Składki ZUS

02 grudnia 2019 15:15 / 3 osobom podoba się ten post
Werska

Może źle to nazwałam, ale znalazłam, że umowa zlecenie nie daje nam lat pracy do uzyskania najniższej emerytury- czyli aktualnie 20 lat. Ale wczoraj znajoma użyła słów "liczy się wysokość zarobków"- czyli jakie składki są opłacane. Internet to fajne źródło wiedzy- często korzystam- ale jako wstęp. I trzeba mieć dystans.
Napiszę, czego się jutro na ten temat dowiem w ZUSie.

Pamiętaj, że te 20 lat potrzebne do uzyskania prawa do emerytury po osiągnięciu wymaganego wieku (w tej chwili 60 lat dla kobiet) to lata składowe i nieskladkowe (1/3 z tych 20 lat) Nieskladkowe to np. 6 lat jazeli wychowywałs 2 dzieci 
02 grudnia 2019 15:22 / 3 osobom podoba się ten post
Ciekawostka jest to, że okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych i świadczeń opiekuńczych np. Ja przez 2 lata Pozbieralam zasiłek opiekuńczy z racji tego, że opiekowałam się tata. To wszystko liczy się jako lata składowe 
02 grudnia 2019 15:44 / 4 osobom podoba się ten post
Kika67

Z tego co ja usłyszałam w Zusie to wywnioskowalam, że czas pracy na umowie zleceniu liczy się do stażu pracy ale jest jeden warunek składki muszą być odprowadzane od conajmniej najniższej pensji krajowej. 
Sama jestem ciekawa jak to jest. 
Jak już dopytasz to podziel się proszę informacjami bo mi jakoś do tego zusu nie po drodze. 
Może dlatego, że do tych 20 lat jeszcze mi sporo brakuje. 
Pracę w Szwajcarii polecala mi koleżanka. Tam wszystko jest legalnie bo jak nie to kara była by taka, że ho ho. 
 Do Werska to była prośbą :-)

Byłam dziś w ZUSie i rozmawiałam o emeryturze.
Emeryturę wyliczają na podstawie składek, które się uzbierało.  Jeśli wynikałoby, że kwota, która im wyjdzie będzie niższa, niż emerytura mninimalna, to wtedy dopiero sprawdzane jest, czy dana osoba ma 20 lat pracy. Jeśli ma, to z budżetu dostanie dopłatę do tej minimalnej.
Umowa zlecenie, jeśli składki są opłacane co najmniej od najniższej krajowej liczona jest normalnie- czyli do tych 20 lat pracy zaliczone jest tyle, ile zostało w ten sposób przepracowane. Jeśli składki są odprowadzane od niższej kwoty, to liczone jest to procentowo. Np. firma, z którą jeździłam na zlecenia od ostatnich 20 miesięcy (ale przepracowałam w DE ok. 11 miesięcy) opłacała takie składki, że do 20 lat pracy (jeśli będą mi potrzebne) zostanie doliczone mi jakieś 3 miesiące.
Praca (na umowę o pracę) w Niemczech i Szwajcarii może być doliczona, jeśli okazałoby się, że nie nazbieramy tyle ze składek, żeby mieć minimalną emeryturę, a nie będziemy mieć przepracowanych 20 lat. Ale to jest też uwarunkowane- mają być tam opłacane składki, muszą być papiery, oni (ZUS) występują tam o potrzebne informacje. Ale jeżeli z tych krajów dostaje się jakieś świadczenia, to też są brane pod uwagę w wyliczeniu tej kwoty potrzebnej do minimalnej.
 
W moim przypadku, raczej nie uzbieram tyle ze składek emerytalno- rentowych, żeby uzyskać minimalną emeryturę. Czyli na ten moment zależy mi na uzbieraniu 20 lat pracy- tych, które się liczą. Niedużo już brakuje, ale brakuje. To zamierzam poszukać takiej firmy, która odprowadza składki co najmniej od obowiązującej w danym czasie minimalnej krajowej.
 
To moje plany zmieniły się o tyle, że będę bardziej pilnować, od jakiej kwoty firma, która wysyła mnie na zlecenie płaci składki. Mogę przecież sprawdzać przez internet, jak to wygląda faktycznie. Ale firmy czasem płacą co 3 miesiące, jak się dziś dowiedziałam- to niekoniecznie od razu bedzie widać, jak to faktycznie wygląda. W ZUS liczy się to, co mają WPŁACONE w poszczególnych miesiącach.
02 grudnia 2019 15:47 / 3 osobom podoba się ten post
To są bardzo dobre wiadomości 
Dziękuję 
Jeszcze 2-3 lata mi brakuje. 
02 grudnia 2019 15:48 / 3 osobom podoba się ten post
Kika67

Ciekawostka jest to, że okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych i świadczeń opiekuńczych np. Ja przez 2 lata Pozbieralam zasiłek opiekuńczy z racji tego, że opiekowałam się tata. To wszystko liczy się jako lata składowe :-)

Tak, u mnie 2 urlopy macierzyńskie i zasiłek dla bezrobotnych- to jakieś 3 lata dolecą. Wychowaczy się nie należał...
02 grudnia 2019 15:50 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

Tak, u mnie 2 urlopy macierzyńskie i zasiłek dla bezrobotnych- to jakieś 3 lata dolecą. Wychowaczy się nie należał...

To zawsze coś 
02 grudnia 2019 15:51 / 4 osobom podoba się ten post
Werska

Byłam dziś w ZUSie i rozmawiałam o emeryturze.
Emeryturę wyliczają na podstawie składek, które się uzbierało.  Jeśli wynikałoby, że kwota, która im wyjdzie będzie niższa, niż emerytura mninimalna, to wtedy dopiero sprawdzane jest, czy dana osoba ma 20 lat pracy. Jeśli ma, to z budżetu dostanie dopłatę do tej minimalnej.
Umowa zlecenie, jeśli składki są opłacane co najmniej od najniższej krajowej liczona jest normalnie- czyli do tych 20 lat pracy zaliczone jest tyle, ile zostało w ten sposób przepracowane. Jeśli składki są odprowadzane od niższej kwoty, to liczone jest to procentowo. Np. firma, z którą jeździłam na zlecenia od ostatnich 20 miesięcy (ale przepracowałam w DE ok. 11 miesięcy) opłacała takie składki, że do 20 lat pracy (jeśli będą mi potrzebne) zostanie doliczone mi jakieś 3 miesiące.
Praca (na umowę o pracę) w Niemczech i Szwajcarii może być doliczona, jeśli okazałoby się, że nie nazbieramy tyle ze składek, żeby mieć minimalną emeryturę, a nie będziemy mieć przepracowanych 20 lat. Ale to jest też uwarunkowane- mają być tam opłacane składki, muszą być papiery, oni (ZUS) występują tam o potrzebne informacje. Ale jeżeli z tych krajów dostaje się jakieś świadczenia, to też są brane pod uwagę w wyliczeniu tej kwoty potrzebnej do minimalnej.
 
W moim przypadku, raczej nie uzbieram tyle ze składek emerytalno- rentowych, żeby uzyskać minimalną emeryturę. Czyli na ten moment zależy mi na uzbieraniu 20 lat pracy- tych, które się liczą. Niedużo już brakuje, ale brakuje. To zamierzam poszukać takiej firmy, która odprowadza składki co najmniej od obowiązującej w danym czasie minimalnej krajowej.
 
To moje plany zmieniły się o tyle, że będę bardziej pilnować, od jakiej kwoty firma, która wysyła mnie na zlecenie płaci składki. Mogę przecież sprawdzać przez internet, jak to wygląda faktycznie. Ale firmy czasem płacą co 3 miesiące, jak się dziś dowiedziałam- to niekoniecznie od razu bedzie widać, jak to faktycznie wygląda. W ZUS liczy się to, co mają WPŁACONE w poszczególnych miesiącach.

Dzięki dobra kobieto za podzielenie się takimi wieściami
02 grudnia 2019 16:02 / 4 osobom podoba się ten post
I, jak dziewczyny zauważyły była nieścisłość w nazewnictwie. Pisałam "20 lat pracy", a tu chodzi o okresy składkowe i nieskładkowe, których ma być w sumie 20 lat, jeśli potem z wyliczeń wyjdzie nam emerytura mniejsza niż minimalna.
U mnie takie liczące się "nieskładkowe" to zasiłek dla bezrobotnych i macierzyński. Na tym drugim to JEST praca, ale na tym pierwszym, to różnie może być
 
I są ograniczenia w dorabianiu na emeryturze, jeśli ma się dopłatę do minimalnej z budżetu państwa- to tak tylko, dla informacji.
22 grudnia 2019 21:42 / 3 osobom podoba się ten post
Werska

Byłam dziś w ZUSie i rozmawiałam o emeryturze.
Emeryturę wyliczają na podstawie składek, które się uzbierało.  Jeśli wynikałoby, że kwota, która im wyjdzie będzie niższa, niż emerytura mninimalna, to wtedy dopiero sprawdzane jest, czy dana osoba ma 20 lat pracy. Jeśli ma, to z budżetu dostanie dopłatę do tej minimalnej.
Umowa zlecenie, jeśli składki są opłacane co najmniej od najniższej krajowej liczona jest normalnie- czyli do tych 20 lat pracy zaliczone jest tyle, ile zostało w ten sposób przepracowane. Jeśli składki są odprowadzane od niższej kwoty, to liczone jest to procentowo. Np. firma, z którą jeździłam na zlecenia od ostatnich 20 miesięcy (ale przepracowałam w DE ok. 11 miesięcy) opłacała takie składki, że do 20 lat pracy (jeśli będą mi potrzebne) zostanie doliczone mi jakieś 3 miesiące.
Praca (na umowę o pracę) w Niemczech i Szwajcarii może być doliczona, jeśli okazałoby się, że nie nazbieramy tyle ze składek, żeby mieć minimalną emeryturę, a nie będziemy mieć przepracowanych 20 lat. Ale to jest też uwarunkowane- mają być tam opłacane składki, muszą być papiery, oni (ZUS) występują tam o potrzebne informacje. Ale jeżeli z tych krajów dostaje się jakieś świadczenia, to też są brane pod uwagę w wyliczeniu tej kwoty potrzebnej do minimalnej.
 
W moim przypadku, raczej nie uzbieram tyle ze składek emerytalno- rentowych, żeby uzyskać minimalną emeryturę. Czyli na ten moment zależy mi na uzbieraniu 20 lat pracy- tych, które się liczą. Niedużo już brakuje, ale brakuje. To zamierzam poszukać takiej firmy, która odprowadza składki co najmniej od obowiązującej w danym czasie minimalnej krajowej.
 
To moje plany zmieniły się o tyle, że będę bardziej pilnować, od jakiej kwoty firma, która wysyła mnie na zlecenie płaci składki. Mogę przecież sprawdzać przez internet, jak to wygląda faktycznie. Ale firmy czasem płacą co 3 miesiące, jak się dziś dowiedziałam- to niekoniecznie od razu bedzie widać, jak to faktycznie wygląda. W ZUS liczy się to, co mają WPŁACONE w poszczególnych miesiącach.

Odswiezylam temat dla kolegi Oskara 
29 stycznia 2020 18:27 / 4 osobom podoba się ten post
Byłam w zusie w sprawie A1 ale złożyłam tylko wyjaśnienia na pismie. Na odpowiedz muszę poczekać. Jutro muszę jeszcze zadzwonić w tej sprawie do osoby , która prowadzi moja sprawę. 
Po rozmowie napisze jak to właściwie jest z tą A1. Dobra wiadomość uzyskana w zusie jest taka, że A1 może uzyskać dla nas nie tylko 1 firma ale nawet 2 lub 3 z którymi mamy zawarte umowy. Oczywiście o umowę zlecenie mi chodzi. 
To w tym temacie dzisiaj na tyle. 
Druga sprawa to sprawa mojej przyszłej emerytury, która przedstawia się następująco. 
Teraz nie ma już praktycznie pojęcia lat pracy 
Do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego (kobiety 60 lat   mężczyźni 65) uprawniony jest każdy kto przepracowala choćby 1 dzień.
Emerutura jest naliczana w oparciu o kapitał początkowy (składki do 1998) oraz kapitał zgromadzony na koncie w ZUS od 1999 roku
Staż pracy ten 20 letni ma znaczenie tylko wtedy gdy nasza emerytura wyliczona przez ZUS będzie niższa od minimalnej emerytury. Wtedy  żeby otrzymać ta minimalna musimy mieć 20 letni staż pracy. Uwaga ważne 20 lat pracy na pełny etat. Więc jak ktoś pracował na pół etatu to takich lat musiałby mieć 40 
Jeżeli chodzi o składki odprowadzane od naszych  umów zleceń to tak jak Werska napisała jeżeli składki odprowadzane są od najniższej krajowe to liczy się normalnie do stażu pracy każdy miesiąc za który zostały doprowadzone składki. Jeżeli składki odprowadzane są np. Od 250 zł za 10 miesięcy pracy tylko 1 miesiąc dolicza nam do stażu 
Wysoki ZUS zwiększa nasz kapitał ale miesiące z wysokim zusem liczą się normalnie nie razy 2. 
Chciałam jak najprościej może się polapiecie o co chodzi. Ja wszystko zrozumiałam i wiem, że nie mam już szans na ubieranie tych 20 lat pracy czyli jak osiągnie wiek emerytalny ZUS oblivzy mi emeryturę sumujac kapitał początkowy plus pieniądze zgromadzone po 1998. Jak moja emerytura będzie niższa od minimalnej to już nic nie poradzę na to. 
29 stycznia 2020 18:51 / 4 osobom podoba się ten post
Kika, plus za klarowny wywód, nie za emeryturę...
Ciekawiło mnie, czy jeśli składki od np. podwójnej naniższej krajowej to liczy się podwójnie. Dałaś odpowiedź- NIE.
Ja mam, albo prawie te 20 lat- muszę wszystko pozbierać i wtedy dokładnie, a nie orientacyjnie wyliczyć. Ale kapitał mam żenujący, bo większość to była działalność gospodarcza, gdzie np. za 16 lat takiej pracy wyliczono mi 299 zł emerytury- taki papier kiedyś dostałam. Ostatnio, w grudniu- pani w ZUS stwierdziła, że to będzie ok. 600 zł. Czyli już wiem, że nie interesują mnie firmy, które płacą wysoki ZUS- chyba, że jeszcze będę musiała do tych 20 lat dozbierać parę miesięcy .
 
Kika, co planujesz? Jesteś w firmie płacącej wysoki ZUS? Czy będziesz takiej szukać? Bo u ciebie to właśnie się chyba teraz liczy?
29 stycznia 2020 19:17 / 4 osobom podoba się ten post
Werska

Kika, plus za klarowny wywód, nie za emeryturę...
Ciekawiło mnie, czy jeśli składki od np. podwójnej naniższej krajowej to liczy się podwójnie. Dałaś odpowiedź- NIE.
Ja mam, albo prawie te 20 lat- muszę wszystko pozbierać i wtedy dokładnie, a nie orientacyjnie wyliczyć. Ale kapitał mam żenujący, bo większość to była działalność gospodarcza, gdzie np. za 16 lat takiej pracy wyliczono mi 299 zł emerytury- taki papier kiedyś dostałam. Ostatnio, w grudniu- pani w ZUS stwierdziła, że to będzie ok. 600 zł. Czyli już wiem, że nie interesują mnie firmy, które płacą wysoki ZUS- chyba, że jeszcze będę musiała do tych 20 lat dozbierać parę miesięcy .
 
Kika, co planujesz? Jesteś w firmie płacącej wysoki ZUS? Czy będziesz takiej szukać? Bo u ciebie to właśnie się chyba teraz liczy?

W tej sytuacji jedyne co jest dla mnie najkorzystniejsze to praca w firmach, które odprowadzają wysokie składki do zusu żeby jak najwięcej zgromadzić pieniążków na tym koncie. Jakoś trochę  przykro mi się zrobiło bo jednak liczyłam, że ta minimalna emeryturę będę mieć 
29 stycznia 2020 19:34 / 3 osobom podoba się ten post
Werska

Kika, plus za klarowny wywód, nie za emeryturę...
Ciekawiło mnie, czy jeśli składki od np. podwójnej naniższej krajowej to liczy się podwójnie. Dałaś odpowiedź- NIE.
Ja mam, albo prawie te 20 lat- muszę wszystko pozbierać i wtedy dokładnie, a nie orientacyjnie wyliczyć. Ale kapitał mam żenujący, bo większość to była działalność gospodarcza, gdzie np. za 16 lat takiej pracy wyliczono mi 299 zł emerytury- taki papier kiedyś dostałam. Ostatnio, w grudniu- pani w ZUS stwierdziła, że to będzie ok. 600 zł. Czyli już wiem, że nie interesują mnie firmy, które płacą wysoki ZUS- chyba, że jeszcze będę musiała do tych 20 lat dozbierać parę miesięcy .
 
Kika, co planujesz? Jesteś w firmie płacącej wysoki ZUS? Czy będziesz takiej szukać? Bo u ciebie to właśnie się chyba teraz liczy?

W Twoim przypadku wystarczy, że firma będzie odprowadzają ZUS od najniższego wynagrodzenia czyli od 2500 zł bo i tak będziesz miała te 20 lat więc nawet jak z kapitału wylicza ci mniejsza emeryturę niż tai minimalna  to i tak będą musieli Ci podwyższyć do minimalnej. Upewnij się jak liczą lata jak prowadziłas działalność czy tak jakbyś pracowała na pełny etat. Bo wiesz nigdy nic nie wiadomo 
Cieszę się, że udało mi się napisać o tych zawilosciach w sposób zrozumiały 
29 stycznia 2020 19:37 / 2 osobom podoba się ten post
Kika67

W Twoim przypadku wystarczy, że firma będzie odprowadzają ZUS od najniższego wynagrodzenia czyli od 2500 zł bo i tak będziesz miała te 20 lat więc nawet jak z kapitału wylicza ci mniejsza emeryturę niż tai minimalna  to i tak będą musieli Ci podwyższyć do minimalnej. Upewnij się jak liczą lata jak prowadziłas działalność czy tak jakbyś pracowała na pełny etat. Bo wiesz nigdy nic nie wiadomo 
Cieszę się, że udało mi się napisać o tych zawilosciach w sposób zrozumiały :-)

To ja będę miała dożywocie w opiece
29 stycznia 2020 19:41 / 2 osobom podoba się ten post
Anka1

To ja będę miała dożywocie w opiece:-(

Mnie też już nic nie pomoże 
Teraz jestem ciekawa jaka emeryturę wylicza mi z tego kapitału początkowego