Demencja czy Alzheimer?

03 grudnia 2017 19:05 / 4 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Demencja nie jest jednostka chorobowa tylko zespolem objawow, ktorej przyczyna moze byc Alzheimer ale niekoniecznie, np. odwodnienie moze tez doprowadzic do demencji. Jako ciekawostke mozna podac fakt,ze demencje w niektorych przypadkach, mozna cofnac po wyleczeniu jej przyczyny. Alzheimer natomiast jest choroba neurodegeneracyjna i niestety ale jest nieuleczalny. I wcale to nie sa pochodne choroby. Demencja jest objawem Alzheimera, ale moze wystepowac rowniez jako objaw naduzywania alkoholu albo hipoglikemii albo z kilku innych powodow. To tak samo jak z temperatura. Moze byc podwyzszona od przezienienia ale rownie dobrze moze towarzyszyc zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Oj Ty, oj Ty
Jak bedziesz wszystkie zagadki rozwiazywac, to nikt tu sie nie bedzie bawil.
03 grudnia 2017 19:08 / 4 osobom podoba się ten post
hawana

Oj Ty, oj Ty:nie wolno:
Jak bedziesz wszystkie zagadki rozwiazywac, to nikt tu sie nie bedzie bawil.

Wybacz! Goraczka mi w glowie miesza. Nie wiem co czynie ;))
03 grudnia 2017 19:15 / 3 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Wybacz! Goraczka mi w glowie miesza. Nie wiem co czynie ;))

Te wyprawy do babciuni Ci wychodza?
03 grudnia 2017 19:22 / 3 osobom podoba się ten post
hawana

Te wyprawy do babciuni Ci wychodza?

Chyba mnie zarazila jakims badziewiem. I tak dobrze,ze juz dzisiaj przy kompie moge posiedziec
03 grudnia 2017 19:35 / 1 osobie podoba się ten post
fioletowa.mysz

Chyba mnie zarazila jakims badziewiem. I tak dobrze,ze juz dzisiaj przy kompie moge posiedziec:hihi:

Moja tez zaczyna pokaslywac
04 grudnia 2017 12:27 / 3 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Demencja nie jest jednostka chorobowa tylko zespolem objawow, ktorej przyczyna moze byc Alzheimer ale niekoniecznie, np. odwodnienie moze tez doprowadzic do demencji. Jako ciekawostke mozna podac fakt,ze demencje w niektorych przypadkach, mozna cofnac po wyleczeniu jej przyczyny. Alzheimer natomiast jest choroba neurodegeneracyjna i niestety ale jest nieuleczalny. I wcale to nie sa pochodne choroby. Demencja jest objawem Alzheimera, ale moze wystepowac rowniez jako objaw naduzywania alkoholu albo hipoglikemii albo z kilku innych powodow. To tak samo jak z temperatura. Moze byc podwyzszona od przezienienia ale rownie dobrze moze towarzyszyc zapaleniu wyrostka robaczkowego.

napisałaś to co miałem na myśli,są podobne zachowania.
11 grudnia 2017 21:30 / 2 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Demencja nie jest jednostka chorobowa tylko zespolem objawow, ktorej przyczyna moze byc Alzheimer ale niekoniecznie, np. odwodnienie moze tez doprowadzic do demencji. Jako ciekawostke mozna podac fakt,ze demencje w niektorych przypadkach, mozna cofnac po wyleczeniu jej przyczyny. Alzheimer natomiast jest choroba neurodegeneracyjna i niestety ale jest nieuleczalny. I wcale to nie sa pochodne choroby. Demencja jest objawem Alzheimera, ale moze wystepowac rowniez jako objaw naduzywania alkoholu albo hipoglikemii albo z kilku innych powodow. To tak samo jak z temperatura. Moze byc podwyzszona od przezienienia ale rownie dobrze moze towarzyszyc zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Demencja to zapominanie prawda? Chory zapomina jak jeść, nie rozpoznaje rodziny, może wrócić pamięcią do dawnych czasów np. wojny, pozostać w tych wspomnieniach? 
11 grudnia 2017 22:04 / 5 osobom podoba się ten post
Darko

Demencja to zapominanie prawda? Chory zapomina jak jeść, nie rozpoznaje rodziny, może wrócić pamięcią do dawnych czasów np. wojny, pozostać w tych wspomnieniach? 

Miedzy innymi. Generalnie to obnizenie sprawnosci intelektualnej. Najczesciej objawia sie to zaburzeniami pamieci,czasami niemoznoscia podejmowania racjonalnych decycji, trudnosci w porozumiewaniu sie a czasami wszystkim razem. Moze dolaczyc tez apatia, depresja, hustawki nastrojow... To o co pytasz czyli o zaburzenia pamieci, wyglada roznie u roznych osob. Moze byc tak,ze sie pamieta przeszlosc dalsza a ta bliska juz nie. Ale tez nie ma na to reguly. Alaska gdzies pisala,ze jej pdp powtorzyla wszystko co uslyszala od niej dzien wczesniej. Czy czlowiek cierpiacy na zaburzenia pamieci moze pozostac w swych wspomnieniach? Moze. Ale czy na zawsze to nie mam pojecia. Nie zetknelam sie jeszcze z czyms takim. Raczej takie przebywanie w swiecie minionym trwalo do kilku godzin. Przynajmniej ja mam takie doswiadczenia. Dluzej chyba moi podopieczni przebywali w swiecie wymyslonym, wykreowanym,w ktorym rozmawiali z osobami, ktore nie istnieja lub kiedys pojawily sie w ich zyciu (zmarli albo postaci z bajek. Moja podopieczna czesto rozmawiala z ksiezniczka a czasami sama sie za nia uwazala), ale to tez bardzo roznie wygladalo. Nie umiem jednoznacznie Ci odpowiedziec.
11 grudnia 2017 22:20 / 1 osobie podoba się ten post
https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-5-zaskakujacych-oznak-demencji/5
11 grudnia 2017 22:21 / 2 osobom podoba się ten post
Darko

Demencja to zapominanie prawda? Chory zapomina jak jeść, nie rozpoznaje rodziny, może wrócić pamięcią do dawnych czasów np. wojny, pozostać w tych wspomnieniach? 

Mi to bardziej przypomina tworzenie nowego wizerunku samego siebie z już przeżytego życia , jakby na życie przyszłe. Wyrzucanie dosłownie tego czego sie nie chce, później okazuje się, że dochodzi do tego możliwośc "ulepszenia" nowej osobowości przez dodawania jakby czegos co jest w pamięci zbiorowej, czy jest zbiorem pamięci... Pamięć w ciele dementyka wygląda jakby jest poza nim.., czyli na zewnatrz)))) Własciwie na zewnatrz ma jakby kody (symbole), które uruchamiają pamięć w nim.., coś mu zginie to sobie kawałk życia nie przypomni...)))
12 grudnia 2017 14:27 / 5 osobom podoba się ten post
fioletowa.mysz

Miedzy innymi. Generalnie to obnizenie sprawnosci intelektualnej. Najczesciej objawia sie to zaburzeniami pamieci,czasami niemoznoscia podejmowania racjonalnych decycji, trudnosci w porozumiewaniu sie a czasami wszystkim razem. Moze dolaczyc tez apatia, depresja, hustawki nastrojow... To o co pytasz czyli o zaburzenia pamieci, wyglada roznie u roznych osob. Moze byc tak,ze sie pamieta przeszlosc dalsza a ta bliska juz nie. Ale tez nie ma na to reguly. Alaska gdzies pisala,ze jej pdp powtorzyla wszystko co uslyszala od niej dzien wczesniej. Czy czlowiek cierpiacy na zaburzenia pamieci moze pozostac w swych wspomnieniach? Moze. Ale czy na zawsze to nie mam pojecia. Nie zetknelam sie jeszcze z czyms takim. Raczej takie przebywanie w swiecie minionym trwalo do kilku godzin. Przynajmniej ja mam takie doswiadczenia. Dluzej chyba moi podopieczni przebywali w swiecie wymyslonym, wykreowanym,w ktorym rozmawiali z osobami, ktore nie istnieja lub kiedys pojawily sie w ich zyciu (zmarli albo postaci z bajek. Moja podopieczna czesto rozmawiala z ksiezniczka a czasami sama sie za nia uwazala), ale to tez bardzo roznie wygladalo. Nie umiem jednoznacznie Ci odpowiedziec.

Dokładnie tak to mniej więcej wygląda i pewne sytuacje są zaskakujące , nawet wczoraj rozmawiałam o tym z Barbrą 48. Ze dwa tygodnie temu ,jak byłam z nią w toalecie przed wieczornym pójściem spać , zadała mi pytanie ,kiedy wyjeżdżam,więc odpowiedziałam,że w połowie grudnia . I teraz cały dzień o tym nie wspomina,a jak jesteśmy w łazience i szykujemy się do spania ,to Ona pyta czy ja dziś już wyjeżdżam ....Zakodowała sobie miejsce ,czas??? No taka ta choroba nieprzewidywalna.
15 grudnia 2017 20:15 / 1 osobie podoba się ten post
Dziękuję za wszystkie rady, tematy, które mogłem przeczytać. Sporo przydatnej wiedzy :*
20 grudnia 2017 20:00 / 1 osobie podoba się ten post
Od trzech lat pracuje w opiece. Z demencja i alzheimerem. Ciekawi jestescie z czym sie borykam? Chxecie poznac typowe zachowania podopiecznych na wesolo a nie ksiazkowo? Zapraszam na mojego bloga na opowiadania. Opowiadania znajdziecie na pasku bocznym pod wtykieta opowiadania lub w archiwum- rowniez na pasku bocznym. http://kasiaperla.blogspot.com
19 lutego 2018 21:19 / 6 osobom podoba się ten post
Trudno,zadomowię się w Poskarżyjkach na dłuże,dla równowagi codziennie jestem w Powitajkach. Zadzwoniłam po 3 godzinach do firmy,czy znależli kogoś z tym...dobrym niemieckim ?!I co-doopa,panienka jeszcze nieznalazła.Nosz myslę sobie- Beata,weż sie do dupy,tfu,kupy i zadzwoń do koordynatorki niemieckiej,w końcu po coś ją tam mam.Funiam,sie ist erreichbar(jest dostępna),ale...nie odbiera.Spociłam się cała ,prawie jak na maturze,jak tym moim niemieckim nagrywałam się na poczcie głosowej.No i nie oddzwoniła.Wniosek? Nasuwa się jeden,i firma i koordynator mają mnie w głębokim zapomnieniu.Już klnąć nie będę,nawet mi się nie chce.Nie będzie neta?No to nie będzie.Poczytam sobie książki,mam ich tu multum-z łacińskiego,dużo.No,to do Powitajek po piątej,tzn,kole szóstej,jak się net zainstaluje.
04 marca 2018 21:16 / 4 osobom podoba się ten post
Nie,No, nigdy wiecej do takiej demencji i lekomanki! Jak zawsze wieczorem podalam seniorce tabletki, miedzy innym dwie na spanie. Pech chcial,ze gdy wchodzila, tracila mnie i tabletki sie rozsypaly. Skutek taki,ze jednej za chiny nie moglam znalezc. A ona caly czas stala nademna i lamentowala,ze ma nocke z glowy, ze nie za sie. W koncu zadwonilam do corki,jak nazywaja sie te tabletki, powiedzialam jaka jest sytuacja,ale tabletek wiecej nie ma,dopiero jutro.No,to teraz mam cyrk.Spokojnie nie moglam sie umyc,bo wolala z dolu,potem przyjechala liftem na gore, ale ja juz zamknelam pokoj na klucz.Nie pukala,bo slyszala,ze rozmawiam przez Telefon. Wiem jednak,ze jeszcze bedzie sie dobijac. Rece mi opadaja a gdzie tu jeszcze.