Ubezpieczenia społeczne w ZUS i KRUS

29 listopada 2013 22:36
Mam pytanie. Jak powinnam zarejestrować sie ponownie w UP po powrocie do Pl? Dotychczas nie było problemu, ale ostatnim razem pani urzedniczka jak dowiedziała sie,że podczas okresu , w którym byłam wyrejestrowana pracowałam, chciała świadectwo pracy.Miałam tylko zaświadczenie od dziadeczka w jakim okresie, i jako kto i gdzie byłam zatrudniona.Zawsze to wystarczało. Tym razem pani uznała,że ''ja tego nie słyszałam'' i zarejestrowała mnie ponownie.Czy mam żądac tego zaświadczenia od firmy już teraz, czy ten kwitek podpisany przez dziadka czli oficjalnego pracodawcy wystarczy?Dziadeczek jest wpisany w moim druku A1.
30 listopada 2013 10:38
agama

Mam pytanie. Jak powinnam zarejestrować sie ponownie w UP po powrocie do Pl? Dotychczas nie było problemu, ale ostatnim razem pani urzedniczka jak dowiedziała sie,że podczas okresu , w którym byłam wyrejestrowana pracowałam, chciała świadectwo pracy.Miałam tylko zaświadczenie od dziadeczka w jakim okresie, i jako kto i gdzie byłam zatrudniona.Zawsze to wystarczało. Tym razem pani uznała,że ''ja tego nie słyszałam'' i zarejestrowała mnie ponownie.Czy mam żądac tego zaświadczenia od firmy już teraz, czy ten kwitek podpisany przez dziadka czli oficjalnego pracodawcy wystarczy?Dziadeczek jest wpisany w moim druku A1.

Jesli jestes zatrudniona na umowe -zlecenia to do PUP wystarczy wyłącznie zaświadczenie-ale powinno to byc zaśwaidczenie z zakaldu pracy/agencji/,Nie kazdy PUP honoruje zaświadczenia wystawione od prywatnych ,zagraanicznych pracodawców.
30 listopada 2013 12:25
Dzieki Kasiu. Spróbuję tylko z tym zaświadczeniem od dziadeczka. a nuż się uda.Może ostatnio trafiłam na służbistkę.
24 października 2017 18:02
Padło tutaj pytanie kiedyś odnośnie ile można dorobić będąc ubezpieczonym w KRUS( nie mogę odnaleźć tego wątku), ale podałam że 850zł netto miesięcznie- obecnie jest to kwota 2000zł brutto. "Do końca 2016 r. tą granicą była połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę. W ubiegłym roku rolnik mógł więc dorobić poza gospodarką 925 zł brutto miesięcznie. Ustawą z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 16 grudnia, poz. 2043) limit ten został jednak podwyższony do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ od stycznia 2017 r. kwota tej płacy wzrasta do 2000 zł, granica zarobków podniesie się od przyszłego roku aż o 1075 zł."

http://www.rp.pl/Rolnicy/312249980-W-2017-wzrasta-limit-zarobkow-dla-dorabiajacych-rolnikow.html