Płaca dla opiekunki w PL

15 września 2014 11:16
Spotkałam się z czymś takim po raz pierwszy.
Agencja wpłaciła mi juz w zeszłym tygodniu diety na konto walutowe.Panna powiedziała,ze resztę w złotówkach wysla mi jak najszybciej bo umowe mamy tylko na miesiac.Jeszcze nic nie wpłynęło:(
Czy to nie będzie przekret????
15 września 2014 11:18
dziwna sytuacja...ale niektóre firmy tak mają..sprawdż na koncie walutowym może już masz..
15 września 2014 11:20
Dodam że w umowie nie jest zaznaczone jakies rozdzielanie-wszystko razem w okreslonym czasie.
15 września 2014 11:24 / 1 osobie podoba się ten post
agama

Spotkałam się z czymś takim po raz pierwszy.
Agencja wpłaciła mi juz w zeszłym tygodniu diety na konto walutowe.Panna powiedziała,ze resztę w złotówkach wysla mi jak najszybciej bo umowe mamy tylko na miesiac.Jeszcze nic nie wpłynęło:(
Czy to nie będzie przekret????

Ja tak miałam pracując w Avorii. Najpierw wypłaty były tam do 10 każdego miesiąca. Mocno się zdziwiłam, gdy nagle zauwazyłam, że na koniec miesiąca dostałam diety w Euro, a później normalnie do 10 resztę pieniążków w złotówkach.  Raz zdarzył się jednodniowy poślizg, a oprócz tego nigdy nie było problemów. Mam nadzieję, że Ty też nie będziesz miała
15 września 2014 11:27
aldona

Masło maślane, wiem:)w tej firmie nie ma dniowek-kazde zlecenie jest za inną kwote,nie ma stalego wynagrodzenia.Jedno zlecenie jest z1 100 ,inne za 1050, jeszcze inne za 1200np.Jest dieta dzienna i reszta od podstawy.
I przykre to, ale nawet jak masz przepracowany pełny miesiąc to tej kwoty nie ma(księgowa tak to wyjasnia, że jestes bardziej zielona od żaby:):)

W większości firm tak jest :)
 
Nadal nie rozumiem twoich wątpliwości.
Zajrzyj do swojej umowy - bo to jest podstawa do wypłaty, a nie to co uzgodniono "na gębę".
Jak w umowie masz np. podstwę 1680 brutto (ok. 1100 netto)/mc i 30e diety dziennej .....to dostajesz:
stałe 1100 zł./mc +w euro ilość diet zależną od ilości przepracowanych dni.
 
Tu przelicznik (kurs) nie gra żadnej roli, chyba że chcesz całość w euro (również podstawę) ....wtedy stosuje się go tulko do tych ok. 1100 zł, ale też wtedy nie powinno być większych rozbieżności - bo różnica w kursie 0,1e daje ok. 6 euro w skali miesiąca.
 
Wniosek: najbardziej klarowna sytuacja jest wtedy, gdy umowa jest w tej samej walucie co waluta wypłaty.
Kursu trzeba b.pilnować gł. przy ustalaniu stawek w umowie w stosunku do tego co najpierw "na gębę", bo wtedy rzutuje na wysokość diety.
 
A że agencje kręcą i naciągają jak się nie dopilnuje to wiem dobrze - spotkałam się z taką, która (po dopytaniu) stwierdziła że u nich "obowiązuje" kurs 1e=4,00 zł   :))))))  i chciała płacić w zł. 
 
 
 
 
 
 
15 września 2014 11:30
wichurra

Też nie rozumiem - jak jest wysoki kurs euro, to kasy powinno być więcej nie? Jak mamy te 40 euro w złotówkach dostawać, to powinno być tak, że mamy równowartość 40 euro w złotych. Jak euro stoi po 4,20, to z 40 euro powinniśmy dostać 168zł. Bo to chyba naliczają po kursie skupu, a nie sprzedaży?

Wichura , wszystkie agencje na 100 % przeliczją kurs Euro wg kursu kupna w dodatku , kurs kupna jest nie jest taki sam dla wszystkich . Jeżeli nie masz w umowie , że diety masz płacone w w złotówkach przeliczanych wg średniego kursu NBP z dnia wypłaty - to agencja będzie ci przeliczać wg kursu kupna banku w którym agencja ma konto . Ale .... z tego co wiem , a jak znajdę przepis to podam link - dietę winno wypłacać się w walucie kraju do którego zostałaś wysłana na delegację i tylko na wyraźną twoją prośbe wypłata może być w złotówkach . dzisiaj każdy bank oferuje w ofercie kont indywidualnych - konto złotówkowe i konto walutowe i wcale opłaty za te konta razem nie są duzę . Poszukam przepisu i wypłatach diet i wkleję .
15 września 2014 11:39
Aniak

Wichura , wszystkie agencje na 100 % przeliczją kurs Euro wg kursu kupna w dodatku , kurs kupna jest nie jest taki sam dla wszystkich . Jeżeli nie masz w umowie , że diety masz płacone w w złotówkach przeliczanych wg średniego kursu NBP z dnia wypłaty - to agencja będzie ci przeliczać wg kursu kupna banku w którym agencja ma konto . Ale .... z tego co wiem , a jak znajdę przepis to podam link - dietę winno wypłacać się w walucie kraju do którego zostałaś wysłana na delegację i tylko na wyraźną twoją prośbe wypłata może być w złotówkach . dzisiaj każdy bank oferuje w ofercie kont indywidualnych - konto złotówkowe i konto walutowe i wcale opłaty za te konta razem nie są duzę . Poszukam przepisu i wypłatach diet i wkleję .

Aniu-w agencji z która pracowalam miala w umowie napisane dniówka 40 euro i tyle co do centa miałam płacone ,bez żadnych przeliczań kursu.W innej  niestety było tak jak opisujesz....
15 września 2014 11:40
nie to jest dziwne..czyli nie jest fer..
15 września 2014 12:06
ja to nie wiem jak jest w agencjach polskich, ja jestem zatrudniona w niemieckiej i mam dniówkę w euro, ale nie wiedziałam, że w polskich tak jest, makabra euro, złotówki, cwaniactwo moim zdaniem i oszukiwanie opiekunki, przeliczanie na złotówki.....
15 września 2014 12:16 / 2 osobom podoba się ten post
skarbek

nie to jest dziwne..czyli nie jest fer..

Delikatnie to napisałas-  ja zawsze w takim wypadku pisze wprost : to złodziejstwo agencji takie przeliczanie .przykład : dzisiajszy kurs kupna banku ..... / nie pisze jakiego , bo Moderator może uznac to za kryptoreklamę / wynosi : 4,0238 , kurs w kantorze w którym wymianiam zawsze walutę to , 4,18 , jak firma wypłąci mi 1000 eu w przeliczeniu na złotówki to dostanę : 4023,8 zł , a jak wypłacą mi w euro to pójdę do kantoru i wtedy mam w kieszeni : 4180 zł : różnica 156 zł . TYle my mamy mniej dla mnie kwota nie do pogardzenia . Nalezy żadać w umowie wypłaty diet w euro .
15 września 2014 12:24
Aniak

Wichura , wszystkie agencje na 100 % przeliczją kurs Euro wg kursu kupna w dodatku , kurs kupna jest nie jest taki sam dla wszystkich . Jeżeli nie masz w umowie , że diety masz płacone w w złotówkach przeliczanych wg średniego kursu NBP z dnia wypłaty - to agencja będzie ci przeliczać wg kursu kupna banku w którym agencja ma konto . Ale .... z tego co wiem , a jak znajdę przepis to podam link - dietę winno wypłacać się w walucie kraju do którego zostałaś wysłana na delegację i tylko na wyraźną twoją prośbe wypłata może być w złotówkach . dzisiaj każdy bank oferuje w ofercie kont indywidualnych - konto złotówkowe i konto walutowe i wcale opłaty za te konta razem nie są duzę . Poszukam przepisu i wypłatach diet i wkleję .

Możesz mi jeszcze powiedzieć, co to jest ten średni kurs NBP? Bo właśnie mam to w umowie, że tak będę miała przeliczane, a że jeszcze wypłaty nie było, to nie wiem. Przyjęłam,że to po prostu kurs skupu NBP w danym dniu, ale teraz to już nie wiem. 
15 września 2014 12:33
Jak już jestem "na fali" i mam możliwość pisania / nie zblokowano mnie jeszcze ;) / to dodam : po pierwsze primo : ani dziewczyny pracujące na umowy o pracę i delegacje , ani dziewczyny pracujące na umowę zlecenie i delegacje / bo zleceniobiorcę też mzna wysłac na delegację ! / nie pracują zgodnie z prawem . Winny być oddelegowane i podlegać przepisom o oddelegowaniu pracowników .Definicje delegecji i oddelegowania są jasne i precyzyjne . Po drugie primo : Jak już mleko się wylało i pojechałyśmy w tzw " delegację " to przed wyjazdem powinnismy dostać polecenie wyjazdu służbowego ,oczywiście mając na reku podpisaną umowę zlecenie lub umowę o pracę . W poleceniu wyjazdu służbowego oprócz tego gdzie jedziemy , na jak długo musi być wyszczególniona stawka diety dziennej w euro .
15 września 2014 12:36
wichurra

Możesz mi jeszcze powiedzieć, co to jest ten średni kurs NBP? Bo właśnie mam to w umowie, że tak będę miała przeliczane, a że jeszcze wypłaty nie było, to nie wiem. Przyjęłam,że to po prostu kurs skupu NBP w danym dniu, ale teraz to już nie wiem. 

Jak masz sformułowanie : średni kurs NBP z dnia wypłaty to codziennie nowa tabela jest tutaj : http://www.nbp.pl/kursy/kursya.html     a jak masz napisane kurs kupna NBP z nia wypłaty to tabelę znajdziesz codziennie tutaj    http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursyc.html
15 września 2014 12:45
kasia63

Pracowałam z dwoma agencjami dotychczas.Jedna policzyła tak jak Tobie ,a druga jak wypadło 31 dni to po prostu dodala mi jedna dniówkę a także podwójnie za kazdy dzien swiąteczny. 

A ja mam wynagrodzenie miesięczne, niezależnie ile ten ma dni, czy to  czerwiec, wrzesień tudzież luty:) 
15 września 2014 12:48 / 1 osobie podoba się ten post
Mam nadzieję  , że masz napisane w umowie , jaki kurs / kupna czy sprzedaży /  i jakiego banku . Bo taki zapis jest zapisem uniemozliwiającym manewrowanie agencji kursami i przelicznikami .