Druki A1

13 listopada 2013 20:28
Danio11

"super" - poczytałam to wszystko i jak zwykle nie pozostaje nic dodać nic ując jak tylko: POlak potrafi.... Macie tu jednak wszystkie racje, dla nas opiekunek to wszystko nienajlepiej wygląda bo jesteśmy ostatnim ogniwem łańcuszka. Z tego co przeczytałam ( a nie poczytałam jeszcze tych stronek z linkow) wynika dla mnie jasno, że najlepiej byłoby załozyc działalność w DE lub mieć kontrakt bezpośrednio z Niemieckim biurem czy rodziną, tak by nie było żadnych watpliwości gdzie i kiedy mam się opodatkowac i "ozusowac".

Też dochodze do tego wniosku, że najlepiej założyć działalność w DE.
 
 
13 listopada 2013 20:33
p.s. bo zapomniałam - odbieglyście nieco od tematu druków A1 - a ja właśnie chcialam sie tego dowiedziec, co to jest, musze czy nie musze go miec? czy firma z która mam zlecenie ma obowiazek czy nie ma dać mi ten druk do łapy przed wyjazdem... bo oczywiscie w swoich dokumentach nie mam nic takiego, a jedynie polecenie wyjazdu słuzb - czyli delegacje po pl i niemiecku
13 listopada 2013 20:58
Właśnie też się nad tym zastanawiam. Jak wyjeżdżam firma po jakimś czasie przysyła mi kartę EKUZ. Przy każdym zleceniu jest to inna karta ważna na pół roku. Później wracam do domku i przy następnym wyjeździe historia się powtarza. Nie dostałam natomiast druku A1 i zastanawiam się, czy wszystko jest w porządku. Mam polecenie wyjazdu służbowego, bilet (chyba, że jadę busem), karta EKUZ dochodzi , gdy jestem już na miejscu. Zastanawiam się, czy wszystko jest w porządu z moimi wyjazdami.
13 listopada 2013 22:38
Danio11

p.s. bo zapomniałam - odbieglyście nieco od tematu druków A1 - a ja właśnie chcialam sie tego dowiedziec, co to jest, musze czy nie musze go miec? czy firma z która mam zlecenie ma obowiazek czy nie ma dać mi ten druk do łapy przed wyjazdem... bo oczywiscie w swoich dokumentach nie mam nic takiego, a jedynie polecenie wyjazdu słuzb - czyli delegacje po pl i niemiecku

Mnie powiedzieli, ze jest w firmie do wgladu jak kto bedzie sie czepiał.
Nie popdoba mi się to.
13 listopada 2013 22:54 / 1 osobie podoba się ten post
Annika

Właśnie też się nad tym zastanawiam. Jak wyjeżdżam firma po jakimś czasie przysyła mi kartę EKUZ. Przy każdym zleceniu jest to inna karta ważna na pół roku. Później wracam do domku i przy następnym wyjeździe historia się powtarza. Nie dostałam natomiast druku A1 i zastanawiam się, czy wszystko jest w porządku. Mam polecenie wyjazdu służbowego, bilet (chyba, że jadę busem), karta EKUZ dochodzi , gdy jestem już na miejscu. Zastanawiam się, czy wszystko jest w porządu z moimi wyjazdami.

W czasie mojej pracy z agencjami dostawalam karte EKUZ i A1 bedac juz na miejscu, zwykle w pierwszym miesiacu pracy. Nie ma, moim zdaniem, czegos takiego, jak A1 "do wgladu", ten druk powinna miec kazda opiekunka przy sobie.
13 listopada 2013 22:58 / 3 osobom podoba się ten post
Druk A1 jest potwierdzeniem , że jego posiadacz jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce - i jest to bardziej druk potrzebny w momencie gdy mamy np kontrolę Zool . Natomiast Karta EKUZ jest kartą na podstawie której mamy prawo do bezpłatnego leczenia na terenie UE - pod pojęciem "bezpłatne leczenie " należy rozumieć pomoc medyczną w nagłych przypadkach stanowiących zagrożenie zdrowia lub życia lub zabezpieczenie chorego czyli doprowadzenie do takiego stanu aby można go transportować do Polski na dalsze leczenie . Każdorazowo o zwrocie kosztów za transport decyzje podejmuje NFZ - ponieważ pakiet usług medycznych bezpłatnych dostępny w ramach karty EKUZ jest ograniczony . Jeżeli mamy na reku druk A1 i udamy sie z nim do lekarza za granicą - to często bywa , że dostajemy rachunek do zapłaty - ale należy go przesłać do właściwego oddziału NFZ - oni są zobowiązani zapłacić . Praktycznie bez Karty EKUZ no w ostateczności z A1 - nie powinnyśmy się ruszać za granicę . Jak firma mówi , że A 1 ma do wglądu jakby się ktoś czepiał - to albo wysyła opiekunkę za granicę bez ubezpieczenia za pierwszy miesiąc albo w ogóle jej nie ubezpiecza .
13 listopada 2013 23:07 / 1 osobie podoba się ten post
dodam , że EKUZ - nie jest ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków - wiec uzgadniając warunku pracy powinniśmy o takie ubezpieczenie pytać - to bardzo ważne - oczywiście dla nas , bo mimo że składka niewysoka to wiele firm to ubezpieczenie pomija. szkoda im kilku złotych :(
14 listopada 2013 09:29
BAsiaBur - dziekuje za wszystkie podpowiedzi. Czyli wyglada na to ze ja nie mam nic ani A1 ani ekuz , jestem tu juz mc i nic nie doszlo. NIkt nic nie wspomina. Zadzwonie, zapytam. Dziekuję
14 listopada 2013 09:35 / 1 osobie podoba się ten post
Usunięty

dodam , że EKUZ - nie jest ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków - wiec uzgadniając warunku pracy powinniśmy o takie ubezpieczenie pytać - to bardzo ważne - oczywiście dla nas , bo mimo że składka niewysoka to wiele firm to ubezpieczenie pomija. szkoda im kilku złotych :(

Dzisiaj ze wzgledow chyba organizacyjnych lepiej jest miec ubezpieczenie prywatne . EKUZ moze nic nie pomoc za granica . Dla niejednego lekarza niemieckiego to jest wielki znak zapytania. Przedwczoraj bylam zmuszona skorzystac z pomocy lekarza . Na ekuz nawet nie probowalam , zadzwonilam do ubezpieczyciela na infolinie i mi zorganizowali wizyte lekarska w mojej okolicy . Roznica na wielki plus - tak jak w polsce w zwyklej przychodni z nfz i w przychodni prywatnej . 
14 listopada 2013 09:58
Janinka,a gdzie się ubezpieczasz prywatnia i ile płacisz m-nie,jeśli mogę spytać ?
14 listopada 2013 10:01 / 1 osobie podoba się ten post
JaninaWasiak

Dzisiaj ze wzgledow chyba organizacyjnych lepiej jest miec ubezpieczenie prywatne . EKUZ moze nic nie pomoc za granica . Dla niejednego lekarza niemieckiego to jest wielki znak zapytania. Przedwczoraj bylam zmuszona skorzystac z pomocy lekarza . Na ekuz nawet nie probowalam , zadzwonilam do ubezpieczyciela na infolinie i mi zorganizowali wizyte lekarska w mojej okolicy . Roznica na wielki plus - tak jak w polsce w zwyklej przychodni z nfz i w przychodni prywatnej . 

Też mam tylko prywatne ,nie korzystałam póki co ,ale bez tego sobie wyjazdów nie wyobrażam.NFZ ma ograniczony koszyk świadczeń ,więc lepiej n zapłacić więcej a się zabezpieczyc w razie W:)
14 listopada 2013 10:02
JaninaWasiak

Dzisiaj ze wzgledow chyba organizacyjnych lepiej jest miec ubezpieczenie prywatne . EKUZ moze nic nie pomoc za granica . Dla niejednego lekarza niemieckiego to jest wielki znak zapytania. Przedwczoraj bylam zmuszona skorzystac z pomocy lekarza . Na ekuz nawet nie probowalam , zadzwonilam do ubezpieczyciela na infolinie i mi zorganizowali wizyte lekarska w mojej okolicy . Roznica na wielki plus - tak jak w polsce w zwyklej przychodni z nfz i w przychodni prywatnej . 

I tutaj masz plusa:)
Ja tez na EKUZ poszlam do lekarza....Oczy pani z recepcji wywalila jak ping-pongi?Absolutnie nie wiedziala co jak i gdzie:(Lekarz ,to samo.Tlumaczylam,ale Oni jacys tacy niereformowalni byli:(Skonczylo sie tym,ze moja wizyta byla podpieta do ubespieczenia PDP.Dobrze sie skonczylo,ale od tej pory mam prywatne i sie nie boje:)
14 listopada 2013 10:04 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Też mam tylko prywatne ,nie korzystałam póki co ,ale bez tego sobie wyjazdów nie wyobrażam.NFZ ma ograniczony koszyk świadczeń ,więc lepiej n zapłacić więcej a się zabezpieczyc w razie W:)

Dokladnie.Koszyk swiadczen jest bardzo ubogi:(Czasem lepiej odzalowac,a miec swiety spokuj:)
To i tak bedzie duzo nizszy koszt,niz zaplacenie za leczenie w DE:(
14 listopada 2013 10:28 / 1 osobie podoba się ten post
to co można dodatkowo wykupić to jedno - ale wydaje mi się , że należy a każdym kroku podkreślać , że opiekunce pracującej za granicą / umowa o pracę , umowa zlecenie / należy się jak psu buda - ubezpieczenie zdrowotne , które potwierdza karta EKUZ . W tym poście właśnie powinno się o tym pisać : nie ma wyjazdu za granicę do pracy jak nie wiem na pewno , że posiadam ubezpieczenie zdrowotne .
14 listopada 2013 10:37
Usunięty

to co można dodatkowo wykupić to jedno - ale wydaje mi się , że należy a każdym kroku podkreślać , że opiekunce pracującej za granicą / umowa o pracę , umowa zlecenie / należy się jak psu buda - ubezpieczenie zdrowotne , które potwierdza karta EKUZ . W tym poście właśnie powinno się o tym pisać : nie ma wyjazdu za granicę do pracy jak nie wiem na pewno , że posiadam ubezpieczenie zdrowotne .

Dlatego część z nas wykupuje sobie prywatne ,zdrowotne ubezpieczenie.Moje np.obejmuje tez nieszczęśliwe wypadki za granicą.A EKUZ o ile wiem nie.Więc jak np.sie wywalę na rowerze iz łamię rękę to mnie moje ub.obejmie bo to wypadek.