Podopieczny karmiony sondą

17 czerwca 2014 21:57
ja po prostu mam odpowiednie dokumenty uzyskane w Niemczech i mogę wykonywać zgodnie z moim wykształceniem medycznym
17 czerwca 2014 22:10 / 2 osobom podoba się ten post
dario

ja po prostu mam odpowiednie dokumenty uzyskane w Niemczech i mogę wykonywać zgodnie z moim wykształceniem medycznym

Wystarczyło zaznaczyć to na początku posta, niepotrzebna byłaby dyskusja :))))))))))
07 września 2018 12:54
Zofija

Na 100% nam tego nie wolno robić w Niemczech. W ostatnim czasie uczyłam się na opiekuna medycznego w Polsce i miałam praktyki w ZOL-u. Pielęgniarki-nauczycielki, przestrzega ły nas, że wykwalifikowanym opiekunom medycznym  nie wolno karmić sondą również w Polsce. Mogą to robic warunkowo w określonej placówce opiekuńczej, jedynie po przejściu specjalnego szkolenia i uzyskania określonego dokuemntu dopuszczającego do wykonania wtej czynności w danej placówce.

Zosiu, moglabys zapytac u siebie w pracy , komu wolno wlasciwie obslugiwac sonde PEG tutaj w De?
07 września 2018 15:51
dorotee

Zosiu, moglabys zapytac u siebie w pracy , komu wolno wlasciwie obslugiwac sonde PEG tutaj w De?

Zapytam, ale raczej odpowiedź jest taka jak się spodziewam. U nas nie mamy takiego pacjenta.
07 września 2018 20:27
Zofija

Zapytam, ale raczej odpowiedź jest taka jak się spodziewam. U nas nie mamy takiego pacjenta.

Ja rok temu tez zrobilam opiekuna medycznego, prowadzaca tez zwracala uwage na brak uprawnien do obslugiwania PEG a, tylko po przeszkoleniu w danej placowce, pod nadzorem .
08 września 2018 08:34
W Heimie w którym pracowałam było kilku pacjentów z PEG , ale pielęgnacją i podawaniem mieszanek zajmowały się Pflegekraft .  W Heimie jest podział na pracę , każdy ma swój odcinek i tam pracuje. Wiem że , często firmy wysyłają opiekunki do chorych z gastrostomią i w formularzu rekrutacyjnym jest pytanie odnośnie obsługi sondy PEG . Osobiście piszę że potrafię obsługiwać taką sondę , bo robiłam to w Polsce , ale w De takiego przypadku nie miałam. Nie jest to skomplikowane , jedzenie jest albo gotowe albo odpowiednio musi być przygotowane. Wymianą zajmują się służby do tego powołane tak jak w przypadku cewników urologicznych z którymi pracujemy . Jak się to ma do praw obowiązujących na terenie De , pojęcia nie mam , ale jeżeli możemy pracować przy chorym z cewnikiem urologicznym , to z PEG chyba też .  Myślę że bardziej chodzi o to czy ktoś z takim pacjentem pracował i ma pojęcie o co chodzi.
08 września 2018 10:03
Evvex

W Heimie w którym pracowałam było kilku pacjentów z PEG , ale pielęgnacją i podawaniem mieszanek zajmowały się Pflegekraft .  W Heimie jest podział na pracę , każdy ma swój odcinek i tam pracuje. Wiem że , często firmy wysyłają opiekunki do chorych z gastrostomią i w formularzu rekrutacyjnym jest pytanie odnośnie obsługi sondy PEG . Osobiście piszę że potrafię obsługiwać taką sondę , bo robiłam to w Polsce , ale w De takiego przypadku nie miałam. Nie jest to skomplikowane , jedzenie jest albo gotowe albo odpowiednio musi być przygotowane. Wymianą zajmują się służby do tego powołane tak jak w przypadku cewników urologicznych z którymi pracujemy . Jak się to ma do praw obowiązujących na terenie De , pojęcia nie mam , ale jeżeli możemy pracować przy chorym z cewnikiem urologicznym , to z PEG chyba też .  Myślę że bardziej chodzi o to czy ktoś z takim pacjentem pracował i ma pojęcie o co chodzi.

No wlasnie chodzi mi o kwestie uprawnien, technicznie nie jest to skomplikowane, podawalam wode i leki. 
08 września 2018 10:25
Kiedyś czytałam , chyba nawet na naszym Forum , że w razie wątpliwości trzeba zagadać z lekarzem i on może poinstruować , albo napisać oświadczenie że rodzina oraz opiekunka muszą w ten sposób odżywiać chorego , bo innej opcji nie ma i jest to konieczne do utrzymania przy życiu pacjenta.