Nasze hobby #1

02 lutego 2013 19:25

Musze Cie zasmucic kiko1, niestety takiej wiedzy nie posiadam, ale poczytam jak to bylo i moze bede mogla udzielic Tobie odpowiedzi. Nigdy nie zaglebialam sie tak gleboko w historie Niemiec. Mi podoba sie ich jezyk i jest to moim hobby. Moze pomyslisz ze to glupie ale ja to naprawde lubie.
Wiem tylko ze zjednoczenie Niemiec nastapilo po upadku muru berlinskiego. A monarchia i koniec panowania krola bylo moze spowodowane ze nie bylo potomka. Nie wiem czy wiesz, ze jak krolowi urodzila sie corka to znaczylo ze nie mial dzieci, tak sie mowilo, syn to bylo to na co czekal.
Jak bede miec troszke czasu to moze znajde odpowiedzi na Twoje pytania, albo zapytam sie pokreconej coreczki babci, moze bedzie znac odpowiedz, dlaczego tak sie stalo.
Smacznego


Nie wiem dlaczego rozpadla sie monarchia Habsburgow po I wojnie swiatowej, ale jak znajde odpowiedz to na pewno napisze.


14 października rząd zgodził się na warunkową kapitulację na warunkach proponowanych przez prezydenta USA Wilsona, a 3 listopada przerwano działania wojenne. W wyniku wojny zginęło około 1 290 000 obywateli Austro-Węgier, a państwo stanęło na skraju rozpadu. 11 listopada Karol I zrzekł się kierowania państwem (ale nie abdykował). Tak Węgry jak i Austria stały się republikami, a rodzinę Habsburgów wygnano (przede wszystkim za brak zgody Karola I na oficjalną abdykację). Zamęt komunistyczny, interwencja rumuńska (1919) oraz wzrost poparcia dla monarchistów doprowadziły w marcu 1920 roku na Węgrzech do ponownego uznania kraju za monarchię, jednak tron pozostał nieobsadzony.
Ostatni cesarz Austrii i król Węgier, Karol I próbował odzyskać władzę w Budapeszcie, jednak jego plany nie powiodły się i został on wygnany w październiku na Maderę, gdzie w 1922 zmarł na zapalenie płuc.


 


Cos takiego znalazlam, ale bardzo malo pisza w internecie o tym wszystkim. Mysle ze z takie pytanie trzeba zadac jakiemus historykowi lub rodowitemu niemcowi, ktory zajmuje sie takimi tematami.


 


Becia - zacznij edytować swoje posty, a nie pisać kilka pod rząd. Edytowałem Twoje 4 wypowiedzi z rzędu. Tutaj masz w regulaminie wzmiankę o tym: http://www.opiekunki24.pl/forum/temat/zobacz/17

02 lutego 2013 20:40
Otoz to Beciu... historia ktorej ja sie uczylam w szkole... byla jednostronna a obecnie wszechstronna i nie umiem poradzic sobie z usystematyzowaniem... nie chce Cie obarczac... ale jesli corka Twojej podopiecznej jest wyksztalcona osoba... moze sobie z tym zagadnieniem poradzi... w kregu osob... jakich ja sie obracam... niektorzy nie wiedza kiedy zakonczyla sie II Wojna Swiatowa... a coz dopiero wymagac glebszych informacji... moze ktoras z kolezanek ma podobne zainteresowania... prosze sie swoja wiedza podzielic... dziekuje
02 lutego 2013 21:57 / 2 osobom podoba się ten post
Jeżeli interesujesz się historią Niemiec to wystarczy przeszukać Google na tę okoliczność. Współcześnie prawie wszystko można znaleźć w internecie:

Teraz już nie wypisują tego czego myśmy się kiedyś uczyły w szkole.

Tu podaje kilka pomocnych linków:

http://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_Deutschlands

http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Niemiec

http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Niemiec

http://trzeciarzesza.info/

Możesz też przeszukać biblioteki cyfrowe na tę okoliczność:

http://www.bg.umcs.lublin.pl/nowa/literat.php

Jeżeli interesuje Cię również historia Górnego Śląska to polecam powieść Janoscha "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" opisuje w niej życie mieszkańców z niemieckiej części Śląska z okresu dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej oraz bezpośrednio po niej. Jest dostępna w języku niemieckim i polskim. Wystawiana jest od 2004 przez Teatr Korez z Katowic. Byłam na spektaklu i czytałam książkę. Polecam dobra lektura na wyjeździe. Można się pośmiać i odstresować. Ja przy żadnej książce się tak nie bawiłam jak przy tej.

02 lutego 2013 22:05 / 1 osobie podoba się ten post
Natko... pytanie dla Twoich wyksztalconych pracodawcow....

Kazdy z Niemcow... ma inna interpretacje historii swojego kraju... to czego ja sie ucze... szukajac w bibliotekach w internecie tez... nie daje mi pelnego obrazu Niemiec... nizej podaje pytania ktore mnie nurtuja... nigdzie odpowiedzi znalesc dokladnej nie moge... czy tez nie umiem...

Historia Niemiec... poczynajac od ostatniego monarchy w Niemczech...
lub od zjednoczenia sie niemieckich landow.... u nas... byl krol, po nim nastepny itd... ale jak to sie mialo w Niemczech... kazdy Bundesland mial osobna wladze??? Kiedy sie zjednoczyli w cesarstwo i dlaczego... i dlaczego monarchia niemiecka skonczyla sie po I Wojnie Swiatowej... dobrowolnie oddali wladze.. po przegranej...
Widzisz chcialabym w skrocie od Ciebie dowiedziec sie... abym mogla tropem... jaki mi podasz.... podazac dalej...
Bylabym wdzieczna....

Bylabym wdzieczna kazdemu ... Romanko moze Ty.... Mozah napewno wiesz wiecej ode mnie... Emili... Betina.... Tina... Janusz.... co wiecie na temat wyzej podany...
Moze smiejecie sie pod nosem z mojego nieuctwa... wybaczam... bylebyscie mi pomogli:)))
02 lutego 2013 22:21 / 2 osobom podoba się ten post
a to ciekawostka,ktòra wiaze nasza Polske z dynastia Habsburgòw _Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1949. Karol został beatyfikowany 3 października 2004 przez papieża Jana Pawła II w Rzymie. Liturgiczne wspomnienie bł. Karola przypada 21 października.
Zachowały się relacje, że rodzice Karola Wojtyły nadali przyszłemu papieżowi imię Karol właśnie na cześć ostatniego cesarza Austrii Karola Habsburga. Drugie imię Józef, miał zawdzięczać Karol cesarzowi Franciszkowi Józefowi. Papież spotkał się kiedyś z cesarzową Zytą, żoną ostatniego cesarza Austrii Karola I Habsburga, witając ją słowami "Miło mi powitać cesarzową mojego ojca". W rodzinie Wojtyłów silna była więź sympatii z Austrią. Ostatnim błogosławionym, którego Jan Paweł II wyniósł na ołtarze, był właśnie ostatni cesarz Austrii Karol I Habsburg.

Rozpad Monarchii Austro-Węgierskiej w 1918 roku
Już z początkiem listopada 1918 roku dyplomacja przestała uznawać istnienie Austro – Węgier i ostatni wysłannicy ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier – Karola Habsburga otrzymywali odpowiednią odprawę. Mające decydować o przyszłości Europy mocarstwa zachodnie przyjęły bowiem do wiadomości fakt utworzenia się nowej Austrii, nowych Węgier oraz państw, które odziedziczyły różne części byłej monarchii dualistycznej, która ostatecznie rozpadła się w 1918 roku.
Klęski militarne ponoszone przez Austro-Węgry przyśpieszyły bowiem rozpad monarchii. Mimo prób jakie podejmował cesarz Karol, wydając 16 października 1918 roku manifest zapowiadający przekształcenie monarchii w państwo związkowe, gdzie każda narodowość miałaby na swym terytorium własny organizm państwowy, były już spóźnione. 28 października Czesi bowiem ogłosili w Pradze powstanie Republiki Czechosłowackiej. Z kolei 29 października w Zagrzebiu ogłoszono oderwanie Słowian południowych od monarchii i utworzenie wspólnego państwa z Serbami. 31 października zlikwidowano rządy austriackie w Krakowie, zaś 30 października, 210 posłów do parlamentu austriackiego narodowości niemieckiej uchwaliło powstanie państwa austriackiego. 11 listopada udało się nakłonić cesarza Karola Habsburga do zrzeczenia się „udziału w sprawach państwowych”, zaś 12 listopada oficjalnie proklamowano powstanie Republiki Niemiecko-Austriackiej. 16 listopada w Budapeszcie proklamowano powstanie Węgierską Republikę Ludową, tym samym Monarchia Austro-Węgierska po 51 latach od jej utworzenia w 1867 roku przestała istnieć faktycznie i formalnie.

Dla całości obszaru byłej Monarchii Austro-Węgierskiej liczącej przed upadkiem 676,7 tysięcy km2 poszczególne terytoria przypadły następującym krajom, które powstały w wyniku rozpadu kraju Habsburgów:

1. Austria – 83,8 tysięcy km2 z 6,4 mln ludności;

2. Węgry – 93,0 tysięcy km2 z 7,9 mln ludności;

3. Czechosłowacja – 140,5 tysięcy km2 z 13,7 mln ludności;

4. Zachodnia Ukraina – 48,0 tysięcy km2 z 4,0 mln ludności;

5. Królestwo SHS – 143,5 tysięcy km2 z 7,5 mln ludności;

6. Rumunia – 113,2 tysięcy km2 z 6,2 mln ludności;

7. Polska – 32,1 tysięcy km2 z 3,7 mln ludności;

8. Włochy – 23,4 tysięcy km2 z 1,6 mln ludności.

Stan ten był wynikiem układów międzynarodowych pomiędzy zainteresowanymi krajami, wskutek których ustalono następujące granice:

1. Granice nowej Austrii z Czechosłowacją, Węgrami, SHS i Włochami ustalił traktat w St - Germain z 10 września 1919 roku;

2. Granice nowych Węgier z ich sąsiadami: Czechosłowacją, Rumunią, SHS i Austrią ustalił traktat w Trianon z 4 czerwca 1920 roku;

3. Granice między Polską a Czechosłowacją ustalił wyrok rozjemczy w dniu 28 lipca 1920 roku;

4. Granice między Czechosłowacją a Rumunią i między Rumunią a Jugosławią (oraz między Polską a Galicją Wschodnią) ustalił traktat o granicach w Sevres z 10 sierpnia 1920 roku;

5. Granice między Włochami a Królestwem SHS ustalił traktat w Rapallo z 12 listopada 1920 roku;

6. Uznanie wschodnich granic Polski przez mocarstwa zachodnie w dniu 15 marca 1923 roku, przez co ostatecznie została Polsce przyznana wschodnia część Galicji;

7. Wymiana not między Polską a Rumunią w Warszawie 10 października 1928 roku wytyczyła granicę polsko-rumuńską na podstawie dawnej granicy administracyjnej galicyjsko-bukowińskiej;

Te siedem aktów międzynarodowych stanowiło w okresie powojennym nowe podstawy rozgraniczenia na terytoriach, które tworzyły do 1918 roku Monarchię Austro-Węgierską. Granice te zmieniały się jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej, w wyniku aneksji Austrii przez III Rzeszę Niemiecką oraz rozbiorze Czechosłowacji w latach 1938-1939. Kolejne zmiany zaszły po 1939 roku w wyniku agresji niemieckiej na Polskę, jak również po klęsce III Rzeszy w 1945 roku.


.
02 lutego 2013 22:33
...Bella dziekuje, ciekawostka warta zapamietania...

pozostaje na razie przy niemieckim cesarstwie:)))

02 lutego 2013 22:37 / 1 osobie podoba się ten post
Kika -ja z tej dziedziny to raczej ,,cienka'' jestem - wiesz że moje klimaty to bardziej science ale mam teraz trochę czasu to spróbuję coś poszperać .Jeśli coś znajdę , wpiszę na tym wątku.Natomiast jeśli chodzi o dziedziny lepiej mi znane - chętnie spróbuję coś przybliżyć , jeśli są jakieś zagadnienia które Cię szczególnie interesują .Serdecznie pozdrawiam !
02 lutego 2013 22:39
a o niemieckim cesarstwie to jutro...

musze poczytac co juz jest napisane a co warto jeszcze dopisac !!!
02 lutego 2013 22:42 / 2 osobom podoba się ten post
KIKA 1 każdy land w niemczech miał swojego księcia czyli władcę, często nazywano ich FURST, co właściwie tłumaczy się książe, ale tu jest i prinz i furst. Nie wiem dlaczego i jaka jest różnica.Miałam kiedyś dziadka z alzheimere, który ciągle przegapił się w telewizor, a było mu obojętne, co ogląda więc ja obejrzałam właściwie przez przypadek kilka programów o niemieckich księstwach. Jak mój dziadek będzie miał dobry dzień, niestety choruje i bierze również hormony, to się go podpytam. Ale mi pytanie zadałaś dziewczyno ? Ale dobrze, mam dziadka filozofa i lubi rozmawiać, oczywiście jak dobrze się czuje, i ciekawie opowiada. Dziś mi powiedział, że w wieku 60 lat nauczył się podstaw włoskiego, żeby móc spędzać tam czas, bo bardzo z żoną polubili ten kraj. Myślałam, że z krzesła spadnę. Pozdrawiam
02 lutego 2013 22:44
MeryKy dziekuje.... czasu mi zabraknie... by wszystko przed urlopem poukladac....

Jeszcze raz wielkie dzieki:)))
02 lutego 2013 22:47
Dziekuje Natko.... jestem bardzo ciekawa interpretacji wydarzen Twojego profesora.... szczegolnie po I WS..
02 lutego 2013 22:48 / 1 osobie podoba się ten post
Kika odpowiedź na jedno z pytań: dlatego się skończyła Monarchia bo w wyniku tzw. rewolucji listopadowej Wilhelm II Hohenzollern musiał abdykować. Tak to zrozumiałam czy tając jego biografię.
02 lutego 2013 22:55 / 2 osobom podoba się ten post
A ja przeczytałam w Pielęgniarstwie geriatrycznym autorstwa: Ilse Staudt, Josefa Schiefele i M. Margarete Dach, że nawet 80 letni człowiek mając odpowiednią motywację może nauczyć się języka obcego. Od tego momentu właściwie uwierzyłam, że mam jeszcze szansę na stare lata nauczyć się niemieckiego, bo do 80 mi jeszcze trochę brakuje :)))

Zły cytat miało się tyczyć do natki :))
02 lutego 2013 22:56 / 1 osobie podoba się ten post
Mozah... nurtuje mnie pytanie czy mozliwa jest teleportacja... pewnie niewlasciwego slowa uzylam... chcialabym na kolacje do Ciebie wpasc... teraz-juz.... czy bedzie to mozliwe... czy bedzie to mmozliwe kiedykolwiek???
Czytalam Twoj post o predkosci swiatla i mijania czasu w przestrzeni i tutaj na Ziemii... bardzo interesujace...

MeryKy... moja kolezanka majaca 80 lat zapisala sie na kurs j.angielskiego i okazalo sie ze wyprzedza swoich mlodszych kolegow... w Gazecie Wroclawkiej byl z nia wywiad... byc moze... ze gazeta nazywa sie inaczej... w kazdym razie w lokalnej prasie byl wysiad i jej zdjecie...
02 lutego 2013 23:03
roma -wciaz sie tak gazeta nazywa:) mialas spac juz?!:)