Karta EKUZ i druk A1 dla opiekunki

12 grudnia 2019 22:04 / 2 osobom podoba się ten post
Wiesiula

Ekuz turystyczny możesz mieć tylko wtedy, kiedy NIE JEDZIESZ do pracy. 
 
W sytuacji kiedy masz Ekuz turystyczny a firma złożyła dokumenty o Ekuz  jako dla swojego pracownika karta turystyczna przestaje obowiązywać z automatu. 

ZUS wydaje A1 w dwa tygodnie , wg specjalisty z mojej firmy , EKUZ od ręki obecnie . Tak mnie poinformowała pani z działu EKUZ . 
Od września moonitowalam w sprawie karty w firmie , złożono wniosek .  W końcu zadzwoniłam teraz do NFZ.  Coś się ruszyło . Dzisiaj otrzymałam skan karty .
 
13 grudnia 2019 16:08 / 1 osobie podoba się ten post
dorotee

ZUS wydaje A1 w dwa tygodnie , wg specjalisty z mojej firmy , EKUZ od ręki obecnie . Tak mnie poinformowała pani z działu EKUZ . 
Od września moonitowalam w sprawie karty w firmie , złożono wniosek .  W końcu zadzwoniłam teraz do NFZ.  Coś się ruszyło . Dzisiaj otrzymałam skan karty .
 

Z tym, że EKUZ jest od ręki to się zgodzę - bo faktycznie tak jest.
 
Ale z A1 juz nie - chyba, że firma miesci się w takim mieście, że do oddziału ZUS spływa mała ilość wniosków o A1. 
13 grudnia 2019 16:39
Wiesiula

Z tym, że EKUZ jest od ręki to się zgodzę - bo faktycznie tak jest.
 
Ale z A1 juz nie - chyba, że firma miesci się w takim mieście, że do oddziału ZUS spływa mała ilość wniosków o A1. 

A1 wydaje ZUS w dwa tygodnie .
13 grudnia 2019 17:51 / 2 osobom podoba się ten post
dorotee

A1 wydaje ZUS w dwa tygodnie .

Czytałam, że ZUS wydawanie A1 przeciąga- przez postępowanie wyjaśniające, które ten termin wydłuża. A potem kolejne dni upływają, kiedy firma wysyła wniosek o wydanie EKUZ. Dlatego, żeby przyspieszyć przysłano mi kopię A1 i EKUZ wydano mi na tej podstawie od ręki- w starej firmie.
Jest chyba problem z przepisami dotyczącymi naszej pracy i to powoduje te wszystkie przeciągania w czasie. Ale z drugiej strony niektóre osoby na tym korzystają w różnych sytuacjach życiowych (np. małe zarobki na papierze dają małe składki ZUS- jest to korzystne, gdy np. komornik na karku, albo, gdy jest emerytura to firmy dzięki temu oferują wyższe kwoty na rękę), inne tracą.
I chyba przez to ZUS robi problemy z wydawaniem A1.
A my wyjeżdżamy bez EKUZ i czekamy- nawet jak firma wszystko robi w odpowiednim czasie. A tym bardziej, jak nie robi...
Dlatego chciałam dowiedzieć się, jak w razie czego zadziałać. Choćby w przypadku przeoczenia terminu ważności karty- tak też może się przecież zdarzyć.
21 grudnia 2019 20:05
Tutaj coś bylo
04 marca 2021 14:27 / 1 osobie podoba się ten post
Witaj Elka40,czytałam twój wpisz 2018r,nie wiem czy jeszcze pracujesz,ale  może powiesz  mi  o jakich 500€co miesiąc pisałaś,jeśli mieszka jeszcze jedna osoba,nigdy o tym nie  slyszalam, ja opiekuje się  panią, ale mieszka tu też mąż jej,czy o to chodziło tobie? Za co te 500€ i jaka firma to płaci,ja byłam już w kiku, bo sorry, ale dziadowskie, ta tez nie lepsza,i nigdy nie słyszałam, nie od firmy wiadomo? ale od żadnej opiekunki.
Jeszcze zapytam ciebie,jeśli PR,dz miesiąc nie dostałam karty Ekuz upombialam się a powiedzieli  ze sie zawieruszyla, myślę że nie byłam ubezpieczona przez ten czas,gdyż na karcie jest tylko data do kiedy,więc nie sprawdzę. Pozdrawiam ciebie serdecznie.
04 marca 2021 16:14 / 1 osobie podoba się ten post
sara55

Witaj Elka40,czytałam twój wpisz 2018r,nie wiem czy jeszcze pracujesz,ale  może powiesz  mi  o jakich 500€co miesiąc pisałaś,jeśli mieszka jeszcze jedna osoba,nigdy o tym nie  slyszalam, ja opiekuje się  panią, ale mieszka tu też mąż jej,czy o to chodziło tobie? Za co te 500€ i jaka firma to płaci,ja byłam już w kiku, bo sorry, ale dziadowskie, ta tez nie lepsza,i nigdy nie słyszałam, nie od firmy wiadomo? ale od żadnej opiekunki.
Jeszcze zapytam ciebie,jeśli PR,dz miesiąc nie dostałam karty Ekuz upombialam się a powiedzieli  ze sie zawieruszyla, myślę że nie byłam ubezpieczona przez ten czas,gdyż na karcie jest tylko data do kiedy,więc nie sprawdzę. Pozdrawiam ciebie serdecznie.

Możesz założyć konto PUE w ZUS i sprawdzać, co wpłynęło.