Demencja czy Alzheimer?

20 stycznia 2017 22:59
kasia63

Niee:)to tylko kawałeczek celulozy:)Nic jej nie będzie:)
Wniosek tak ,że demencja to taki jakby wstęp do ewentualnego przyszłego AL.Co nie znaczy ,że każdy dementyk na AL zapada.Z tymi schorzeniami to jest niestety tak ,ze raz że postawić dobrą diagnozę trudno , a dwa każdy pacjent jest inny w chorobie i żadnej "sztancy" postępowania nie ma dla wszystkich chorych:( Jedni zjadaja tylko chusteczki ,inni swoje kupy,a jeszcze inni są łagodni jak baranki lub wściekle agresywni.Co pacjent to historia inna i dwóch takich samych na świecie nie znajdziesz.

Moja nie jest na szczęście agresywna , ale żyje w innym wymiarze. Nie ma z nią żadnego kontaktu. Wydaje z siebie jakieś dźwięki, ale one nie mają żadnego sensu. Jakieś ble ble ble. 
24 kwietnia 2017 16:57 / 1 osobie podoba się ten post
Pogubiłam się Ciężka choroba, trudno odróżnić halucynajcje od rzeczywistości, każdy przypadek jest inny, opowieści, w które pdp wierzy itd.. Pracowałam kiedyś z panią, która nie pamiętała jak się je. Posiłki papkowate, wodniste, małymi łyżeczkami. Co ja się wtedy umęczyłam przyz karmieniach. Czy macie fachową literaturę do tego?
24 kwietnia 2017 20:31 / 4 osobom podoba się ten post
MilenkaK

Pogubiłam się :-( Ciężka choroba, trudno odróżnić halucynajcje od rzeczywistości, każdy przypadek jest inny, opowieści, w które pdp wierzy itd.. Pracowałam kiedyś z panią, która nie pamiętała jak się je. Posiłki papkowate, wodniste, małymi łyżeczkami. Co ja się wtedy umęczyłam przyz karmieniach. Czy macie fachową literaturę do tego?

Zapominanie co zrobić z jedzeniem to jeden z etapów zaawansowanego AL.
24 kwietnia 2017 20:56 / 8 osobom podoba się ten post
kasia63

Zapominanie co zrobić z jedzeniem to jeden z etapów zaawansowanego AL.

Tak jak najbardziej i to jest przedostatni etap tej choroby za chwilę chory zapomni również jak sie połyka pokarm(u mojej Pdp przebrnełam przez wszystkie etapy)Podjełam wtedy decyzje,że nigdy wiecej do chorego na AL no chyba ze zostane oszukana przez agencje.Każdemu jeżeli mogę odradzam prace z chorym na AL bo to nie jest właściwie  wtedy praca tylko....ciężko mi nawet to określić. Tym którzy pracują z chorymi na AL życze z calego serducha wytrwałosci i zmiany miejsca:)
24 września 2017 20:55 / 1 osobie podoba się ten post
Knorr

No kiedyś na pewno. Jak każdy. :-) O tera patrze,że to stare treści. I znowu opr dostane,że wyciągam archiwum jakieś i wkurzam co niektórych.Dobranoc.
 
 
 
 

Nie wiedziałem, że czytanie może kogoś wkurzać :D 
24 września 2017 20:59
adamos60

opowiem też inny przypadek ,była to moja pierwsza stela ,byłem tam dwa lata do śmierci PDP-Alzheimer.Zresztą obydwoje bo było to małżeństwo sa na filmie dokumentalnym który ze mną nakręcono.Pewnego dnia siedzi ,przyniósł ,młotek ,obcegi i jeszcze tam jakies narzędzia i siedzi przy stole i spogląda na mnie i na żonę i mówi Ty jesteś przyjacielem mojej żony, ja się uśmiechnąłem i mu powiedziałem kilka słow w żartach a żona jego ..Adam ja się boję ...ha ha ..ja na to proszę się nie bać bedzie dobrze.Jednej nocy wstał i poszedł na spacer na wioske,szukalismy go chyba z dwie godziny ,zrobił to pierwszy raz ,w dzięń pozabezpieczałem okna tarasowe i już to się nie powtórzyło.Wszystko jest pierwszy raz ha ha.Tak jak już wcześniej napisałem zachowania tych ludzi są różne a potrafią do swoich członków rodziny zachować sie 0 180 stopni pozytywniej jak do opiekuna,dlaczego?wiele mam hipotez,ale to kiedyś.

Może dlatego mój ojciec nie chce iść do lekarza? Nie toleruje obcych.
24 września 2017 21:07 / 1 osobie podoba się ten post
Darko

Może dlatego mój ojciec nie chce iść do lekarza? Nie toleruje obcych.

Alzheimer i demencja to są dwie różne choroby ... Warto je rozpoznawać bo działanie wobec pdp są inne ... Jezdzę do demencji, a nie podejmuje się już opieki nad Al.
24 września 2017 21:09 / 2 osobom podoba się ten post
Darko

Nie wiedziałem, że czytanie może kogoś wkurzać :D 

Ja też nie.
24 września 2017 21:12 / 1 osobie podoba się ten post
nowadanuta

Alzheimer i demencja to są dwie różne choroby ... Warto je rozpoznawać bo działanie wobec pdp są inne ... Jezdzę do demencji, a nie podejmuje się już opieki nad Al.

To już wiem, dzięki. Czytam bo macie przyklady a w internecie jest tylko teoria.
24 września 2017 21:22 / 1 osobie podoba się ten post
Darko

To już wiem, dzięki. Czytam bo macie przyklady a w internecie jest tylko teoria.

Lęk, a z tym jest zwiazana niechęć do poznawania nowych osób bardziej pasuje mi do demencji ... )))
02 grudnia 2017 12:37 / 1 osobie podoba się ten post
nowadanuta

Alzheimer i demencja to są dwie różne choroby ... Warto je rozpoznawać bo działanie wobec pdp są inne ... Jezdzę do demencji, a nie podejmuje się już opieki nad Al.

czy dwie rózne choroby ?pochodne  -rzecz jasna w jednym i w drugim przypadku zanikają różne komórki ,czy ulegają degradacji.
Choroba Alzheimera jest chorobą, która powoduje specyficzną demencję.. Ogólnie różne ,ale zachowania są podobne.
02 grudnia 2017 13:38 / 3 osobom podoba się ten post
Knorr

Ja też nie.:kotek:

Odkad sie ozeniles z Marianna to Cie tu wcale nie widac.
02 grudnia 2017 18:52 / 5 osobom podoba się ten post
adamos60

czy dwie rózne choroby ?pochodne  -rzecz jasna w jednym i w drugim przypadku zanikają różne komórki ,czy ulegają degradacji.
Choroba Alzheimera jest chorobą, która powoduje specyficzną demencję.. Ogólnie różne ,ale zachowania są podobne.

Zachowania podobne bo jakby obydwie choroby powodują coś co nazwalibyśmy zdziecinnieniem... Dla mnie AL to choroba degeneracyjna, a demencja jest świadomym wyborem wewnetrznego (?) rozumu, który wypiera część pamięci, czyli jakby porządkuje pamięć ... Nie zauważyłam przy AL działań, które przypominają woodoo (magię), a przy wszystkich swoich dementykach w miarę rozwoju takie działania się pojawiały... Dla mnie pojawianie sie takich zachować jest sygnałem do oddania pdp do heimu, ale nie ja przecież o tym decyduje, więc zmiany szteli... Dementyk z zachowania czasami przypomina zombi ... I jeżeli chodzi o kał... Dementyk boi się wody i często nie chce się myć, ale nie nabiera pozytywnych relacji z kałem, a u AL pojawiają się zachowania, które świadczą o zmianie relacji. Patrząc na AL mam poczucie bólu i jakiejś okropnej krzywdy, i dlatego nie jeżdżę do AL. I jeżeli moglibyśmy z czymś powiązać nasze polski powiedzeniie : "robić z mózgu wodę" to właśnie z demencją...)))
03 grudnia 2017 07:19 / 1 osobie podoba się ten post
nowadanuta

Zachowania podobne bo jakby obydwie choroby powodują coś co nazwalibyśmy zdziecinnieniem... Dla mnie AL to choroba degeneracyjna, a demencja jest świadomym wyborem wewnetrznego (?) rozumu, który wypiera część pamięci, czyli jakby porządkuje pamięć ... Nie zauważyłam przy AL działań, które przypominają woodoo (magię), a przy wszystkich swoich dementykach w miarę rozwoju takie działania się pojawiały... Dla mnie pojawianie sie takich zachować jest sygnałem do oddania pdp do heimu, ale nie ja przecież o tym decyduje, więc zmiany szteli... Dementyk z zachowania czasami przypomina zombi ... I jeżeli chodzi o kał... Dementyk boi się wody i często nie chce się myć, ale nie nabiera pozytywnych relacji z kałem, a u AL pojawiają się zachowania, które świadczą o zmianie relacji. Patrząc na AL mam poczucie bólu i jakiejś okropnej krzywdy, i dlatego nie jeżdżę do AL. I jeżeli moglibyśmy z czymś powiązać nasze polski powiedzeniie : "robić z mózgu wodę" to właśnie z demencją...)))

ha ha dobre.....
03 grudnia 2017 18:42 / 11 osobom podoba się ten post
adamos60

czy dwie rózne choroby ?pochodne  -rzecz jasna w jednym i w drugim przypadku zanikają różne komórki ,czy ulegają degradacji.
Choroba Alzheimera jest chorobą, która powoduje specyficzną demencję.. Ogólnie różne ,ale zachowania są podobne.

Demencja nie jest jednostka chorobowa tylko zespolem objawow, ktorej przyczyna moze byc Alzheimer ale niekoniecznie, np. odwodnienie moze tez doprowadzic do demencji. Jako ciekawostke mozna podac fakt,ze demencje w niektorych przypadkach, mozna cofnac po wyleczeniu jej przyczyny. Alzheimer natomiast jest choroba neurodegeneracyjna i niestety ale jest nieuleczalny. I wcale to nie sa pochodne choroby. Demencja jest objawem Alzheimera, ale moze wystepowac rowniez jako objaw naduzywania alkoholu albo hipoglikemii albo z kilku innych powodow. To tak samo jak z temperatura. Moze byc podwyzszona od przezienienia ale rownie dobrze moze towarzyszyc zapaleniu wyrostka robaczkowego.