Nowy rok, nowe zasady?

22 grudnia 2014 17:18
frymusek

Po Nowym Roku zmienia sie tyle dla firm ze wszystkie bez wyjątku muszą płacić składki i podatek od średniej krajowej.

Czy to oznacza, że od umów zlecenie muszą też odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne ( emerytalne) ? I jaka jest teraz średnia krajowa wiesz może ? Przyznam się szczerze, że nie interesowałam się zbytnio tym tematem.
22 grudnia 2014 17:29
22 grudnia 2014 17:54 / 2 osobom podoba się ten post
frymusek

Po Nowym Roku zmienia sie tyle dla firm ze wszystkie bez wyjątku muszą płacić składki i podatek od średniej krajowej.

Właśnie niektóre firmy omijają ten przepis. Rozmawiałam z jedną firmą na A ze Śląska i usłyszałam, że zmieni się u nich owszem, ale zmieni się tak, że najprawdopodobniej składki będą od najmniejszej krajowej. Taką samą odpowiedź usłyszałam też od innej Firmy. Rozmawiałam ze "swoją" Firmą, tam skladki mają podobno odprowadzać od średniej krajowej . Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę swojej umowy. Wydaje mi się, że Firmy mimo wszystko szukają każdej dziury, która pozwoliłaby im ominąć ten przepis.
22 grudnia 2014 18:00 / 4 osobom podoba się ten post
Pewnie że szukają dziury !! Toż to specjalność naszych firm i nie tylko. Albo interpretacja przepisów po swojemu. Jak to mówiła mama do Kargula "sprawiedliwość sprawiedliwoscio ale racja musi po naszyj stronie być" I wręczyła mu granat ręczny.
To teraz firmy granata szukają.
22 grudnia 2014 18:47 / 1 osobie podoba się ten post
frymusek

Po Nowym Roku zmienia sie tyle dla firm ze wszystkie bez wyjątku muszą płacić składki i podatek od średniej krajowej.

Frymusek, otóż powtarzam raz jeszcze - nie muszą odprowadzać składek do ZUS od średniej krajowej. Gdzieś juz pisałąm jak moja firma (duża i znana) wykombinowała, ze składki do ZUS będę odprowadzać od 260 zł. To jest kreatywna forma zatrudniania opiekunek.
22 grudnia 2014 18:55
AsiaM

witam ,ja dostałam nową umowę, i jakieś dziwne oświadczenie do podpisania ,że zgadzam się aby firma potrąciła mi z wypłaty netto ponad 400euro za jedzenie i noclegi, nie wiem co to jest czy mam to podpisać . Po odliczeniu podatku, ZUS,ryczałtu to ta kwota z oświadczenia będę zarabiać tyle ile w starej umowie . Myślałam że wyżywienie i noclegi zapewnia podopieczna , może się mylę. Gdyby nie to potrącenie to miała bym ok 1200. Może ktoś się orientuje o co tu chodzi , a co by było gdybym tego nie podpisała?

To pewnie jest Twój "haracz" za pracę dla firmy?
Ja bym chyba takiego oświadczenia nie podpisała.
Płaca minimalna w DE dla opiekunki (35 godzinny tydzień pracy z jednym dniem wolnym) wynosi prawie 1200 euro netto. Oczywiście z zapewnionym "wiktem i opierunkiem".
Myślę, że polskie firmy chcą dalej zarabiać więcej na naszej pracy.
22 grudnia 2014 19:01 / 5 osobom podoba się ten post
Zofija

Frymusek, otóż powtarzam raz jeszcze - nie muszą odprowadzać składek do ZUS od średniej krajowej. Gdzieś juz pisałąm jak moja firma (duża i znana) wykombinowała, ze składki do ZUS będę odprowadzać od 260 zł. To jest kreatywna forma zatrudniania opiekunek.

A to - to już złodziejstwo w biały dzień!
Przecież nawet gdybyś musiała z zasiłku chorobowego skorzystać to zasiłek ten byłby naprawdę powalający. Chyba powinno się otworzyć oczy wszystkim opiekunkom, że nie możemy się zgadzać na takie rozwiązania. Powinniście się pytać pań w biurze czy one też mają składki od takich kwot płacone???
Jeżeli nikt nie zgadzałby się na takie wykorzystywanie to w końcu może nasza praca byłaby jakaś normalniejsza? Może w takim razie lepiej popracować na czarno? 
22 grudnia 2014 19:08 / 2 osobom podoba się ten post
Malgi

A to - to już złodziejstwo w biały dzień!
Przecież nawet gdybyś musiała z zasiłku chorobowego skorzystać to zasiłek ten byłby naprawdę powalający. Chyba powinno się otworzyć oczy wszystkim opiekunkom, że nie możemy się zgadzać na takie rozwiązania. Powinniście się pytać pań w biurze czy one też mają składki od takich kwot płacone???
Jeżeli nikt nie zgadzałby się na takie wykorzystywanie to w końcu może nasza praca byłaby jakaś normalniejsza? Może w takim razie lepiej popracować na czarno? 

Przecież Panie w biurze nie mają na to najmniejszego wpływu. To właściciele firm i prawnicy kombinują "pod górkę". 
22 grudnia 2014 19:16 / 1 osobie podoba się ten post
Malgi

A to - to już złodziejstwo w biały dzień!
Przecież nawet gdybyś musiała z zasiłku chorobowego skorzystać to zasiłek ten byłby naprawdę powalający. Chyba powinno się otworzyć oczy wszystkim opiekunkom, że nie możemy się zgadzać na takie rozwiązania. Powinniście się pytać pań w biurze czy one też mają składki od takich kwot płacone???
Jeżeli nikt nie zgadzałby się na takie wykorzystywanie to w końcu może nasza praca byłaby jakaś normalniejsza? Może w takim razie lepiej popracować na czarno? 

Też tak uważam i zaczynam szukać coś nowego na nowy rok. Na poprzedniej umowie odprowadzali przynajmiej od najniższej krajowe. Teraz po zmianie przepisów wykombinowali, aby w ten sposób zrekomensować sobie zmainy, a myślę, że nawet chcą więcej zarobić, bo rodzinie podnieśli rachunek o 400 euro. Na tej rodzinie u której byłam  już się przewieźli, bo rodzina wypowiedziła umowę ......... nawet kosztem utraty dobrej opiekunki - niestety. 
22 grudnia 2014 19:24 / 1 osobie podoba się ten post
Zofija

Frymusek, otóż powtarzam raz jeszcze - nie muszą odprowadzać składek do ZUS od średniej krajowej. Gdzieś juz pisałąm jak moja firma (duża i znana) wykombinowała, ze składki do ZUS będę odprowadzać od 260 zł. To jest kreatywna forma zatrudniania opiekunek.

Ja mam pomysł, zadzwoń w tej sprawie do inspekcji pracy i opisz całą sprawę jak to wyglada, możesz nie podawać swojego nazwiska jak nie chcesz.
Zapytaj co w takiej sytuacji masz zrobić itd.... zobaczysz co oni na ten temat Ci odpowiedzą....jeśli nie to powinni Cie poinformować gdzie powinnaś to zgłosić, bo czujesz się wykorzystywana i okradana przez tą firme...... warto walczyć....o swoje.....może namów jeszcze inne koleżanki z twojej firmy niech zadzwonią jak będzie was więcej to będą musieli jakoś zaaregować  itd...
Jestem zdania, że lepiej coś robić niż tylko wyłącznie narzekać.
Pozdrawiam.
22 grudnia 2014 19:32 / 1 osobie podoba się ten post
Malgi

A to - to już złodziejstwo w biały dzień!
Przecież nawet gdybyś musiała z zasiłku chorobowego skorzystać to zasiłek ten byłby naprawdę powalający. Chyba powinno się otworzyć oczy wszystkim opiekunkom, że nie możemy się zgadzać na takie rozwiązania. Powinniście się pytać pań w biurze czy one też mają składki od takich kwot płacone???
Jeżeli nikt nie zgadzałby się na takie wykorzystywanie to w końcu może nasza praca byłaby jakaś normalniejsza? Może w takim razie lepiej popracować na czarno? 

Sądzę że obecnie każdy buntuje się na proponowane przez firmy zmiany umów.  Nie godząc się na takie warunki tracimy pracę na co nie może sobie pozwolić większość z nas, jedyna nadzieja w mniejszych i uczciwych agenturach do których będą przenosiły się rodziny naszych pdp-ch, co czasem musi odbyć się z naszą pomocą ;-)
22 grudnia 2014 20:44
anerik

Ja mam pomysł, zadzwoń w tej sprawie do inspekcji pracy i opisz całą sprawę jak to wyglada, możesz nie podawać swojego nazwiska jak nie chcesz.
Zapytaj co w takiej sytuacji masz zrobić itd.... zobaczysz co oni na ten temat Ci odpowiedzą....jeśli nie to powinni Cie poinformować gdzie powinnaś to zgłosić, bo czujesz się wykorzystywana i okradana przez tą firme...... warto walczyć....o swoje.....może namów jeszcze inne koleżanki z twojej firmy niech zadzwonią jak będzie was więcej to będą musieli jakoś zaaregować  itd...
Jestem zdania, że lepiej coś robić niż tylko wyłącznie narzekać.
Pozdrawiam.

Osobiscie byłam w inspekcji pracy w sprawie mojej umowy zlecenie ( nie dotyczyło to wprawdzie skladek i nowych przepisów) i  odsłano mnie z kwitkiem informując , że oni do umów cywilno prawnych nic nie mają i odesłano mnie do prawnika. Obawiam się, że ta instytucja nie jest dla zleceniobiorców właściwa.
22 grudnia 2014 20:53
anerik

Ja mam pomysł, zadzwoń w tej sprawie do inspekcji pracy i opisz całą sprawę jak to wyglada, możesz nie podawać swojego nazwiska jak nie chcesz.
Zapytaj co w takiej sytuacji masz zrobić itd.... zobaczysz co oni na ten temat Ci odpowiedzą....jeśli nie to powinni Cie poinformować gdzie powinnaś to zgłosić, bo czujesz się wykorzystywana i okradana przez tą firme...... warto walczyć....o swoje.....może namów jeszcze inne koleżanki z twojej firmy niech zadzwonią jak będzie was więcej to będą musieli jakoś zaaregować  itd...
Jestem zdania, że lepiej coś robić niż tylko wyłącznie narzekać.
Pozdrawiam.

Podejrzewam, że PIP wymówi sie tym, że to są umowy cywilno-prawne, do których oni nic nie mają.
22 grudnia 2014 20:55
Doczytałam posta żaby i właśnie widzisz, ona potwierdza to, co ja przypuszczałam.
22 grudnia 2014 22:04
Co prawda nowe zasady mnie nie dotycza -jestem na gewerbie od kilku lat , ale róznie to bywa , tak sobie wykalkulowałam ze najkorzystniej to chyba bedzie jak po pierwsze rodziny zatrudnią same opiekunke, po drugie praca w niemieckich agencjach na vertragach , lub moze Heimy? Tam zawsze opiekunek jest malo ! Przynajmniej wszystkie ubezpieczenia sa odprowadzane !