Karta EKUZ i druk A1 dla opiekunki

01 czerwca 2012 08:57 / 2 osobom podoba się ten post
Z uwagi i z powstała ciekawa dyskusja w innym temacie, przenoszę posty na temat karty EKUZ do nowego tematu. Użytkownikom poszukującym informacji na temat EKUZ będzie teraz łatwiej odszukać te informacje. Proszę tutaj kontynuować dyskusję.
31 maja 2012 09:23
sądze ze z karta EKUZ jest tak że jak poprosisz to ja dostaniesz ponieważ tak jak w innych agencjach trzeba na nia czekać ok, 3 tygodni chyba ze ktos ma znajomości w ZUS dlatego dodatkowo jest prywatne ubezpieczenie ja akurat mam w ALLianz i mam karte z numerem ubezpieczenia za to ubezpieczenie płaci firma ale jesli chodzi o wynagrodzenia to trzeba się targować mi tez chcieli dac mniej poniżej 1100 e ale stanelo na tym ze mam 1100 chociaz pelnej kwoty jeszcze nie dostalam bo jestem od 25.04 zobaczymy teraz na 10 czerwca
31 maja 2012 11:02
Dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź:)

mi powiedziano,że jej w ogóle nie potrzebuję, wystarczy ubezpieczenie w allianz...

ostatnio, jak wyjeżdżałam sama, jako turystycznie, kartę dostałam od ręki (w Poznaniu)
31 maja 2012 11:05
Jak to od ręki? Przecież na wydanie EKUZ się czeka. To chyba kwestia urzedu, ale o ile wiem trochę to trwa.
31 maja 2012 12:55
Nigdy na EKUZ nie czekałam, ani nikt z rodziny czy znajomych. tak jest w Poznaniu, ale nie wiem czy dlatego,że to były wyjazdy turystyczne, czy w ogóle jest tak dobrze. Do wydawania samych kart jest osobny punkt w mieście.
31 maja 2012 13:18
no ja jak brałam kiedys ekuz to tez nie czekałam, w nfz-cie wydają od razu po wypełnieniu wniosku
31 maja 2012 13:50
EKUZ turystyczny to jest co innego i nie można go mylić z EKUZem dla pracowników który jest wydawany na podstawie druku A1. Jak się jedzie za granicę na wakacje to się dostaje od ręki EKUZ turystyczny. Ale ten EKUZ turystyczny jest podobno nieważny jak się wyjeżdża za granicę do pracy. Ja byłam kiedyś w NFZ i mnie Pani na to uwrażliwiła żeby zwracać na to uwagę.
31 maja 2012 13:52
a ja z poprzednich agencji jak wyjeżdzałam to czekałam prawie miesiąc wydaje mi się że to zależy od regionu i jak operatywna jest dana agencja
31 maja 2012 13:58
muszę wam powiedzieć ,ze jak byłam kiedyś na opiece i byłam z babcia u lekarza to była Polka ktora chciała skorzystać z naszej karty EKUZ i co sie okazało ze tą naszą kartę można sobie wsadzić nie powiem gdzie , nie funkcjonuje tak jak powinna , kobieta musiała i tak za lekarza zapłacić a zwrotu dochodzić od NFZ dlatego uważam ze te prywatne ubezpieczenia są bardziej przydatne niż ta karta NFZ ale to moje prywatne zdanie

pozdrawiam
31 maja 2012 14:28
doris said:
a ja z poprzednich agencji jak wyjeżdzałam to czekałam prawie miesiąc wydaje mi się że to zależy od regionu i jak operatywna jest dana agencja

To nie od regionu ani od agencji zależy. Tyle się po prostu czeka na wydanie tej karty. Urzędowa biurokracja.
31 maja 2012 14:38
A ja na prywatne EKUZ ( bo pracowałam na tzw.czarno) korzystałam z pomocy szpitalnej i nic nie  płaciłam, podobnie było z wizytą u lekarza a DE, bez żadnych kosztów. A kartę EKUZ otrzymałam od reki, na poczekaniu, więc nie wiem od czego to zależy
01 czerwca 2012 18:47
Ekuz dostaje się od ręki ale wcześniej trzeba sie postarać o A1.Zus ma na wydanie A1 siedem dni.
01 czerwca 2012 19:52
Hej! :) witam po dluzszej przerwie spowodowanej niestety brakiem dostepu do internetu.

Ciesze sie, ze juz wszystko jest w porzadku i ze znowu moge byc tu z Wami :)



Dziewczyny, są dwa rodzaje karty EKUZ.

Jest karta EKUZ turystyczna i karta EKUZ pracownicza.



Turystyczna dostanie kazdy przedkladajac jakies tam dokumenty w NFZcie - nie pamietam teraz jakie dokladnie, ale karte dostaje sie od reki przychodzac do urzedu wlasnie.



Natomiast o karte pracownicza moze wystapic tylko i wylacznie pracodawca na podstawie A-jedynki wlasnie... A to ile sie czeka na taka karte zalezy od ZUSU jak szybko wyrobi A1.



Obie karty wizualnie wygladaja tak samo. Sa identyczne!!!



Nie dajcie sie zwiesc jak w agencji na podstawie A1 czy jakiegos innego dokumentu wysla was osobiscie do NFZ i przed wyjazdem kaza wyrobic karte EKUZ. Pojedziecie do pracy z karta turystyczna...

01 czerwca 2012 20:04
A jaka jest różnica z kartami EKUZ- mam na myśli korzystanie z pomocy lekarskiej - wie ktoś? Bo ja uzyskałam pomoc taką bez żadnych problemów, no ale może miałam szczęście...
01 czerwca 2012 20:30
Roznica jest chyba taka, ze jak cos Ci sie stanie w pracy (a zakladam, ze pracujesz legalnie) to przedstawienie nawet nieswiadomie lekarzowi karty turystycznej moze kosztowac Cie wiele problemow... Tak mi sie wydaje...

Z karta turystyczna jak sama nazwa wskazuje jezdzi sie w celach turystycznych, wypoczynkowych.

Natomiast z pracownicza juz stricte do pracy.



Czyli np. karta turystyczna nie bedzie przydatna przy udowodnieniu wypadku przy/w pracy.



A jesli chodzi o roznice w swiadczeniach lekarskich, to nie wiem dokladnie.

Moze jest jakas roznica apropo sumy na ktora jest sie ubezpieczonym?



Nie wiem niestety... ale moze ktos inny z forum nam pomoze w tej kwestii :)