Nowy rok, nowe zasady?

08 grudnia 2014 21:20
annakoschel

nie trzeba płacić żadnych ubezpieczeń w DE jak nie masz na to ochoty . To jest Twój wybór , więc wystarczy miec tylko żonę , bądż męża w Pl i się pod nego podpiąć , czyli mieć ubezpieczenie rodzinne .

ja to pisalem pod katem tego ze mozna zaczac zarabiac na emeryture tu,bo w Polsce to na ZUS nie ma co liczyc
08 grudnia 2014 21:23 / 1 osobie podoba się ten post
ORIM

ja to pisalem pod katem tego ze mozna zaczac zarabiac na emeryture tu,bo w Polsce to na ZUS nie ma co liczyc

a tu żeby chyba mieć cos wiecej niż trochę to ja bynajmniej mam za pózno hahhahah
 
18 grudnia 2014 21:21
Gosiap

Dziś miałam telefon z firmy, że będzie nowa umowa i wyślą mi ją do podpisania. Poprosiłam też mailem do poczytania. Nie było mowy o żadnym zakładaniu własnej działalności. Moja zasada - nie wpadać w panikę, czekamy ......

nadal firmy mogą zatrudniać na umowę zlecenie. Tam gdzie każą rejestrować działalność gospodarczą , trzymam się od takich firm  z daleka. Firmom  może się opłaca ale mnie nie.Jest tyle firm, że jest w czym wybierać. Ja dorabiam do emerytury , po co mi jeszcze problem z prowadzeniem własnej działalności.
18 grudnia 2014 22:31 / 3 osobom podoba się ten post
mleczko47

Mnie ta kwestia nie dotyczy ale czytam pilnie i uwaznie.Myśle Alina,że trzeba poczekac az ktoś otrzyma nowa umowe,bo jak na razie to jest na zasadzie"jedna baba drugiej babie".Zosia widzialas ta nowa umowe zawartą z rodziną?

Mój podopieczny  a właściwie członek rodziny,który zawierał umowę   płaci  Agencji 1800 Euro na miesiąc.Od 1 stycznia   ma płacić wiecej o 150 Euro. Zauważyłam niezadowolenie. Nie wtrącam się , to nie moja sprawa ale zrozumiałam ,że  zaangażował prawnika. Oliwy do ognia "dolała"  klauzula w umowie,że po wygaśnieciu umowy  (na rok czasu zawarta , jeszcze przez dwa lata nie może skorzystać rodzina  z innej agencji ,bo zapłaci 5000 Euro kary. Podobno taki zapis w umowie dla klienta jest niedozwolony. Ale nie mnie to oceniać. Nie chciałabym aby przez ten zapis rodzina zrezygnowala z agencji, bo ja jestem póki co zadowolona. Nie wiem jak będzie od nowego roku. Bo ma być 40 godzin tygodniowo. Za każdą godzinę brutto 8,5 Euro. Z tego co wyczytałam w internnecie  to najmniejsza stawka netto jest 7 Euro.Więc nikt nie powinien otrzymać mniej przy 40 godzinach pracy  tygodniowo jak 40 Euro za dzień pracy , za tydzień 280 Euro  za miesiąc (31 dni pracy) odpowiednio 4 tyg. x 280 Euro= 1120 Euro netto plus za trzy dni (styczeń ma 31dni.) jeszcze 120 Euro. czyli za miesiąc mający 31 dni na rekę 1240 Euro., a za miesiąc mający 30dni o 40 Euro mniej .Nie ma znaczenia czy ktoś zna biegle język czy nie. Co co dostawali ponizej 900 czy 800 Euro powinni zyskać w swoich firmach, ci co dostawali wiecej mogą stracić.czas pokaze. Aha, wiem, że niektóre firmy potrącają sobie z pensji koszt przelewu  wypłaty ze swojego banku do banku opiekunki. Jedno wam powiem , ja nie mieszczę się w 40 godzinach i nikt mi za to nie zapłaci.  Ale dla tej rodziny zrobię coś ekstra, bo na to zasługuje.  Ale na pewno nie byłabym zadowolona ,gdy za miesiąc pracy  otrzymam mniej niż 1240 Euro minus  ewentualnie koszt przelewu. Agencje zatrudniające opiekunki muszą dostosować się do prawa niemieckiego.
18 grudnia 2014 22:45
W mojej agencji od Nowego Roku podwyżka i nadal umowa zlecenie, więc się nie obawiam.
19 grudnia 2014 20:36
Alina

Rozmawiałam z dziewczyną z mojej firmy i powiedziała mi, że po nowym roku nic się nie zmienia. Mieli podobno w tym zakresie szkolenie ponieważ bardzo dużo pań pyta o to właśnie. W dalszym ciągu będę zatrudniona na takich samych zasadach jak byłam. Twierdziła, że to co krąży w internecie to spam. Nie wiem co o tym myśleć.

Może dlatego tak powiedzieli ,że cytuję :
 
Pamiętajmy, że zarówno przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych składek ZUS jak i pozostali przedsiębiorcy w styczniu 2015 roku będą opłać składki należne za grudzień 2014 roku, więc jeszcze w starym niższym wymiarze. Natomiast wyższy ZUS przedsiębiorcy odczują dopiero na początku lutego, gdy będą płacili składki za styczeń 2015 roku. Czy dotyczy też agencji zatrudniajacych opiekunki?
19 grudnia 2014 20:44
W związku z tym, że zostaję tutaj do 06.01 dostałam aneks do obecnej umowy. Jak na razie bez zmian.
19 grudnia 2014 21:31 / 1 osobie podoba się ten post
Alina

W związku z tym, że zostaję tutaj do 06.01 dostałam aneks do obecnej umowy. Jak na razie bez zmian.

Pisałam Ci Alina,że to na zasadzie"jedna baba drugiej babie" trzymaj się, jeszcze Cie zastanę ja wracam 3 stycznia do pracy.
19 grudnia 2014 21:48 / 2 osobom podoba się ten post
W mojej firmie też się nic nie zmienia, od nowego roku będzie tak jak jest umowa zlecenie i zero podwyżek,tak mnie poinformowano telefonicznie.Czekam również na nową umowe. Babeczka mi powiedziała , że jak będe miała cięższą sztelle to i płaca będzie wyższa, ale nie tutaj gdzie jestem, bo twierdzi ,że rodzina ledwo się utrzymała Nie pomogły moje prośby o podwyżke, że staż czy bardzo dobre referencje, nie mają z czego podnieść i już!Tak czytam jak co niektórzy piszą ,że tyle podwyżki dostaną czy tyle , i tak sobie myśle czy to prawda? czy to tylko marzenia przerzucone na komputer .No ale za marzenia nie karają, a może faktycznie są takie podwyżki sama niewiem :)
20 grudnia 2014 17:14
wisienka

http://praca.interia.pl/praca-za-granica/news-niemcy-maja-problem-place-minimalne-dla-opiekunek-takze-kied,nId,1574886#iwa_block=business_news_one&iwa_item=1&iwa_img=1&iwa_hash=88500

Z całego artykułu najbardziej zainteresowało mnie ostatnie zdanie -jak to robią w Austrii,ze jest legalnie i opiekunkom i rodzinom sie opłaca -poszperałam w necie ale jakos niewiele aktualnych info moge znaleźć.Jesli udało sie tam, czemu ani PL ani D nie wzieło dobrego przykładu od Austriaków .?
20 grudnia 2014 21:06 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Z całego artykułu najbardziej zainteresowało mnie ostatnie zdanie -jak to robią w Austrii,ze jest legalnie i opiekunkom i rodzinom sie opłaca -poszperałam w necie ale jakos niewiele aktualnych info moge znaleźć.Jesli udało sie tam, czemu ani PL ani D nie wzieło dobrego przykładu od Austriaków .?

Kasiu, ja też się zastanawiam dlaczego nie wezmą w DE wzoru z Austriaków ???  O ile lepiej byłoby dla nas.
21 grudnia 2014 20:44
witam ,ja dostałam nową umowę, i jakieś dziwne oświadczenie do podpisania ,że zgadzam się aby firma potrąciła mi z wypłaty netto ponad 400euro za jedzenie i noclegi, nie wiem co to jest czy mam to podpisać . Po odliczeniu podatku, ZUS,ryczałtu to ta kwota z oświadczenia będę zarabiać tyle ile w starej umowie . Myślałam że wyżywienie i noclegi zapewnia podopieczna , może się mylę. Gdyby nie to potrącenie to miała bym ok 1200. Może ktoś się orientuje o co tu chodzi , a co by było gdybym tego nie podpisała?
22 grudnia 2014 00:33
Alina

Z tego wynika, że 1600 euro brutto to za mało.

Tutaj gdzie jestem dziewczyna jest zatrudniona bezposrednio przez rodzine ma 2100 brutto na reke 1200
22 grudnia 2014 00:37 / 1 osobie podoba się ten post
Alina

W związku z tym, że zostaję tutaj do 06.01 dostałam aneks do obecnej umowy. Jak na razie bez zmian.

Po Nowym Roku zmienia sie tyle dla firm ze wszystkie bez wyjątku muszą płacić składki i podatek od średniej krajowej.