Przejazdy koleją DB w Niemczech

07 października 2012 14:41
Alutka said:Witam moje drogie koleżanki, kolegę Janusza i Moderatora!!!!!!melduję, że dojechałam do domu 2 godz. później bo jakaś awaria po drodze była, mało tego- wysadzili nas nie na dworcu głównym w Berlinie, a na Zoo Garden...Spóźniona nie miałam szans złapać te wszystkie przesiadki, ale.... Alutka dała radę, chociaż był moment, że płakać mi się chciało!!!! Miałam to na własne życzenie, bo wocheendeticket jest owszem tani, ale....:- nie obejmuje wszystkich pociągów (tylko regionalne, żadne InterCity!).najgorsze cholera jest to, że na tych dworcach bilety i rozkłady jazdy masz z automatu:(. Mój wydrukowany, przez syna rozkład, który określał godziny, perony itd. zdezaktualizował się na dworcu ZOO:). Ale okazało się, że nie jestem taka debilowata, bo okazałam się sprytniejsza od pani w informacji, która dała mi taką rozpiskę, że w domu byłabym po 22giej.... Zmobilizowałam swoj spryt i znalazłam rozwiązanie, dzięki któremu byłam w domku o 21szej:). Pozdrawiam Was serdecznie z drinkiem w dłoni:)

Hej Alutka, no przykro ze podróz męcząca.Ja ostatnio preferuję DB -zupełnie inny komfort jazdy niż busami. Domyślalam się, że jeździsz na bilety na Wochenende ......ale wcale nie musisz!
W tej samej cenie (a nawet taniej bo za 29e) możesz kupić normalny bilet na kazdy dzień tygodnia obejmujący wszystkie pociagi, też Intercity i Eurocity. To jest ten sam bilet co za 103e tylko kupiony w systemie Sparpreis (czym wczesniej kupujesz, tym masz wiekszą ilość połaczeń po niższej cenie). Czyli, jeśli wczesniej planujesz wyjazd, mozesz kupić bilet bardzo tanio. Jedyny minus, że jak zrezygnujesz z wyjazdu i oddajesz bilet -potracają ci 15e. Najlepiej kupować tak 3-6 tygodni wcześniej (najtańsze i największy wybór)
Nie wiem kiedy zamierzasz wracać, bo bym Ci sprawdziła tani powrót :) Na końcu podam Ci link do DB w wersji polskiej, możesz sobie posprawdzać.
1. wcisnij zakładkę "szukaj dobrych cen"
2. wpisz po niemiecku stację wyjazdu i docelową
3. zaznacz "przejazd w 1 stronę" (nigdy nie kupuj w ten sposób powrotnego, bo jest zawsze kombinowany z powrotem pełnopłatnym, lepiej 2 osobne transakcje w 1 stronę).
4. wpisz datę i wprowadź kood
5. wciśnij "szukaj"
Możesz sobie przegladać wszystkie połączenia/ceny danego dnia, również wciskając "dzień później" lub "dzień wcześniej" na wiele dni nastepnych.Można dokupić miejscówkę za 4e (cena obejmuje miejscówkę na 2 pociągi np. ICE + EC).
Bilet można kupić przez internet i wydrukować (ale to tylko dla kupujących z DE, kupujacy z Zagranicy mogą otrzymać pocztą po doliczeniu kosztów przesyłki).
Tobie w tej chwili moze np. kupić mąż i przesłać mailem.Nie wiem, czy na ten powrót Ci się przyda, ale na przyszłość warto!
Gdybyś miała jakieś pytania/kłopoty -chetnie pomogę wyszukać cos odpowiedniego.Aha, można robić dowolne/swoje kombinacje bez wpływu na cenę (ja np. zaplanowałam o godz. dłuższą przerwę w Berlinie).
Pozdrawiam i mam nadzieję, że pogoda w Gubinie lepiej dopisze :) http://www.bahn.com/i/view/POL/pl/index.shtml
07 października 2012 17:44
Załozyłam ten temat, więc go uzupełnię .

Generalnie podróż koleją niemiecką jest dosyć droga, ale komfort jazdy i szybkość nieporównywalne do autobusa, a tym bardziej kolei w PL.

Koszty podróży koleją w DE można BARDZO obniżyć korzystając z następujących możliwości:

1. Sparpreis: bilet można kupić na 3 mce wcześniej, ale nie póżniej niż na 3 dni przed wyjazdem. Cena na każdej trasie II kl. od 29e, I kl. od 49e, dowolna ilość przesiadek na trasie . Za dopłatą 4e można kupić do 2 miejscówek na danej trasie. Obejmuje jazdę Intercity. W poprzednim poście opisałam wyszukiwanie połączeń/cen. Można również kupić na dworcu w kasie (sprawdzają i doradzają).

2. bilet weekendowy: koszt 40e, ważny 1 dzień dla 1 do 5 osób (sobota, niedziela) od 0.00 do 3.00 dnia następnego –dowolna ilość przejazdów 2gą klasąw całym DE, wszystkie koleje regionalne i S-Bahn (nie obejmuje Intercity).

3. Bilet dookoła kraju: cena 42e dla 1 osoby (do 4 osób każda następna dopłaca tylko 6e).Ważny 1 dzień (pon.-piątek) od godz. 9.oo do 3.oo dnia następnego na pociągi jak w pkt. 2

4. są jeszcze bilety krajowe (w danym Landzie) od 21e.

5. są jeszcze BahnCard 25, 50 czy 100 (karty rabatowe).

Te info dotyczą podróży po DE.



Dla podróży zagranicznych, a nas interesuje gł. trasa PL-DE i na odwrót, warto skorzystać z Europa-Spezial. Tutaj można też niedrogo kupić bilet. Ja na trasie Kiel-Warszawa czyli ok. 1000 km zapłaciłam tylko 39e ( taniej niż Sindbadem i jechałam 2x krócej).

Warunek: czym wcześniej się kupuje, tym więcej tanich ofert.

Teraz linki:

http://www.bahn.de/i/view/POL/pl/prices/germany/regionalangebote-uebersicht.shtml

http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/pn?revia=yes&existOptimizePrice=1&country=POL

07 października 2012 18:09
oj można tanio-ja np tydzień temu jechałam z córką z Monachium do Garmisch Partenkirchen i powrót na Bayer ticket i całkowity koszt to 26 euro.A kolejka na Zugspitze nas kosztowała 99 euro.Ale ona to nie DB.
07 października 2012 21:31
Dzięki Mija, ja już tę informację sprzedałam synowi:), Wracać będę autem, bo mój chłop w tygodniu przyjeżdża, po swój samochód, który jest w warsztacie. Ja będę wracać swoim, on swoim, ale warto znać te wszystkie kruczki, bo nigdy nie wiadomo kiedy może to sie przydać. Widzisz okazuje się, że podróż pociągiem może być tańsza i krótsza niż busem, ale strach przed przygodą powoduje, że większośc wybiera busa.

Pozdrawiam:)
07 grudnia 2012 14:00
Mija wielkie dzięki za wskazówki. Dzięki Tobie znalazłam naprawdę tani bilet do domu (tylko za 49 euro) ale mam kilka pytań do Was dziewczyny. Pociąg którym prawdopodobnie będę wracać do domu ma aż 3 przesiadki, mam dosłownie 8-10 min na odnalezienie odpowiedniego peronu i wskoczenie do pociągu. Ze sobą będę miała 2 duże, ciężkie torby no i mam wątpliwość czy zdążę... Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami. Nie wiem czy mam zaryzykować i wydać 49 euro na pociąg, czy 65 na busa którym będę się wlec ale nie będzie problemu z torbami.

Z góry dziekuję za porady.
07 grudnia 2012 16:41
pociągi niemieckie w miarę punktualnie jeżdżą , wiec jak masz 8-10 min przesiadki to wystarczy , na każdym dworcu jest winda z peronu do tunelu - tak wiec raczej nie czeka cię targanie toreb po schodach . jeżeli jedziesz pociągiem EC z miejscówka , to na stronie dbahn.de wpisując numer pociągu i stację na której wsiadasz pokaże ci sie w jakich sektorach na danym peronie zatrzymują sie wagony z jakimi numerami . Mozna też znaleźć układ peronów większych dworców .

Ja wybrałabym pociąg .
07 grudnia 2012 19:32
pola11-czy warto za sume 20 e denerwować się czy znajdziesz odpowiedni peron,czy zdążysz,nadzwigasz .się,musisz pilnować torebki.Ja zdecydowanie wybrałabym busa,ze względu na komfort bez przesiadek i zbędnych nerwów.Gdybyś miała jedną torbę na kółkach to ułatwiłoby ci przesiadki.Czasami nie warto oszczędzać.Ja raczej jestem panikara i wolałabym busa pomimo dłuższej podróży.
07 grudnia 2012 20:13
mimo wszystko wybralabym busa.......
07 grudnia 2012 23:40
Widzę, ze zdania sa różne, ja jednak wybrałabym pociąg ....i to nie ze wzgledu na różnicę ceny 20e, ale na komfort jazdy i czas podróży!!!

Jak pisałam w innym wątku -zamiast prawie doby autobusem, jechałam pociągiem 11 godz. z 2 przesiadkami. Poza tym siedzi się o wiele wygodniej, można wstać i przejść się -pociągi niemieckie i Eurocity Niemcy-Polska -nie ma porównania z podróżą PKP.

Ja po raz pierwszy dojechałam do domu w stanie "do życia".

Odnośnie przesiadek: jeśli się boisz że za mało czasu możesz dobrać sobie późniejsze pociągi z dłuższą przerwą na przesiadkę (wszystko w tej samej cenie). Też miałam takie wątpliwości i byłam skłonna nawet dopłacić do biletu ...powiedziano mi ze nie muszę, dostałam kilka różnych propozycji przesiadek/polączeń, zdecydowałam się na późniejszy pociąg (potem trochę żałowałam). Jeszcze jedno: warto dokupić miejscówkę za 4e (cena obejmuje miejsce na 2 pociągi).

Ja miałam 2 ogromne walizy plecak i torebkę (po 9 mcach pobytu) i na prawdę nie było kłopotu z przesiadką. 1sza była na tym samym peronie, nawet sektor ten sam 2ga (Berlin) przyjechałam na Tief, trzeba było pokonać 3 piętra schodami ruchomymi (była winda)... ale bez problemu -Niemcy sami się pytali czy mogą pomóc (raz poprosiłam).

Dobra rada: przed wyjazdem ściągnij sobie plan dworca z internetu -na bilecie masz dokładnie podane z jakiego peronu/sektora jest odjazd (również przyjazd).

Jeśli chcesz -mogę pomóc -podaj tylko datę i trasę.

Po ostatniej podróży autobusem przedwczoraj (w sumie 23 godz.) mam dość.....wracam koleją chociaż mam bilet powrotny na autobus

08 grudnia 2012 21:16 / 1 osobie podoba się ten post
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi :)

Rzeczywiście zdania są podzielone. Powertowałam wczoraj jeszcze w internecie i znalazłam bilet do domu za 39 euro + 4 euro miejscówka!!! W tym jedna tylko przesiadka w Berlinie - tam będę miała godzinę czasu na odnalezienie peronu ...także rewelacja! Bardzo się cieszę bo nie dość, że jeszcze taniej to spokojniej z jedną przesiadką. W sumie 9,5 h podrózy (razem z oczekiwaniem na przesiadkę) i jestem w domu. Dodam że autobus 65 euro i po 17,5 h dopiero w domu.

Jestem happy i już odliczam dni do wyjazdu :) Byle tylko przetrwać święta :(

Buźźźźźźźźka!
10 grudnia 2012 13:04
Szczerze mówiąc jeszcze nie korzystałam z niemieckich kolei... troche się boję!!!, ale po przeczytaniu tych wszystkich cennych informacji, może jednak się przełamię i przejadę się pociągiem ;DDDDD
10 grudnia 2012 13:50
Kawe mniemam, iż wyżłopałaś? Ja będę jechała pociągiem, a nawet dwoma na wspominane 2 dniowe zakupy. Kolega dość wiekowy, nie będę go ciągnęła po oszronionych autostradach:) Opowiem jak było na początku stycznia. Obecnie spisałam sobie godziny wraz z peronami, na których wysiadam i na który mam lecieć w związku z przesiadką. Wprawdzie 2 torby, torebka i siateczka z laptopem, ale szukam połączeń gdzie na przesiadkę mam 9-10 minut. I mam zamiar zdarzyć! Taka szalona jestem:)
11 grudnia 2012 19:36 / 1 osobie podoba się ten post
Kocinku: zdazysz, spoko, windy dzialaja, ja do mojego Sindbada mam najpierw pociag, pozniej S--Bahn, wyprawa cala ... Ha, udalo mi sie zapakowac w jedna, co prawda slusznych rozmiarow, torbe ! Czyli bedzie torba, torebka, reklamowka "podreczna", nawet nie tak zle. Polowe wszystkiego, co moje zostawiam i dwie paczki do PL wyslalam ... A mialo byc tak malutko ...
11 grudnia 2012 21:39
Dlaczego nie bierzecie mozliwosci latania samolotem???

Latam i nie "tymi tanimi liniami"... lecz normalnymi... Lufthansa, BerlinAir, LOT-em z tym ostatnim najdrozej... gdy odpowiednio wczesniej zamawiam.... lece za 87 € w te i spowrotem... 10 kg bagaz podreczny i 20 kg normalnego.... Od dobrych trzech lat tak kraze i bardzo, bardzo sobie chwale...

Zamawiam wylacznie przez internet.... i otrzymuje angeboty.... sprobujcie!!!!

11 grudnia 2012 21:43
kika1-a myślisz,że każda opiekunka mieszka w mieście,gdzie jest lotnisko?