Klauzula - 183 dni

08 lutego 2015 17:24 / 2 osobom podoba się ten post
Annika

Czyli jeżeli 2 ostatnie lata pracowałam na delegacji i otrzymywałam diety, to pomimo, że przekraczałam za każdym razem 183dni, to nie mam się czego obawiać. Dobrze rozumuję?
Co innego teraz, gdy pracuję jako pracownik oddelegowany do pracy, teraz muszę uważać na klauzulę 183 dni.

Klauzulę 183 dni obowiazuje jak mi sie wydaje juz dosc od dawna.
Jest jeden sposob na te klauzure,
ale tego nie na forum pisac mozna.
Tu to kurde jest chyba najwiecej sledzi.....dwoch jednego sledzi
wiec trzeba uważac co sie pisze
08 lutego 2015 18:00 / 4 osobom podoba się ten post
Beata73

Janka...dwa lata w jednej agencji u jednego podopiecznego
oczywiscie z przerwami...Druk A 1,karta EKUZ -wszystko legalnie...
ale jednak przepisy unijne mowia o czyms innym,
Caly dwuletni Zus i z wyrownaniem do niemickiej firmy ubezpieczeniowej musialo pojsc
a wiec w Polsce ten okres mam nieskladkowy ,czyli nie liczy mi sie do emerytury.
W tej sprawie to akurat wiem dokladnie o co chodzi.
Duzo Agencji ma problemy po niemieckich kontrolach,ale opiekunki nie ponosza zadnych konsekwencji,
bo to Agencja jest platnikiem .
Przez jedna Agencje to nawet bylam do sadu wzywana.
Naprawde szkoda slow.

jeżeli twoja agencja zapłaciła wyrównanie do niemieckiej Rentenversicherung za te dwa lata , to owszem masz w Polsce dwa lata nieskładkowe ale ...... mozna te pieniądze w kwocie 50 % wyrwać z niemieckiej Rentenversicherung. i to nie idzie na konto ZUS ale do twojej własnej kieszeni . Wymaga to co prawda pomocy prawnej i cierpliwości i jeszcze jednego warunku ale jak np policzysz ile twojej kasy siedzi teraz w Niemczech to nawet jak prawnikowi zapłącisz za napisanie pisma i poradę prawna to jeszcze ci duzo zostanie . Jak i co zrobić w oparciu o jakie przepisy - sorry nie mogę tutaj napisać , bo Moderator znów mnie "zwyzywa " ;) od "domorosłych prawniczek " i znów usunie mój wpis . Postaram się jakoś inaczej przemycić tą wiedze .
08 lutego 2015 18:13 / 1 osobie podoba się ten post
janka70

Istnieja w tych sprawach 2 porozumienia miedzy Polska a Niemcami . Skladki na ubezpieczenia spoleczne moga byc odprowadzane tylko w kraju zamieszkania pracownika , w naszym wypadku to Polska . Podwojne opodatkowanie po 183 dniach pracy. 

A ubezpieczenie społeczne/ obowiazkowe/ płacisz w kraju wykonywania pracy zarobkowej , jezeli przekroczysz 24 miesiące pracy w tym kraju. Już wczesniej wkleiłam link z przepisami. 
08 lutego 2015 18:15 / 1 osobie podoba się ten post
nie znam sie na tych waszych umowach z agencjam ale to po prostu skandal 2 lat i sa nie skadkowe i nie zalicza do emerytury ,to znaczy w wiele z opiekunek nawte sobie sprawy z tego nie zdaje i myslai ze dostana jakas emerytur w polsce a tu nawet minimalnej nie dadza !!!!!oglaszam ogolno polski stajk opikunki na ulice mist Niemieckich!!!!!
08 lutego 2015 18:20
janka70

Istnieja w tych sprawach 2 porozumienia miedzy Polska a Niemcami . Skladki na ubezpieczenia spoleczne moga byc odprowadzane tylko w kraju zamieszkania pracownika , w naszym wypadku to Polska . Podwojne opodatkowanie po 183 dniach pracy. 

Nie ma podwójnego opodatkowania.
Po 183 dniach płacisz podatek tylko w DE.
Aniak swietnie to wyjaśniła.
Jeszcze jeden link dotyczący ubezpieczenia społecznego:
http://www.mpips.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego/unia-europejska/ustawodawstwo/
08 lutego 2015 18:58
ewa14

Nie ma podwójnego opodatkowania.
Po 183 dniach płacisz podatek tylko w DE.
Aniak swietnie to wyjaśniła.
Jeszcze jeden link dotyczący ubezpieczenia społecznego:
http://www.mpips.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego/unia-europejska/ustawodawstwo/

Inaczej to rozumiem . W celu unikniecia podwojnego opodatkowania trzeba spelnic trzy warunki; jednym z nich jest te nieszczesne 183 dni. Mowi o tym art 15 konwencji modulowej. Jesli sie warunkow nie spelnia, nie uniknie sie tego . Tak jak pisze , tak ja to rozumiem . Co do odprowadzenia ewentualnego podatku w Niemczech potrzebuje niemiecki NIP. Powinnam miec meldunek i pewnnie jeszcze cos innego . Zastanawia mnie jedno jak jest to rozwiazane skoro brak tego wszystkiego a i firma mnie zatrudniajaca za moja zgoda odprowadza zaliczke na poczet podatku do polskiej skarbowki . Na dzis to zbyt skomplikowane dla mnie. Dziekuje za link, skorzystam.