Zakładam gewerbe - porady

27 listopada 2012 21:16
Jak to jest 1400 na Gewerbe poprzez firmę, to wg. moich obliczeń nie opłaca Ci się. Jak facet każe załatwić Gewerbe a jest pośrednikiem, to nie wiem po co Ci on jest. Na forum znajdziesz informację jak samemu to zrobić.
27 listopada 2012 21:22
jak zadowala cię praca na Gewerbę za ok 900 Eu na rękę - sorry ciut mniej bo nie wiem ile weźmie od ciebie Steuerberater - to bierz ta pracę .

Majac Gewerbę i chcąc płacić zgodne z prawem niemieckim składki aby nie mieć kłopotów z Finanzamtem - to rozmowę powinnaś zacząć od 1800 Eu
27 listopada 2012 21:32
wlasnie byla u mnie znajoma, ktora tez siedzi w temacie... tez powiedziala, ze powinnam dostac co najmniej 1600, zeby sie oplacalo... poza tym bede przed swietami na 3 tyg, wyjezdzam do domu na swieta i wracam 2 stycznia... nie kalkuluje sie, poniewaz nie zdaze najprawdopodobniej zalatwic zwolnienia podatkowego na ten rok. Jednym slowem lipa. corka babki uparta jak osiol, ze na legalu i tyle, a nie chce sie bawic w rejstracje mnie, bo to latanie po urzedach itd. Jeszcze pogadam, ale chyba dam sobie siana...
27 listopada 2012 21:34
a tak poza tym - to weź pod uwage fakt , ze mając zarejestrowaną Gewerbę płacisz składki cały rok - i nie jest ważne czy pracujesz cały rok czy tez z kimś na zmianę - 12 miesięcy w roku płacisz .Nie wiem kto ci powiedziała , że mając zapłacone 1400 Eu na rece zostanie ci 1100 Eu - wprowadzono cię w bład.

poczytaj troche tutaj

http://www.arbeitlandia.eu/prawo/16,gewerbe-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza.html
27 listopada 2012 21:47
niech cię córka zatrudni na minijob (400 eu) a resztę niech ci daje do łapy, będzie miała na legalu i minimum formalności. Majc Gewerbe musisz mieć kilku zleceniodawców
27 listopada 2012 22:31
dzieki dziewczyny za wszelkie odpiwiedzi i pomoc... jutro pogadam jeszcze z Pflegedienstem, ale chyba dam sobie spokoj... chyba, ze corka zatrudni mnie na minijob lub da 1800 euro... ale nawet za taka kase nie wiem czy to jest warte tyle zachodu, bo za ten rok te glupie 3 tyg bede musiala sie rozliczyc..
27 listopada 2012 22:47
Kayu..... jak to w koncu jest.... gewerbe masz czy umowe o prace.....

Nie czepiam sie:)
27 listopada 2012 22:56
Wcale nie glupie...... czy sie udalo.....
28 listopada 2012 12:01
Dziewczyny... ja juz nie wiem co mam myslec,siedze czytam i dalej jestem zielona... wlasnie odmowilam ta prace na Gewerbie... dzwonil ten posrednik i mowil, ze wszystkiego do zaplacenia mialabym 30e za meldunek, 50Eza ksiegowego raz w roku i ok 50zl za kase chorych i to w Polsce, a nie w Niemczech.. to tak mozna??? bo ja juz zwatpilam i naprawde mam kociokwik totalny w glowie...

a fecetowi jakos nie ufam...

28 listopada 2012 14:31
Gewerba i ubezpieczenie zdrowotne płacone w Polsce - no takiego dowcipu to jeszcze nie słyszałam .

Dziewczyno - jak masz Gewerbę to ubezpieczenia i podatek płacisz w Niemczech !!!! w Polsce to jak chcesz możesz sie ubezpieczać dodatkowo nawet od krzywego uśmiechu - ale w Niemczech jak masz Gewerbę - to nic cię nie zwalnia od składek na ubezpieczenie zdrowotne i podatku .

Ja zerwałabym w ogóle kontakt z tą rodziną - bo jak poleca faceta - który ewidentnie wprowadza cię w błąd , za który poźniej / jak przyjdzie ci płacić niemieckie składki zdrowotne za rok w tył / to się zapłaczesz .

wg mojej opinii - rodzina i pośrednik chce cię wykorzystać i szukaj innej roboty - bo oni na pewno nie są w porządku wobec ciebie .
28 listopada 2012 16:10
z tego co powiedzial ten koles to tylko ubezpieczenie zdrowotne jest placone w Polsce, cala reszta w Niemczech... do 8000e jest zwonienie z podatku w Niemczech, ale musialabym zlozyc od razu podanie o zwolnienie z podatku (nie pamietam w tej chwili jak to sie nazywa) i nie wiem czy otrzymalabym to w tym roku... poza tym znajoma Niemka stwierdzila, ze 50E za ksiegowego to nadzwyczaj malo... ale cos mi tu nadal nie gra, bo to za male koszty mi wychodza w tych jego opowiesciach... no i nadal mam kociokwik...

moja rodzina, ktora akurat mi pomaga nie ma z tym nic wspolnego. Namiary na corke babki dostalam z Pflegedienstu z ktorym mialam do czynienia i dziewczynom akurat ufam. One nie maja z nim nic wspolnego, bo chcialy, aby babka sama mnie zatrudnila. Ale ta corka mnie skontaktowala z tym kolesiem i bardzo sie upierala na niego. Dziewczyny z Pflegedienstu potwierdzily, ze z kilkoma Polkami juz sie spotkaly, ktore przez jego agencje wyjechaly i z kasa nie bylo kantow. Sama nie wiem, czy dobrze zrobilam, ze zrezygnowalam... mieszane mam uczucia...

28 listopada 2012 16:23
zrobisz jak uważasz - ale ja za długo siedzę w tej branży i pracowałam także na Gewerbę aby nie mieć żadnych wątpliwości co do tego co pisze : masz działalność gospodarczą w Niemczech czyli tzw Gewerbę TO NA 100 % OBOWIĄZUJE CIĘ NIEMIECKIE PRAWO CZYLI SKŁADKĘ NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE - OBOWIĄZKOWE PŁACISZ W NIEMCZECH !!!!!!!!!!
28 listopada 2012 16:31
no wlasnie mi tez na to wychodzi i wszedzie czytalam, ze krankenkasse musze sama sobie wybrac i to w Niemczech, a nie w Polsce... z tej pracy juz ostatecznie zrezygnowalam... tylko gnebia mnie ciagle mysli, czy dobrze zrobilam...

ale dzieki Aniutka za wszelkie informacje... po czesci rozwialo to moje watpliwosci...

pozdrowka!
02 grudnia 2012 19:46
Jakoze, temat nie daje mi spokoju, pogrzebalam po necie i znalazlam nastepujaca poradnie:
http://berlin-brandenburg.dgb.de/beratung/eb/?tab=tab_0_2#tabnav
porady sa bezplatne, wiec wyslalam meila z nurtujacymi mnie pytaniami. Jesli dostane odpowiedz podziele sie nia w Wami bezzwlocznie.
nie wiem czy to kogs interesuje, ale dostalam meila zwrotnego... brzmi nastepujaco:
Pani watpliwosci sa uzasadnione:

1.Zasadniczo musi być Pani ubezpieczona zdrowotnie w Niemczech, ubezpieczenie
z Polski nie wystarczy

2. Koszty prowadzenia działalności gosp. sa mniej więcej takie, jak podała
Pani firma (czyli 30 euro za zameldowanie dzialanosci oraz 50 euro za ksiegowego)
3. Nie musi zwolnic się Pani z etatu w Polsce, ale właśnie ze względu
zatrudnienie w Polsce mogłaby Pani pozostać ubezpieczona socjalnie i
zdrowotnie w Polsce, przez uzyskanie formularza A1 i zgłoszenie tego w kasie
niemieckiej
4.Sam fakt posiadania kilku pracodawców nie jest wystarczającym dowodem, ze
nie mamy do czynienia z Scheinselbständigkeit, decydujące jest podleganie
wskazówkom pracodawcy, czyli praca w czasie, miejscu i pod nadzorem
faktycznego pracodawcy. Niestety praca opiekunki nie nadaje się tak naprawdę
do prowadzenia działalności, znane sa mi przypadki, gdy niemiecki Urząd
finansowy Finanzamt stwierdził w takich przypadkach Scheinselbständigkeit
5.Sam fakt posiadania Gewerby w Niemczech nie daje Pani prawa do korzystania
z usług medycznych w Polsce
6.Decydujac się na prowadzenie działalności gosp zamiast umowy o prace
pozbawia się Pani ochrony prawa pracy min, prawa do wynagrodzenia nadgodzin
oraz zachowania przepisow o czasie pracy, również dochodzenie wynagrodzenia o
zaplate jest utrudnione

Jeżeli chodzi o szczegółowe warunki prowadzenia działalności gosp, gdyby Pani
się na nie zgodziła, co wyraźnie odradzam informacje otrzyma Pani w
Pojedynczym Punkcie Kontaktowym -Einheitliche Ansprechspartner,
Podaje dane kontaktowe: (usunięto ze względów bezpieczeństwa) Tel: 0049 30 9013 8113

moje watpilowsci sie potwierdzily, ze nie jest tak rozowo jak to w agencjach mowia, jesli chodzi o Gewerbe... uwazajcie dziewczyny, aby sie nie wkopac...
pozdrawiam i powodzenia zycze!


17 listopada 2014 13:54
Zawsze możesz zapytać w euro-taxie ( http://www.euro-tax.pl/gewerbe/gewerbe/ ) , oni zajmują się takimi rzeczami - będziesz wiedziała na 100%. Trzeba zapłacić no ale cóż... stawki przynajmniej mają Polskie, a nie niemieckie.