Ogrodnictwo

25 września 2017 17:03
doda1961

No tak, skalniak tak i to chyba raczej w formie skarpy, ale szukam czegoś alternatywnego. Taras ma 3 m na 4 więc z kazdej strony coś posadzić trzeba :D

A myślałaś o bukszpanach jako krzewach architektonicznych?Można je dowolnie ciąć i dzięki temu nie zasłonią widoku z tarasu. Nie wiem czy podobają Ci się krzewy formowane ale jeśli tak to bukszpan pięknie komponuje się z wieloma roslinami np. z lawendą czy różami okrywowymi.
25 września 2017 17:12 / 5 osobom podoba się ten post
ania37

....Mamy tu Alinę, Wichurkę może one coś podpowiedzą, ja nie mam ogrodu, także nie doradzam,bo nie mam o tym pojęcia.... coś nie coś wiem,ale to wszystko...

Aniu! Ale Ty prawie wszystko wymieniłaś. Ja dodałabym tylko kosodrzewinę , lawendę i piaskowaca do zadarniania. Piaskowiec jest co prawda bardzo ekspansywny ale niesamowicie gęsty i żadne zielsko się nie zagnieżdzi. Jest ozdobny tak z szarawosrebrnych liści jak i drobnych białych kwiatow. Gdy kwitną wyglądają jak biały dywan. Ja swoje  muszę co roku ograniczać bo najchętniej opanowałyby cały ogród.
25 września 2017 17:42 / 2 osobom podoba się ten post
gosiako

To nie ma być żywopłot. Mały ogródek ,gleba kiepska piaszczysta, chciałabym posadzić parę niskich krzewów, wytrzymałych na słońce, bo tam nic nie chce rosnąć. Latem kiedy są upały to nawet trawa wysycha pomimo podlewania.To jest południową strona , niczym Sahara.

Jak sahara, to ja bym tam zrobił skalniak i posadził dużo skalniaków, czyli roślin skalnych różnych.
Kamienie różne zbieram wszędzie gdzie jestem i w ten sposób powstaje ciekawa kompozycja kwiatowo-kamienna. 
 Mnie bardzo podobają się skalniaki wszelakie.
Ale wymagają pielęgacji, jak wszystko. Bo takie powrastane jedno w drugie wygląda koszmarnie i zamiast zdobić, to szpecą obejście.
Trzeba zawsze jesienią powywalać po trochu wszystkiego i na wiosnę ładne kępki roślinek zakwitają na nowo.
Naturalnie wyższe krzewy tam też umieścić trzeba.

 
25 września 2017 17:45 / 2 osobom podoba się ten post
Alina

A myślałaś o bukszpanach jako krzewach architektonicznych?Można je dowolnie ciąć i dzięki temu nie zasłonią widoku z tarasu. Nie wiem czy podobają Ci się krzewy formowane ale jeśli tak to bukszpan pięknie komponuje się z wieloma roslinami np. z lawendą czy różami okrywowymi.

Tak. I ma wiele zatet. Można do święconki urwać na Wielkanoc.
I powoli rośnie. To też jest coś. I zawsze zielony. 
25 września 2017 17:47 / 2 osobom podoba się ten post
Alina

Aniu! Ale Ty prawie wszystko wymieniłaś. Ja dodałabym tylko kosodrzewinę , lawendę i piaskowaca do zadarniania. Piaskowiec jest co prawda bardzo ekspansywny ale niesamowicie gęsty i żadne zielsko się nie zagnieżdzi. Jest ozdobny tak z szarawosrebrnych liści jak i drobnych białych kwiatow. Gdy kwitną wyglądają jak biały dywan. Ja swoje  muszę co roku ograniczać bo najchętniej opanowałyby cały ogród.

O tak, kosodrzewinę na pewno. Lawenda też piękna. Ale ten popielaty kwiatek to bardzo się rozrasta i szybko. Ładny jest, ale wymaga ciągłego zmniejszania. 
25 września 2017 17:58 / 3 osobom podoba się ten post
Knorr

O tak, kosodrzewinę na pewno. Lawenda też piękna. Ale ten popielaty kwiatek to bardzo się rozrasta i szybko. Ładny jest, ale wymaga ciągłego zmniejszania. 

To prawda. Trzeba ciągle o nim pamiętać i nie dopuścić aby się nadmiernie rozrósł. Nie jest rudny do usuwania i to łagodzi jego ekspansywność. Jak Sahara to jeszcze można gdzie niegdzie posadzić jukę i trawy np. kostrzewę siną. Wszystko zależy jaki ma mieć dany ogród charakter.
25 września 2017 21:54 / 3 osobom podoba się ten post
Posiadam w domu kaktusy. Nie wymagają podlewania :D
25 września 2017 22:33 / 4 osobom podoba się ten post
I jeszcze na koniec dzisiejszego dnia, odnośnie ogrodu i projektowania, to należy zwrócić uwagę na to, że wszystkie posadzone roślinki zwiększają się
z czasem. I nalezy to uwzględnić przy nasadzaniu.
Nie ma nic gorszego, niż "naciepielone" wszystko jedno na drugim za 2 -3 lata. ))
25 września 2017 22:34 / 2 osobom podoba się ten post
Darko

Posiadam w domu kaktusy. Nie wymagają podlewania :D

Ale wymagają ciepła, czego nie można im zapewnić w ogrodzie przez cały rok.
26 września 2017 12:12 / 4 osobom podoba się ten post
Darko

Posiadam w domu kaktusy. Nie wymagają podlewania :D

Tys pewny,ze nie wymagaja podlewania????!!! To ty musisz te kaktusy sztuczne miec albo??? Kaktusy nie trza tyla podlewac ale od czasu do czasu kazda roslina potrzebuje wody.
26 września 2017 18:34 / 1 osobie podoba się ten post
EwaR65

Tys pewny,ze nie wymagaja podlewania????!!! :smiech3: To ty musisz te kaktusy sztuczne miec albo??? Kaktusy nie trza tyla podlewac ale od czasu do czasu kazda roslina potrzebuje wody.

Nie są sztuczne :D Podlewam raz w miesiącu.
26 września 2017 20:16
Darko

Nie są sztuczne :D Podlewam raz w miesiącu.

O to mi wlasnie chodzi trza podlewac a to,ze nie czesto to wiadomo 
26 września 2017 20:18 / 1 osobie podoba się ten post
EwaR65

O to mi wlasnie chodzi trza podlewac a to,ze nie czesto to wiadomo :zywoplot:

Wiadomo :D
29 września 2017 19:56 / 8 osobom podoba się ten post
Ostatnie prace w ogrodzie przed wyjazdem.Porobiłam kopczyki z ziemi pod rhododendronami oraz trawą pampasową. Synoptycy zapowiadają na ten rok zimę stulecia. Znając swojego pecha zapewne rhododendrony, z których tak się cieszyłam padną. Skalniak znów pozostawiłam niezagospodarowany. Ciągle sobie obiecuję, że tym razem porobię nasadzenia, ale zazwyczaj kończy się tylko na planach. Jedynie kosodrzewina pumilio oraz sosna karłowata (chyba glauca) rosną sobie powolutku czekając na towarzystwo i najlepiej gdyby nie były to tylko chwasty. Po zdięciach widać jak w ciągu pięciu lat urosły bukszpany, które posadziłam jako sadzonki z jednego niezbyt pięknego krzaczka. Żal to zostawiać gdy wreszcie zaprowadziłam porządek, ręce przestały boleć i można by pomyśleć o tym by ogród upiększyć. Niestety trzeba ruszyć do pracy. Gdyby mi się tak chciało jak mi się nie chce....ech.

29 września 2017 19:58 / 6 osobom podoba się ten post
Ścieżka z bukszpanami pięć lat temu i obecnie.