Zrozumieć Niemca

24 stycznia 2016 07:00 / 4 osobom podoba się ten post
Knorr

albo gdyby podatki bankowe i lidlowe i kauflandowe i aldikowe i inne jeszcze trafiały do polskich kas a nie do niemieckich, to już całkiem byłoby ze ho, ho!

Znaczy się , że co będzie ho, ho ? .....A już wiem ! te wszystkie Lidle , Kauflandy i inne Aldiki tak podniosą ceny , że przeciętny obywatel po dupsku dostanie ?Nic to ! Już parę ładnych lat temu jeden " wielki polityk " stwierdził , że " Biedronki " są dla biednych ....E , to ja sie nie mam czego obawiać , gdyż "Biedronkę " mam tak blisko . Sie będzie w " Biedronach " kupowało , się będzie żyć .........jak panisko !  
24 stycznia 2016 07:12
mleczko1

Własnie maja trafic i zobaczymy czy bedzie  ho ,ho .

Mają. Ale są tacy, którzy w tym przeszkadzają.Dlatego nie sądzę,żeby zaczęły trafiać do polskich kieszeni.
24 stycznia 2016 07:16
Barbara niepowtarzalna

Znaczy się , że co będzie ho, ho ? .....A już wiem ! te wszystkie Lidle , Kauflandy i inne Aldiki tak podniosą ceny , że przeciętny obywatel po dupsku dostanie ?Nic to ! Już parę ładnych lat temu jeden " wielki polityk " stwierdził , że " Biedronki " są dla biednych ....E , to ja sie nie mam czego obawiać , gdyż "Biedronkę " mam tak blisko . Sie będzie w " Biedronach " kupowało , się będzie żyć .........jak panisko ! :-) 

Barbaro, ale one już płacą podatki, tylko nie do kraju, w którym są.One nam nie płacą.Stoją sobie, handlują a nie płacą podatków.
Proszę wskazać tu w De wielkopowierzchniowe sklepy polskiego właściciela, który odprowadza podatki do Pl? 
24 stycznia 2016 07:19
Barbara niepowtarzalna

Znaczy się , że co będzie ho, ho ? .....A już wiem ! te wszystkie Lidle , Kauflandy i inne Aldiki tak podniosą ceny , że przeciętny obywatel po dupsku dostanie ?Nic to ! Już parę ładnych lat temu jeden " wielki polityk " stwierdził , że " Biedronki " są dla biednych ....E , to ja sie nie mam czego obawiać , gdyż "Biedronkę " mam tak blisko . Sie będzie w " Biedronach " kupowało , się będzie żyć .........jak panisko ! :-) 

Też lubie w portugalskiej "Biedronce" kupować.
24 stycznia 2016 07:27 / 6 osobom podoba się ten post
leni

a no z bardzo prostych powodow- roznicy kulturowej , pomimo ze to kraj tez europejski. Kazdy nacja ma swoje odwieczne przekonania itp. Wlasciwie to niewielu jest juz typowych Niemcow. Stalo sie to z powodu wielonarodwosciowosci w tym kraju. Niemcy sami chyba niebardzo rozumieja siebie. Roznicy waznosci WARTOSCI zyciowych. Dla slowian, rodzina jest sprawa najwazniejsza w zyciu i dla niej potrafia prawie wszystko zrobic. Niemcy nie sa tak zaradni jak Polacy i aby pozbyc sie problemow np. zatrudniaja opiekunke z Polski, co w Polsce nie jest do pomyslenia. Polska rodzina staje na glowie i opiekuje sie swoimi bliskimi, pomimo wielu niesprzyjajacych warunkow. Wiekszosc Niemcow uwaza, ze to oni nam pomagaja, bo daja mozliwosc zapracowania na chleb i nie dopuszczaja do siebie myslenia, ze sprawa dziala w dwoch kierunkach. Stoimy wiec na pozycji raczej przegranej , jesli chodzi o prawdziwy szacunek dla naszej pracy. Poza tym to narod zimny, wyizolowany w wiekszosci z zycia towarzyskiego, tylko praca i dom i swiety spokoj. Polacy sa inni, uczuciowi, wylewni, pomocni........ i dlatego dostajemy od naszych pracodawcow po tylku. Polak jest z zasady- sie zesramsie a nie dam sie- Niemiec nie potrafi docenic niestety tego, ze wielu z nas wykonuje te prace ponad wielka norme tylko dlatego, ze tak jest od dziecka nauczony. Tutaj kazdy wykonuje tylko swoje zadanie i nie ruszy nic wiecej, my potrafimy dzialac za dziesieciu. Tutaj slyszy sie tylko- langsam, langsam- a my jestesmy spontaniczni, ruchliwi, pomyslowi...... Powaznie Andrejka, nie da sie zrozumiec Niemca. Pomijajac moich pomylencow tutaj, to nawet wsrod tych bardziej normalnych, ktorych znam, nie znajduje nikogo, kto miescilby sie chociaz troszke w polskich ramach .

Ja mam inne doświadczenie i inne obserwacje . Sa rózni ludzie i nie uogólniam ,że Niemiec to zły człowiek , zimny, egoistyczny i dbający tylko o siebie.My jestesmy zawistni , mściwi i zazdrosni - bo tak jest. U nas musi byc po równo bo jak ktos ma więcej to doszukujemy sie zaraz drugiego dna. Jak jesteś wylewna , pomocna zaraz powstaje pytanie jaki masz w tym interes. Te wszyskie cechy pozytywne to stereotypy , tego juz nie ma. My tez już sie zamykamy w swoich domach a i w rodzinach róznie bywa.Już nie tak chętnie zajmujemy sie starszymi  np. na czas świat  czesto podrzucamy do szpitali sztucznie wywołując zły stan zdrowia matki czy ojca. Dlatego ,że urlop spędzamy gdzies tam  i nam przeszkadzają. Niemcy sa tacy jacy sa i to ich cecha charakteru a nie poza. Przyjeżdżasz i za pare dni wiesz z kim masz do czynnienia. Nie kręca i nie usmiechaja sie sztucznie. Jak cos nie tak to mowią prosto z mostu i sprawa jasna. Co zas do pracy to pewnie tak jest , my u Niemców pracujemy ochotnie czego nie robimy w kraju. Bo my jesteśmy nauczeni wszystko załatwiać jeden drugiemu i oczekujemy potem rewanzu. Jestem w  byłym DDR - nie widze róznicy międzi wschodem a zachodem DE. Nie bywam w innych domach nie znam innych rodzin i nie mam podstaw twierdzic , że przepaść dzieli te dwie strony . Nie wiem Leni czy zauwazyłas , że wszystko co nie nasze jest złe , nawet świeta BN w Niemczech są "be" bo inne , bo nie takie jak nasze. Ale to ich tradycja i nalezy ja uszanować.

Zeby utrzymac się w temacie nie zrozumiem Niemca , za krótko tu jestem .Pracuje i tego sie trzymam. Zazwyczaj cięzko mi było zrozumiec swojego szefa czy szefową gdy pracowałam w kraju. Bo taka relacja jest między pracodawcą a pracobiorcą. Koś od nas wymaga a my albo sprostamy temu albo nie. A ogólnie o narodzie to pisać mi nie wypada bo ich nie znam dogłębnie . A na podstawie obserwacji kilku rodzin u ktorych pracowałam nie napiszę , że sa źli czy dobrzy bo bywa róznie.


24 stycznia 2016 07:29
Knorr

Też lubie w portugalskiej "Biedronce" kupować.

No , ale Biedronce też pofolgowane nie będzie i podatki będzie srogie płacić ? a jak zapłaci to i podrożeje , że się stanie taką jakby Edeką cenową , nie ?
Może się mylę , może nie o to chodzi ......wybacz , we łbie mi huczy i w kościach łamie , nie potrafię myśleć logicznie a może będziemy mieć takie nasze , swoskie , polskie Eldorado ? .......Ech , się rozmarzyłam ....  
24 stycznia 2016 07:45 / 5 osobom podoba się ten post
Barbara niepowtarzalna

No , ale Biedronce też pofolgowane nie będzie i podatki będzie srogie płacić ? a jak zapłaci to i podrożeje , że się stanie taką jakby Edeką cenową , nie ?
Może się mylę , może nie o to chodzi ......wybacz , we łbie mi huczy i w kościach łamie , nie potrafię myśleć logicznie a może będziemy mieć takie nasze , swoskie , polskie Eldorado ? .......Ech , się rozmarzyłam ....  

Chciałbym, żeby było normalnie kiedyś w tym Kraju. Tak jak jest w Niemczech na przykład.Ten kto zarabia, uczciwie płaci podatki. Żeby nie było korupcji,praca dla tych co chcą w Polsce pracować,żeby żaden inny kraj (jak nie z prawej, to z lewej) nie dyktował nam co mamy we własnym kraju robić. Zeby sprawy Polski nie były tematem dyskusji na międzynarodowych spotkaniach. A polityczne spory nie były rozgrywane czy roztrząsane na oczach całej Europy....Ech, ..też się rozmarzyłem . Ale nie, zażarta walka o władzę ważniejsza niz ludzie.
24 stycznia 2016 08:39
Knorr

Chciałbym, żeby było normalnie kiedyś w tym Kraju. Tak jak jest w Niemczech na przykład.Ten kto zarabia, uczciwie płaci podatki. Żeby nie było korupcji,praca dla tych co chcą w Polsce pracować,żeby żaden inny kraj (jak nie z prawej, to z lewej) nie dyktował nam co mamy we własnym kraju robić. Zeby sprawy Polski nie były tematem dyskusji na międzynarodowych spotkaniach. A polityczne spory nie były rozgrywane czy roztrząsane na oczach całej Europy....Ech, ..też się rozmarzyłem . Ale nie, zażarta walka o władzę ważniejsza niz ludzie.

No tak , tak , tak , tak . W rezultacie wemę kredyt w banku ,  zaplace wyższe oprocentowanie, bo ktoś na podatek musi zarobić . Potem zorbię zakupy za wyższą cenę, bo do podatku muszę sie dołożyć. I jakby sie nie kręcić to doopa z tyłu.
24 stycznia 2016 08:50
Knorr

Chciałbym, żeby było normalnie kiedyś w tym Kraju. Tak jak jest w Niemczech na przykład.Ten kto zarabia, uczciwie płaci podatki. Żeby nie było korupcji,praca dla tych co chcą w Polsce pracować,żeby żaden inny kraj (jak nie z prawej, to z lewej) nie dyktował nam co mamy we własnym kraju robić. Zeby sprawy Polski nie były tematem dyskusji na międzynarodowych spotkaniach. A polityczne spory nie były rozgrywane czy roztrząsane na oczach całej Europy....Ech, ..też się rozmarzyłem . Ale nie, zażarta walka o władzę ważniejsza niz ludzie.

Czyli chcesz naszego wyjścia z Unii Europejskiej?
Sprawy Hiszpanii,Grecji też były roztrząsane,nie tylko nasze
24 stycznia 2016 09:33
A czym Wy sie tak zachwycacie..BIEDRONKĄ? Od kiedy nastała u nas ,,B,,robie tam zakupi i powiem szczerze coraz rzadziej tam chodzę.Ciągle jeden i ten sam asortyment,a to co wprowadzane nowe nie zawsze jest ,przynajmniej w mojej.Tańsze produkty(częściowo) są kiepskiej jakości,a te markowe ceną nie różnią sie od innych sklepów.Promocje? No na to trzeba uważać ,zwłaszzca w dziale ,,alkohole,,6paki piwa w cenie promocyjnej z czego jedno lub dwie puszki do wyrzucenia mimo ,że data przydatności jest..ŻUBRÓWKA promocyjna? z 40% -na 37% jaka to promocja???? Chipsy wagowo oszukane.proszki marne,chleb niezjadliwy,czekoalda składem nie zachwyca..i wiele innych produktów do ,których tak na parawdę dokładamy...Dodatkowo w mojej jest tak brudno,że nie chce się tam czasem wchodzić.Lodówki ciekną,wózki i koszyki oklejone od brudu..Oczywiście to jest w mojej taki nieporządek,bo w roznych miastach spotkałam sie z tymi samymi sklepami i aż mi dech zapierało jak wchodziłam..czysto schludnie,nowocześnie..Inna sprawa..co się zdieje z żywnością kończąca termin spożycia lub po?Laduje w specjalnych koszach odpadowych.Też za to płacimy! Może nie na temat napisałam ,ale nazwa sklepu rzuciła mi sie w oczy
24 stycznia 2016 09:41 / 1 osobie podoba się ten post
Knorr

Chciałbym, żeby było normalnie kiedyś w tym Kraju. Tak jak jest w Niemczech na przykład.Ten kto zarabia, uczciwie płaci podatki. Żeby nie było korupcji,praca dla tych co chcą w Polsce pracować,żeby żaden inny kraj (jak nie z prawej, to z lewej) nie dyktował nam co mamy we własnym kraju robić. Zeby sprawy Polski nie były tematem dyskusji na międzynarodowych spotkaniach. A polityczne spory nie były rozgrywane czy roztrząsane na oczach całej Europy....Ech, ..też się rozmarzyłem . Ale nie, zażarta walka o władzę ważniejsza niz ludzie.

Mnie nie chodzi o to kto będzie " władzował " , mnie tam rybka , ale jak znamy życie to po dupskach znów dostaną ci " przeciętni " . Tak jak Ci napisała Mleczko : kogo będzie stać na kredyt z wysokim oprocentowaniem ? -tylko zamożnych a im kredyty nie sa potrzebne , jesli juz to mają czym je spłacać . Przeciętna rodzina nie kupi mieszkania , samochodu , bo zwyczajnie nie będzie jej stać na spłacanie kredytu . Do jakich czasów wrócimy ? wrócimy do takich czasów , że młodzi małzonkowie będa kupę lat mieszkać z rodzicami , bo na wynajem też ich nie będzie stać . Do roboty będą jeździć rowerami ( zdrowiej ! ) , bo o samochodzie i jego kupnie będą mogli pomażyć tylko  nie zapominaj , że wielu młodych ludzi pracuje kilkadzieści/kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania ......a może to i dobrze ? może nasze " opiekuńcze szeregi " zasilą jakieś nauczycielki , które po zlikwidowaniu gimnazjów stracą pracę ? ... 
24 stycznia 2016 09:42 / 1 osobie podoba się ten post
Twój post bardzo mi pomógł, idealnie, tuż przed moim pierwszym wyjazdem. Jadę tam też jako pierwsza opiekunka, więc mam szansę jakoś wszystko poukładać, a z jakim skutkiem, zobaczymy. Jeszcze raz dzięki, że tak fajnie opisałaś pierwsze "wejście".
24 stycznia 2016 09:44 / 3 osobom podoba się ten post
Marta

Czyli chcesz naszego wyjścia z Unii Europejskiej?
Sprawy Hiszpanii,Grecji też były roztrząsane,nie tylko nasze

Nigdzie tego nie napisałem.Naturalnie,że nie. Nie jestesmy mocarstwem i musimy należeć do grupy innych państw.
Grecy i Hiszpanie nie są tak pracowitym narodem jak my Polacy. Te kraje nie mają tak drstycznej przeszłości jak my.Dlatego powinniśmy z historii wyciągać wnioski i nie popełniać takich błędów.Suwerenność, która z takim trudem odzyskaliśmy niedawno trzeba pielęgnować. Ale kto tam by pomyslał o zwykłych ludzziach, gdy władza wymsknęła sie z rąk. Z resztą nie tylko na wysokich szczeblach za granicą Polak Polakowi wilkiem. Przykre to. Nienawiść, zazdrość ...e, tam.... ja chyba niedzisiejszy jakiś sorry......
Dla jasności mnie wsio jedno, kto u nas rządzi, (PO, PiS, Współczesna czy PSL. Tak tylko obserwuję to wszystko z boku i tak to zauważam.
24 stycznia 2016 09:47 / 1 osobie podoba się ten post
Knorr

Chciałbym, żeby było normalnie kiedyś w tym Kraju. Tak jak jest w Niemczech na przykład.Ten kto zarabia, uczciwie płaci podatki. Żeby nie było korupcji,praca dla tych co chcą w Polsce pracować,żeby żaden inny kraj (jak nie z prawej, to z lewej) nie dyktował nam co mamy we własnym kraju robić. Zeby sprawy Polski nie były tematem dyskusji na międzynarodowych spotkaniach. A polityczne spory nie były rozgrywane czy roztrząsane na oczach całej Europy....Ech, ..też się rozmarzyłem . Ale nie, zażarta walka o władzę ważniejsza niz ludzie.

To również moje marzenie, i pewnie większości z nas. ale raczej  pozostanie tylko pragnieniem.
24 stycznia 2016 09:57 / 1 osobie podoba się ten post
Knorr

Nigdzie tego nie napisałem.Naturalnie,że nie. Nie jestesmy mocarstwem i musimy należeć do grupy innych państw.
Grecy i Hiszpanie nie są tak pracowitym narodem jak my Polacy. Te kraje nie mają tak drstycznej przeszłości jak my.Dlatego powinniśmy z historii wyciągać wnioski i nie popełniać takich błędów.Suwerenność, która z takim trudem odzyskaliśmy niedawno trzeba pielęgnować. Ale kto tam by pomyslał o zwykłych ludzziach, gdy władza wymsknęła sie z rąk. Z resztą nie tylko na wysokich szczeblach za granicą Polak Polakowi wilkiem. Przykre to. Nienawiść, zazdrość ...e, tam.... ja chyba niedzisiejszy jakiś sorry......
Dla jasności mnie wsio jedno, kto u nas rządzi, (PO, PiS, Współczesna czy PSL. Tak tylko obserwuję to wszystko z boku i tak to zauważam.

Podpisuję się pod tym wszystkim  w 100 % !
Mieszkałam w Niemczech (jeszcze w RFN) dwa lata, miałam styczność z urzędami, lekarzami. Nigdy nie dal imi odczuć, że jestem klimś gorszym, bo z Polski. A wszędzie wiedzieli na jakiej zasadze jestem, kim i skąd. A Polacy ? Tak jak napisałeś. Nie wszyscy, ale jednak to przykre.