Prawnik odradza pracowania w opiece

09 grudnia 2017 20:57
Marta2

Wystarczy że opiekunka złoży wniosek do sądu o takie przekształcenie,i sąd zbada czy aby nie mamy do czynienia z umową o pracę.I wtedy biada firmie,bo i urlop i  czas pracy,i składki - wszystko trzeba obliczyć na nowo i uregulować...;-)

Nie wystarczy. Jak zlozysz pozew to Ty masz obowiazek udowodnic wine. A to nie takie proste.
Umowa zlecenie jest legalna, zgodna z prawem.
09 grudnia 2017 20:57 / 4 osobom podoba się ten post
Marta2

Wystarczy że opiekunka złoży wniosek do sądu o takie przekształcenie,i sąd zbada czy aby nie mamy do czynienia z umową o pracę.I wtedy biada firmie,bo i urlop i  czas pracy,i składki - wszystko trzeba obliczyć na nowo i uregulować...;-)

Dokładnie:)To się nazywa umowa zlecenie nosząca znamiona umowy o pracę.
Cyt."Jeżeli pracownikowi wydaje się, że pomimo zawarcia umowy cywilnoprawnej wykonuje pracę, może złożyć do sądu pozew o ustalenie stosunku prawnego. Sąd weźmie pod uwagę jak długo pracownik wykonywał pracę, czy wpisywał się na listę obecności, jak wyglądał nadzór pracodawcy, czy praca miała stały charakter."
W naszym przypadku występuje problem braku listy obecności ,ale jednocześnie polecenie wyjazdu ,jakie wystawia agencja może nosić jej znamiona-zależy od  interpretacji sądu:),
09 grudnia 2017 21:01 / 1 osobie podoba się ten post
ORIM

no i dobrze :-)

Oczywiscie. Jak mozna pracowac przez miesiac za 500 zl? (Diety sie nie licza).
To wychodzi 16 zl na dzien. Pracujemy wiec godzine dziennie?
09 grudnia 2017 21:05 / 4 osobom podoba się ten post
hawana

Nie wystarczy. Jak zlozysz pozew to Ty masz obowiazek udowodnic wine. A to nie takie proste.
Umowa zlecenie jest legalna, zgodna z prawem.

W umowie- zlecenia zleceniobiorca sam decyduje o czasie i miejscu wykonania pracy.Może ją nawet zlecić do wykonania innej osobie. Jak to sie ma do polecenia wyjazdu,jakie dostajemy od firmy?  
09 grudnia 2017 21:07 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Dokładnie:)To się nazywa umowa zlecenie nosząca znamiona umowy o pracę.
Cyt."Jeżeli pracownikowi wydaje się, że pomimo zawarcia umowy cywilnoprawnej wykonuje pracę, może złożyć do sądu pozew o ustalenie stosunku prawnego. Sąd weźmie pod uwagę jak długo pracownik wykonywał pracę, czy wpisywał się na listę obecności, jak wyglądał nadzór pracodawcy, czy praca miała stały charakter."
W naszym przypadku występuje problem braku listy obecności ,ale jednocześnie polecenie wyjazdu ,jakie wystawia agencja może nosić jej znamiona-zależy od  interpretacji sądu:),

I kwestia nadzoru wraca. Opowiem na moim przykladzie. Pracowalam na umowe zlecenie w tej samej szkole( u tego samego dyrektora) co na umowe o prace. To nie mogly byc nadgodziny, bo nie mialam bezposredniego nadzoru(uprawniony do kontroli i nadzoru byl inny organ, chociaz platnik byl ten sam).
09 grudnia 2017 21:11 / 1 osobie podoba się ten post
Marta2

W umowie- zlecenia zleceniobiorca sam decyduje o czasie i miejscu wykonania pracy.Może ją nawet zlecić do wykonania innej osobie. Jak to sie ma do polecenia wyjazdu,jakie dostajemy od firmy?  

W mojej umowie jest zapis, ze nie moge pracy zlecic osobie trzeciej.
09 grudnia 2017 21:18 / 2 osobom podoba się ten post
hawana

Oczywiscie. Jak mozna pracowac przez miesiac za 500 zl? (Diety sie nie licza).
To wychodzi 16 zl na dzien. Pracujemy wiec godzine dziennie?

no i o to chodzi.papier z którym chcialas isc do sadu to ..................to nie koniecznie trzeba isc do sadu toalety sa rowniez winnych miejscach 
09 grudnia 2017 21:19 / 3 osobom podoba się ten post
hawana

W mojej umowie jest zapis, ze nie moge pracy zlecic osobie trzeciej.

Czyli to nie jest umowa zlecenia.
09 grudnia 2017 21:19
hawana

I kwestia nadzoru wraca. Opowiem na moim przykladzie. Pracowalam na umowe zlecenie w tej samej szkole( u tego samego dyrektora) co na umowe o prace. To nie mogly byc nadgodziny, bo nie mialam bezposredniego nadzoru(uprawniony do kontroli i nadzoru byl inny organ, chociaz platnik byl ten sam).

I jeszcze dodam, ze robilam dokladnie to samo u dwoch roznych pracodawcow, u jednego mialam umowe o dzielo, w drugiego umowe zlecenie.
Ktory kantowal , tego nie wiem.
09 grudnia 2017 21:21
Marta2

Czyli to nie jest umowa zlecenia.

Jest.
W umowie wolontariatu tez mialam takie zastrzezenie.
09 grudnia 2017 21:23 / 1 osobie podoba się ten post
ORIM

no i o to chodzi.papier z którym chcialas isc do sadu to ..................to nie koniecznie trzeba isc do sadu:-) toalety sa rowniez winnych miejscach :-)

Ja na szczescie takiej goownianej umowy nie mam. Moja podstawa to 4 2623 zl. Sad moze spac spokojnie:)
09 grudnia 2017 21:27 / 3 osobom podoba się ten post
hawana

Jest.
W umowie wolontariatu tez mialam takie zastrzezenie.

Nie jest.
W umowie zlecenia praca może być powierzona osobie trzeciej.Tak stanowi prawo.
Że ktoś sobie taki punkt w umowie " stworzył" to jeszcze nie znaczy,że w umowie zlecenia taki punkt może być.
09 grudnia 2017 21:28 / 2 osobom podoba się ten post
hawana

Ja na szczescie takiej goownianej umowy nie mam. Moja podstawa to 4 2623 zl. Sad moze spac spokojnie:)

Za pierszy miesiąc pracy.Jestes pewna,że za następne też? I za czas między zleceniami?
09 grudnia 2017 21:31 / 1 osobie podoba się ten post
hawana

Nie wystarczy. Jak zlozysz pozew to Ty masz obowiazek udowodnic wine. A to nie takie proste.
Umowa zlecenie jest legalna, zgodna z prawem.

Opiekunka musi nie tyle udowodnić winę,co postawić zarzuty.A firma musi sie do nich odnieść i udowodnić że działała zgodnie z prawem...
09 grudnia 2017 21:33
Marta2

Nie jest.
W umowie zlecenia praca może być powierzona osobie trzeciej.Tak stanowi prawo.
Że ktoś sobie taki punkt w umowie " stworzył" to jeszcze nie znaczy,że w umowie zlecenia taki punkt może być.

Stworzyl go(zgodnie z prawem)  dlatego, ze pracujemy z ludzmi a nie z przedmiotami i oni nie moga byc porzucani, bo to sie odbija na ich zdrowiu.
To byloby latwo w sadzie udowodnic, wystarczy zaswiadczenie lekarskie lub pobyt w szpitalu.