Praca na niemieckich warunkach

13 maja 2021 08:48 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

No wiem, że to nudne, bo się ciągle powtarza:-) Ale warto takie posty jak Aniabeznazwy pisać, bo nie każdy wcześniej z tym się zetknął, albo nowe opiekunki doszły... A każdy kawałek wiedzy sie przydaje.
Też uważam, że trzeba dobrze przemyśleć, jeśli chce się zacząć pracę na niemieckich warunkach, bo w większości przypadków nie jest ta forma dla nas zbyt korzystna.

Forma niekorzystna, a nawet w przypadku umowy mini, czy midi job ( bo taką formę reklamujaca się firma oferuje) - raczej bez sensu.
Szkoda tuszu w klawiaturze na elaboraty. Kandydatki do pracy w podobnych firmach powinny się najpierw dowiedzieć, z czym takie umowy się wiążą i jak funkcjonują. Przypuszczam , że wiele osób tego nie sprawdza, a potem są  poszkodowane.
Taka forma ma sens ,jezeli ktoś juz ma wypracowane lata i chce sobie emeryturę w Polsce powiększyć, bo można przenieść srodki do Zusu.
13 maja 2021 09:21 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

Forma niekorzystna, a nawet w przypadku umowy mini, czy midi job ( bo taką formę reklamujaca się firma oferuje) - raczej bez sensu.
Szkoda tuszu w klawiaturze na elaboraty. Kandydatki do pracy w podobnych firmach powinny się najpierw dowiedzieć, z czym takie umowy się wiążą i jak funkcjonują. Przypuszczam , że wiele osób tego nie sprawdza, a potem są  poszkodowane.
Taka forma ma sens ,jezeli ktoś juz ma wypracowane lata i chce sobie emeryturę w Polsce powiększyć, bo można przenieść srodki do Zusu.

Tina , a jakież to środki mozna do ZUS-u przenieść ????  można przenieść lata pracy jako lata nieskładkowe . Pieniądze które wpłacane były na niemiecki RV , zostają w niej / jak masz odkładane mniej niż 5 lat / Wiem co pisze , bo jestem emerytką pracujaca kiedyś w Niemczech lekko powyżej 5 lat z odprowadzaniem wszystkich składek . zarówno z korespodnencji z niemieckim RV jak i polskim ZUS o/ Opole - mam na piśmie , że jak mam wiecej nz 5 lat to Niemcy wyplaca mi emeryturę niemiecka jak skończę / w moim przypadku 66 lat / mogę nie brac tej emerytury i wtdy ZUS zaliczy mi te lata do stażu pracy ale jako nieskładkowe a RV absolutnie nie zrobi transferu zapłaconych u nich składek na moje konto w ZUS . 
13 maja 2021 09:35 / 1 osobie podoba się ten post
Aniabeznazwy

Tina , a jakież to środki mozna do ZUS-u przenieść ????  można przenieść lata pracy jako lata nieskładkowe . Pieniądze które wpłacane były na niemiecki RV , zostają w niej / jak masz odkładane mniej niż 5 lat / Wiem co pisze , bo jestem emerytką pracujaca kiedyś w Niemczech lekko powyżej 5 lat z odprowadzaniem wszystkich składek . zarówno z korespodnencji z niemieckim RV jak i polskim ZUS o/ Opole - mam na piśmie , że jak mam wiecej nz 5 lat to Niemcy wyplaca mi emeryturę niemiecka jak skończę / w moim przypadku 66 lat / mogę nie brac tej emerytury i wtdy ZUS zaliczy mi te lata do stażu pracy ale jako nieskładkowe a RV absolutnie nie zrobi transferu zapłaconych u nich składek na moje konto w ZUS . 

Tak, mniej niż 5 lat, a piszemy już o uzyskanych uprawnieniach. Jest koordynacja systemów ubezpieczen w EU.
Po tych 5 latach emerytura w DE też nie jest oszałamiająca, a tym kuszą. Nie wiem, może dla kogoś, kto nie posiada żadnych środków i takie rozwiązanie jest dobre, co akurat jestem w stanie zrozumieć.
 
13 maja 2021 09:40 / 3 osobom podoba się ten post
Aniabeznazwy

Nie bez przyczyny zadałam pytanie do poprzednego postu . Cholera mnie wzieła i tak pod nosem jeszcze inne inwektywy typu ***** < * ****** itp . wydawało mi sie , że to forum w wiekszości słuzy min wzajemnej pomocy. Rozumiem też reklamę - no to dźwignia handlu ale wprowadzanie w błąd to juz bandyctwo . Otóż : praca na niemieckich warunkach wg mnie ma zdecydowanie wiecej minusów niż plusów . Konkretnie : 1 --- w Polsce nie ma się zadnego ubezpieczenia zdrowotnego wynikającego z odprowadzania składek KV w Niemczech . Tak nawiasem mówiąc , 90% opiekunek - nie pozwala sobie na chorowanie w Niemczech i korzystanie z usług ichniejszej służby zdrowia . Nasze składki zasilaja ich kasę i może dlatego mówi się , że niemiecka służba zdrowia jest taka dobrze wyposazona itd. zasilamy ją przecież. 
2 --- po 5 latach emerytura - no i oczeta się świeca , już widzimy te 800 eurasów albo i wiecej na koncie . Zyc , nie umierać tylko realia niemieckiego systemu emerytalnego są takie , że przy naszym poziomie zarobków i wielkości odprowadzanych składek na RV - emerytura bedzie wynosić tk od 90 do 130 Euro i zaczna ja nam wypłacac jak ukończymy 67 lat . A co bedzie jak składki były odprowadzane ale nie uzbieraliśmy tych 5 lat . Ano znów prezent dla niemieckich emerytów - nasza kasa zasili ich fundusz - na wakacje do Meksyku poza sezonem pojadą bo RV im załatwi zniżki . Jedynym plusem jest to , że te lata / mniej nż 5/ możemy zaliczyć do lat potrzebnych do polskiej emerytury ale będą liczone jako nieskładkowe . Dalej warto pracować na niemiecki fundusz emerytalny ? 
Warto się zastanowić - bo ileż można udawadniać , że przysłowie : Polak przed szkodą i po szkodzie głupi - jest prawdziwe . Sorry za błędy ale poniosło mnie . 

Przecież o to w tym wszystkim chodzi żeby teraz , jak i potem jak najmniej pieniędzy ludziom zapłacić, czy to są lata składowe czy też nie to i tak warto pracować legalnie, bo być może kiedyś nam się to do czegoś przyda. Emerytura to loteria, można dostać ją w miarę dobrą, albo słabą albo wcale. Ludzie nie rozumieją jednego, że jeżeli nasz kraj nie dba o swoich obywateli i nie potrafi zorganizować normalnych warunków pracy i płacy to tym bardziej takie Niemcy tego nie zrobią. Ja mimo wszystko jestem za tym, że jeżeli ktoś chce mieć składki odprowadzane w Niemczech to powinien sobie znaleźć normalna pracę na 8 godzin z niemiecka umową o pracę i tyle, ale wtedy nikt z nas nie zarobi dużo. Wszystkie mini joby i inne śmieciowe umowy nie gwarantują nam niczego. Ogólnie rzecz biorąc niektórym ciężko pojąć że Niemcy już nic ciekawego nie mają do zaoferowania. Po rozmowie z dziadkiem u którego obecnie jestem w pracy, a który prawie 100 lat temu pracował na swoją emeryturę stwierdził, że tego co było tutaj wcześniej to już dawno nie ma. On miał 20 e na godzinę , nie ważne czy brutto czy netto, to na pewno więcej niż obecne proponowane zarobki. A chciałabym zaznaczyć, że był przesiedleńcem i takim, jak on państwo też oferowało coś więcej niż tylko minimum z minimum. Jeżeli my chcemy dużo zarabiać przez polskie firmy to tym samym otrzymujemy mniejsze składki albo jakieś kombinacje. Ten kto nie umie myśleć logicznie to ma duży problem z tym czy otrzyma emeryturę czy nie. Zawsze jest tak, że chcąc pracować gdzieś poza krajem w naszej gesti jest dowiedzieć się na jakich warunkach pracujemy i co z tym się wiąże w perspektywie dłuższego czasu, wszystkim nie da się pomóc, niech każdy zacznie myśleć o sobie i dowiadywać się jak najwięcej o wszystkim, a ludzie chcą mieć wszystko za darmo, czasem też trzeba komuś zapłacić za informację, a jak komuś szkoda to cóż jego problem nie nasz.
13 maja 2021 11:22 / 4 osobom podoba się ten post
Macie rację w tym, co piszecie. I że każdy powinien sprawdzać takie rzeczy, ewentualnie zapłacić za poradę. Ale i tak uważam, że warto o tym pisać. Bo czasem nie wiadomo, jakie pytanie zadać. I na początku swojej drogi w tej pracy (a często i później) często ufa się firmie, która mówi, że o wszystko zadba. Nie jesteśmy księgowymi (przeważne ), które znają się na tych różnych formach zatrudnienia. A jak ktoś coś napisze, ktoś inny przeczyta to jest szansa, że potem rożne rzeczy sprawdzi.
MI takie dyskusje na forum w wielu sytuacjach pomogły. Bo nie widziałam, że coś jest nie tak, skoro sytuacja dla mnie nowa. O sprawdzaniu, ubezpieczeniach itp. pomyślałam dopiero później.
 
13 maja 2021 12:23 / 3 osobom podoba się ten post
Werska

Macie rację w tym, co piszecie. I że każdy powinien sprawdzać takie rzeczy, ewentualnie zapłacić za poradę. Ale i tak uważam, że warto o tym pisać. Bo czasem nie wiadomo, jakie pytanie zadać. I na początku swojej drogi w tej pracy (a często i później) często ufa się firmie, która mówi, że o wszystko zadba. Nie jesteśmy księgowymi (przeważne:-) ), które znają się na tych różnych formach zatrudnienia. A jak ktoś coś napisze, ktoś inny przeczyta to jest szansa, że potem rożne rzeczy sprawdzi.
MI takie dyskusje na forum w wielu sytuacjach pomogły. Bo nie widziałam, że coś jest nie tak, skoro sytuacja dla mnie nowa. O sprawdzaniu, ubezpieczeniach itp. pomyślałam dopiero później.
 

Pewnie, że warto o tym pisać . Takie tematy tez są na forum potrzebne na równi z żartobliwymi. Musi być jakaś równowaga.
Tu są linki do aktualnych informacji odnośnie łaczenia emerytur polskiej i niemieckiej, czy wypracowanych lat pracy w EU i z czym to się je. Warto by uzupełnić o info o mini , czy midi jobach, skoro firmy teraz tym raczą.
https://powroty.gov.pl/emerytura-17692#:~:text=Emeryci%20i%20renci%C5%9Bci%20maj%C4%85%20prawo,terytorium%20kt%C3%B3rego%20pa%C5%84stwa%20cz%C5%82onkowskiego%20mieszkaj%C4%85.&text=Ten%20kr%C3%B3tki%20okres%20ubezpieczenia%20zostanie,Polski.
 
https://www.monito.com/pl/wiki/emerytura-w-niemczech-wiek-emerytalny-w-niemczech-minimalna-emerytura-w-niemczech#section0
 
21 kwietnia 2022 10:56 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

Pewnie, że warto o tym pisać . Takie tematy tez są na forum potrzebne na równi z żartobliwymi. Musi być jakaś równowaga.
Tu są linki do aktualnych informacji odnośnie łaczenia emerytur polskiej i niemieckiej, czy wypracowanych lat pracy w EU i z czym to się je. Warto by uzupełnić o info o mini , czy midi jobach, skoro firmy teraz tym raczą.
https://powroty.gov.pl/emerytura-17692#:~:text=Emeryci%20i%20renci%C5%9Bci%20maj%C4%85%20prawo,terytorium%20kt%C3%B3rego%20pa%C5%84stwa%20cz%C5%82onkowskiego%20mieszkaj%C4%85.&text=Ten%20kr%C3%B3tki%20okres%20ubezpieczenia%20zostanie,Polski.
 
https://www.monito.com/pl/wiki/emerytura-w-niemczech-wiek-emerytalny-w-niemczech-minimalna-emerytura-w-niemczech#section0
 

Bardzo ciekawy wpis, wszystkie informacje w jednym miejscu