą

40 dag mąki
25 dag masła
12 dag cukru pudru
1 jajko
8 dag zmielonych orzechów
Z podanych składników wyrobić ciasto, rozwałkowac i wykrawać foremką do ciasta najlepiej możliwie ogrągłe ciasteczka-te pod spód, a na wierzch muszą być te same, tylko z dziurką.Piec na papierze do pieczenia w temp ok 160 st, aż się lekko zrumienią.Potem te ciastka bez dziurki, trzeba posmarować marmoladą- polecam z czarnej porzeczki lub malinową i przykryc to tym ciastkiem z dziurką.Obficie posypać cukrem pudrem, ja się bawiłam i lukrowałam :) Potem te ciastka należy odłożyć na tydzień do pojemnika. Są bardzo kruche i delikatne. Jak chcesz podejrzec jak wyglądają , to zdjęcia zamieszczałam w zeszłym roku w wypiekach.

Mam taka specjalna foremke co dziurke robi sama;)) Dzieki. Za ten przepis chyba najbardziej bo na ciasteczka z marmolada jakos recepty nie mialam zadnej. A lubie;)))
12 listopada 2017 17:05 / 5 osobom podoba się ten post
Pierniczki
30 dag mąki
15 dag miodu
8 dag cukru
5 dag masła
1 jajko
przyprawy korzenne -cynamon, koriander itp
proszek do pieczenia lub soda
Można dac skórkę od cytryny jak kto lubi
Miód i masło powoli rozpuścic w rondelku , potem dodać do mąki z przyprawami i proszkiem do pieczenia, albo sodą (ta jest w przypadku pierniczków lepsza ).Zarobić ciasto, niech z godzinę odpocznie w lodówce, potem rozwałkowac , wykrawac foremką pierniczki, piec w temp 160 st do zarumienienia, potem wystudzić, ozdabiać wedle uznania.

12 listopada 2017 17:07 / 3 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Mam taka specjalna foremke co dziurke robi sama;)) Dzieki. Za ten przepis chyba najbardziej bo na ciasteczka z marmolada jakos recepty nie mialam zadnej. A lubie;)))

Ja na szteli wykrawałam tę dziurkę awaryjnie czym popadło :)
12 listopada 2017 17:16 / 2 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Boje sie tylko, zeby rumu starczylo;))))

Łyżka rumu zawsze się znajdzie- na stówę :)
12 listopada 2017 17:23 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

Łyżka rumu zawsze się znajdzie- na stówę :)

Jesli na stowe to bedzie tak akurat ;)
12 listopada 2017 17:41 / 2 osobom podoba się ten post
Zapisuję na listę przedmiotów do kupienia. Dziewczyny dziękuję za odpowiedź w sprawie pojemnika na ciastka!
12 listopada 2017 17:43 / 4 osobom podoba się ten post
tina 100%

Kruche z marmoladą

40 dag mąki
25 dag masła
12 dag cukru pudru
1 jajko
8 dag zmielonych orzechów
Z podanych składników wyrobić ciasto, rozwałkowac i wykrawać foremką do ciasta najlepiej możliwie ogrągłe ciasteczka-te pod spód, a na wierzch muszą być te same, tylko z dziurką.Piec na papierze do pieczenia w temp ok 160 st, aż się lekko zrumienią.Potem te ciastka bez dziurki, trzeba posmarować marmoladą- polecam z czarnej porzeczki lub malinową i przykryc to tym ciastkiem z dziurką.Obficie posypać cukrem pudrem, ja się bawiłam i lukrowałam :) Potem te ciastka należy odłożyć na tydzień do pojemnika. Są bardzo kruche i delikatne. Jak chcesz podejrzec jak wyglądają , to zdjęcia zamieszczałam w zeszłym roku w wypiekach.

Jak grube powinno być ciasto, pól cm czy cieńsze? Bardzo rosną? Kurcze,miałam sobie jutro pauze od ciastek zrobic,ale nie można w takich warunkach,no...