Potrawy na wigilijny stół

01 grudnia 2014 17:25
elzbietkaaaa

W moim domu w Wigilię zawsze były śledzikiz cebulką, do tego duszone ziemniaczki z taką łupinką na wierzchu. Czerwony barszczyk z uszkami z farszem z grzybów. Nie mogło zabraknąć kapusty z grzybami,smażonego karpia i klusków z makiem Obowiązkowy kompot z suszu i drożdżowe racuchy. Zawsze jest też jedna jakaś nowa potrawa. Ciekawe co w tym roku się pojawi;) już nie mogę doczekać się świąt:) Też to już czujecie?:)

Mi już ślinka leci, zwłaszcz że czekam na obiad, a co dziś bedzie to niespodzianka jak zawsze. w tym roku bedą moje pierwsze święta w Szwecji.Pozdrawiam
 
01 grudnia 2014 19:56 / 3 osobom podoba się ten post
U nas obowiązkowo musi być na stole 12 potraw. Każdą trzeba chociaż spróbować, bo ile potraw się pominie, to tyle przyjemności ominie w następnym roku.Dzieci tradycyjnie miały problem ze śledziami, ale krzywiąc się, próbowały Jedną z tych potraw jest kutia, przyrządzana tylko raz w roku, właśnie na Wigilię.Poza tym, to też tradycyjnie: barszcz z uszkami grzybowymi,śledzie - 3 rodzaje,karp smażony i w galarecie, gołąbki z grzybami, bigos z grzybami,ryba po grecku,kluski z makiem,kolędniki ( makowce zwijane z ciasta drożdżowego),pierogi pieczone z kapusta i z grzybami. Do picia jest kompot z suszonych owoców i nic poza tym. Kolacje są zawsze u mamusi i jest nas zawsze ok. 20 osób. Kocham Kolacje Wigilijne u mojej Mamusi !
02 grudnia 2014 09:34 / 1 osobie podoba się ten post
U mnie zawsze było skromnie, dopóki sama nie zabrałam się za gotowanie. Kiedyś były tylko sledzie z cebulką, smażona ryba (różne gatunki, na ogół mrożone filety), bardzcz czerwony, pierogi z kapstą, sałatka jarzynowa. Do tego oranżada i ciastka. Ja teraz zwykle coś kombinuje, co roku podaję rybę po grecku, wymyślam sałatki ze śledziami (np. w pomidorach i w pieczarkach), sporo piekę cciat i zawsze jakąś rybę w sosie.
11 grudnia 2016 11:51 / 2 osobom podoba się ten post
kapustę z groszkiem karp w galarecie i zupa grzybowa
11 grudnia 2016 13:07 / 4 osobom podoba się ten post
,zupa rybna,kluski z makiem,jajka faszerowane,racuszki,pierogi z kasza gryczana,sledz w oleju,kompot z owocow suszonych
11 grudnia 2016 14:24 / 5 osobom podoba się ten post
Karp w galarecie musi być.Ale to u mnie na wigilii.Kutia - pszenicę córka z Wrocławia przywiezie ,bo na Mazowszu niet.Pierogi,barszczyk,karp smażony,kapusta z grzybami,śledzie trzy rodzaje,kompot z suszu.Taka jestem durna ,że wszystko robię sama tzn.pomoc domowa jest , gotowców nie kupujemy.
11 grudnia 2016 14:24 / 5 osobom podoba się ten post
Ja będę w De, to będą trzecie Św. B.N w Niemczech.
Postanowiłam, że nic nie będę robiła po naszemu, Oni i tak zachłystają się swoimi potrawami.
Jedyną rzeczą jaką wezmę to opłatek (syn jedzie ze mną na zaproszenie PDP i rodziny).
11 grudnia 2016 14:36 / 3 osobom podoba się ten post
W Pl zawsze od lat : karp smażony, kluski z makiem, barszcz czerwony, uszka z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z grzybami, śledzie w oleju, ryba po grecku, smażone, panierowane kapelusze grzybów (głównie podgrzybki). Kompot z suszu.
11 grudnia 2016 15:03 / 5 osobom podoba się ten post
teresadd

Karp w galarecie musi być.Ale to u mnie na wigilii.Kutia - pszenicę córka z Wrocławia przywiezie ,bo na Mazowszu niet.Pierogi,barszczyk,karp smażony,kapusta z grzybami,śledzie trzy rodzaje,kompot z suszu.Taka jestem durna ,że wszystko robię sama tzn.pomoc domowa jest , gotowców nie kupujemy.

Teresko u mnie oprócz kutii też jest to, co u Ciebie. Powiem Ci, że dobrze, że taka "durna" jesteś bo te smaki zostają do końca życia w pamięci i sercu...takie robiła moja mama, babcia...kupne oszczędza czas, ale to nie to samo  
11 grudnia 2016 15:07 / 2 osobom podoba się ten post
Nugatka

Teresko u mnie oprócz kutii też jest to, co u Ciebie. Powiem Ci, że dobrze, że taka "durna" :-) jesteś bo te smaki zostają do końca życia w pamięci i sercu...takie robiła moja mama, babcia...kupne oszczędza czas, ale to nie to samo :-) 

Gotowce, to wręcz grzeszna rzecz Rączki kochani myjemy i do roboty ! 
11 grudnia 2016 15:08 / 4 osobom podoba się ten post
bieta

Gotowce, to wręcz grzeszna rzecz :-) Rączki kochani myjemy i do roboty ! 

Widzę, że nas więcej jest  
11 grudnia 2016 15:16 / 4 osobom podoba się ten post
bieta

Gotowce, to wręcz grzeszna rzecz :-) Rączki kochani myjemy i do roboty ! 

Uszka z kapustą i grzybami już zrobiłam i zamroziłam.Reszta już przed dzień.Rączki czasami myjemy.he.he
11 grudnia 2016 15:52
teresadd

Uszka z kapustą i grzybami już zrobiłam i zamroziłam.Reszta już przed dzień.Rączki czasami myjemy.he.he

Za uszka i myte rączki już wysłałam zaproszenie, 
No ja nie wiem dlaczego wcześniej nie poznałam sie na Tobie  Byłam pewna na bank, że mam Ciecie wśód znajomych.
11 grudnia 2016 15:52 / 2 osobom podoba się ten post
teresadd

Uszka z kapustą i grzybami już zrobiłam i zamroziłam.Reszta już przed dzień.Rączki czasami myjemy.he.he

Za uszka i myte rączki już wysłałam zaproszenie, 
No ja nie wiem dlaczego wcześniej nie poznałam sie na Tobie  Byłam pewna na bank, że mam Ciebie wśód znajomych.
11 grudnia 2016 16:06 / 4 osobom podoba się ten post
To się porobiło. bykufffff narobiłam , że hhhoooohhhoo , ale to ze szczęścia, że som ludziska, które myyyyyyyyyjom rencce