Ubezpieczenia społeczne w ZUS i KRUS

29 sierpnia 2012 15:08
Stworzyłem dział "prawo dla opiekunek" by łatwiej było znaleźć dyskusje dotyczące zagadnień prawnych dla zawodu opiekunki. Wkrótce postaram się przenieść posty i tematy dotyczące najczęściej pojawiających się problemów do tego działu, aby łatwiej było z nich korzystać. Zapraszam do dyskusji.
27 września 2012 22:44
Czy są tu osoby ubezpieczone w KRUS-ie? Jakiego rodzaju umowy zawarły z agencją? Czy umowy te automatycznie wyłączają z ubezpieczenia w KRUS-ie?
30 września 2012 01:17
W przypadku umowy zlecenia nie trzeba wyrejestrowywać się z ubezpieczenia w Krusie.
21 lutego 2013 07:35
Kochane opiekunki i opiekunowie:)mam pilna sprawe,czy orientuje się może ktoś jak wygląda sprawa ubezpieczenia w Polsce przed wyjazdem do pracy do Niemiec?mam taki dylemat a więc:złozyłam wypowiedzenie w starej firmie za dwutygodniowym okresem tego wypowiedzenia i czy po tym okresie jestem jeszcze ubezpieczona przez miesiac czyli podejmujac prace w nowej firmie w tym czasie mam ciagłosc wymaganego ubezpieczenia czy tez po okresie wygasniecia starej umowy musze rejestrowac sie w urzedzie pracy,chodzi mi o to zeby nie"zrobic"przerwy i zeby moc jechac z nowa firma,lecz nie znam daty dokładnej tego wyjazdu.Serdecznie dziekuje juz za wszystkie pomocne odpowiedzi,ratujcie:):):)
21 lutego 2013 08:13
Chyba lepiej byś zrobiła,gdybyś sie jednak zarejestrowała UP zaraz po zwolnieniu.A co bedzie jak nowa firma da ci pracę,która ci nie bedzie odpowiadac,lub chwilowo będzie zastój i nie bedzie ciekawych stelli?I miesiąc minie i tak czy siak bedziesz się musiała rejestrowac w UP.Ja bym się zabezpieczyła w ten sposób.W moim mieście jak się idzie do UP przed zamknięciem to nie ma dużo ludzi i to zajmuje chwilę.A byłabyś już wtedy spokojniejsza.
21 lutego 2013 08:18
Ok Cristina,dzieki za odpowiedz:)ale tak"zbaraniałam",że w koncu nie wiem kiedy zarejestrowac sie w UP?już teraz po złozeniu wypowiedzenia czy po tym okresie dwutygodniowym,gdy wygasnie mi umowa?:)
21 lutego 2013 08:23
no jak wygaśnie Ci umowa,bo ze świadectwem pracy musisz iść do UP
04 kwietnia 2013 09:34

O rany  dziewczyny...ten  właśnie problem nie daje mi spokoju i wręcz spać nie mogę.


Ja też złożyłam wypowiedzenie w agencji polskiej. I poinformowano mnie, że mam 1 miesiąc ważne ubezpieczenie.


13 kwietnia kończy mi się ten miesiąc i co dalej ????


Chciałabym trochę odpocząć, np jeszcze ze 2 miesiące i potem zgłosić się np. do niemieckiej agencji i pracować na tzw gewerbe.


Albo i na tzw ,,prywatnie,, - jednak mam stracha na ewentualne wypadki (które się przecież ludziom zdażają ) - o szpitalu nie wspomnę. :((


Co robić ? - mam 55 lat . Próbowałam szukać w necie jakiś prywatnych ubezpieczeń - ale jest to strasznie zawiłe (i bardzo drogie)


Poradżcie prosze....


W polskiej agencji nie mam już czego szukać - bo ....komornik :(.

04 kwietnia 2013 10:09
Jednym z wyjść jest, mimo wszystko, zatrudnienie się w polskiej agencji na umowę o pracę. Wykazują Ci wtedy najniższą krajową tj. 1.600zł a ta kwota jest wolna od zajęć komorniczych! Uważaj na umowy-zlecenia - przy takiej formie zatrudnienia komornik może Ci zająć całe wynagrodzenie.
04 kwietnia 2013 13:02
Zatrudnienie w polskiej agencji na umowe o prace - to jest lipa. Nie tak dawno pisala do mnie dziewczyna, ze pomimo wszelkich przepisow, jakie jeszcze w PL obowiazuja agencja na polecenie komornika zabrala jej polowe wszystkiego. Coz, to i tak lepiej, jak przy umowie zlecenia, kiedy zabieraja wszystko...
Wyjscie: Gewerba, albo na czarno.
Ja wybralam Gewerbe. Mozna zalozyc przez internet, ja to zrobilam przez Polskie Biuro w Monachium - mam adres dzialalnosci na biuro, czyli przenoszac sie z miejsca na miejsce w DE, czy wyjezdzajac do innego kraju - nie musze przemeldowywac Gewerbe.
Koszty - jednorazowo za zalozenie - 230 euro (tak, wiem, ze to kosztuje 25 - 30 czy tam niewiele wiecej), ale omijam problemy z wlasciwym wypelnieniem formularza, to wszystko robi biuro. Za obsluge, czyli przyjmowania, zalatwianie wszelkiej sluzbowej korespondencji - 60 euro miesiecznie.
Ubezpieczenie: mam takie do 5 lat, obejmuje nawet transport ewentualnych, moich zwlok do kraju, szpital, leczenie, po 8 miesiacach stomatolog. Do tego jestem w szczesliwej sytuacji, ze mam EKUZ jako emerytka.
Koszt ubezpieczeenia: 99 euro na miesiac.
Rozliczenie Gewerby mozna robic przez Biuro - maja wspolpracujacego ksiegowego, to jest osobno platne.

Margaretkaa: od razu Ci mowie, ze trudno jest w DE znalezc zatrudnienie na Gewerbe przez niemiecka agencje. Dlaczego? 99 % z nich odsyla takie zgloszenia do "wspolpracujacych" z nimi agencji w PL.
Jest jeszcze jedno rozwiazanie, niejaka p. Krolikowska, ktora zalatwia Gewerbe i ubezpieczenia, u niej jest to rozliczane, ale, na moj nos, smierdzi to kantem i licho placi (1350 euro brutto).
Natomiast, jesli Twoj niemiecki jest naprawde dobry - napisz do mnie prywatnie.
04 kwietnia 2013 15:33
Dlatego, Emilio, trzeba znaleźć taką agencję, która wykazuje 1.600zł jako zarobek miesięczny do US. Diety nie są wynagrodzeniem dlatego nie wlicza się ich do wynagrodzenia. Twoja koleżanka musiała mieć pewnie wyższą stawkę, dlatego zabrali jej 50%. Znam temat z autopsji...Niestety.
04 kwietnia 2013 16:42
ja mam umowe o prace z agencja i na czas wyjazdu wyrejestrowuje sie z ubezpieczenia KRUS,A po powrocie do Polski ponownie jestem na krus.
05 kwietnia 2013 10:10
Dziękuje za odzew.
Drogie koleżanki, CZYTAJCIE co wam dają do podpisywania !!
Ja właśnie jestem taką łatwowierną idiotką, która miała umowę o pracę (poprosiłam o nią ze względu na komornika)i .... po zmianach w firmie (robią to co jakiś czas w wiadomym celu) dostałam na ostatni wyjazd umowę zlecenie z informacją, że ,,nic się nie zmieniło,, ....
no i nie czytałam. :(
Tylko jak mnie poinformowano, że oddają połowę komornikowi (dobrze, że tylko 600zł )
to się dowiedziałam, że przecież mam umowę zlecenie...
i w sumie to powinnam się cieszyć, bo mógł mi wziąć WSZYSTKO ???
Więc się zwolniłam, bo poczułam się oszukana po kilku latach dobrej pracy (wszystkie rodziny mnie chwaliły, a u ostatniej to byłam ponad 2 lata).
Teraz z perspektywy czasu myślę, że gdybym przeczytała... - nie podpisała
- pewnie dostałabym tak jak poprzednio um. o pracę ...i nie byłoby kłopotu...
A tak mam za swoje .... i martwię się co dalej ????
Jak tu wspomniała Emilia , pozostaje mi praca na czarno albo gewerbe...
obu się boję..... ale muszę dokonać wyboru
01 maja 2013 07:29
Koleżanki doradzcie, mi prosze, jak to jest, chodzi mi o rejestracje z Urzedzie Pracy jest tak ze trzeba miesiac byc zarejestrowanym, żeby dopiero podjac prace. To wszystkie wiemy o tym. Ale jak by tak pominac ten UP. i ubezpieczyc sie prywatnie, dobrowolnie w Zusie, czy tez by trzeba czekac miesiac ?? Pytam bo te wieczne rejestracje mnie wkurzaja...A dobrze wiedziec o tak istotnych sprawach, chocby na przyszłosc.
01 maja 2013 07:52
Mozna ubezpieczy sie prywatnie w NFZ, skladka kwartalna wynosi ok 350 zl. O szczegly mozna dopytac w NFZcie.