Nowy wymóg ZUS: obowiązek podlegania miesiąc przed wyjazdem

09 lutego 2015 08:37 / 1 osobie podoba się ten post
kasia14

Druk A1 to podstawowy dokument,który należy okazać w razie kontroli, czyli nie można pracownika oddelegować za granicę bez tego papierka.  Bez niego nie dostanie sie też EKUZ gdy wyjeżdżasz do pracy.

:)
Nigdy jeszcze nie wysłano mnie z A1 do pracy.
Zawsze dostawałam (przeważnie mailem) po kilku, kilkunastu dniach pracy. 
09 lutego 2015 08:57
wichurra

:)
Nigdy jeszcze nie wysłano mnie z A1 do pracy.
Zawsze dostawałam (przeważnie mailem) po kilku, kilkunastu dniach pracy. 

Ja podobnie - nigdy nie mialam ze sobą A-1. Po pewnym czasie dostawałam na stelle kartę EKUZ...ale i to nie zawsze. A pracuję przez firmę ponad 4 lata...Kiedyś wypadł mi plomba, akurat mialam EKUZ - poszłam do dentysty, ząbek naprawił. Rachunku nie dostalam do dziś...Chyba, że to trwa conajmniej pół roku?
09 lutego 2015 09:43
Firma z której ostatnio wyjechałam 2 razy, poinformowała mnie, że wystawiają A1 z innego paragrafu, w związku z czym nie muszę się rejestrować w PUP...
09 lutego 2015 09:59
nianta

Firma z której ostatnio wyjechałam 2 razy, poinformowała mnie, że wystawiają A1 z innego paragrafu, w związku z czym nie muszę się rejestrować w PUP...

A powiedzieli Ci coś wiecej ? Bo ja nie rozumiem z jakiego paragrafu mieli Ci wystawić tą a1 ?
09 lutego 2015 14:54
Ola55

Ja podobnie - nigdy nie mialam ze sobą A-1. Po pewnym czasie dostawałam na stelle kartę EKUZ...ale i to nie zawsze. A pracuję przez firmę ponad 4 lata...Kiedyś wypadł mi plomba, akurat mialam EKUZ - poszłam do dentysty, ząbek naprawił. Rachunku nie dostalam do dziś...Chyba, że to trwa conajmniej pół roku?

Otrzymanie po kilku dniach mailem lub listem jak pisze Wichurra jest ok., szczególnie, gdy wyjazd jest nagle. Zus potrzebuje kilku dni na wydanie A1. Ale Ola czy ja dobrze rozumiem, że wogóle nie dostajesz A1, czy z dużym opóźnieniem, gdy już jesteś np. w domu?
 
09 lutego 2015 15:11
Nigdy nie dostałam A1. Z opóźnieniem dostaję EKUZ i to nie zawsze. Powinnam to napisać w czasie przeszłym bo teraz firma polska zatrudniła mnie na warunkach niemieckich. I powinnam dostać AOK...Zaczęłam dziś 24 dzień pracy i też jej nie mam....
09 lutego 2015 15:16
Ola55

Ja podobnie - nigdy nie mialam ze sobą A-1. Po pewnym czasie dostawałam na stelle kartę EKUZ...ale i to nie zawsze. A pracuję przez firmę ponad 4 lata...Kiedyś wypadł mi plomba, akurat mialam EKUZ - poszłam do dentysty, ząbek naprawił. Rachunku nie dostalam do dziś...Chyba, że to trwa conajmniej pół roku?

Ola55 - a po co Ci rachunek?
Ja na Twoim miejscu bym się cieszyła, bo r-k zapewne dostał NFZ.
Na pewno nie trwa to pół roku - wszyscy lekarze wystawiają rachunki niemal natychmiast :)
09 lutego 2015 15:41
BaskaS

A powiedzieli Ci coś wiecej ? Bo ja nie rozumiem z jakiego paragrafu mieli Ci wystawić tą a1 ?

Nie, tylko taką informację dostałam, z resztą kobieta,  która mi to powiedziała była tak rozkojarzona i niekonkretna, że szok.
09 lutego 2015 18:36
Gabrysia

Ola55 - a po co Ci rachunek?
Ja na Twoim miejscu bym się cieszyła, bo r-k zapewne dostał NFZ.
Na pewno nie trwa to pół roku - wszyscy lekarze wystawiają rachunki niemal natychmiast :)

Jeszcze się nie cieszę :)  W tej przychodni kartę EKUZ widzieli chyba pierwszy raz :) i stwierdzili, że jak to było "takie maleństwo" to nie warto sobie głowy zawracać...Dentysta ten, to znajomy mojego POP....może dlatego?  Bo nasz NFZ od razu chyba przesłałby mi rachunek???
09 lutego 2015 18:42
Ola55

Jeszcze się nie cieszę :)  W tej przychodni kartę EKUZ widzieli chyba pierwszy raz :) i stwierdzili, że jak to było "takie maleństwo" to nie warto sobie głowy zawracać...Dentysta ten, to znajomy mojego POP....może dlatego?  Bo nasz NFZ od razu chyba przesłałby mi rachunek???

Po to masz tą kartę, żeby NFZ żadnych rachunków Ci nie przysyłał:)
09 lutego 2015 18:50
No, ok.... ale za dentystę to nawet u nas się płaci :)
09 lutego 2015 19:43 / 1 osobie podoba się ten post
Ola55

No, ok.... ale za dentystę to nawet u nas się płaci :)

a po co to "nawet" :)))) u nas prawie za wszystko się płaci .....a szczególnie za dentystę.  
 
W DE podstawowe leczenie dentystyczne jest bezpłatne ....no, chyba że zażyczysz sobie specjalną plombkę - wtedy dopłata.
Trzeba było uswiadomić panienke z rejestracji - wystaczy jakby wpisała w Google "EKUZ".
Ja ostatnio korzystałam też z usług stomatologa (na EKUZ) - wypełniłam tylko mały druczek (oświadczenie do kiedy zamierzam pozostać w DE), zrobili xero EKUZ - i wszystko bezpłatnie!
 
PS. jeżeli wizyta w ramach karty EKUZ - to się nie dostaje żadnych rachunków. Gabinet lekarski rozlicza się z kasą chorych (najczęściej AOK), a ta z polskim NFZ.