Które agencje maja krótkie zlecenia?

20 lutego 2017 11:28 / 2 osobom podoba się ten post
Bellanna

Nie jest to takie proste. Otóż największym problemem dla firm jest karta ubezpieczenia zdrowotnego. Bez niej nie wyślą do pracy, chyba że firma będzie ryzykowała. Mam zlecenie i koleżankę, która pracuje w innej firmie. Nie lubię i już nie daje rady siedzieć w pracy dłużej niż 6 tygodni. Firma kręci nosem na zorganizowanie zmiany na 2 tygodnie / przede wszystkim koszta podróży/, no to znalazłam sobie kogoś, kto chętnie w przerwach zastąpiłby mnie , ale jak się okazuje, dziewczyna z innej firmy nie może być przez moją zatrudniona, bo karta EKUAZ jest przypisana do firmy, w której jest zatrudniona i moja firma nie może jej wysłać.

Ktoś z firm  wciska totalne głupoty , karta EKUZ ZAWSZE !!!  jest przypisana do osoby a nie do firmy , wystarczy poczytac na stronie NFZ .
20 lutego 2017 11:51 / 1 osobie podoba się ten post
Być może się coś zmieniło, nie jestem taka do końca pewna, ale jak prowadziłam własna działalność i potem się zatrudniałam, to musiałam w ZUS złożyć informację o skróceniu ważności wydanej mi karty, żeby firma mogła wystąpić o nową, już zgodną z zatrudnieniem, Więc nie wiem skąd takie informacje. Karta jest przypisana do płatnika składek.A możesz mi podesłać linka, gdzie jest napisane ,że karta jest przypisana do osoby? Bo to, ze jest wystawiona imiennie, nie znaczy,że można swobodnie zmieniać płatnika skladek, albo się mylę? A może wynika to z tego, że drugi pracodawca nie musi płacić całości składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne tylko składkę zdrowotną? A ten pierwszy nie chce się zgodzić? Nie wiem, a chętnie się dowiem, bo to ważna informacja.
20 lutego 2017 11:56 / 2 osobom podoba się ten post
Bellanna

Być może się coś zmieniło, nie jestem taka do końca pewna, ale jak prowadziłam własna działalność i potem się zatrudniałam, to musiałam w ZUS złożyć informację o skróceniu ważności wydanej mi karty, żeby firma mogła wystąpić o nową, już zgodną z zatrudnieniem, Więc nie wiem skąd takie informacje. Karta jest przypisana do płatnika składek.A możesz mi podesłać linka, gdzie jest napisane ,że karta jest przypisana do osoby? Bo to, ze jest wystawiona imiennie, nie znaczy,że można swobodnie zmieniać płatnika skladek, albo się mylę? A może wynika to z tego, że drugi pracodawca nie musi płacić całości składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne tylko składkę zdrowotną? A ten pierwszy nie chce się zgodzić? Nie wiem, a chętnie się dowiem, bo to ważna informacja.

Też tak myślałam,ze do osoby jest przypisana ,ale miaąłm juz sytuację,że kiedy kończyłam zlecenie z jedną firmą i szłam do następnej ,ta pierwsza informowała mnie ,ze muszą unieważnić mój EKUZ,czyli możesz mieć rację:)
20 lutego 2017 12:43 / 4 osobom podoba się ten post
kasia63

Też tak myślałam,ze do osoby jest przypisana ,ale miaąłm juz sytuację,że kiedy kończyłam zlecenie z jedną firmą i szłam do następnej ,ta pierwsza informowała mnie ,ze muszą unieważnić mój EKUZ,czyli możesz mieć rację:)

Dobrze Kasiu myślałaś, albowiem karta EKUZ poprzedzona jest drukiemA1, na podstawie którego otrzymujemy tę kartę. Na druku tym, oprócz naszych danych są dane zatrudniającej nas firmy i dane PDP u którego będziemy świadczyć usługi opiekuńcze włącznie z adresem.
Druk A1 jest wydawany na czas trwania umowy z firmą, a przeciez są firmy, ktore zatrudniają na umowę zlecenie na rok, w czasie zjazdów również płacą za nas składki ZUS. Zastanawia mnie tylko legalność pracy wówczas, kiedy nie wracamy do tego samego PDP, w kontekscie A1 i EKUZ, bo powinno to być na inny adres PDP. Niestety nie ma u nas żadnych spójnych i logicznych przepisów. Przepis jeden i tysiące wyjątków od wyjątków i za wyjątkiem wyjątku w zalezności od interpretacji. Masło maslane , a my sobie dalej pracujemy.  Jedno jest pewne, żeby uzyskać w miarę wiarygodne informacje na ten temat, to odpowiednim i jedynym do tego miejscem jest ZUS i NFZ. Trzeba tylko się przygotować do rozmowy i wiedzieć o co pytać.
20 lutego 2017 13:06
Bellanna

Być może się coś zmieniło, nie jestem taka do końca pewna, ale jak prowadziłam własna działalność i potem się zatrudniałam, to musiałam w ZUS złożyć informację o skróceniu ważności wydanej mi karty, żeby firma mogła wystąpić o nową, już zgodną z zatrudnieniem, Więc nie wiem skąd takie informacje. Karta jest przypisana do płatnika składek.A możesz mi podesłać linka, gdzie jest napisane ,że karta jest przypisana do osoby? Bo to, ze jest wystawiona imiennie, nie znaczy,że można swobodnie zmieniać płatnika skladek, albo się mylę? A może wynika to z tego, że drugi pracodawca nie musi płacić całości składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne tylko składkę zdrowotną? A ten pierwszy nie chce się zgodzić? Nie wiem, a chętnie się dowiem, bo to ważna informacja.

A nie jesteś płatnikiem składek przy umowie zleceniu ??? , przy właśnej działalności gospodarczej płacisz je w całości sama a jak masz umowę zlecenie to płacisz na spółke z zleceniodawcą .Prosze wejśc na strone NFZ - wyraźnie jest napisane min : " EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego." Osobom a nie instytucjom lub firmom . jak to wygląda w przypadku zmiany zleceniobiorcy - wszystko napisane na stronie NFZ .
20 lutego 2017 13:08
W druku A1 nie ma obowiązku podawania dokładnego adresu, jeżeli jest wydawany na dłużej, np. na rok. Wystarczy podać kraj do którego wyjeżdżamy. Dlatego w mojej firmie dodatkowym dokumentem jest tzw. polecenie wyjazdu, w którym znajduje się adres. I już jestem pewna, że EKUZ przypisany jest do firmy i niestety chcąc pracować w kilku firmach, trzeba każdorazowo zmieniać kartę, bo dotyczy innego pracodawcy i innego okresu zatrudnienia. Na druku A1 jest dodatkowa informacja, że karta działa tylko w okresie zatrudnienia, co oznacza, ze jak turysrycznie sobie pojedziemy do Niemiec, to nie mamy prawa do opieki zdrowotnej. I tu następne ciekawe pytanie - jak się zabezpieczyć na ten czas, bo w Polsce jesteśmy ubezpieczeni, kartą EKUZ dysponuje pracodawca a my chcemy na urlop? Kto zna odpowiedź?
20 lutego 2017 13:18 / 1 osobie podoba się ten post
Bellanna

W druku A1 nie ma obowiązku podawania dokładnego adresu, jeżeli jest wydawany na dłużej, np. na rok. Wystarczy podać kraj do którego wyjeżdżamy. Dlatego w mojej firmie dodatkowym dokumentem jest tzw. polecenie wyjazdu, w którym znajduje się adres. I już jestem pewna, że EKUZ przypisany jest do firmy i niestety chcąc pracować w kilku firmach, trzeba każdorazowo zmieniać kartę, bo dotyczy innego pracodawcy i innego okresu zatrudnienia. Na druku A1 jest dodatkowa informacja, że karta działa tylko w okresie zatrudnienia, co oznacza, ze jak turysrycznie sobie pojedziemy do Niemiec, to nie mamy prawa do opieki zdrowotnej. I tu następne ciekawe pytanie - jak się zabezpieczyć na ten czas, bo w Polsce jesteśmy ubezpieczeni, kartą EKUZ dysponuje pracodawca a my chcemy na urlop? Kto zna odpowiedź?

A to jakaś ciekawostka jest. Ja mam druk A1 wydany na rok i musiałam tam wpisać adres PDP, podobnie jak ubiegając się o ten druk musiałam dołączyć umowę z PDP. ( pracuję na polskiej DG i bez posrednictwa firmy) Pracując przez firmę na początku mojej kariery opiekunki, równiez miałam wpisany adres PDP,  a A1 i EKUZ miałam na rok. Po 2 miesiącach zmieniłam PDP i tamte dokumenty zostały anulowane, a ja dostałam nowe A1 i z adresem aktualnej PDP i EKUZ. Bellano, czy mając polską DG  nie musiałaś podawać adresu zlecenia i nie musiałaś dołączyć zawartej umowy? Wystąpiłas w ogole o druk A1, bo mam wrażenie ze chyba nie.
20 lutego 2017 13:25 / 2 osobom podoba się ten post
Podaję link, jak należy wypełnić druk A1 . Pod koniec 4 strony, jest wyraźnie napisane, że nalezy bezwzględnie wpisac miejsce wykonywania pracy. http://www.zus.pl/files/Zasady%20wype%C5%82niania%20za%C5%9Bwiadczenia%20A1.pdf
20 lutego 2017 13:28
Aniakbis- jakby ci tu odpowiedzieć. Oczywiście, że osobom a nie instytucjom. Płatnikiem składek jest pracodawca a pracownik ponosi koszta ubezpieczeń emerytalno-rentowych i społecznych , w nomenklaturze ZUS "płatnik składek " to pracodawca a nie pracownik. Podaj tę stronę, chętnie poczytam, bo to co do tej pory znalazłam, nie wyjaśnia naszego dylematu.
20 lutego 2017 13:30 / 1 osobie podoba się ten post
doda1961

Podaję link, jak należy wypełnić druk A1 . Pod koniec 4 strony, jest wyraźnie napisane, że nalezy bezwzględnie wpisac miejsce wykonywania pracy. http://www.zus.pl/files/Zasady%20wype%C5%82niania%20za%C5%9Bwiadczenia%20A1.pdf

Osobiście występowałam o EKUZ i nie podawałam adresu tylko kraj , w którym wykonywałam pracę.
20 lutego 2017 14:04 / 1 osobie podoba się ten post
Bellanna

Osobiście występowałam o EKUZ i nie podawałam adresu tylko kraj , w którym wykonywałam pracę.

Acha i jeszcze chcesz mi powiedzieć, że nie musiałaś dołączyć umowy z niemieckim klientem i nie musiałaś się okazać rachunkami , ktore przez ostatnie 2 miesiące wystawiałaś dla polskiego klienta, bo warunkiem otrzymania A1 jest prowadzenie tej samej działalnosci w Pl co najmniej przez 2 miesiące?
No jeśli tak, to opowiadasz bajki. Tyle Ci powiem.
20 lutego 2017 14:05
"Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest IMIENNYM dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie krajów członkowskich UE/EFTA. Wniosek o wydanie karty EKUZ ubezpieczony składa w oddziale NFZ. PRACODAWCA występuje o karty EKUZ dla pracowników oddelegowanych, zamiast indywidualnych wniosków o wydanie karty może przesłać pismo zawierające wykaz ubezpieczonych, którzy będą wykonywać na jego rzecz pracę w innym państwie członkowskim." Myślę, że ten cytat wyjaśnia dylemat, kto dysponuje naszą imenna kartą EKUZ. Znalazłam to na stronie www.ipp24.pl Podają tam też wzór wypełninego wniosku o kartę i wyraźnie jest zaznaczony kraj a nie dokładny adres.
20 lutego 2017 14:14
doda1961

Acha i jeszcze chcesz mi powiedzieć, że nie musiałaś dołączyć umowy z niemieckim klientem i nie musiałaś się okazać rachunkami , ktore przez ostatnie 2 miesiące wystawiałaś dla polskiego klienta, bo warunkiem otrzymania A1 jest prowadzenie tej samej działalnosci w Pl co najmniej przez 2 miesiące?
No jeśli tak, to opowiadasz bajki. Tyle Ci powiem.

Umowa nie jest wymagana. W Niemczech nie musisz mieć umowy, żeby klientowi wystawić rachunek. Takie dokumenty czyli wystawione faktury były mi potrzebne w momencie, kiedy wystąpiłam o skrócenie ważności karty EKUZ. Jeśli musiałaś to zrobić /przedstawić umowę z klientem/ to zwyczajnie trafiłaś na nadgorliwego pracownika. Prawo to jedno a interpretacja przez wszechwładnych - czytaj - urzędników-  to druga sprawa. Sądząc po ostatnim złośliwym zdaniu, polskie urzędniczki dobrze dały ci w kość, bo nie możesz uwierzyć, że inni mają inaczej a prawo to samo. Księżniczko popraw koronę i uśmiechnij się. Życie jest dostatecznie  trudne i nie warto go sobie dodatkowo komplikować.
P.s Wszystkie sprawy w urzędach załatwiała moja księgowa. Mnie tylko informowała co im zanosi. Ominęły mnie spotkania z wszechwładnymi. Dzięki ci Panie.
20 lutego 2017 15:14 / 1 osobie podoba się ten post
Zosia68

Ja się nie znam na prawie pracy ale w umowach jest wzmianka o zakazie konkurencji i związanych z tym karach finansowych.Nie wiem na ile to jest prawdziwe ale tak mam w umowie.

Też to mam.
20 lutego 2017 15:18 / 4 osobom podoba się ten post
aniakbis

Ktoś z firm  wciska totalne głupoty , karta EKUZ ZAWSZE !!!  jest przypisana do osoby a nie do firmy , wystarczy poczytac na stronie NFZ .

Aniakbis, moja kartę EKuz firma przetrzymywania od listopada do teraz. W tym czasie bylam u 2 rodzin. Dziś przyszła do mnie ta karta do D. Jest ważna do sierpnia. Przed samym wyjazdem zrobilam afere panci z firmy. W NFZ rozmawiałam i urzędniczka z NFZ zadzwoniła do mojej firmy mówiąc że ja muszę mieć ekuz. Od pół roku ciągle się o coś chandrycze z firmą. 4 lata z nimi byłam ale teraz mam dość. Przetrzymuja wypłaty jakieś dziwne przepisy mają. Z tą Ekuz, to gdy na urlopie jechalam na narty to nie mialam EKuz bo karta u panci w firmie w szufladzie leży a NFZ drugiej nie wyda. Prywatne ubezpieczenie to moja sprawa a Ekuz należy mi się jak psu buda. Nerwa mam na interpretację przepisów przez moja firme