Pierwsza opiekunka w domu podopiecznego

22 lutego 2018 14:13
Okazało się, że będę prawdopodobnie pierwszą opiekunką w miejscu, do którego jadę (kiedy poprosiłam o telefon do zmienniczki, usłyszałam, że tam nie ma nikogo, przynajmniej z tej firmy). Wcześniej było pytanie, czy chcę internet, bo nie ma (oczywiście!). To też przemawia za tym, że nikogo nie było.
Pracowałam krótko i nie mam doświadczenia. Na pewno bedą jakieś ustalenia ze mną, na co zwrócić uwagę?
Bardzo proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Jutro lub pojutrze jadę...
 
 
22 lutego 2018 14:37 / 1 osobie podoba się ten post
O i ja też poproszę o wskazówki przed pierwszym wyjazdem. Dziękuję i pozdrawiam.
22 lutego 2018 14:44 / 3 osobom podoba się ten post
Werska

Okazało się, że będę prawdopodobnie pierwszą opiekunką w miejscu, do którego jadę (kiedy poprosiłam o telefon do zmienniczki, usłyszałam, że tam nie ma nikogo, przynajmniej z tej firmy). Wcześniej było pytanie, czy chcę internet, bo nie ma (oczywiście!). To też przemawia za tym, że nikogo nie było.
Pracowałam krótko i nie mam doświadczenia. Na pewno bedą jakieś ustalenia ze mną, na co zwrócić uwagę?
Bardzo proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Jutro lub pojutrze jadę...
 
 

Zacznij od obowiązków dobre wrażenie to podstawa, budżet domowy, ile na jedzenie , sposób rozliczania się , prawa też masz przerwy, kiedy, kto Ciebie zastępuje, czy można pdp zostawić samego.powodzenia
22 lutego 2018 14:53 / 3 osobom podoba się ten post
Dusia1978

O i ja też poproszę o wskazówki przed pierwszym wyjazdem. Dziękuję i pozdrawiam.:przytul aniola:

Poczytaj na forum.O ile pamietam to jest taki temat.
Warto mieć też przy sobie parę groszy w razie "W" Nie koniecznie trzeba zabierać całą szafę ciuchów,warto przemyśleć co ci bedzie potrzebne.
22 lutego 2018 14:53 / 1 osobie podoba się ten post
22 lutego 2018 15:47 / 10 osobom podoba się ten post
Kiedy jade jako pierwsza w domu jeszcze przygotowuję sobie gotowca PLAN DNIA/Tagesplan/ i zaznaczam na nim kolejno :pobudka PDP,toaleta PDP,śniadanie,obiad,MOJA PRZERWA/meine pauze/,kolacja,toaleta PDP,kiedy chodzi spać.O resztę dopytuję ,o tabletki czy trzeba podawac czy samodzielnie,o jedzenie czego nie lubi, co lubi, na co jest uczulony.O spacery,aktywizację PDP czyli co lubi robić typu TV,gazetki,gry,wizyty u lekarza,osobę decyzyjną,żeby nie było tak że otrzymujesz od każdego członka rodziny inne komunikaty dotyczące PDP i potrzebne telefony,na co choruje PDP, na co trzeba uważać,jak przesypia noce,o mozliwość rozmów do PL,o internet,o zakupy -kwota.o dostarczanie srodków higieny/rękawice,pampersy,płyny dezynfekcyjne itp.,zakupy apteczne/Jeśli te ostatnie zakupy sa wliczone do kwoty cotygodniowej na życie ,nie moze to być 50euro bo będziesz się gimnastykować.W zależności od kondycji PDP pytam też czy przychodzi Pflegedienst np.do kąpieli,kto rozkłada leki-my nie!!!!Pytam jak radził sobie PDP do tej pory.To wszystkoz alezy tezod tego na jaką rodzinę trafisz-jak normalna ,kontaktowa to można pogadać a jak tylko pokaże tu to, tu tamto, tu siamto i znika czym predzej to juz wiadomo,ze może być trudno jakieś sprawy wyegzekwować.Pytam tez o to czy PDP spokojnie może zostać sam kiedy idę na zakupy oraz podczas mojej przerwy.Żeby się nie okazało,że na sekundę nie może...O część spraw zapytasz,druga część w trakcie wyjdzie-najważniejsze nie czekać kiedy sa wątpliwości ,zgłaszać rodzinie i załątwiać od razu na bieżąco.I mieć na uwadze,że tak ja Ty sobie tę sztelę poukładasz, tak będa miały następne.Jeśli np.zgodzisz się odgruzowywać strych albo cerować tony starych szmat,
od zmienniczek też bedą tego wymagali.Njaważniejszy jest PDP i jego potrzeby ,wszystko pozostałe robić tak ,żeby było zrobione jak należy ,a jednocześnie ,żeby nie wyjść przed szereg, bo Niemcy do dobrego to się jakoś skandalicznie szybko przyzwyczajają i już po tygodniu uważają ,że tak było zawsze...:)
22 lutego 2018 17:17
To wydawałoby się oczywistości, ale potem, jak się jest na miejscu można zgłupieć (zwłaszcza, jak się jest początkującym opiekunem). Już zaczęłam sobie robić listę, tłumaczenia i tak jak przed egzaminem- jak będę do przyjazdu zerkać i powtarzać, to coś z tego zostanie.
Dzięki wielkie!
22 lutego 2018 17:35 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

To wydawałoby się oczywistości, ale potem, jak się jest na miejscu można zgłupieć (zwłaszcza, jak się jest początkującym opiekunem). Już zaczęłam sobie robić listę, tłumaczenia i tak jak przed egzaminem- jak będę do przyjazdu zerkać i powtarzać, to coś z tego zostanie.
Dzięki wielkie!

No i dlatego sobie takiego gotowca szykuję ,że nie zapomnieć:)A i tak zawsze coś umknie:)Ja mam tak ,że musze sobie zapisać co trzeba,nawet jak nie zaglądam za często w te zapiski to wiem ,że je mam:)
23 lutego 2018 05:51
Werska

To wydawałoby się oczywistości, ale potem, jak się jest na miejscu można zgłupieć (zwłaszcza, jak się jest początkującym opiekunem). Już zaczęłam sobie robić listę, tłumaczenia i tak jak przed egzaminem- jak będę do przyjazdu zerkać i powtarzać, to coś z tego zostanie.
Dzięki wielkie!

Co Ty możesz przygotować,  jaką listę ? nie wiesz co zastaniesz na miejscu. Nie spiesz sie, rozmawiaj z rodzina a jeśli się da to też z podopiecznym/ą . Jesli  "mowa opiekuńcza" jeszcze nie jest opanowana, to pytaj nawet kilkakrotnie, nie bój się. Jesteś im potrzebna i miej to na uwadze. W każdym miejscu gdzie pracowałam warunki były odmienne od poprzednich . Trzeba wyrobić w sobie nawyk przestawiania się. Nigdy jak dotąd nie mogłam powielać systemu pracy, bo każda Stelle była inna, choroba podopiecznego inna, albo w odmiennym  stadium . Powodzenia, jesteś zdana na siebie od chwili przekroczenia progu domu, w którym będziesz pracowała . Dbaj o siebie i podopiecznego .
23 lutego 2018 06:47 / 4 osobom podoba się ten post
Werska

Okazało się, że będę prawdopodobnie pierwszą opiekunką w miejscu, do którego jadę (kiedy poprosiłam o telefon do zmienniczki, usłyszałam, że tam nie ma nikogo, przynajmniej z tej firmy). Wcześniej było pytanie, czy chcę internet, bo nie ma (oczywiście!). To też przemawia za tym, że nikogo nie było.
Pracowałam krótko i nie mam doświadczenia. Na pewno bedą jakieś ustalenia ze mną, na co zwrócić uwagę?
Bardzo proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Jutro lub pojutrze jadę...
 
 

Ja też kilka razy byłam tą pierwszą. Teraz też, więc na wstępie zapytałam czego oczekują ode mnie, jaki jest zakres moich obowiązków, kiedy mam wolne. Bardzo dobry plan jest na stronie niemieckiego Caritasu, na str 13-15.
http://www.beratung-senioren.de/downloads/informationsmaterial/2014/07_Haushaltshilfen_Inforeader.pdf
23 lutego 2018 07:24 / 2 osobom podoba się ten post
Mleczko

Co Ty możesz przygotować,  jaką listę ? nie wiesz co zastaniesz na miejscu. Nie spiesz sie, rozmawiaj z rodzina a jeśli się da to też z podopiecznym/ą . Jesli  "mowa opiekuńcza" jeszcze nie jest opanowana, to pytaj nawet kilkakrotnie, nie bój się. Jesteś im potrzebna i miej to na uwadze. W każdym miejscu gdzie pracowałam warunki były odmienne od poprzednich . Trzeba wyrobić w sobie nawyk przestawiania się. Nigdy jak dotąd nie mogłam powielać systemu pracy, bo każda Stelle była inna, choroba podopiecznego inna, albo w odmiennym  stadium . Powodzenia, jesteś zdana na siebie od chwili przekroczenia progu domu, w którym będziesz pracowała . Dbaj o siebie i podopiecznego .

Listę zdań, których się pilnie uczę, bo rzeczywiście to moja "mowa opiekuńcza" jeszcze taka sobie. I to właśnie ta lista- pytania, które warto zadać na początku i ich tłumaczenie.
23 lutego 2018 13:09 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

https://www.opiekunki24.pl/forum/temat/2537/pytania-i-informacje-przed-pierwszym-wyjazdem/moj-pierwszy-wyjazd---co-zabrac-

Ja z tego korzystałam przed pierwszym wyjazdem.

Lubię arbeitlandię. Tam również znajdziesz pomocne artykuły. Znalazłam artykuł, dobrze napisany na temat pierwszego dnia w nowej pracy. https://www.arbeitlandia.eu/2017/05/23/pierwszy-dzien-nowej-pracy/ Od siebie dodam, byś zorientowała się w stanie zdrowia podopiecznej.
Jakie leki ma dostawać, kiedy. Ustal na wejściu pieniądze na jedzenie, proszek do prania itd. I najważniejsze, zobacz czego oni odciebie oczekują i kiedy będziesz miała wolne, które ci się należy.
 
 
23 lutego 2018 16:14 / 3 osobom podoba się ten post
Alicjawas

Lubię arbeitlandię. Tam również znajdziesz pomocne artykuły. Znalazłam artykuł, dobrze napisany na temat pierwszego dnia w nowej pracy. https://www.arbeitlandia.eu/2017/05/23/pierwszy-dzien-nowej-pracy/ Od siebie dodam, byś zorientowała się w stanie zdrowia podopiecznej.
Jakie leki ma dostawać, kiedy. Ustal na wejściu pieniądze na jedzenie, proszek do prania itd. I najważniejsze, zobacz czego oni odciebie oczekują i kiedy będziesz miała wolne, które ci się należy.
 
 

Poczytałam
Jeszcze laptop działa, a tam nie wiem kiedy będzie.
23 lutego 2018 18:25 / 1 osobie podoba się ten post
Werska

Poczytałam:-)
Jeszcze laptop działa, a tam nie wiem kiedy będzie.

Spróbuj sobie skopiować ważne informacie i zapisać w specjalnym folderze.