Prawnik odradza pracowania w opiece

10 grudnia 2017 15:08 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

A gdyby chciała zmienić umowę toby firma się na to zgodziła? Gdyby duża część opiekunek się zbuntowała i zażądała zmian, to może by się udało. O tysiącach myślę.
Ale w poprzednim miejscu, gdzie jeszcze większe moim zdaniem kanty i wykorzystywanie było 5 osób nie mogło się dogadać...  Narzekanie- słuszne- było ciągle, ale jak przyszło co do czego, to cisza. To bylo przed tym, zanim ja zaczęłam pracować. I kiedy zdecydowałam się poprosić o pewną zmianę , to usłyszałam, że jak ktoś nie ma siły, to nie musi pracować.  Bo byłam jedna, to można wymienić. Wiedziałam, że tak się to może skończyć i już wcześniej zaczęłam interesować się pracą w opiece. Wczoraj dziewczyny z mojej byłej ekipy zaczęły swoją zmianę. Po poprzednim miesiącu, kiedy dostały ostro w kość mówily, że teraz coś z tym zrobią. Zobaczę... Trzymam za nie kciuki, bo są fajne, mają swoje powody, ale dzieje się tam coraz gorzej.
 

Jakiego pracownika zatrudnilabys bedac przedsiebiorca do tej samej pracy: drozszego czy tanszego?
10 grudnia 2017 15:16 / 4 osobom podoba się ten post
hawana

Jakiego pracownika zatrudnilabys bedac przedsiebiorca do tej samej pracy: drozszego czy tanszego?

Takiego co ma lepsze kwalifikacje.
10 grudnia 2017 16:07
fioletowa.mysz

Takiego co ma lepsze kwalifikacje.

Zakladam, ze maja takie same i dostana tyle samo na reke, rozni je tylko rodzaj umowy, ktory jest wiekszym kosztem dla pracodawcy.
10 grudnia 2017 16:26 / 1 osobie podoba się ten post
hawana

Zakladam, ze maja takie same i dostana tyle samo na reke, rozni je tylko rodzaj umowy, ktory jest wiekszym kosztem dla pracodawcy.

Zależy od pracodawcy! Firmy rodzinne z tradycjami rzadziej korzystają z usług agencvj pracy, mamy rodzimy zespół pracowników. Etyka , morale się trochę klania
10 grudnia 2017 16:31
dorotee

Zależy od pracodawcy! Firmy rodzinne z tradycjami rzadziej korzystają z usług agencvj pracy, mamy rodzimy zespół pracowników. Etyka , morale się trochę klania

Gdybys Ty byla pracodawca to co bys zrobila?
10 grudnia 2017 16:41 / 1 osobie podoba się ten post
hawana

Gdybys Ty byla pracodawca to co bys zrobila?

Pytanie pułapkachciał abym mieć tyle siły ,żeby nie wpaść w sidła takiego agresywnego kapitalizmu. Może by mi się to udało? Pieniądze zniewalaja
10 grudnia 2017 17:35 / 4 osobom podoba się ten post
hawana

Gdybys Ty byla pracodawca to co bys zrobila?

Teraz pracodawcy najczesciej korzystają z firm zewnętrznych czyli agencji pracy. I tym samym zarobki dla pracownika są mniejsze bo Agencja też musi zarobić. A pracodawca nie musi się martwić i  jak ma przestoje to nie musi płacić pracownikom.
10 grudnia 2017 17:50 / 9 osobom podoba się ten post
hawana

Jakiego pracownika zatrudnilabys bedac przedsiebiorca do tej samej pracy: drozszego czy tanszego?

Odpowiem na trochę innym przykładzie.
Mój dawny szpital to jeden z nielicznych we Wro,który wciąż zatrudnia personel pomocniczy/portierów,noszowych,salowe ,tzw.personel niższy/Mimo,że to są koszta większe niż zatrudnienie firmy zewnętrznej.Były takie plany,ale nowy dyrektor poszedł sobie na spacerek do kilku szpitali zobaczyć jak to działa i zdecydował ,że u niego żadnej firmy zewnętrznej nie będzie-i nie ma.
Zrobiłabym tak samo będąc przedsiębiorcą.Stały, związany z firmą pracownik w ostatecznym  rozrachunku opłaca się szefowi dużo bardziej niż nieustanna rotacja ludzi,którym  średnio zależy na robocie.
10 grudnia 2017 17:53 / 3 osobom podoba się ten post
kasia63

Odpowiem na trochę innym przykładzie.
Mój dawny szpital to jeden z nielicznych we Wro,który wciąż zatrudnia personel pomocniczy/portierów,noszowych,salowe ,tzw.personel niższy/Mimo,że to są koszta większe niż zatrudnienie firmy zewnętrznej.Były takie plany,ale nowy dyrektor poszedł sobie na spacerek do kilku szpitali zobaczyć jak to działa i zdecydował ,że u niego żadnej firmy zewnętrznej nie będzie-i nie ma.
Zrobiłabym tak samo będąc przedsiębiorcą.Stały, związany z firmą pracownik w ostatecznym  rozrachunku opłaca się szefowi dużo bardziej niż nieustanna rotacja ludzi,którym  średnio zależy na robocie.

Ludziom zależy na robocie ale trzeba im dobrze zapłacić. A to firmy zewnętrzne zarabiają a pracownik za grosze jest poniewierany.
10 grudnia 2017 18:02 / 5 osobom podoba się ten post
MeryKy

Ludziom zależy na robocie ale trzeba im dobrze zapłacić. A to firmy zewnętrzne zarabiają a pracownik za grosze jest poniewierany.

Oczywiście,że się zgadzam,dlatego jako szef zatrudniałąbym sobie stałą ekipę:)A co do firm ,któe doją pracowników to niestety,trzeba zmian w przepisach,w prawie itp itd,Obawiam się ,że nawet jeśli to nastapi to już nie za naszej kadencji:(
10 grudnia 2017 18:22 / 2 osobom podoba się ten post
kasia63

Oczywiście,że się zgadzam,dlatego jako szef zatrudniałąbym sobie stałą ekipę:)A co do firm ,któe doją pracowników to niestety,trzeba zmian w przepisach,w prawie itp itd,Obawiam się ,że nawet jeśli to nastapi to już nie za naszej kadencji:(

I nie mam na myśli tylko opiekunkowych agencji. Tak teraz zatrudniają do supermarketów, na produkcję czy np. w Górnoślaskim Centrum Medycznym.
10 grudnia 2017 19:33 / 5 osobom podoba się ten post
dorotee

Zależy od pracodawcy! Firmy rodzinne z tradycjami rzadziej korzystają z usług agencvj pracy, mamy rodzimy zespół pracowników. Etyka , morale się trochę klania

Akurat ten hotel to była firma rodzinna i z tradycjami (prawie 300 lat temu była tam karczma). Ale sprawami Polek zajmuje się Polka właśnie. I byłaby w stanie zmienić warunki pracy, może nie w jednej chwili, ale powoli. A teraz doszło tam sporo pracy (dodatkowa restauracja na 60 osób) i żadnych zmian w organizacji pracy. Wlaścicielom wygodnie- robota zrobiona, jakim kosztem- się nie interesują. Ale jestem pewna, że gdyby się upomniały, to miałyby lżej. Tylko właśnie ta Polka musiałaby to popchnąć, a nie torpedować.
Tu mówimy o opiece, ale w wielu miejscach dałoby się coś zrobić, gdyby ludzie dbali o siebie. Mąż pracuje w dużej fabryce w Polsce. I wiele razy mówił, że są zmiany, gdzie na taśmie wyrabiają ponad normę, dostają premię, a w kieszeniach noszą tabletki przeciwbólowe. Po paru miesiącach normy zostają podniesione. I tak regularnie. A są zmiany, gdzie idzie swoim trybem, praca w okolicach normy. I tak wystarczająco obciążająca.
A tutaj rzeczywiście, wszystkim wygodnie, nie ma komu zawalczyć. A na pracy zależy i tak to się kręci.
21 lipca 2018 19:21 / 2 osobom podoba się ten post
Pani prawnik jest w błędzie można pracować przy opiece,ale należy egzekwować swoje prawa od nieuczciwych polskich agencji,od stycznia 2017r,każda agencja pracy ma obowiązek prowadzić ewidencje czasu i godzin wykonania usług opieki i wskazywać w umowach zlecenia dokładne rzeczywiste godziny wykonania usług opieki np.10 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu.Dalej od stycznia 2017r, każda polska agencja ma ustawowy obowiązek płacić każdej opiekunce 8,84 euro/brutto/ za 1 godzine pracy w Niemczech tj.niemiecka ustawa MiLog.Dalej każda opiekunka pracująca w Niemczech przy opiece domowej ma zapewnione bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie, zatem z mocy prawa i orzecznictwa sądowego /niemieckiego i krajowego/ zawsze diety i dodatki za rozłakę są wliczane do składników wynagrodzenia za prace i są ozusowane i opodatkowane.Zatem nalezy składać skargi do PIP,do ZUSu o ustalenie podstawy wymiaru składek z uwzględnieniem wypłaconych diet i dodatkow za rozłąkę,które to organy to wyegzekwują od wszystkich nieuczciwych agencji zawsze na korzyść opiekunki.Można też składać skargi do Zollamt w Niemczech/ wystarczy meilem po niemiecku/.Do PIP można składać skargi meilem -anonimowo,jesli ktoś obawia sie pracodawcy.Można też zawiadomić prokuraturę.Nie zgadzam sie z opinią pani prawnik,ze praca w opiece nie podlega żadnej kontroli, ta pani prawnik musi się doszkolić w dziedzinie prawa niemieckiego ,unijnego i polskiego./ porównaj korzystne dla opiekunek orzecznictwo sądowe niemieckie i polskie/.Pozdrawiam wszystkich na forum i zycze powodzenia w egzekwowaniu swoich praw,nie jest to trudne,a się opłaca i skutkuje conajmniej wyższa emeryturę w przyszłości.
22 lipca 2018 17:49 / 1 osobie podoba się ten post
A prawnik zapłaci za mój remont i za rachunki?
Papugi potrafią dużo gadać.