Pytanie o gewerbe

30 maja 2013 22:26
Wynagrodzenie- Opieka nad osobami starszymi i chorymi
◦od 1. stycznia 2012: 8,75 € a od 1. lipca 2013: 9,00 € w zachodnich Landach
◦od 1. stycznia 2012: 7,75 € a od 1. lipca 2013: 8,00 € we wschodnich Landach
30 maja 2013 22:28 / 1 osobie podoba się ten post
ania37

Wynagrodzenie- Opieka nad osobami starszymi i chorymi
◦od 1. stycznia 2012: 8,75 € a od 1. lipca 2013: 9,00 € w zachodnich Landach
◦od 1. stycznia 2012: 7,75 € a od 1. lipca 2013: 8,00 € we wschodnich Landach

Otwarcie firmy
 
Samozatrudnienie polega na otwarciu własnej działalności gospodarczej. W Niemczech wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą otwierać działalność gospodarczą. Oczywiście pewne branże i zawody wymagają specjalnych kwalifikacji, ale samo otwarcie firmy nie jest żadną przeszkodą. Nie ma w tym przypadku różnicy, czy ktoś posiada niemieckie obywatelstwo, czy też go nie posiada. Wystarczy mieć obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej, aby zarejestrować firmę. Koszty otwarcia jednoosobowej firmy w Niemczech są niewielkie. Płaci się niewielką opłatę za rejestrację i otwiera bieżące konto w banku (Girokonto). Dodatkowym plusem jest brak obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego dla prowadzącego działalność. To osoba prowadząca firmę decyduje, czy ubezpiecza się, czy też nie oraz gdzie się ubezpiecza. Państwo niemieckie dopuszcza sytuację, że początkujący businessman nie ma zbyt wielu środków na opłatę ubezpieczenia. Koszty firmy na samym starcie są zatem niewielkie. Po zarejestrowaniu firmy i uzyskaniu zaświadczenia o wpisaniu jej do rejestru prowadzonych działalności gospodarczych następuje rejestracja firmy w Urzędzie Skarbowym (Finanzamt). Podczas rejestracji dokonuje się wyboru formy opodatkowania. Warto procedurę rejestracji w Finanzamt powierzyć doradcy podatkowemu, gdyż z jego pomocą można uzyskać na samym starcie firmy zwolnienia podatkowe. Gdyby samemu nie dokonało się rejestracji w Finanzamt, to wtedy rejestracja taka następuje automatycznie (z urzędu) w okresie 3-4 tygodni od założenia firmy. Jednak w takim przypadku rejestracja podatkowa przebiega na zasadach ogólnych i nie można skorzystać na starcie firmy z ulg podatkowych.    
30 maja 2013 22:36
Aniu - cenne informacje-dzięki:)
31 maja 2013 11:05
Hej kobiety pracujace w opiece pisze tu do was z zapytaniem,poniewaz wiem ze duza ilosc osób pracujacych w tym zawodzie tu zaglada,a mianowicie szukam kobiet ktore pracuja albo pracowaly dla pewnej psełdo firmy opiekunek z Dieburga prowadzonej przez pania M.B.A pytam dlatego ze pracujac dla niej mamy pootwirerane gewerby niemieckie bez naszej wiedzy nie mamy ubezpieczenia kase za nasza prace pobiera ona od rodzin w kocie 1870euro a nam daje ochłapy w wysokosci 1100-1200euro.Wszystkie panie które tez wiedza ze zostaly oszukane albo cos podejrzewaja prosze o odzew,dlaczego ktos nasza praca i naszymi rekami ma sie dorabiac???/.Pozdrawiam
31 maja 2013 11:57
stasia83

1100 - 1200 € to nie zadne ochlapy tylko dobry zarobek!

Ale przeciez przy otwarciu Gewerby trzeba wybrac ubezpieczenie.

Jak nazywa sie ta firma ?
31 maja 2013 12:13
Kaya -znajoma zmieniała Rosjankę,która powiedziala ,że za 1350 to ona robić nie będzie bo to śmieszne pieniądze!!!Też uważam ,że 1100-1200 to zupelnie przyzwoicie.A co do gewerby to sie spotkaalm z czyms takim ,ze dziewczyny niby na gewerbie ale papierow na oczy nie widziały.I tak naprawde to same nie wiedzą czy są legalnie czy nie-ważne ,że praca jest.....
31 maja 2013 13:29 / 1 osobie podoba się ten post
KKaya moze i dla ciebie 1100-1200 to duzo!Bo dla mnie nie jezeli dowiaduje sie od córki przy okazyjnej rozmowie ze placi mi niby na moje konto 1870 miesiecznie to tez bys zrobila wielkie oczy a na kontrakcie miedzy rodzina stoji moje imie i nazwisko,a nie tak bylam przekonana nazwa firmy!I co ty na to?Rodzina byla pewna ze ta kasa jest dla mnie to prosze wytłumacz mi za co moja psełdo szefowa brala prawie 700euro co miesiac???Chcesz byc wykorzystywana to badz bo ja niemam zamiaru dorabiac kogos swoja praca!!!Powodzenia.
31 maja 2013 13:31
1200 to przyzwoicie przy 2 osobach???Bo zapomnialam napisac ze mialam 2podopiecznych a nie1
31 maja 2013 14:05
stasia83

1200 to przyzwoicie przy 2 osobach???Bo zapomnialam napisac ze mialam 2podopiecznych a nie1

nie,to nie jest przyzwoicie....popatrz wyjeż sa stawki i Niemcy je znają doskonale...
ja jestem z firmy polskiej i rodzina też płaci 1700 euro /miesiąc a ja dostaję 1200 euro i co tu zrobisz?
31 maja 2013 14:08
Kasia63, no tak tak . Mam nadzieje ze Stasia83 szybko to wyjasni . Tzn ta sprawa z ubezpieczeniem . Ubezpieczenie jest megawazne .
 
Stasia83, skad mialam wiedziec ze przy 2 os ?  Jednak wiekszosc firm od podopiecznych bierze 1800- 2000 € a opiekunki dostaja 900-1200 do reki ... .
31 maja 2013 14:38
tak ale ty jestes kaya przezfirme i wiesz w 100procentach ze masz wszystko a ja niemialam ubezpieczenia ani nic.tez bylam pewna ze bede przez firme i bede miala wszystko gdzies a tu mi pootwierano niemieckagewerbe nie mialam ubezpieczenia bo skoro sama sobie bylam szefem to bylo w moim obowiazku se to zalatwic,a powiedziano mi ze bede miala
31 maja 2013 14:40
moja ex posredniczka bo juz niej zrezygnowalam za 11dni pracy przy 2 osobach dala mi 300euro z czego sama musialam se zamknac gewerbe i zaplacic 33 euro a to
31 maja 2013 15:07 / 1 osobie podoba się ten post
Ale Stasiu83 jezeli otworzono Gewerbe na Ciebie to powinnien byc twoj podpis.
Dziwna ta twoja firma.
31 maja 2013 15:12
i byl kayu tyle ze mi powiedziano ze jedziemy mnie zameldowac pod adresem rodziny u ktorej pracowalam a nie otwierac gewerbe
31 maja 2013 15:45
Anmeldung - Zameldowanie u rodziny to jedna sprawa . Ja zalatwialam to w Rathaus . Tam jest potrzebny podpis. Ale z Gewerbe to jest wiele papierow. I oddzielna sprawa.

A moze oni cie tylko zameldowali a nie otworzyli ci tej Gewerby ?

Jak dobrze znasz niemiecki ?