Opiekunka i własna działalność

12 sierpnia 2013 22:38 / 1 osobie podoba się ten post
Alina

Już pogubiłam się w wątkach ale ok. Czy mając polską działalność trzeba ją zarejstrować w Niemczech ? Jeśli tak to jak?

Nie trzeba.
12 sierpnia 2013 22:42 / 1 osobie podoba się ten post
Emilio,jestem od niedawna na tym forum,napisałam,że jestem "zielona",ale po Twoim wpisie muszę powiedzieć,że nabieram kolorów,bardzo Tobie dziękuję za tak cenne informacje.Już teraz wiem,że założę gewerbę w DE i tak zamierzam pracować.
Mam w Polsce zarejestrowaną działalność,ale po Twoich wpisach widzę,że ta niemiecka jest bardziej opłacalna i dla samych niemieckich zleceniodawców bardziej"rzetelna".Jeszcze raz dziękuję bardzo.
 
13 sierpnia 2013 10:53
emilia

A po co zameldowanie? Ja nie mam zameldowania w DE, dlatego wlasnie korzystam z uslug polskiego biura w DE, oni daja adres i zalatwiaja wszystkie formalnosci.

No wiesz Emilia,jak sie kiedys dowiadywalam-to trzeba miec meldunek zeby zalozyc Geverbe.
Jak rozmawialm z pewna firma,to oni w momencie pojawienia sie w DE ,dawali meldunek,zakladali Geverbe i wysylali na zlecenie.Nie wiem ,czy tak jest rzeczywiscie,ale takich informacji mi udzielono.
Cos chyba ma sie na rzeczy,poniewaz moja przyjaciolka tutaj mieszka w DE , to samo mi powiedziala.Zeby zalozyc Geverbe ,musisz miec meldunek.Przypuszczam,ze owa firma,melduje na krotko, gdzies tam i zakladaja firme.Okres meldunku sie konczy,ale opiekunka ma dalej zlecenia od niemieckich rodzin,poprzez firme,ktora bierze za posrednictwo jakies tam kwoty.
Czy u Ciebie tez tak ,to dziala?
13 sierpnia 2013 17:43
hogata76

No wiesz Emilia,jak sie kiedys dowiadywalam-to trzeba miec meldunek zeby zalozyc Geverbe.
Jak rozmawialm z pewna firma,to oni w momencie pojawienia sie w DE ,dawali meldunek,zakladali Geverbe i wysylali na zlecenie.Nie wiem ,czy tak jest rzeczywiscie,ale takich informacji mi udzielono.
Cos chyba ma sie na rzeczy,poniewaz moja przyjaciolka tutaj mieszka w DE , to samo mi powiedziala.Zeby zalozyc Geverbe ,musisz miec meldunek.Przypuszczam,ze owa firma,melduje na krotko, gdzies tam i zakladaja firme.Okres meldunku sie konczy,ale opiekunka ma dalej zlecenia od niemieckich rodzin,poprzez firme,ktora bierze za posrednictwo jakies tam kwoty.
Czy u Ciebie tez tak ,to dziala?

Hogatka, wprawdzie Emilia jest bardziej ode mnie zorientowana ale powiem ci co ja wiem. Otóz pare lat temu były zmiany w prawie pracy dla obcokrajowców. I teraz mozna nie miec meldunku. Wtedy tez nie musisz płacic ubezpieczenia. Mozesz miec meldunek i wtedy musisz placic ubezpieczenie. Nie jestem zameldowana w DE. I w US w DE jest mój polski adres. na potwierdzenie tego mam rozliczenie finansowe za tamten rok. 
13 sierpnia 2013 18:00 / 1 osobie podoba się ten post
Asik

Hogatka, wprawdzie Emilia jest bardziej ode mnie zorientowana ale powiem ci co ja wiem. Otóz pare lat temu były zmiany w prawie pracy dla obcokrajowców. I teraz mozna nie miec meldunku. Wtedy tez nie musisz płacic ubezpieczenia. Mozesz miec meldunek i wtedy musisz placic ubezpieczenie. Nie jestem zameldowana w DE. I w US w DE jest mój polski adres. na potwierdzenie tego mam rozliczenie finansowe za tamten rok. 

A czy to prawda,ze musisz miec minimum 3 zleceniodawcow?
To znaczy ,ze je nie musze skaldki zbespieczenia i rentowej placic?Wiesz bo ja juz calkiem zdurnialam:(
13 sierpnia 2013 18:07
hogata76

A czy to prawda,ze musisz miec minimum 3 zleceniodawcow?
To znaczy ,ze je nie musze skaldki zbespieczenia i rentowej placic?Wiesz bo ja juz calkiem zdurnialam:(

Tak to prawda. Ja jeszcze w tym roku bede miala trzech a w przyszlym zobaczymy :) Nie musisz płacic skladek tylko ew podatek do US Nie musisz placic ale mozesz jesli chcesz w przyszlosci niemiecka emeryture
13 sierpnia 2013 18:21
Asik

Tak to prawda. Ja jeszcze w tym roku bede miala trzech a w przyszlym zobaczymy :) Nie musisz płacic skladek tylko ew podatek do US Nie musisz placic ale mozesz jesli chcesz w przyszlosci niemiecka emeryture

A co z Private krankversicherung?Wiem,ze to jest obowiaskowe(uzaleznione od wieku,stanu zdrowia i plci)jezeli masz Gewerbe.Jesli jednak nie placisz,to przy pierwszej kontroli placisz kare ok.2000 tys euro.
Jak nazywa sie Twoja dzialalnosc? Wiem ,ze duzo Polakow nie placi,ale licho nie spi,a kara jest nie mala.
Dlatego sie bardzo mocno zastanawiam,bo jezeli ja mam tylko na czysto wyjsc 1300 euro,to nie wiem czy mi sie to oplaca?Dlatego pytam.
13 sierpnia 2013 18:53
Juz sama sobie odpowiedzialam na powyzsze pytania,tak sie nakrecilam,ze zadzwonilam do ksiegowej w DE i sie wywiedzialam.
Ubespieczenie prywatne,czyli-Private krankversicherung-od 2008 roku jest obowiaskowe.Taki jest przepis,natomiast jezeli ja ubespieczylabym sie w Pl (ubespieczenie do pracy na terenie EU)nie musze miec w/w ubespieczenia.
Meldunek musze miec,poniewaz kazda firma musi miec Swoja siedzibe.
Rozumiem to tak,ze firma z ktora Ty Asik wspolpracujesz,musiala Ci dac meldunek na terenie DE,a poprostu podano Twoj adres jako korespondencyjny.
Ksiegowa mi powiedziala,ze nie moge sobie zalozyc Gewerbe majac siedzibe firmy w Pl.To jest logiczne,bo w takim razie wiekszosc Polakow zakladalaby Gewerbe,a Dzielalnosc gospodarcza w PL padlaby na ryj:)
13 sierpnia 2013 19:27
hogata76

Juz sama sobie odpowiedzialam na powyzsze pytania,tak sie nakrecilam,ze zadzwonilam do ksiegowej w DE i sie wywiedzialam.
Ubespieczenie prywatne,czyli-Private krankversicherung-od 2008 roku jest obowiaskowe.Taki jest przepis,natomiast jezeli ja ubespieczylabym sie w Pl (ubespieczenie do pracy na terenie EU)nie musze miec w/w ubespieczenia.
Meldunek musze miec,poniewaz kazda firma musi miec Swoja siedzibe.
Rozumiem to tak,ze firma z ktora Ty Asik wspolpracujesz,musiala Ci dac meldunek na terenie DE,a poprostu podano Twoj adres jako korespondencyjny.
Ksiegowa mi powiedziala,ze nie moge sobie zalozyc Gewerbe majac siedzibe firmy w Pl.To jest logiczne,bo w takim razie wiekszosc Polakow zakladalaby Gewerbe,a Dzielalnosc gospodarcza w PL padlaby na ryj:)

Dikladnie Hogata, ja mam ubezpieczenie z opcja do pracy i dlatego nie musze miec niemieckiej. Ale mowie ze ja chyba zmienie biuro...bo to jakimis grubymi nicmi szyte. 
13 sierpnia 2013 19:36 / 1 osobie podoba się ten post
Asik

Dikladnie Hogata, ja mam ubezpieczenie z opcja do pracy i dlatego nie musze miec niemieckiej. Ale mowie ze ja chyba zmienie biuro...bo to jakimis grubymi nicmi szyte. 

No to juz jestesmy w domu,dostalam nr.tel do tej ksiegowej od przyjaciolki i sie sama wypytalam.Zaczelam ten temat tez analizowac dlatego tak zawracalam d...e.Teraz juz wiem i jakby co,to bede juz miala ksiegowa na terenie DE,mowi po Polsku,co nie ukrywam jest wielkim ulatwieniem:)Ta mi juz wszystko powie i doradzi:)
13 sierpnia 2013 20:41
Witam,jeśli mogłabym Ciebie prosić o nr tel do tej księgowej to sama też chętnie zadzwonię by dowiedzieć się więcej i niew być już taką "mniej" zieloną:):)adres poczty na moim profilu(jeśli można-oczywiście)
13 sierpnia 2013 22:53
Asik

Dikladnie Hogata, ja mam ubezpieczenie z opcja do pracy i dlatego nie musze miec niemieckiej. Ale mowie ze ja chyba zmienie biuro...bo to jakimis grubymi nicmi szyte. 

Asik a mozesz podać ubezpieczyciela ( mail w profilu) jesli to nie problem , czyli o ubezpieczeniu juz wiadomo, a co z podatkami  bo do Finanzamtu tez chyba trzeba sie zgłosić ?
13 sierpnia 2013 22:55 / 1 osobie podoba się ten post
doris

Asik a mozesz podać ubezpieczyciela ( mail w profilu) jesli to nie problem , czyli o ubezpieczeniu juz wiadomo, a co z podatkami  bo do Finanzamtu tez chyba trzeba sie zgłosić ?

Zawsze pytaja jakie ubezpieczenie. Ja mam w Warcie :) zadna tajemnica. A podatek placisz tylko w DE jesli przekroczysz limit...Emilia wszystko napisala :))
13 sierpnia 2013 22:58
Asik

Zawsze pytaja jakie ubezpieczenie. Ja mam w Warcie :) zadna tajemnica. A podatek placisz tylko w DE jesli przekroczysz limit...Emilia wszystko napisala :))

Dzieki , oj to musze poszperac głębiej
26 sierpnia 2014 20:49
Czy któraś z Was(chyba same dziewczyny?)pracuje na zasadzie samozatrudnienia ?Jak sie sprawdza ta forma pracy?