Afazja prawostronny niedowład

23 września 2013 19:05
Witam
Jestem tu nowa bardzo przepraszam jesli dubluje temat, ale nigdzie nie mogę znaleść informacji której szukam.
Od miesiąca staramy się rehabilitować 76 letniego tatę w domu jeżdżę też z nim do logopedy, szukam informacji na temat ćwiczeń itd. Ostatnio natknęłam się na post "błędy w rehabilitacji" i aż mnie ścięło, było tam  min napisane że ściskanie piłeczki to błąd przytoczę za chwilę ten temat... Sama nie wiem czy robimy dobrze a z drugiej strony takie ćwiczenia zalecił nam rehabilitant. 
"
Oto najczęstsze błędy popełniane w trakcie rehabilitacji osób po udarze:
 
Radę tę dają nierozważni zawodowcy, bądź pełni dobrej woli przyjaciele, jako ćwiczenie mające przywrócić sprawność ręki. W rzeczywistości ściskanie pobudza i umacnia pierwotny odruch chwytny, szybko prowadząc do powstania dłoni szponiastej i zwiększenia spastyczności całej kończyny górnej. Sam chwyt jest bezużyteczny, jeśli nie można otworzyć dłoni, aby wziąć, a następnie odłożyć przedmiot."
"

Jest to badanie wykonywane przez osoby sądzące, że poudarowe niedowłady są wynikiem osłabienia mięśniowego. Polecenia „Proszę ścisnąć rękę”… itp. wywołują pierwotne odruchy w mięśniach tułowia i kończyn, pogłębiając nieprawidłowości w ich napięciu, powodując pojawienie się odruchów spastycznych. Siła jest jedną z licznych składowych ruchu, a jej badanie jest bezcelowe i może uniemożliwić powrót do zdrowia.
 
TAKIE WŁAŚNIE MIN ĆWICZENIA ZALECIŁ REHABILITANT tak też sprawdzał siłe mięśni, jak ja mam właściwe z nim ćwiczyć żeby mu nie zaszkodzić ????????
 
Proszę o pomoc.
 
 
23 września 2013 19:53
trynyti

Witam
Jestem tu nowa bardzo przepraszam jesli dubluje temat, ale nigdzie nie mogę znaleść informacji której szukam.
Od miesiąca staramy się rehabilitować 76 letniego tatę w domu jeżdżę też z nim do logopedy, szukam informacji na temat ćwiczeń itd. Ostatnio natknęłam się na post "błędy w rehabilitacji" i aż mnie ścięło, było tam  min napisane że ściskanie piłeczki to błąd przytoczę za chwilę ten temat... Sama nie wiem czy robimy dobrze a z drugiej strony takie ćwiczenia zalecił nam rehabilitant. 
"
Oto najczęstsze błędy popełniane w trakcie rehabilitacji osób po udarze:
 
Radę tę dają nierozważni zawodowcy, bądź pełni dobrej woli przyjaciele, jako ćwiczenie mające przywrócić sprawność ręki. W rzeczywistości ściskanie pobudza i umacnia pierwotny odruch chwytny, szybko prowadząc do powstania dłoni szponiastej i zwiększenia spastyczności całej kończyny górnej. Sam chwyt jest bezużyteczny, jeśli nie można otworzyć dłoni, aby wziąć, a następnie odłożyć przedmiot."
"

Jest to badanie wykonywane przez osoby sądzące, że poudarowe niedowłady są wynikiem osłabienia mięśniowego. Polecenia „Proszę ścisnąć rękę”… itp. wywołują pierwotne odruchy w mięśniach tułowia i kończyn, pogłębiając nieprawidłowości w ich napięciu, powodując pojawienie się odruchów spastycznych. Siła jest jedną z licznych składowych ruchu, a jej badanie jest bezcelowe i może uniemożliwić powrót do zdrowia.
 
TAKIE WŁAŚNIE MIN ĆWICZENIA ZALECIŁ REHABILITANT tak też sprawdzał siłe mięśni, jak ja mam właściwe z nim ćwiczyć żeby mu nie zaszkodzić ????????
 
Proszę o pomoc.
 
 

Niestety pomoc nie moge... dodam ze od jakiegos roku... zaprzestano w moim DPS rehabilitacji za pomoca pileczki... dzieki Twojemu wpisowi wiem dlaczego...
Szukaj dalej w Googlach... i podziel sie zdobytymi informacjami... powodzenia:)))
23 września 2013 20:16
Do tryniti:
zakładam, że tato ma tylko niedowład kończyny górnej, czyli reki. Moje pytanie, co z chodzeniem, jak wygladała rehabilitacja w spzitalu? Co z układaniem do snu,z siedzeniem,z mową. rehabilitant ,który zalecił takie cwiczenia powinien byc pozbawiony wykonywania zawodu.Siłe mięśni sprawdza sie za pomoca innych metod a cwiczenia z pileczka,....nie chce się denerwowac. Odezwij sie tryniti
23 września 2013 20:43 / 1 osobie podoba się ten post
Tryniti,

Stadium przywracania prawidlowego funkcjonowania koiiczyny górnej polega na usprawnieniu oraz ustaleniu precyzyjnych ruch6w ręki.
Aby odzyskać utraconą precyzję ruchów, należy zapobiec wystąpieniu typowego wzoru spastyczności poprzez korygowanie pozycji ręki Najpierw konieczne jest wznowienie ruchów barku i łokcia.xW tym celu należy wzmocnić mięśnie porażonej kończyny górnej za pomocą
ćwiczeń czynnych
Chory musi opanować umiejętność podpierania, utrzymywania i poruszania konczyną górną w różnych pozycjach, wykonując ruchy funkcjonalne ręki np: terapeuta przytrzymuje przed pacjentem zrolowany ręcznik, chory trenuje przytrzymywanie i puszczanie recznika lub przesuwa po nim rece w góre, chwytajac go umieszczonymi rekami jedna na drugiej, konczyna chorego musi byc wyprostowana,bark wysuniety

Można zachęcic chorego do wykonywania ruchów proszac go, by myslal o określonym ruchu, wykonywanym przez dany staw. Polecenia odnośnie wykonywanego ruchu powinny być wydawane powoli i wyraźnie (np.Pomyśl o swoim łokciu ... spójrz na niego ...pomóż mi ugiąć twój lokieć). Jeśli polecenia nie wywołują określonej reakcji, rehabilitant powinien zademonstrować wykonanie ćwiczenia.Najlepiej jest rozpoczqć od prostej sekwencji ruchów bądź serii czynności. Chorego nalezy mobilizować do ciągłego powtarzania ćwiczeń. Ruch mozna wzmacniać za pomocq zbliżania powierzchni stawowych, połączonego z naciskiem ręcznym.Chory powinien potrzymac w rekach rózne materiały i przedmioty,np plasteline, wosk do odlewów, gline do modelowania.

Dopóki nie zostanie przywrócone prawidłowe napięcie mięśniowe, podczas uzywania ręki łokiec należy podpierać na stole a chory powinien wykonywac nastepujace cwiczenia: zginanie nadgarstka w przód i w tył, zaciskanie pieści,zginanie-prostowanie łokcia,krążenie nadgarstka.
Dłonie przycisnięte do siebie,kciuk i pozostałe palce rozstawione-zdrowa reka pomaga chorej,przyciskanie do siebie opuszków palców,slizganie dłonia po blasznej puszce-moze byc po coli,chwytanie opuszkami palców.

Jest mnóstwo cwiczeń, nie znam pełnej diagnozy, przytoczyłem kilka przykładów jakie mozna w domu robic.Pozdrawiam.Robert
23 września 2013 21:23
Tata miał wylew krwi do mózgu, miał usuniętego krwiaka (był to wypadek spowodowany prze kogoś) w szpitalu leżał 2 tyg w śpiączce farmakologicznej po zabiegu. Po wybudzeniu przebywał jeszcze tydzień na oddziale gdzie został przewieziony do zakładu rehabilitacyjnego. Niestety nie chciał się rehabilitować (a przynajmniej tak nam powiedzieli bo tata sam nie mógł tego zrobić) Już w szpitalu zaczoł chodzić lecz chód jest do tej pory "dziwny" stawia drobniutkie kroczki, potka się. Kiedy wrócił do domu pierwsze 2 tyg to była "masakra" spał 5 minut po czym wstawał jakby spał całą noc jego sen przez cały dzien to była może godzina. Mama przestawała funkcjonować , nie mogli sobie poradzić, wszystko musieli zamykać bo ciąle chciał uciekać a przy tym był agresywny. Najgorsze w tym wszystkim że nie móg też mówić jak pisałam wcześniej ma afazję. Nie wiedzieliśmy zupełnie co robić , nikt nie potraił am pomóc, wkońcu przyjacółka stwierdziła że trzeba się udać z tatą do psychiatry. Po wizycie i zapisanych lekach stopniowo sytuacja się unormowała, jednak tata zaczoł się wycofywać, przez to że nie mógł się porozumieć z mani (tak myślę) teraz w w drugą stronę, nie chce nigdzie wychodzić, przestał wykazywać chęci do ćwczeń logopedycznych. Co do prawej ręki to ma ciagłe przykurcze szczególnie paca środkowego kiedy próbuje prostować palcę środkowy zostaje zaciśnięty by po chwili odskoczyć ja sprężynka. Bardzo często "naciera" tą rękę , częto ma problemy z krazeniem. Prawdę powiedziawszy dużą uwagę przyłożyliśmy do ręki i mowy jednak teraz zaczynam obawiać się tez o chodzenie które generalnie było ok. Zupełnie nie mam pojęcia i brakuje już mi sił bo nie wiem od czego teraz zacząć za co zabrać się w pierwszej kolejności ? Jeszcze się naczytałam że ćwiczenia z piłką i ściskanie to bardzo niedobre ćwiczenia, kiedy my od miesiąca nic innego nie robimy. Zrobiliśmy mu też coś w rodzaju dzwigni przeżuciliśmy mu przez rurkę skakankę i przeciąga ręce w górę i w dół i tu wyrobił sobie przytrzymywanie ale już teraz to sama nie wiem czy to jest dobre ? Proszę o rady i z gory dziękuję.
23 września 2013 21:25

Czy kontakt do Ciebie na maila, ma być poradą? Moderator

23 września 2013 21:44
nie bardzo rozumiem???
23 września 2013 21:49
Drogi Moderatorze, napisałem aby trynity skorzystała z kontaktu do mnie jaki jest w moim profilu. Jesli uwazasz ,ze mozna pomóc komuś pisząc referat na forum, to gratuluje wyobraxni. Afazja z uwzglednieniem otepienia czołow-skroniowego,po udarze , jest bardzo powaznym schorzeniem, i ormy ćwiczeń rehabilitacji są różne. Dlatego poprosiłem trynity aby skontaktowala sie ze mna na mail i wówczas podam nr tel do mnie aby jakos pomóc. Rozumiem ,ze naduzyłem forum do tego typu kontaktu i pomocy.
23 września 2013 22:01
robert72

Drogi Moderatorze, napisałem aby trynity skorzystała z kontaktu do mnie jaki jest w moim profilu. Jesli uwazasz ,ze mozna pomóc komuś pisząc referat na forum, to gratuluje wyobraxni. Afazja z uwzglednieniem otepienia czołow-skroniowego,po udarze , jest bardzo powaznym schorzeniem, i ormy ćwiczeń rehabilitacji są różne. Dlatego poprosiłem trynity aby skontaktowala sie ze mna na mail i wówczas podam nr tel do mnie aby jakos pomóc. Rozumiem ,ze naduzyłem forum do tego typu kontaktu i pomocy.

Bardzo dziękuję Panu za odzew bardzo to miłe, ze można liczyć na czyjąś pomoc, tym bardziej nie rozumiem MODERATORA?
Panie Robercie wysłałam wiadomość prywatną żeby nie zakłócać tu "spokoju"
 
Pozdrawiam