Chora wątroba

16 października 2015 15:58 / 2 osobom podoba się ten post
Babka

TO POSWIECENIE SIE DRUGIEMU potrzebujacemu czlowiekowi,,,,,bo to nie praca w fabryce zostawisz...wrocisz w poniedzialek tasma pojdzie...a ksiadz to zawod...dla jednego tak,,,tylko kasa..owalic i do domu..kazdy rozumuje inaczej ja pisze to co czuje dla mnie to proste...inaczej rozszezyc nie potrafie.

Ja to inaczej widzę. Ale teraz wiem co miałas na mysli pisząc ten post
16 października 2015 16:28 / 1 osobie podoba się ten post
greva

Też leżę w szpitalu od tygodnia - myślałam, ze dzisiaj wyjdę i nici :-(  co więcej: przed chwilą dowiedziałam się że nie ma żadnych przepustek ani na sobotę, ani na niedzielę.
Coś mi płucka siadają tzn. pojawiły się jakieś guzki i jeden duży blokujący.
Jestem już po bronchoskopii (chyba najgorsze badanie,jeszcze wredniejsze niż koloskopia), prześwietleniu, usg brzucha, badaniach krwi, spirometrii,  2 tomografiach (ale przed szpitalem), badaniach krwi itp.
Najważniejsze: markery rakowe ok,
usg brzucha: nerki powiększone, wątroba powiększona o zwiększonej echogeniczności, drobne kamyki w pęcherzyku, spirometria nieciekawa (duszności).
Obie tomografie (płytki) poszły do ponownego opisu tutejszych radiologów - bo wyniki są co najmniej różne ....być może trzeba bedzie na nowo zrobić tomografię. Czekam też jeszcze na wyniki bakteriologiczne .....i prawdopodobnie (oby nie!) czeka mnie powrórna bronchoskopia z innym aparatem - bo tamtym nie udało się lekarzowi dostać do jakiegoś podejrzanego zakątka - do decyzji ordynatora!

Anerik - na spoko! 
Tomografia to niby b.dokładne badanie ....ale jak widzisz z mojego przykładu!

Tomografia badanie i owszem dokladne..tanie..ale bardziej dokladniejsze i bezbolesne,,bez skutkow ubocznych..rezonans magnetyczny...przy kazdej watpliwosci w TK  lekarz zlece rezonans...ale to drozsze  po co marnowac kase szpitala,,dowala promieni,,rtg...bo taniej,,czytaj  szukaj,,pytaj to twoje zdrowie,,zycie...od wiedzy bardzo duzo zalezy,,bo zycie mamy jedno jedyne.Zrobic to duzo ale opisac,,sztuka ja zawsze sprawdzam doswiadczenie lekarza,,wybieram kliniki.
16 października 2015 17:07
Pierwsze HURA ,jest wynik jakaś hemartoma czy coś podobnego tj. wada wrodzona rzadko spotykana, ale że wynik podejzenie to chca robic kolonoskopie. bardzo sie boje, jak wy myslicie czy mam sie zgodzic czy nie.
16 października 2015 17:10 / 1 osobie podoba się ten post
anerik

Pierwsze HURA ,jest wynik jakaś hemartoma czy coś podobnego tj. wada wrodzona rzadko spotykana, ale że wynik podejzenie to chca robic kolonoskopie. bardzo sie boje, jak wy myslicie czy mam sie zgodzic czy nie.

A dlaczego miała byś się nie zgodzić?
Nie rozumiem.
16 października 2015 17:12 / 5 osobom podoba się ten post
Babka

Tomografia badanie i owszem dokladne..tanie..ale bardziej dokladniejsze i bezbolesne,,bez skutkow ubocznych..rezonans magnetyczny...przy kazdej watpliwosci w TK  lekarz zlece rezonans...ale to drozsze  po co marnowac kase szpitala,,dowala promieni,,rtg...bo taniej,,czytaj  szukaj,,pytaj to twoje zdrowie,,zycie...od wiedzy bardzo duzo zalezy,,bo zycie mamy jedno jedyne.Zrobic to duzo ale opisac,,sztuka ja zawsze sprawdzam doswiadczenie lekarza,,wybieram kliniki.

Nie pisz takich rzeczy bo,sorry, wprowadzasz zamęt i watpliwości.
TK i MR cenowo aż tak bardzo się nie róznią,ale to nawet nie o to chodzi.Diagnozowanie nie polega na tym ,że jak w TK jest niejasność to z automatu powinno się wykonać MR a  nie robi sie tego z oszczędności.Konkretnie w tym przypadku diagnozowaniu schorzen dotyczacych płuc, własnie TK z kontrastem jest własciwym badaniem oraz bronchoskopia.Dodatkowo dla pogłębienia diagnostyki i wyjasnienia ewentualnych wątpliwosci mozna wykonac fiberoskopię lub videostroboskopię/to są takie dokładniejsze badania obrazowe drzewa oskrzelowego z możliwością pobrania wycinka z miejsc gdzie nie sięga bronchoskop/rodzaj endoskopii-w uproszczeniu to taki przewód z kamerką na końcu i na monitorze jest obraz tego co ta kamerka w srodku zobaczy//
MR natomiast jako dodatkowe po TK badanie diagnostyczne lub jako pierwsze  wykonuje się w przypadku innych schorzeń/np.choroby kręgosłupa/
Nie wykonuje sie też np.MR jamy brzusznej.
Obie dziewczyny ,Anerik i Greva leżą, czytają i mogą sobie pomyśleć ,że nie  diagnozują ich jak należy bo rezonansu im nie robią.A to naprawdę tak nie działa.
Jeśli chodzi o te dwie płytki TK różniące sie opisem,czy dyskusejne to wszystko zalezy od doświadczenia opisujacego radiologa-zdarza sie ,ze dwie inne osoby opisuja inaczej,nie znaczy żle -to raczej kwestia interpretacji  ,ale jesli Twój dr ma wątpliwosci to może rzeczywiście trzecie badanie je wyjasni.
Życze Wam obu szybkiego powrotu i do zdrowia i do domku:) 
16 października 2015 17:29 / 2 osobom podoba się ten post
anerik

Pierwsze HURA ,jest wynik jakaś hemartoma czy coś podobnego tj. wada wrodzona rzadko spotykana, ale że wynik podejzenie to chca robic kolonoskopie. bardzo sie boje, jak wy myslicie czy mam sie zgodzic czy nie.

Myśle,że musisz:) Po prostu rozwiej wszystkie wątpliwości. Jest dobrze:) Trzymaj sie.
16 października 2015 17:40 / 2 osobom podoba się ten post
Obydwóm koleżanką leżącym w szpitalu życzę dużo zdrowia i dobrych wyników badań.
Myślcie pozytywnie ,to pomaga.
16 października 2015 17:52
Ewelina1

A dlaczego miała byś się nie zgodzić?
Nie rozumiem.

Ewelin, bo to bolesne i trzeba dzień nic nie jeść, a potem noc na kiblu......to się boooję.....
16 października 2015 17:59 / 2 osobom podoba się ten post
anerik

Pierwsze HURA ,jest wynik jakaś hemartoma czy coś podobnego tj. wada wrodzona rzadko spotykana, ale że wynik podejzenie to chca robic kolonoskopie. bardzo sie boje, jak wy myslicie czy mam sie zgodzic czy nie.

Kolonoskopia powinna byc wykonana albo w znieczuleniu miejscowym albo w tzw.krótkiej narkozie/taka sama stosuje się przy "czyszczeniu" macicy  z endometrium/.Zapytaj o znieczulenie-na pewno jest, bo dzis juz się kolonoskopii bez tego nie robi i zgódź się.Nie wiem ile masz lat ,po 45 roku życia kazdy "dla zdrowotnosci"co 5 lat takie badanie powinien wykonać.
Hamartoma- prawdopodobnie urodziłas sie z tym, bo to wada rozwojowa,która być może teraz dała o sobie znac lub tez w trakcie diagnostyki została przypadkiem wykryta.Poproś lekarza prowadzacego o dokładniejsze wyjaśnienia. 
16 października 2015 18:02 / 2 osobom podoba się ten post
anerik

Ewelin, bo to bolesne i trzeba dzień nic nie jeść, a potem noc na kiblu......to się boooję.....

Daj spokój! Niczego się nie bój bo to wcale nie boli,kto Ci takich głupot naopowidał?
Zapewne dostaniesz znieczulenie,do tego majteczki z dziórką i nic nie poczujesz,-no chyba ze bez znieczulenia no to już mniej pszyjemne,ale nie tragiczne.
Pisałaś o gorszych badaniach,które miałaś i które dzielnie przetrwałaś.
Jesteś w szpitalu to daj się "wymaglować" na prawo i lewo i będziesz miała spokój ducha.
Każdy od czasu do czasu powinien zrobić tak kolonoskopię jak i gastroskopię,po prostu dla siebie.
Mnie też czeka kolonoskopia i wcale się nie boję,a gastroskopię połykam jak tiktaki......pomimo tego że nasłuchałam się niestworzonych historii na temat tego badania:)
Poddaj się temu badaniu i nie zastanawiaj się.
Trzymam kciuki:)
16 października 2015 18:03 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Kolonoskopia powinna byc wykonana albo w znieczuleniu miejscowym albo w tzw.krótkiej narkozie/taka sama stosuje się przy "czyszczeniu" macicy  z endometrium/.Zapytaj o znieczulenie-na pewno jest, bo dzis juz się kolonoskopii bez tego nie robi i zgódź się.Nie wiem ile masz lat ,po 45 roku życia kazdy "dla zdrowotnosci"co 5 lat takie badanie powinien wykonać.
Hamartoma- prawdopodobnie urodziłas sie z tym, bo to wada rozwojowa,która być może teraz dała o sobie znac lub tez w trakcie diagnostyki została przypadkiem wykryta.Poproś lekarza prowadzacego o dokładniejsze wyjaśnienia. 

Dokładnie:)
16 października 2015 18:04 / 4 osobom podoba się ten post
anerik

Ewelin, bo to bolesne i trzeba dzień nic nie jeść, a potem noc na kiblu......to się boooję.....

Będziesz znieczulona i nic nie będziesz czuła!!!!!Kolonoskopię wykonuje się tez laboatoryjnie,pacjent odczeka pół godziny i do domu wraca ,jedyne oganiczenie to zakaz prowadzenia auta.Nie można jeśc i tzeba sie oczyscic bo jak jelita zakakane beda to doktoowi niechcacyb maseczke zrobisz a z badania nic nie wyniknie.Byłam juz przy kolonoskopii pacjentki ,która się nie przyznała ,że kupki nie było-dobrze ,że dr okulary miał na nosie:):):)Ale osrani od stóp do głów oboje bylismy:):):)Ja mnie bo troche z boku stałam:):)Zgódź sie ,mówię Ci!
16 października 2015 18:42
kasia63

Kolonoskopia powinna byc wykonana albo w znieczuleniu miejscowym albo w tzw.krótkiej narkozie/taka sama stosuje się przy "czyszczeniu" macicy  z endometrium/.Zapytaj o znieczulenie-na pewno jest, bo dzis juz się kolonoskopii bez tego nie robi i zgódź się.Nie wiem ile masz lat ,po 45 roku życia kazdy "dla zdrowotnosci"co 5 lat takie badanie powinien wykonać.
Hamartoma- prawdopodobnie urodziłas sie z tym, bo to wada rozwojowa,która być może teraz dała o sobie znac lub tez w trakcie diagnostyki została przypadkiem wykryta.Poproś lekarza prowadzacego o dokładniejsze wyjaśnienia. 

Dziekuję ci Kasiu63, jestem po 50tce i nawet myslałam o tym badaniu prywatnie, ale obok mnie kobieta tak to strasznie przeżyła mimo znieczulenia i mnie odmawia, ale się zgodzę bo mam też swój rozum, a on mi mówi rób dasz radę....
Kasiu mam pytanie, wczoraj miałam tomografję i podano mi kontrast po którym wypiłam 2 litry wody aby wypłukać. Dziś mam wiekszy problem ze słuchem i szumami usznymi, jestem pod kontrolą laryngologa i mam mały niedosłuch......czy ten kontrast mógł na to wpłynąć?
Jutro zapytam jeszcze lekarza, może jest to tylko chwilowe pogorszenie....
16 października 2015 19:11 / 3 osobom podoba się ten post
anerik

Ewelin, bo to bolesne i trzeba dzień nic nie jeść, a potem noc na kiblu......to się boooję.....

Ej tam, ej tam Anerik ....
Ja w ciągu ostatnich 2 miesięcy miałam wszystkie dziurki przebadane rurą:
-kolonoskopia,
-gastroskopia,
-bronchoskopia (to było najgorsze!)
No może jeszcze jedna dziurka została  - bo nie było usg "dowcipnego"

Kolonoskopia to wcale nnie tak straszne badanie - pacjenci nieraz przejaskrawiają, albo lub są jakieś problemy (np. duże zrosty pooperacyjne lub stan zapalny jelit...) Jak sie boisz - spytaj się o "krótką" narkozę - niektóre szpitale tak robią, w niektórych trzeba dopłacić ok. 200 zł.
Masz jedyną możliwość zrobienia tego szybko i na miejscu - ambulatoryjnie (na NFZ) czeka się miesiącami...., a prywatnie kosztuje 500-600 zł.ze znieczuleniem.
To przygotowanie wcale nie jest takie cięzkie - rzeczywiście ostatniego dnia "przed" nie jesz (o ile pamiętam można zjeść lekkie/płynne śniadanko), ale głodu się nie odczuwa, bo przez cały dzień trzeba wypić min. 4 ltr wody z rozpuszczonym proszkiem ....rzeczywiście wieczorem trochę polatasz do WC ....ale potem czujesz się lekka jak ptaszek .
Namawiam, bo to bardzo ważne badanie.




16 października 2015 20:13 / 1 osobie podoba się ten post
anerik

Dziekuję ci Kasiu63, jestem po 50tce i nawet myslałam o tym badaniu prywatnie, ale obok mnie kobieta tak to strasznie przeżyła mimo znieczulenia i mnie odmawia, ale się zgodzę bo mam też swój rozum, a on mi mówi rób dasz radę....
Kasiu mam pytanie, wczoraj miałam tomografję i podano mi kontrast po którym wypiłam 2 litry wody aby wypłukać. Dziś mam wiekszy problem ze słuchem i szumami usznymi, jestem pod kontrolą laryngologa i mam mały niedosłuch......czy ten kontrast mógł na to wpłynąć?
Jutro zapytam jeszcze lekarza, może jest to tylko chwilowe pogorszenie....

Może być efekt uboczny kontrastu ,tym bardziej że problemy z uszami były wcześniej -różnie pacjenci reagują.Prawdopodobnie to problem przejściowy i minie jak sie kontrast całkowicie z organizmu wydali.Staraj się pić te 2 litry wody jeszcze w ciągu 2-3 dni,chyba że do kolejnych badań będą inne zaleceniaZ d pogadaj ,może z rozpedu załapiesz się ze względu na te szumy uszne na jakies badania w tym temacie.