Koronawirus 2

25 lutego 2021 19:22 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

Oby tak było. Wracam na trzy tygodnie i wolałabym mieć swobodę. Tutaj testu nie ma jak zrobić. Kuzynka ze Szwajcarii powiedziała, że w aptece tam robią i są informacje o tym. Na tutejszych aptekach nic takiego nie ma. Jeszcze nie pytałam o taką możliwość. Zobaczę, co firma powie.

Juz dawno robią w aptekach.
Tu jakos to sprawnie idzie. Moze dlugo się na cos decydują, ale jak ruszą , to już bez skuchy.
W jakim kantonie jest twoja kuzynka?
25 lutego 2021 20:07 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

Juz dawno robią w aptekach.
Tu jakos to sprawnie idzie. Moze dlugo się na cos decydują, ale jak ruszą , to już bez skuchy.
W jakim kantonie jest twoja kuzynka?

Kanton Zurich
25 lutego 2021 21:23 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

Kanton Zurich

A to coś mi świta-nie chodzi o lokalizację  super-jak zadowolona niech się zadomawia-tu nawet jak przez firmę, to lepiej się oplaca niż w DE. Ja jestem w Aargau. To kanton obok. Do Zurychu mam około 28 km.
25 lutego 2021 21:42 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

A to coś mi świta-nie chodzi o lokalizację :-) super-jak zadowolona niech się zadomawia-tu nawet jak przez firmę, to lepiej się oplaca niż w DE. Ja jestem w Aargau. To kanton obok. Do Zurychu mam około 28 km.

Ona nie przez firmę, tylko przez przypadek
Koleżanka, co tam miała jechać musiała iść na zabieg, no to pojechała ona. Zadowolona. Rodzina też. Będą się zmieniać z tą koleżanką. Zatrudniona jest przez syna podopiecznej. Też o szczepieniu rozmawiała- jak będzie możliwość, to syn to zorganizuje.
25 lutego 2021 21:49 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

Ona nie przez firmę, tylko przez przypadek:-)
Koleżanka, co tam miała jechać musiała iść na zabieg, no to pojechała ona. Zadowolona. Rodzina też. Będą się zmieniać z tą koleżanką. Zatrudniona jest przez syna podopiecznej. Też o szczepieniu rozmawiała- jak będzie możliwość, to syn to zorganizuje.

To pewnie nie ma jeszcze Bewiligunga-ale nic straconego. Po 3 mcach musi wyrobić i jak teraz ze szczepionką jej nie wypali to w w następnym turnusie na bank. O ubezpieczenie w szwajcarskiej Krankenkasse chodzi. Jest obowiązkowe po przepracowaniu 90 dni w roku i jest warunkiem tego aby do szczepienia zakwalifikowali. 
Ja wolę się tu zaszczepić, mimo, ze mam lekkiego pietra przed jutrzejszym dniem to jakoś zaufanie większe.
25 lutego 2021 21:53 / 2 osobom podoba się ten post
tina 100%

To pewnie nie ma jeszcze Bewiligunga-ale nic straconego. Po 3 mcach musi wyrobić i jak teraz ze szczepionką jej nie wypali to w w następnym turnusie na bank. O ubezpieczenie w szwajcarskiej Krankenkasse chodzi. Jest obowiązkowe po przepracowaniu 90 dni w roku i jest warunkiem tego aby do szczepienia zakwalifikowali. 
Ja wolę się tu zaszczepić, mimo, ze mam lekkiego pietra przed jutrzejszym dniem to jakoś zaufanie większe.

Oooo, to już? Nieźle są zorganizowani.
Jej papierami syn podopiecznej się zajmuje. Na razie mi powiedziała, że może pracować 180 dni w roku bez wskakiwania na inny etap, czy tam coś podatkowy. To tak się będą zmeniać, żeby równo im wyszło i nie przekroczyć tego okresu. Mówi, że trudno jej babkę zrozumieć, bo dialektem mówi... Ale się dogaduje.
25 lutego 2021 22:01 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

Oooo, to już? Nieźle są zorganizowani.
Jej papierami syn podopiecznej się zajmuje. Na razie mi powiedziała, że może pracować 180 dni w roku bez wskakiwania na inny etap, czy tam coś podatkowy. To tak się będą zmeniać, żeby równo im wyszło i nie przekroczyć tego okresu. Mówi, że trudno jej babkę zrozumieć, bo dialektem mówi... Ale się dogaduje.

W Aargau seniorów juz zaszczepili. Ja sie zgłosiłam od razu po przyjezdzie, i po dwóch tygodniach z hakiem dostałam smsa z terminem.
Te 180 dni to jeszcze coś innego. Podatku jej nie potrąci. A do kwoty 29 tys CHF rocznie to jest tzw Quelensteuer. Ten najnizszy, ale i tak to jest jakas kwota . Bez zezwolenia czyli tego Bewiligung moze pracowac 90 dni w roku max. W tym czasie Krankenkasse tez nie jest obowiązkowe. Po 90 dniach syn musi ją zgłosic do urzędu migracyjnego a oni jej wyrabiają Bewiligunga. Na początek dostanie L-kę. To róznie dają-czasem tylko na czas pobytu, czasem na rok. Na rok lepiej bo nie trzeba placic 60 CHF za dokument. Ja już mam B-na kilka lat wydają, to zaoszczędzę  
Musi już jednak za nia płacic AVG . Składki emerytalne te najprostsze.
04 marca 2021 08:39 / 2 osobom podoba się ten post
I znowu liczba zachorowań rośnie. Niech to się skończy. 
04 marca 2021 12:45 / 1 osobie podoba się ten post
GrazynaM55

I znowu liczba zachorowań rośnie. Niech to się skończy. 

przecież to są manipulacje z tymi danymi. 
W ogóle nie śledzę tego cyrku, wiem tyle co wyczytam stąd albo rodzinka szepnie, dajcie spokój.
04 marca 2021 16:22 / 3 osobom podoba się ten post
Ja oglądam, bo chcę ocenić sytuację i podjąć odnośnie wyjazdu. Ale już wiem, ze 20.03 wyjeżdżam stąd, a- mam nadzieję- 11.04 wracam. Zastanawiałam się nad zostaniem w DE dłużej, a potem dłuższymi wakacjami. Kwarantanna nie jest moim marzeniem. Ale musiałabym zmienić miejsce, a tutaj jest mi dobrze. To, analizując doniesienia o obostrzeniach, moje odczucia i chęci zdecydowałam zjechać na krótko.
I właśnie po to czytam te wszystkie wieści. Gdyby kwarantanna zamykała całiy dom, jak poprzednio, to bym nie jechała teraz do domu.
04 marca 2021 19:16 / 3 osobom podoba się ten post
Werska

Ja oglądam, bo chcę ocenić sytuację i podjąć odnośnie wyjazdu. Ale już wiem, ze 20.03 wyjeżdżam stąd, a- mam nadzieję- 11.04 wracam. Zastanawiałam się nad zostaniem w DE dłużej, a potem dłuższymi wakacjami. Kwarantanna nie jest moim marzeniem. Ale musiałabym zmienić miejsce, a tutaj jest mi dobrze. To, analizując doniesienia o obostrzeniach, moje odczucia i chęci zdecydowałam zjechać na krótko.
I właśnie po to czytam te wszystkie wieści. Gdyby kwarantanna zamykała całiy dom, jak poprzednio, to bym nie jechała teraz do domu.

Myślę, że dla opiekunek kwarantanny nie będzie.  Zawału łby się im ten cały system opieki w DE i kto by z tymi babciami i dziadkami siedział. z tego con czytałam pracownicy transgraniczni a w tym opiekunki są zwolnione z kwarantanny. 
04 marca 2021 19:52 / 2 osobom podoba się ten post
Dusia1978

Myślę, że dla opiekunek kwarantanny nie będzie. :-) Zawału łby się im ten cały system opieki w DE i kto by z tymi babciami i dziadkami siedział. :-)z tego con czytałam pracownicy transgraniczni a w tym opiekunki są zwolnione z kwarantanny. 

Też tak słyszałam 
04 marca 2021 21:28 / 5 osobom podoba się ten post
Oby, dziewczyny, oby... Jadę na krótko i mało byłoby czasu na pozałatwianie spraw.
I właśnie z kuzynką, z którą jako 20 latki byłyśmy w BIeszczadach- zaplanowałyśmy na lipiec znów tam jechać. Oby się udało!!!
04 marca 2021 21:45 / 4 osobom podoba się ten post
Ja wprawdzie już jestem w domu ale czekam jak moje koleżanki zjada przed niedzielę palmowa i jesteśmy umówione na spotkanie u mnie na ranczu na wsi. A że jest dwójka nalewka to i na noc zostaną.  Też bym nie chciała żeby siedziały w domu bo zjeżdżają na krótko i chcą normalnie pozalatwiac swoje sprawy. Oby tylko nie było tak jak w tamtym roku. 
04 marca 2021 21:49 / 2 osobom podoba się ten post
Werska

Oby, dziewczyny, oby... Jadę na krótko i mało byłoby czasu na pozałatwianie spraw.
I właśnie z kuzynką, z którą jako 20 latki byłyśmy w BIeszczadach- zaplanowałyśmy na lipiec znów tam jechać. Oby się udało!!!

Lepiej się wywiedzieć dokładnie niż bazować na niespójnych informacjach. Zresztą u nas w kraju jest okropny bałagan. Już myślałam, że gorzej być, nie może, ale jednak....
Koronawirusek już ma roczek  i jawnie mu życzę , żeby nagle odwalił kitę