Co nas czeka w Szwajcarii?

10 lutego 2014 14:44
Fajny temat :)
Przeczytałam wszystko od deski do deski. Ja jadę z agencji polsko-szwajcarsko-niemieckiej więc z umową na pół roku nie będzie problemu,tak mi powiedziano przynajmniej w agencji.Narazie mam jednak na 3 miesiące bo sama nie wiem czy wytrzymam tak długo.
Niemniej jednak muszę się przygotować na dłuższy pobyt.
14 lutego 2014 17:23 / 1 osobie podoba się ten post
amelka55

Po 89 dniach pojedzie do DE, zanocuje w przygranicznym hotelu, by nastepnego dnia powrocic do pracy. Czy to bedzie praca jednym 'ciagiem'?

Witam, ja jestem w CH od 3 miesięcy i na pewno będę dłużej niż te 90 dni, ale ja nie jestem przez firmę.
14 lutego 2014 19:13
Lareto,to sie ciesz,sama troche speram ,ale nie znajduję,a CH.piekny kraj...:)
14 lutego 2014 19:46 / 1 osobie podoba się ten post
Piękny kraj, ale ja mam okazję podziwiać tylko jedną małą wioseczkę, w której obecnie pracuję:)
14 lutego 2014 19:57
serce

Lareto,to sie ciesz,sama troche speram ,ale nie znajduję,a CH.piekny kraj...:)

Czy cały portal musi wiedzieć o Twojej prywatnej korespondencji? Moderator

14 lutego 2014 20:01
Witam wszystkich Piękny kraj na pewno Niby mały ale pełno szlaków turystycznych ale dość drogi Ja znam trochę okolice Basel Pozdrrawiam serdecznie
14 lutego 2014 23:53 / 8 osobom podoba się ten post
No i mają fioletowe krowy rasy Milka...
15 lutego 2014 16:18 / 2 osobom podoba się ten post
Co się tyczy czekolad Milka to raczej Lindt jest sztandarową szwajcarską marką słodyczy . A fioletowych krów nie widywałam bo w pracy byłam....więc pełna abstynencja :)
Ale może o czymś innym.Otóż pracując za granicą na umowę o pracę należy nie zapominać o konieczności rozliczania sie z polskim fiskusem .Chyba że zarobek za granica jest jedynym dochodem jaki mamy - trzeba tylko wyjasnić , co skarbówka rozumie pod pojeciem dochód - bo np emerytura nim jest , zasiłki chyba też , nie wiem jak inne legalne wpływy.A z tą instytucją nie warto zadzierać.
No i sprawa Zus - jeśli pobiera sie emeryturę , rentę itd - tez są odpowiednie przepisy . Warto się przekopać i wyjasnic wątpliwości gdyż nieświadomosc moze słono kosztować .
15 lutego 2014 16:21
mozah aM

Co się tyczy czekolad Milka to raczej Lindt jest sztandarową szwajcarską marką słodyczy . A fioletowych krów nie widywałam bo w pracy byłam....więc pełna abstynencja :)
Ale może o czymś innym.Otóż pracując za granicą na umowę o pracę należy nie zapominać o konieczności rozliczania sie z polskim fiskusem .Chyba że zarobek za granica jest jedynym dochodem jaki mamy - trzeba tylko wyjasnić , co skarbówka rozumie pod pojeciem dochód - bo np emerytura nim jest , zasiłki chyba też , nie wiem jak inne legalne wpływy.A z tą instytucją nie warto zadzierać.
No i sprawa Zus - jeśli pobiera sie emeryturę , rentę itd - tez są odpowiednie przepisy . Warto się przekopać i wyjasnic wątpliwości gdyż nieświadomosc moze słono kosztować .

Dobrze,że jesteś bo my się tu zastanawiamy,co z ubezpieczeniem w Polsce jeśli pracuje sie na umowę szwajcarską? Wiem,że Ty masz taką umowę,czy jak wrócisz do Polski np. na urlop,będziesz mogła skorzystać z wizyty lekarskiej w ramach Kasy Chorych- polskiej?
15 lutego 2014 16:27 / 1 osobie podoba się ten post
ivanilia40

Dobrze,że jesteś bo my się tu zastanawiamy,co z ubezpieczeniem w Polsce jeśli pracuje sie na umowę szwajcarską? Wiem,że Ty masz taką umowę,czy jak wrócisz do Polski np. na urlop,będziesz mogła skorzystać z wizyty lekarskiej w ramach Kasy Chorych- polskiej?

Obawiam się , ze w niczym nie pomogę - ja mam emeryturę w Pl więc nie mam problemów z ubezpieczeniem. I dlatego nie pytałam o te sprawy.
15 lutego 2014 16:37
mozah aM

Obawiam się , ze w niczym nie pomogę - ja mam emeryturę w Pl więc nie mam problemów z ubezpieczeniem. I dlatego nie pytałam o te sprawy.

No trudno,mimo wszystko dziękuję za odpowiedż .
15 lutego 2014 17:03 / 2 osobom podoba się ten post
mozah aM

Obawiam się , ze w niczym nie pomogę - ja mam emeryturę w Pl więc nie mam problemów z ubezpieczeniem. I dlatego nie pytałam o te sprawy.

To jest dość zawiłe.Jeśli osoba nie jest objeta ubezpieczeniam a prowadzi wspolne gospodarstwo z pracujacą np.corka i bedzie przez nią  zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego w  jej zakladzie pracy, to moze korzystać z całego pakietu (wizyty u lekarza,pobyt w szpitalu).Ale tylko zdrowotne.
 
Tj. Zgloszenie do ubezpieczenia zdrowotnego czlonka rodziny. Musi byc wspolny adres zamieszkania, nalezy tez podac pesel  i dane.
15 lutego 2014 20:02 / 1 osobie podoba się ten post
ivanilia40

No trudno,mimo wszystko dziękuję za odpowiedż .

A "osłuchałaś" się już babcinej gadki, gwary ?? 
15 lutego 2014 20:05
Mycha

A "osłuchałaś" się już babcinej gadki, gwary ?? 

Tak,bo babcia cały czas mówi do siebie:), ale do rozumienia jest mi bardzo daleko.:) Na szczęscia babcia mnie rozumie...
15 lutego 2014 21:13 / 1 osobie podoba się ten post
ivanilia40

Tak,bo babcia cały czas mówi do siebie:), ale do rozumienia jest mi bardzo daleko.:) Na szczęscia babcia mnie rozumie...

Czyli co/Babcia sobie gada po szwajcarsku,a Ty do Niej po niemiecku?To z kąd wiesz co Ona do Ciebie gada?