Ogrodnictwo

23 września 2017 22:38 / 1 osobie podoba się ten post
Alina

Za oknem deszcz. Cały dzień buro i ponuro. Nici z pracy w ogródku, a jeszcze tyle przydałoby się przed wyjazdem zrobić. Muszę w przyszłym roku inaczej wszystko zorganizować tak abym mogła cieszyć się ogrodem, a nie tylko w nim zasuwać niczym mały kombajn. Kwitną miskanty chińskie, niechybny znak nadciągającej jesieni. Trawa pampasowa choć jeszcze bardzo młodziutka też ma piękne piuropusze. Ciekawe czy uda jej sie przetrwać kolejną zimę? Meteorologowie amerykańscy zapowiadają, że tegoroczna ma być w Europie Wschodniej wyjątkowo sroga. 






Ale my po wejściu do Unii do Europy Zachodniej należymy. 
23 września 2017 23:43 / 1 osobie podoba się ten post
Knorr

Ale my po wejściu do Unii do Europy Zachodniej należymy. 

Politycznie tak ale klimatycznie?
23 września 2017 23:46 / 1 osobie podoba się ten post
Knorr

No ta wysoka trawa, tworząca kępy bardzo mi się podoba. 
Praktycznie przez cały rok zdobi ogród. 

Bardzo pięknie wygląda zimą gdy spadnie śnieg. Chcę ją porozsadzać w jeszcze inne miejsca ogrodu ale to na wiosnę. Mam nadzieję, że tym razem zdążę. 


24 września 2017 00:00 / 1 osobie podoba się ten post
Alina

Bardzo pięknie wygląda zimą gdy spadnie śnieg. Chcę ją porozsadzać w jeszcze inne miejsca ogrodu ale to na wiosnę. Mam nadzieję, że tym razem zdążę. 


No jest super!!!
Ale zbyt dużo chyba nie będzie dobrze wyglądać. Chyba, że masz bardzo duży ogród. 
24 września 2017 00:01 / 1 osobie podoba się ten post
Alina

Politycznie tak ale klimatycznie?:-)

No jakieś pocieszenie trzeba było znaleźć.
24 września 2017 08:24 / 1 osobie podoba się ten post
Jakie krzewy posadzić w niedużym ogródku od południowej strony , żeby nie rosły wysokie.Latem grzeje tam mocno słońce ,jest jak na patelni. Może ktoś wie co by mogło rosnąć w takim miejscu?
25 września 2017 00:07 / 1 osobie podoba się ten post
gosiako

Jakie krzewy posadzić w niedużym ogródku od południowej strony , żeby nie rosły wysokie.Latem grzeje tam mocno słońce ,jest jak na patelni. Może ktoś wie co by mogło rosnąć w takim miejscu?

Zależy co chciałabyś zrobić i jaki charakter ma Twój ogród? Poza tym ważna jest też gleba jaka jest w tym miejscu. Czy to ma być żywopłot? Jeśli tak to pytanie wysoki czy niski?
25 września 2017 08:19
Alina

Zależy co chciałabyś zrobić i jaki charakter ma Twój ogród? Poza tym ważna jest też gleba jaka jest w tym miejscu. Czy to ma być żywopłot? Jeśli tak to pytanie wysoki czy niski?

To nie ma być żywopłot. Mały ogródek ,gleba kiepska piaszczysta, chciałabym posadzić parę niskich krzewów, wytrzymałych na słońce, bo tam nic nie chce rosnąć. Latem kiedy są upały to nawet trawa wysycha pomimo podlewania.To jest południową strona , niczym Sahara.
25 września 2017 14:01 / 1 osobie podoba się ten post
gosiako

To nie ma być żywopłot. Mały ogródek ,gleba kiepska piaszczysta, chciałabym posadzić parę niskich krzewów, wytrzymałych na słońce, bo tam nic nie chce rosnąć. Latem kiedy są upały to nawet trawa wysycha pomimo podlewania.To jest południową strona , niczym Sahara.

Na pełnym słońcu i piaszczystej glebie
Z zimozielonych - jałowce, świerki kłujące (np. niska odmiana "Glauca Globosa" i sosny (np. karłowe kosówki, bosniackie)
po dodaniu kwaśnego torfu - wrzosy
Poza tym wszystkie rośliny o grubych, mięsistych liściach, jak rojniki, rozchodniki, duża część tzw. "skalniaczków": skalnica, gęsiówka, goździki, smagliczka, niektóre byliny: przegorzan, mikołajek nadmorski, macierzanka, trawy: kostrzewy, ostnice oraz rośliny o liściach pokrytych kutnerem (białe włoski): bylice, czyściec, rogownica.
 
Z krzewów i drzew: szczodrzeńce, janowce, żarnowce, złotokap, berberysy, perukowce, tamaryszki, Robinia hispida "Macrophylla", glediczje, grusza wierzbolistna "Pendula", oliwnik
 
itd.

A może Hortensja ?  
25 września 2017 14:20 / 1 osobie podoba się ten post
ania37

Na pełnym słońcu i piaszczystej glebie
Z zimozielonych - jałowce, świerki kłujące (np. niska odmiana "Glauca Globosa" i sosny (np. karłowe kosówki, bosniackie)
po dodaniu kwaśnego torfu - wrzosy
Poza tym wszystkie rośliny o grubych, mięsistych liściach, jak rojniki, rozchodniki, duża część tzw. "skalniaczków": skalnica, gęsiówka, goździki, smagliczka, niektóre byliny: przegorzan, mikołajek nadmorski, macierzanka, trawy: kostrzewy, ostnice oraz rośliny o liściach pokrytych kutnerem (białe włoski): bylice, czyściec, rogownica.
 
Z krzewów i drzew: szczodrzeńce, janowce, żarnowce, złotokap, berberysy, perukowce, tamaryszki, Robinia hispida "Macrophylla", glediczje, grusza wierzbolistna "Pendula", oliwnik
 
itd.

A może Hortensja ?  

No właśnie Hortensja. Majster skonczył robić wylewkę pod taras , a ponieważ chciałam mieć wyjscie bezposrednio przez tarasowe drzwi (bez schodów) to taras podniosł się o 60 cm od gruntu(dom to wysoki parter). Schody sa dopiero przy gruncie. Muszę teraz to obsadzić czymś, bo powierzchnia tarasu ma 12m2 i dziwnie to trochę wygląda. To południowa strona domu, więc myslałam o hortensjach , ale także o atrakcyjnych zimozielonych krzewach i innych nasadzeniach.
Tui mam juz dostatek i raczej je traktuje jako żywopłot, choć mam żywopłot z ligustru z drugiej strony domu. Nie zlikwiduje, choć zimą jest brzydki i trzeba go ciąć przynajmniej raz w miesiącu, żeby był zadbany. Chciałabym tez jakieś trawy i takie tam inne. No zobaczymy co też w kwietniu wymyslę, a hortensje uwielbiam.
25 września 2017 14:38
doda1961

No właśnie Hortensja. Majster skonczył robić wylewkę pod taras , a ponieważ chciałam mieć wyjscie bezposrednio przez tarasowe drzwi (bez schodów) to taras podniosł się o 60 cm od gruntu(dom to wysoki parter). Schody sa dopiero przy gruncie. Muszę teraz to obsadzić czymś, bo powierzchnia tarasu ma 12m2 i dziwnie to trochę wygląda. To południowa strona domu, więc myslałam o hortensjach , ale także o atrakcyjnych zimozielonych krzewach i innych nasadzeniach.
Tui mam juz dostatek i raczej je traktuje jako żywopłot, choć mam żywopłot z ligustru z drugiej strony domu. Nie zlikwiduje, choć zimą jest brzydki i trzeba go ciąć przynajmniej raz w miesiącu, żeby był zadbany. Chciałabym tez jakieś trawy i takie tam inne. No zobaczymy co też w kwietniu wymyslę, a hortensje uwielbiam.

taras podniosł się o 60 cm od gruntu(dom to wysoki parter). Schody sa dopiero przy gruncie. Muszę teraz to obsadzić czymś, bo powierzchnia tarasu ma 12m2 i dziwnie to trochę wygląda.

Odniosę się do tego_ proponuję skalniak... :D  
25 września 2017 14:39 / 1 osobie podoba się ten post
Aniu37, musze sobie wygooglować zdjęcia tych krzewów co podałaś, bo nie znam wszystkich z ...wyglądu
Mam niby projekt ogrodu od strony południowej , ale ten taras troszkę mi skomplikował sprawę .
25 września 2017 14:43 / 2 osobom podoba się ten post
No tak, skalniak tak i to chyba raczej w formie skarpy, ale szukam czegoś alternatywnego. Taras ma 3 m na 4 więc z kazdej strony coś posadzić trzeba :D
25 września 2017 14:55 / 1 osobie podoba się ten post
doda1961

No tak, skalniak tak i to chyba raczej w formie skarpy, ale szukam czegoś alternatywnego. Taras ma 3 m na 4 więc z kazdej strony coś posadzić trzeba :D

....Mamy tu Alinę, Wichurkę może one coś podpowiedzą, ja nie mam ogrodu, także nie doradzam,bo nie mam o tym pojęcia.... coś nie coś wiem,ale to wszystko...
25 września 2017 16:08 / 2 osobom podoba się ten post
Ania37 bardzo dziękuję za podpowiedzi napewno coś wybiorę. Nawet nie myślałam , że tyle roślin nadaje się na słońce i piaszczystą glebę.