Opiekunka i własna działalność

09 sierpnia 2013 20:13
emilia

Widzisz, Romana, to wszystko zalezy od punktu startowego - mnie wystarczy, jak dostaje ok. 1600 - 1700 EU brutto, bo mam juz emeryture.
Buchalteria - w przyszlym roku moje biuro "prowadzace" przekaze moje rachunki do wspolpracujacego z tym biurem specjalisty, jak pisalam, w tej chwili nie wiem jeszcze, ile zaplace, ale wedlug mojej pani z biura, ok. 30 EU za zaksiegowanie jednego rachunku. Wydatki - liczone sa bezplatnie - sa odliczane od obrotu. Dla biura - tak - 60 EU to wszystko, co im place, w zamian mam adres mojej Gewerbe w Monachium i zalatwiane roznosci, np. brakowalo jakis danych do uzyskania numeru podatkowego - to zalatwiala za mnie moja pani.
Zlecen szukam roznie - na niemieckich stronach, przez polskich posrednikow - teraz mam kontrakt zalatwiony przez polska agencje, ale oni pobieraja swoja dzialke od rodziny. Ja mam wyplate tak jak sobie zycze, czesc na niemieckie konto, czesc do reki.
Zostaje mi wiecej, niz pracujac przez agencje. Podpisuje kontrakty na 3 miesiace z mozliwoscia wypowiedzenia w terminie dwoch tygodni (przez obydwie strony), nie interesuje mnie, czy rodzina ma kogos na moje miejsce, czy nie.
Widac jednak jestem dobra, skoro juz mi zaproponowano nastepne dwie tury po 3 miesiace, i moja mlodsza przyjedzie tu, do Zurichu, wracamy do PL razem. Pozniej jade znow w polowie wrzesnia do polowy grudnia i po Nowym Roku do polowy kwietnia - Wielkanoc w domu. Za kazdym razem mam 350 CHF do reki, to jest znacznie wiecej, niz zwrot dojazdu do DE, a bilet kosztuje mnie w Sindbadzie 350 zl.
Juz mam dwa rachunki od roznych osob, majac rozpoczeta Gewerbe w kwietniu - wystarczy. W przyszlym roku - zobaczymy, albo pozniej z tym samym posrednikiem poszukam pracy w innym miescie (marzy mi sie Bazylea), albo na wlasna reke bede szukac innych pracodawcow.

Emilia a ja mam do ciebie pytanie. Widzisz , nie jestem zadowolona z biura w którym mam gewerbe. Słyszalam ze mozna pierwszy raz zmienic bezplatnie. Nie wiem czy to tak do końca prawda. Ale nawet gdybym musiala zaplacic to niech tam. Ale uswiadom mnie jak to powinnam zrobic?
09 sierpnia 2013 20:35
Nie wiem, ale zapytam w moim biurze. Czy Twoje biuro nalezy do hmm, nazwijmy to tak, "sieci", np. wiem, ze biuro w HH tak. Czy jest to niezalezne biuro?
 
Nie jestem pewna, ale wiaze sie to chyba z kosztem, nie chce tworzyc - napisz, czy chcesz zmienic na inne miasto/land, czy tylko biuro w Twoim miescie.
09 sierpnia 2013 20:41
emilia

Nie wiem, ale zapytam w moim biurze. Czy Twoje biuro nalezy do hmm, nazwijmy to tak, "sieci", np. wiem, ze biuro w HH tak. Czy jest to niezalezne biuro?
 
Nie jestem pewna, ale wiaze sie to chyba z kosztem, nie chce tworzyc - napisz, czy chcesz zmienic na inne miasto/land, czy tylko biuro w Twoim miescie.

Nie wiem czy to siec..Chyba nie bo na pieczatce widnieje nazwa biura i nazwisko jego wlasciciela.A chce zmienic na dobre biuro. Z tego co mi wiadomo to nie jest wazne miasto :)
09 sierpnia 2013 20:42
Jest wazne - napisz mi tylko, w jakim miescie masz zarejestrowana Gewerbe i wysle maila do mojej pani. Masz juz numer podatkowy ?
09 sierpnia 2013 20:49
Szkoda Emilio, że nikt kto ma polską działalność nie odezwał się z tak rzeczową informacją. Interesuje mnie tylko polska działalność ponieważ na zameldowanie raczej nie mam szans.
09 sierpnia 2013 20:53
A po co zameldowanie? Ja nie mam zameldowania w DE, dlatego wlasnie korzystam z uslug polskiego biura w DE, oni daja adres i zalatwiaja wszystkie formalnosci.
09 sierpnia 2013 21:19
emilia

Jest wazne - napisz mi tylko, w jakim miescie masz zarejestrowana Gewerbe i wysle maila do mojej pani. Masz juz numer podatkowy ?

Własnie w tym jest problem. I dlatego jestem mocno zaniepokojona. Nie mam nr sztoja(fonetycznie) Doprosic sie nie moge a gewerbe mam od roku. Wysłalam w tamtym roku sprawozdanie podatkowe w marcu a oni dopiero w sierpniu do financantu wyslali. Mam biuro we Frankfutcie nad Menem.
09 sierpnia 2013 21:22
Zartujesz???? Ok, napisze maila, ale dzis nie dostane odpowiedzi, juz jest dosc pozno. Jak tylko moje biuro mi odpisze - dam znac.
09 sierpnia 2013 21:24 / 4 osobom podoba się ten post
Emilio jestem pod wielkim wrażeniem. Podzieliłaś się z nami wiedzą, którą trudno uzyskać. Wielki szacun.
Jesteś prawdziwą koleżanką wszystkich opiekunek. :)
09 sierpnia 2013 21:30 / 5 osobom podoba się ten post
Hmm, dziekuje, ja swego czasu uzyskalam wielka pomoc z roznych stron naszego forum - to teraz sie "odwdzieczam", ale nikogo nie namawiam, bo ze mnie sie udalo, to jedna sprawa, ale sama wiesz, ze nie za kazdym razem idzie wszystko jak po masle. Pisala do mnie jedna dziewczyna z forum, byla tez bardzo zainteresowana, ale chciala na polskiej dzialanosci. I tu poprosilam, zeby sobie dobrze przekalkulowala, czy to jest dla niej oplacalne. Wyszlo, ze na pelnym ZUS-sie to nie jest to, czego sie spodziewala, ale pierwszy odruch byl "ja tez!" ... Ostroznie, z rozwaga i zdecydowanie.
09 sierpnia 2013 22:57 / 1 osobie podoba się ten post
emilia

Zartujesz???? Ok, napisze maila, ale dzis nie dostane odpowiedzi, juz jest dosc pozno. Jak tylko moje biuro mi odpisze - dam znac.

Jestem jak najbardziej powazna. Wiesz ze biuro pobiera oplate. I ja płacac nie moge sie doprosic tak waznej sprawy. Boje sie ze bede miala klopoty. Juz nie chce mi sie z nimi gadac. Dziekuje za pomoc. teraz walcze z perfidna mucha. No łajza przyczepila sie do mnie i nijak jej dobic nie moge. :)) No kurcze mam jakiegos pecha jak nie wysypka to muchy. Daj znac kochana na forum , maila...gdziekolwiek :)) 
09 sierpnia 2013 22:58
IGGA

Emilio jestem pod wielkim wrażeniem. Podzieliłaś się z nami wiedzą, którą trudno uzyskać. Wielki szacun.
Jesteś prawdziwą koleżanką wszystkich opiekunek. :)

Emilia jest BESA!!
10 sierpnia 2013 00:22 / 1 osobie podoba się ten post
romana

Kasiu, to napisz jeszcze
- ile Cię kosztuje wynajęcie księgowej, która ogarnia papierki i inne koszty, niech już będzie jasność zupełna
- czy podane przeze mnie koszty ZUS-u są ok
- czy mając niemiecką Gewerbę pracujesz na niemiecką emeryturę i masz do niej prawo, do tej najniższej, już po 5 latach
- jak ogarnąć fakt, że trzeba pracować u kilku rodzin, a nie u jednej

1/księgowa-ja płacę 61,50zł ale wiem ,ż eto róznie średnio od 50-200,zalezy jak trafisz.
2/ZUS - zniżkowy jest prze pierwsze 2 lata  o ile jest to pierwsza prowadzona dz.g,potem jest/na dziś!/1026zł.......
3/o gewerbie już Emilia wsystko napisała:) 
10 sierpnia 2013 09:10
Alinka, masz od Kasi informacje o polskiej działalności prowadzonej w Niemczech. Papiery załatwiasz w naszym kraju, pracy szukasz jak Emilia. Powodzenia!
12 sierpnia 2013 21:48
Już pogubiłam się w wątkach ale ok. Czy mając polską działalność trzeba ją zarejstrować w Niemczech ? Jeśli tak to jak?