Język niemiecki z lektorem

29 listopada 2018 13:40
monika.s

Same mozemy wydac rozmowki i slownik dla opiekunek:-) Mam glowe kwadratowa, musze sie bardziej zmobilizowac dawno tu nie zagladalam

Ich finde diese Idee toll! (Uważam ten pomysł za świetny!) Und ich helfe Ihnen gerne dabei (I chętnie Wam przy tym pomogę.)
29 listopada 2018 13:41 / 1 osobie podoba się ten post
basiabasia71

Ha! Super pomysł! :D Opiekunki opiekukom na święta taki prezent

To ja może już dzisiaj zacznę z przydatnymi zwrotami:)
29 listopada 2018 13:53
To ja może już dzisiaj zacznę z przydatnymi zwrotami:) I może znajdzie się ktoś, kto te zwroty przetłumaczy dla osób początkujących? Takie – mam nadzieję – przyjemne zadanie, w którym bardziej zaawansowani mogą pomóc początkującym:

Möchten Sie etwas trinken?
Möchten Sie etwas essen?
Soll ich Ihnen dabei helfen?
Kann ich Ihnen dabei helfen?
Ich helfe Ihnen dabei.
Brauchen Sie noch etwas von mir?
Haben Sie Lust, spazieren zu gehen? Das Wetter ist heute schön?
Möchten Sie, dass ich heute einen Kuchen backe?
Ihrer Mutter geht es gut. Alles ist in Ordnung.
Es ist nicht schlimm.
Das ist eine gute Idee.
Nehmen wir den Rollstuhl und gehen (wir) spazieren!
Ich helfe Ihnen beim Waschen.
Ich helfe Ihnen beim Anziehen.
Soll ich Ihnen beim Ausziehen helfen?
29 listopada 2018 13:57
Wie war Ihre Reise?
Meine Reise war sehr anstrengend.
Ich bin müde.
Ich muss ausschlafen.
Sind Sie müde?
Vielleicht setzen Sie sich bequem in den Sessel.
Ich hole Ihnen eine Decke.
Möchten Sie jetzt fernsehen?
Soll ich den Fernseher lauter machen?
Soll ich das Radio leiser machen?
Soll ich das Licht anmachen?
Soll ich das Licht ausmachen?
Darf ich das Fenster öffnen/ aufmachen?
Soll ich das Fenster schließen/ zumachen?

29 listopada 2018 13:59
Powoli przyzwyczajam się do tego, że rzadko tu jesteście w czasie Forum. Rozumiem to! Macie mnóstwo obowiązków (Pflichten). Ale ogromnie dziękuję, że czytacie, to co piszę.
Dzisiaj dziękuję szczególnie osobom: monika.s i basiabasia71 oraz alesia i mycha za udział w Forum

29 listopada 2018 14:00
Bis zum nächsten Mal! Schreiben Sie bitte Ihre Vorschläge der Wörter/ Sätze, die Sie wichtig finden. Und ich warte gespannt auf die Übersetzung der Sätze.
29 listopada 2018 14:02
Do następnego razu! Proszę napisać swoje propozycje słówek/ zdań, które uważacie za ważne/ przydatne. A ja czekam z zaciekawieniem na tłumaczenie zdań.
12 grudnia 2018 16:28 / 1 osobie podoba się ten post
Lektor.Beata

To ja może już dzisiaj zacznę z przydatnymi zwrotami:) I może znajdzie się ktoś, kto te zwroty przetłumaczy dla osób początkujących? Takie – mam nadzieję – przyjemne zadanie, w którym bardziej zaawansowani mogą pomóc początkującym:

Möchten Sie etwas trinken?
Möchten Sie etwas essen?
Soll ich Ihnen dabei helfen?
Kann ich Ihnen dabei helfen?
Ich helfe Ihnen dabei.
Brauchen Sie noch etwas von mir?
Haben Sie Lust, spazieren zu gehen? Das Wetter ist heute schön?
Möchten Sie, dass ich heute einen Kuchen backe?
Ihrer Mutter geht es gut. Alles ist in Ordnung.
Es ist nicht schlimm.
Das ist eine gute Idee.
Nehmen wir den Rollstuhl und gehen (wir) spazieren!
Ich helfe Ihnen beim Waschen.
Ich helfe Ihnen beim Anziehen.
Soll ich Ihnen beim Ausziehen helfen?

Proszę o sprawdzenie, napiszę w kolejności słowo w słowo.  Chcesz czegoś się napić? Chcesz coś jeść? Powinnam ci w tym pomóc? Mogę ci w tym pomóc? Pomogę ci w tym. Potrzebujesz jeszcze czegoś ode mnie? Masz ochotę iść na spacer? Pogoda jest dzisiaj ładna? Chcesz, bym dzisiaj ciasto upiekła? Twoja mama czuje się dobrze. Wszystko jest w porządku. Nie jest źle. To jest dobry pomysł. Weźmiemy wózek i wyjdziemy na spacer! Pomogę ci w myciu. Pomogę ci w ubieraniu. Powinnam ci w rozbieraniu pomóc?
12 grudnia 2018 16:41 / 1 osobie podoba się ten post
Lektor.Beata

Wie war Ihre Reise?
Meine Reise war sehr anstrengend.
Ich bin müde.
Ich muss ausschlafen.
Sind Sie müde?
Vielleicht setzen Sie sich bequem in den Sessel.
Ich hole Ihnen eine Decke.
Möchten Sie jetzt fernsehen?
Soll ich den Fernseher lauter machen?
Soll ich das Radio leiser machen?
Soll ich das Licht anmachen?
Soll ich das Licht ausmachen?
Darf ich das Fenster öffnen/ aufmachen?
Soll ich das Fenster schließen/ zumachen?

Jaka była twoja podróż? Moja podróż była bardzo stresująca. Jestem zmęczona. Muszę się wyspać. Jesteś zmęczona? Może usiądziesz wygodnie w fotelu? Przyniosę ci koc. Chcesz teraz oglądać telewizję? Powinnam telewizor głośniej zrobić, podgłośnić? Powinnam radio ciszej zrobić, przyciszyć? Powinnam światło włączyć, zapalić? Powinnam światło wyłączyć, zgasić? Mam prawo, mogę okno otworzyć? Powinnam okno zamknąć?
13 grudnia 2018 13:01
Schönen guten Tag!
13 grudnia 2018 13:02
Magdalenka

Jaka była twoja podróż? Moja podróż była bardzo stresująca. Jestem zmęczona. Muszę się wyspać. Jesteś zmęczona? Może usiądziesz wygodnie w fotelu? Przyniosę ci koc. Chcesz teraz oglądać telewizję? Powinnam telewizor głośniej zrobić, podgłośnić? Powinnam radio ciszej zrobić, przyciszyć? Powinnam światło włączyć, zapalić? Powinnam światło wyłączyć, zgasić? Mam prawo, mogę okno otworzyć? Powinnam okno zamknąć?


VIELEN DANK Magdalenka!!! Świetne tłumaczenie! (Eine hervorragende Übersetzung). Zrobię z tego teraz taki mix z małymi komentarzami. Dotyczą one przede wszystkim zamiany formy przez ty na formę grzecznościową, w której wszystkie moje zdania były sformułowane. Na początku będą tłumaczenia Magdalenki
13 grudnia 2018 13:04
Wie war Ihre Reise? - Jaka była PANI/ PANA/ PAŃSTWA podróż?
Meine Reise war sehr anstrengend. - Moja podróż była bardzo stresująca.
Ich bin müde. - Jestem zmęczona.
Ich muss ausschlafen. - Muszę się wyspać.
Sind Sie müde? – Jest PANI/ PAN zmęczona/y?
Vielleicht setzen Sie sich bequem in den Sessel. - Może usiądzie PANI/ PAN wygodnie w fotelu?
Ich hole Ihnen eine Decke. - Przyniosę PANI/ PANU/ PAŃSTWU koc.
Möchten Sie jetzt fernsehen? – Chce PANI/ PAN teraz oglądać telewizję?
Soll ich den Fernseher lauter machen? - Powinnam telewizor głośniej zrobić, podgłośnić?/ w luźniejszym tłumaczeniu: Czy mam przygłośnić telewizor?
Soll ich das Radio leiser machen? - Powinnam radio ciszej zrobić, przyciszyć?/ w luźniejszym tłumaczeniu: Czy mam przyciszyć telewizor?

Soll ich das Licht anmachen? - Powinnam światło włączyć, zapalić?/ w luźniejszym tłumaczeniu: Czy mam zapalić światło
Soll ich das Licht ausmachen? - Powinnam światło wyłączyć, zgasić? ?/ w luźniejszym tłumaczeniu: Czy mam zgasić światło?

Darf ich das Fenster öffnen/ aufmachen? - Mam prawo, mogę okno otworzyć? ?/ w luźniejszym tłumaczeniu: Mogę (wolno mi) otworzyć okno
Soll ich das Fenster schließen/ zumachen? - Powinnam okno zamknąć?/ ?/ w luźniejszym tłumaczeniu: Mam zamknąć okno?



13 grudnia 2018 13:14
Magdalenka

Proszę o sprawdzenie, napiszę w kolejności słowo w słowo.  Chcesz czegoś się napić? Chcesz coś jeść? Powinnam ci w tym pomóc? Mogę ci w tym pomóc? Pomogę ci w tym. Potrzebujesz jeszcze czegoś ode mnie? Masz ochotę iść na spacer? Pogoda jest dzisiaj ładna? Chcesz, bym dzisiaj ciasto upiekła? Twoja mama czuje się dobrze. Wszystko jest w porządku. Nie jest źle. To jest dobry pomysł. Weźmiemy wózek i wyjdziemy na spacer! Pomogę ci w myciu. Pomogę ci w ubieraniu. Powinnam ci w rozbieraniu pomóc?

VIELEN DANK MAGDALENKA!!!
13 grudnia 2018 13:16
Zaraz prześlę mix naszych wspólnych tłumaczeń z Magdalenką:)
13 grudnia 2018 13:17
Möchten Sie etwas trinken? – Chce Pani/ Chce pan się czegoś się napić?