Zakładam gewerbe - porady

06 sierpnia 2012 18:33
prosze pomozcie do jakiego urzedu musze sie udac zeby gewerbe zalozyc? Znalazlam stelle w Niemczech , podoba mi sie, chce zostac ale chce miec wszystko pico bello, legalnie. Prosze powiedzcie gdzie mam isc by szybko zalatwic gewerbe ? jesli frau mi placi 1000 € to ile bede musiala placic podatkow?
06 sierpnia 2012 19:26
A co ty sie tak udałas na tą gewerbe Kaya?Jak Frau ci płaci 1000euro to po opłaceniu wszystkiego zostanie ci może 700.Składki zdrowotne min.180euro zależy jaką kaes wybierze,Steuerberater Od 60-80euro,ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilno prawnej .To musisz zapłacic z tych pieniędzy.Kwota wolna od podatku w niemczech 8004euro.Zastanów sie czy ci sie to opłaca.Dziewczyny zatrudnione przez polskie firmy zarabiają wiecej.
06 sierpnia 2012 19:45

hmm, A czy jak bede pracowala na gewerbe to musze spisywac z frau jakos umowe czy ona tez bedzie miala jakies dodatkowe koszty?


a ubezpieczenie slyszalam ze jest nie obowiazkowe??? prawda czy falsz?

06 sierpnia 2012 20:11
Fałsz.Ubezpieczenie zdrowotne jest w niemczech obowiązkowe.Nieobowiązkowe jest tylko ubezpieczenie emerytalne.Umowe musisz spisac normalnie z rodziną.Rodzina nie ponosi zadnych kosztów.Nie jestem tylko pewna jak jest z ubezpieczeniem od odpowiedzialnosci cywilno prawnej.Ale nawet jesli jest nieobowiązkowe to dla swojego dobra warto miec.
06 sierpnia 2012 20:23

kochana jestes pewna na 100% ? Musze pisac umowe z frau czy tez z jej synem ? frau moze dzialac formalnie sama w summie,


i im mniejszy mam dochod to tym mniej place podatkow?

co to znaczy : Łącznie obciążenia pracodawcy: 1.462,40 Euro


 


Kaya - nie pisz proszę jednej wypowiedzi pod drugą. Przy każdym swoim poście masz opcję "edytuj", wówczas gdy w nią klikniesz, stanie się cud - będziesz mogła dopisać się do swojej wypowiedzi, gdy Ci się coś przypomnie. Oczywiście działa to tylko do chwili, gdy po Tobie nie pojawiła się następna wypowiedź innego użytkownika.

06 sierpnia 2012 21:04
To co pisałam wczesniej to jestem na 100procent pewna.Normalne ze im mniejszy masz dochód to mniej podatków.Laczne obciązenia pracodawcy 1462,40.Nie wiem skad to wziełas ale to moze chodzic o koszty jakie ponosi rodzina jak cie zarejestrują bezposrednio u ciebie jako np.Hausfrau.Masz np1000euro netto a składki odprowadza rodzina.
06 sierpnia 2012 22:29
Kaja!

W twoim przypadku (pomijając względy finansowe) Gewerbe raczej nie wchodzi w grę z zasadniczych względów: możliwość posądzenia o Scheinselbstständigkeit czyli pozorne samozatrudnienie.

Mając Gewerbe powinnaś mieć przynajmniej 3 różne umowy/miejsca w roku.



Kwota 1.462,40 też nie wygląda mi na łączne obciążenia pracodawcy przy 1000e netto (najwyżej 800e netto) gdy jesteś zatrudniona bezpośrednio przez rodzinę.

Aby otrzymać 1000e netto, twoja pensja brutto musiałaby być ok. 1.355e, a łączne obciążenia pracodawcy ca 1640e . Po zakończeniu roku podatkowego pewno byś dostała jakiś zwrot podatku, ale też trzeba uważać, bo jeśli w umowie o pracę jest wpisane bezpłatne mieszkanie i wyżywienie -to też jest opodatkowane, albo babcia może ci odjąć ryczałt coś ponad 400e/mc.



W ogóle przy takim budżecie babci -1000e trudno coś doradzić ....a na pewno nie będzie to " pico bello, legalnie" chyba że będziesz dostawać na rękę ok. 700e.

Może MiniJob, albo lepiej mały MidiJob tzw. Gleitzone - np. 420e .....a reszta prywatnie?

Popatrz sobie na kalkulator: http://www.aok-business.de/hessen/tools-service/gleitzonenrechner-2012/

Musisz poszperać w internecie, pokalkulować, a przede wszystkim ponegocjować z babcią czy jej synem. Powodzenia :)
07 sierpnia 2012 09:35
jak to możliwość posądzenia o Scheinselbstständigkeit czyli pozorne samozatrudnienie."

Na gewerbie umawiam sie z babka ze bede wykonywac czynnosci domowe. Ale o ktorej gozdinie bede je wykonywac i jaki dzien w tyg. to zalezy ode mnie, a nie ze babka powie np. " Kaya, na 15sta zrob mi kawe . Kaya , wyrzuc natychmiast smieci . Kaya, jutro masz podlac kwiatki" . Miedzy nami nie ma byc relacji pracowdawca-pracownik , lecz po prostu ja robie to do czego sie zobowiazalam bez nadzoru i korygowania.
07 sierpnia 2012 13:45
Kaya said:
jak to możliwość posądzenia o Scheinselbstständigkeit czyli pozorne samozatrudnienie."

Na gewerbie umawiam sie z babka ze bede wykonywac czynnosci domowe. Ale o ktorej gozdinie bede je wykonywac i jaki dzien w tyg. to zalezy ode mnie, a nie ze babka powie np. " Kaya, na 15sta zrob mi kawe . Kaya , wyrzuc natychmiast smieci . Kaya, jutro masz podlac kwiatki" . Miedzy nami nie ma byc relacji pracowdawca-pracownik , lecz po prostu ja robie to do czego sie zobowiazalam bez nadzoru i korygowania.

TA Mija, ale 1000 € brutto!
07 sierpnia 2012 16:20
Mija ci dobrze pisała na gewerbie powinnas zmieniac miejsca pracy, w ciągu roku miec kilku pracodawców.
07 sierpnia 2012 20:37
mary46, ok....

to nna razie bede z 6 miesiecy na gewerbie, zawsze moge ja zamknac - jak mi pani w urzedzie powiedziala ( to prawda, nie ???? ) .... . a potem sprobuje jakas inna forme zatrudnienia.
13 sierpnia 2012 23:22
Było pytanie jak załozyc...a ja mam pytanie,jakie dokumenty beda mi potrzebne do zameldowania w De,oczywiście oprócz zgody właściciela domu.Jeszcze jedno,jeśli uzywam auta podopiecznej czy musze miec dodatkowe ubezpieczenie? co prawda mam wykupione ubezpieczenie w Pl ale....jeśli tak to jakie,i jak sie nazywa.
14 sierpnia 2012 11:21
hej anna40, a co? tez zakladasz Gewerbe?



ja poszlam poprostu do Gemeinde, pokazalam dowod i powiedzialam jaki nowy adres. Pani spytala tylko czy wynajmuje czy jak. To mowie ze stella . I tylko dowd/lub/paszport potrzebny do tej formalnosci. Ja nie pokazywalam zadnej zgody wlasciciela domu.

Napisz czy zakladasz Gewerbe czy co tam wyprawiasz ?

Ja zakladam Gewerbe wlasnie i czekam juz tydzien na Steuernummer ... . Majac Gewerbe musze sie koniecznie ubezpieczyc w DE. Obojetnie czy w PL mam ubezpieczenie czy nie mam.
14 sierpnia 2012 13:55
Kaya said:
hej anna40, a co? tez zakladasz Gewerbe?



ja poszlam poprostu do Gemeinde, pokazalam dowod i powiedzialam jaki nowy adres. Pani spytala tylko czy wynajmuje czy jak. To mowie ze stella . I tylko dowd/lub/paszport potrzebny do tej formalnosci. Ja nie pokazywalam zadnej zgody wlasciciela domu.

Napisz czy zakladasz Gewerbe czy co tam wyprawiasz ?

Ja zakladam Gewerbe wlasnie i czekam juz tydzien na Steuernummer ... . Majac Gewerbe musze sie koniecznie ubezpieczyc w DE. Obojetnie czy w PL mam ubezpieczenie czy nie mam.

Kaya...nie,nie zakładam Gewerby od października bede u babci na tzw.MiniJob ale bede sie chciała zameldować zawsze to troche bezpieczniej a poza to rodzina tez jest za moim meldunkiem.Moze kotos wie czy bedac na MiniJob musze sie rozliczac w PL??
27 listopada 2012 19:13
Dziewczyny HILFE!!!

Wlasanie wrocilam z rozmowy o prace i sie zdecydowalam na to miejsce. Corka babki jest zachwycona, ze szprecham tak plynnie. Jest jeden hak... mianowicie ona chce koniecznie legalnie przez agencje, z ktora ma umowe. Rozmawialam juz z szefem tej agencji i to jest na zasadzie Gewerbe. Obawiam sie tego bardzo, bo nie mam zielonego pojecia z czym to sie je... zaczynam od poniedzialku zostaje tam do 20 grudnia i w styczniu wracam na miesiac. Mam wiec troche czasu na zaznajomienie sie z tematem. Czytalam co tu pisalyscie i generalnie zaczynam stwierdzac, ze mi sie to komletnie nie oplaca... mam dostac 350e na tydzien, wiec na miesiac wychodzi 1400E czyli z tego mam oplacic podatek, ubezpieczenie i co tam jeszcze, wiec zostanie mi 1100E, jesli dobrze licze... moze mi ktoras z Was napisac krok po kroku jak sie zalatwia Gewerbe i co mam potem do oplacenia i w jakiej mniej wiecej wysokosci?

wiem, ze facet mi pomoze w zalatwieniu formalnosci, mam nadzieje... byl wobec mnie dosc antypatycznie nastawiony (rozmawialam tylko przez telefon), poniewaz polecily mnie pielegniarki z Pflegedienstu, ktore tam przychodza (one byly u mojej babulki tez), no i zalatwily mi wieksza kase, wiec sie tym pewnie wkurzyl... dlatego chce byc obryta w temacie, zeby sie potem nie okazalo, ze sie obudze z reka w nocniku... acha i na co mam zwocic uwage przy umowie z jego agencja?

jesli na pytania sa juz gdzies odpowiedzi (choc szukalam i wszystkiego co chce wiedziec nie znalazlam) to podajcie topik lub stronke internetowa,gdzie moge cos o tym poczytac...

bede dzwieczna i wdzieczna ze wszystkich miar!!