Umowy o pracę i kontrakty

29 sierpnia 2012 15:07 / 1 osobie podoba się ten post
Stworzyłem dział "prawo dla opiekunek" by łatwiej było znaleźć dyskusje dotyczące zagadnień prawnych dla zawodu opiekunki. Wkrótce postaram się przenieść posty i tematy dotyczące najczęściej pojawiających się problemów do tego działu, aby łatwiej było z nich korzystać. Zapraszam do dyskusji.
29 sierpnia 2012 21:26
W mojej firmie na początku miałam umowy na czas określony,oczywiście ciągle aneksowane. Ubezpieczenie w Polsce podczas dwumiesięcznego urlopu bezpłatnego miałam tylko w pierwszym miesiącu.Od maja 2011 mam kontrakt na czas nieokreślony i większe przywileje. Ubezpieczenie w czasie bezpłatnego urlopu mam przez cały okres pobytu w Polsce,poza tym dla banku jestem "pełnoprawnym" obywatelem... ta umowa daje mi możliwość korzystania z kredytów bankowych lub linii kredytowych...na umowie zlecenie niestety żaden bank nie chciał ze mną rozmawiać,gdy chciałam wziąć dla kogoś niewielki kredycik....
24 października 2012 11:37
Dziewczyny, zaproponowali mi umowę o pracę, odprowadzanie składek od 1500 zł. brutto, oraz ubezpieczenie również na terenie Polski w czasie pauzy.

To dobrze???
24 października 2012 11:47
Kasiu, a w jakiej to firmie? Ja mysle, ze to dobrze. Osobiscie mam skladki odprowadzane od kwoty 180 zl brutto.
24 października 2012 12:01
eee,,,no to super, też tak myślałam że dobrze:)czyli warto pomarudzić, poszperać i sprawdzić wszystko od A do Z:))no propozycję już dzisiaj dostałam - kolejną.bo jedną odrzuciłam sama...zobaczymy czy rodzinka będzie na tak i czy przejdę kolejny egzamin z niemieckiego bo takowy ma być...

Quedate, o firmie chyba tu nie mogę napisać...poczytaj moje wpisy na forum to się pewnie sama kapniesz:)
24 października 2012 12:38
Tak, juz sie kapnelam ;) Powodzenia na egzaminie! I koniecznie napisz cos wiecej jak juz bedziesz wiedziec :)
24 października 2012 13:47
Quedate, dzięki...już po, prawie 30 minutowa rozmowa:)no ale poszło i pani koordynatorka jest na tak,,,teraz czekam na akcept rodzinki...więc zobaczymy.

Dziewczyny a orientujecie się jak powinna być skonstruowana taka umowa o której pisałam że mi taką zaproponowali...jak to będzie wyglądało w zapisie że składki od 1500zł brutto, bo to że umowa o pracę to chyba będzie napisane...kurde żeby jakiegoś haczyka nie było....
24 października 2012 14:02
Kasiu tak w większości są skonstruowane umowy , najważniejsze oby było zawarte podstawa czyli minimum 1500 brutto na miesiąc wtedy masz odprowadzane właściwe składki i należna dieta za dzień która na ogól podawana jest w euro. I po przeliczeniu wszystkiego ma dac Ci miesięczne wynagrodzenie ustalone z Firmą.
24 października 2012 14:27
Kasia to bedzie tak, 1500 Twoja placa- od niej skladki itd, a reszta to rozłąkowe i diety pracownika oddelegowanego. I to w sumie da Ci kwotę na którą się umówiłaś telef. Oczywiście to wszystko będzie w umowie, ale rozbite na poszczególne punkciki. Wszystko po to żeby zapłacili mniej podatku i składek ZUS itd

A jak jesteś w Polsce to umowa bedzie na jakieś 100 zł po to żebyś ZUS miała i do lekarza mogła pójść.
24 października 2012 15:26
aha,,,no to zobaczymy jak to będzie w praktyce,,,:)

dziękuję Wam za info:)
25 października 2012 20:38
Elfi 77 poruszałam już kiedyś temat umów zlecenia i o pracę, 1500brutto na um zlecenia nie daje nam nic jeśli nie mamy przepracowanego pełnego miesiąca pracy tzn od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, jeśli wyjeżdżamy w polowie miesiąca lub nawet 2 dnia miesiąca nawet przy podstawie 1500brutto umowy zlecenia firma już nie ma obowiązku opłacić funduszu pracy. Inna sytuacja jest z umową o pracę, wtedy liczy się nam inaczej. Wiem ponieważ w ciągu 18mies trwania umowy miałam przepracowanych 14 i nie dostałam zasiłku ze wzgl na nieodprowadzanie przez firmę składek na fundusz pracy (piszę tutaj o umowach zlecenia) ponieważ wymianę miałam w połowie miesiąca. Po tym przykrym doświadczeniu poszukałam sobie firmę dającą umowę o pracę i nie martwię się że po przepracowaniu 14mies nie otrzymam zasiłku
25 października 2012 21:05 / 1 osobie podoba się ten post
Uczulam naprawdę na umowy zlecenia, mnie pani z pm24 przy podpisywaniu umowy zapewniała, że wszystko się liczy a najbardziej podkreślała, że przecież ZUS nam opłacają. A reszta świadczeń, a np dziewczyny które zachodzą w ciążę po takiej umowie nie mają nic. Nie winię tutaj ani pm24 ani innych firm zatrudniających w taki sposób, to nasze kochane prawo a właściwie ci którzy je ustalili są winni a firmy umiejętnie to wykorzystują co w końcowym etapie odbija się na nas
25 października 2012 23:09
A ja dzisiaj dostałam do domu druk RMUA- składki....bez komentarza :(.

Andrea dzięki, wróciłam nie tylko do trzeciej strony :), ale do pierwszej :p . No więc tak myślałam wcześniej ale teraz jestem pewna, zresztą moja polowa się ze mna zgadza, po zjeździe do domu, piszę wypowiedzenie i zwracam sie z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zarobkach za cały czas trwania umowy zlecenia . I szukam pracy w firmach gdzie jest zatrudnienie na umowę o pracę. Chociaż żal mi mojej Babci ale...skoro mam zmniejszoną podstawę i w 100% zgadzam się z Anettą, to chyba nie mam wyboru, a mając przepracowane 23 lata, to i staż jest dla mnie bardzo ważny.

A swoją drogą to się w pale nie mieści, biura pracy wysyłają do ludzi informację o spotkaniu z ewentualnym przyszłym pracodawcą, wielu się po takim spotkaniu decyduje na pracę, a jeśli po jakimś czasie by chciala wrócić to....



Anetta, mam prośbę możesz podać mi swojego maila- mój w profilu- proszę-dziękuję :)

26 października 2012 09:25
Dośka zaświadczenie o dochodach wystawią bez niczego, trochę to potrwa - jak wszystko w pm24, ja też dostałam - podanie wysłałam listem polecochonym za poświadczeniem odbioru - jak to się fachowo nazywa nie wiem, tak dla pewności miałam zwrotkę żeby nie wciskali mi kitów że pisma nie otrzymali.

Meil: (usunięto ze względów bezpieczeństwa)

Do Kaśki: każda firma wykorzystuje naszą niewiedzę i opowiada śliczne bajki że przecież wszystko na umowie zlecenia nam odprowadza. I zgadza się - prawnie odprowadzają co muszą. Oczywiście składki ZUS kumulują się na naszym kącie, ale co to za składki często od 1/8 etatu bądź od kwoty mniejszej niż wymagana najniższa krajowa brutto - dla wiadomości: od przyszłego roku najniższa krajowa ma wynosić 1600zł brutto. Naga prawda to że jest to umowa cywilno - prawna a tu już dla nas jest pod gorkę.

Dzwonię po wielu firmach w celach informacyjnych, ostatnio pan (nawet nie pamiętam nazwy ponieważ od razu ją skreślilam) umiejętnie próbował mnie zakręcić,np na moje pytanie czy firma daje umowy o pracę czy zlecenia odpowiedział że daje umowę cywilno - prawną, ja mu na to czyli umowa zlecenia, a on: możnaby tak powiedzieć. I takich przykładów jest wiele.
26 października 2012 16:29
No tak zgodzę się z tymi faktami, ale większość firm niestety zatrudnia na umowę zlecenia. Ja miałam dosyć przykra sytuację zdrowotną i składki od najniszej krajowej bardzo mnie podratowały mimo że to byla umowa zlecenie. I wszystkie nie możemy przejść do firmy zatrudniającej na etat, za dużo nas jest;) Pozdrawiam serdecznie