Nowy wymóg ZUS: obowiązek podlegania miesiąc przed wyjazdem

W związku z licznymi zapytaniami ze strony naszych użytkowników redakcja portalu Opiekunki 24 postanowiła przyjrzeć się problemowi podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przed oddelegowaniem do pracy za granicę przez polskie firmy, w tym agencje świadczące usługi opieki dla klientów niemieckich. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego artykułu ten kontrowersyjny wymóg ZUS-u będzie bardziej zrozumiały.

 

zus


Agencje muszą sprawdzać podleganie


Zgodnie z przepisami prawa europejskiego, ZUS wymaga, aby każdy Polak, który wyjeżdża do pracy za granicę jako pracownik polskiej firmy, przed wyjazdem objęty był systemem ubezpieczeń w  Polsce przez minimum jeden miesiąc przed rozpoczęciem pracy za granicą. Nie oznacza to, że pracownik musi być zatrudniony przez miesiąc w agencji lub firmie, która wysyła go do pracy. Miejsce pracy nie ma znaczenia – ważne, aby podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.


Według przepisów, okresy podlegania krótsze niż jeden miesiąc są rozpatrywane przez ZUS indywidualnie, ale tylko, jeśli brakuje nam kilku dni do pełnego miesiąca.  Niestety urzędnicy często automatycznie odrzucają wnioski o A1, jeżeli okres podlegania jest krótszy niż 30 dni.


Wszystkie agencje oddelegowujące do pracy za granicą mają obowiązek badania sytuacji ubezpieczeniowej kandydatów oraz zbierania potwierdzających to dokumentów. Stąd pytanie o podleganie pada zwykle już we wstępnych etapach rekrutacji.

 


Jak spełnić warunek podlegania?


Legalnie wyjechać do pracy do innego kraju UE przez polską agencję mogą tylko osoby, które przez minimum miesiąc przed podjęciem pracy podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.


Warunek podlegania spełniają:
•    bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy,
•    osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie lub kontrakt,
•    emeryci i renciści,
•    rolnicy bądź członkowie rodziny ubezpieczeni w KRUS,
•    osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez członka rodziny,
•    osoby w trakcie oraz bezpośrednio po:
- urlopie wychowawczym (jeśli pracodawca się zgodzi),
- urlopie płatnym (np. wypoczynkowym),
- zwolnieniu lekarskim (tzw. L4),
- pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego,
- zasiłku opiekuńczym.

Obowiązku podlegania NIE spełniają następujące osoby:
- bezrobotni niezarejestrowani w Urzędzie Pracy,
- osoby pracujące tylko w oparciu o umowę o dzieło,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą w innym kraju niż Polska,
- osoby na urlopie bezpłatnym.

 

Konsekwencje niespełnienia warunku podlegania


Według informacji, które uzyskaliśmy, obowiązek spełnienia warunku podlegania obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej i obowiązuje wszystkich pracowników i wszystkie firmy delegujące pracowników. Bez spełniania warunku podlegania miesiąc przed wyjazdem pracownik nie ma prawa mieć opłacanego ubezpieczenia w Polsce, gdyż ZUS nie poświadczy dla niego druku A1. W praktyce oznacza to wiele problemów – wyłączenie z polskiego systemu ubezpieczeń, brak ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego. Problematyczny może być również brak karty EKUZ, który oznacza brak prawa do bezpłatnej opieki medycznej.


Według informacji uzyskanych przez redakcję portalu, do tej pory niektóre firmy delegujące zgłaszały osoby niespełniające warunku podlegania do ZUS z datą wsteczną. Ostatnio jednak Zakład Ubezpieczeń wprowadził politykę ostrzejszych kontroli agencji zatrudnienia, które taki proceder stosują. Okresy podlegania delegowanych pracowników przed wystawieniem druku A1 są przez urzędników ZUS dokładnie weryfikowane.


Zatem jeśli Wasza agencja twierdzi, że brak podlegania to dla nich żaden problem, trzeba podejść do tej firmy z dystansem, ponieważ może to oznaczać, że firma nie zgłasza swoich pracowników do ubezpieczenia w ZUS lub nie stara się o druki A1 i karty EKUZ.

 


Chcesz wyjechać do pracy za granicę? Zadbaj o swoje podleganie!


Według informacji przekazanych nam przez ZUS obowiązek podlegania najłatwiej spełnić na dwa sposoby:
•    zarejestrować się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy;
•    zgłosić się do ubezpieczenia przy członku rodziny – należy poinformować o takiej potrzebie pracodawcę krewnego lub inną jednostkę, w ramach której podlega on ubezpieczeniom zdrowotnym  (KRUS, PUP itp.). Za członka rodziny uważa się w tym przypadku współmałżonka, dzieci, rodziców i dziadków (warunkiem jest status osoby uczącej się i wiek do 26 lat).
Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym członka rodziny jest bezpłatne, a daje osobie objętej ubezpieczeniem wiele korzyści, w tym spełnienie warunku podlegania oraz prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia.

04 września 2012 13:59
Właśnie jestem po rozmowach z kilkoma agencjami i powiedziano mi że jest wymóg miesięcznego minimum ubezpieczenia w Zus .Po mojej pracy w De gdzie zarejestrowana byłam przez rodzine mojej podopiecznej i tak zarejestrowałam się w Urzędzie Pracy bo potrzebowałam ubezpieczenie dla mojej córki no i sama spełniłam wymóg miesięczny w Zus
04 września 2012 15:27
O ile dobrze zrozumiałam to ZUS ma monopol na ubezpieczenie zdrowotne. I w tym przypadku wcześniejsze prywatne ubezp. zdrowotne nie wchodzi w rachubę?
04 września 2012 18:43
A jak któraś z nas jest np :podpięta: pod ubezpieczenie w firmie współmałżonka? czy to wystarczy?
04 września 2012 19:34
cristina, TAK-to wystarczy.. :)
04 września 2012 20:02
W artykule mamy informację: "Według informacji przekazanych nam przez ZUS obowiązek podlegania najłatwiej spełnić na dwa sposoby". A jakie są te trudniejsze sposoby? Wiem, wiem jestem upierdliwa i dalej drążę temat. Jednak liczę, że skoro temat został założony to będzie można otrzymać odpowiedź na wszystkie pytania?
04 września 2012 20:44
a także jesli wspolmalzonek jest zarejestrowany jako bezrobotny i zglosil zonę do ubezpieczenia rodzinnego to tez wystarczy/niezaleznie od tego czy pobiera on zasilek czy nie/ I w/g mnie ten sposob czyli "podpiąć" się pod pana mężą jest łatwiejszy bo nie trzeba się samej co i rusz rejestrowac i wyrejestrowywac w PUP.
05 września 2012 08:48
O ile się ma męża
05 września 2012 20:33
Paula, wnuki mogą być na ubezpieczeniu dziadka lub babci pobierających emeryturę lub rentę, mówiła mi pani z ZUS-u, gdy raz z mężem nie mogliśmy z powodu alkoholizmu, reumatyzmu, ekshibicjonizmu i hulaszczego trybu życia podpiąć dzieci z ubez. pod siebie. Idziesz z dziadkiem do ZUS-u i szafa gra. To są takie czekoladki, o których niewiele osób wie, ale jak się załka pani urzędniczce, to z dobrego serca powie..
05 września 2012 21:12
Cristina -w artykule masz o tym przecież:

Warunek podlegania spełniają:• bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy,• osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie lub kontrakt,• emeryci i renciści,• rolnicy bądź członkowie rodziny ubezpieczeni w KRUS,• osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez członka rodziny,• osoby w trakcie oraz bezpośrednio po:- urlopie wychowawczym (jeśli pracodawca się zgodzi),- urlopie płatnym (np. wypoczynkowym),- zwolnieniu lekarskim (tzw. L4), - pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego,- zasiłku opiekuńczym.

http://www.opiekunki24.pl/artykul/941/47

 
06 września 2012 09:14
Fakt-nie wchodziłam na tego linka,dopiero teraz.Ale kto pyta nie błądzi.Dzięki Janusz
06 września 2012 18:10
Andrea chcesz zeswatać naszą Paulę z bratem? :)
07 września 2012 10:27
Właśnie Andrea co to miało znaczyć?
07 września 2012 10:56
Andrea - przecież są inne sposoby na ubezpieczenie. Nie potrzebny od razu mąż. :-D
08 września 2012 08:38
Z trudniejszych sposobów to pewnie zapisanie się do KRUS jako rolnik lub członek jego rodziny (nie każdy jednak spełnia warunki), czy szybkie zdobycie pracy w Polsce (na umowę o pracę lub zlecenie). Ale są to chyba zdecydowanie bardziej wymagające sposoby niż zarejestrowanie się w PUP czy dopisanie do członka rodziny
08 września 2012 08:52
Jesli wracamy z kontraktu, a szybko znowu jedziemy - po kontrakcie, bedac na umowie zleceniu - mamy jeszcze 30 dni ubezpieczenia.
10 września 2012 08:21
Emilia - cenna uwaga.
11 września 2012 09:05
Najlepiej jest tak robic. Ale trzeba traktowac prace powaznie. Niektórzy jeżdza na 3 miesiace, a potem przez 3 miesiace są w polsce. Ja jezdze własnie na 3, a potem 4 tygodnie w Poolsce kiedy zastepuje mnie zmienniczka. Dlatego się nie muszę rejestrować w urzedzie pracy by miec ciagłośc ubezpieczenia.
11 września 2012 17:52
Andrea: Jesli jestescie na umowie o prace, to moim zdaniem, jestescie rowniez ubezpieczone, przynajmniej tak wynika z Kodeksu Pracy.
12 września 2012 11:47
Emilia a mozesz podac paragraf? Nie moge tego odszukać nigdzie. Bede wdzieczna.
12 września 2012 12:59
Witam andrea urlop to za urlop zalezy ile tego urlopu masz no nie ja tak rozumuje ?moze sie ktos wypowie w tej kwestji przeciez jak ktos jedzie na 2 miesiace i potem ma 2 wolne to urlop nie beda te dwa miesiace tylko chyba odpowiednio dni sa wyliczane prawda nie jestem pewna ale tak to powinno wygladac .Roznie z tymi urlopami jest w firmach tym bardziej na umowe zlecenie
12 września 2012 14:07
Andrea: Czyli masz umowe o prace, a dodatkowo firma podpisuje z Toba umowe - zlecenie?
http://www.regiopraca.pl/portal/porady/zus/kiedy-nie-trzeba-placic-skladek-do-zus-u

Wymiar urlopu jest tak, czy siak przeliczany stosownie do zatrudnienia, czyli skoro 1/8 etatu - to i nalezny urlop wynosi 1/8 "normalnego urlopu".

http://www.goldenline.pl/forum/2156104/urlop-przy-1-8-etatu
 
http://www.prawo-pracy.pl/wymiar_urlopu_na_niepelnym_etacie-a-6.html
 
JoannaWasiak: mowiac prawde, nie chce mi sie przekopywac KP, ale przy normalnych umowach o prace, czyli jestes na etacie to jest normalne, zawsze tak bylo.
Poniewaz jest to temat dla speca od prawa pracy - lepiej, jak kazda z Was dopyta sie o to w swoich agencjach wspominajac w rozmowie, ze chodzi Wam o ten wymog ZUS. Natomiast bezposrednio po umowie zleceniu - 30 dni ubezpieczenia jest z uwagi na terminy oplacania skladek przez pracodawce.
Troche jest tu:

http://ksiegowosc.infor.pl/temat-dnia/134004,Umowa-zlecenie---kiedy-tylko-podatek--a-kiedy-skladki-ZUS.html
 
 
12 września 2012 21:31

http://www.zus.pl/files/Zasady_wydawania_formularzy_E101.pdf
 
Wiecie, że trzeba działalność prowadzić również w Polsce ????
 
 


Witaj na forum Aniu13. Mniej chaotycznie proszę. Moderator 

12 września 2012 22:22
To Promedica Ci nie odprowadzała ZUSu Ania13?
12 września 2012 23:57
Promedika cos tam chciała odprowadzac. Umowe z nimi mialam tylko kilka dni. znalazlam inna prace i rozwiazalam te umowe z nimi. to jakies dziwne biuro. Mimo rozwiazania umowy nadal przysylali mi papiery na zerowe odprowadzanie za mnie skladek.
13 września 2012 00:09
Zus, to panstwo w panstwie i maja swoje przepisy. Nie mozna miec zarejestrowanej Dzialalnosci w Polsce, a prace wykonywac tylko np. na terenie Niemiec. Mialam Dzialalnosc od czerwca 2009 na żądanie biura, ktore wysylalo mnie do pracy. Teraz okazuje sie, że składki do Zus sa anulowane - 3 lata w plecy - nie ma z tego emerytury. Dzialalnosc musi byc takze wykonywana w Polsce. Nie można wystawiać faktur tylko dla Rodziny na terenie np. Niemiec. To jest OSZUSTWO  ze strony biura - Agentury, ktora żąda zarejestrowania własnej Działalności. Teraz Zus prowadzi jakies tylko im znane postepowanie w tej sprawie. Podobno kase mi zwróci.

 

Dlatego ostrzegam wszystkie opiekunki przed zakładaniem swojej działalności.

 

Szydło wyszło z worka, gdy zwróciłam sie do Zus z prośba o formularz jakis tam - chcialam mieć karte z NFZ. Pozniej Agentura niemiecka chciała pozwolenie z Zus na prace w Nienczech. no, i tak sie zaczęła cała historia. Teraz czekam na rozwiązanie tej pętelki.

 

pozdrawiam
13 września 2012 00:11
Zawsze kupowałam dodatkowe ubezpieczenie w PZU na wyjazd. Gdy raz mi sie zdarzyło korzystac z pomocy lekarza w szpitalu na terenie Niemiec - Pzu pokrylo koszty wizyty w szpitalu.
13 września 2012 08:59
Ania13:
Po pierwsze: Sa przepisy, ktore obowiazuja i nic sie na to nie poradzi:

http://forumprawne.org/zabezpieczenie-spoleczne-zus-pomoc-spoleczna/277003-formularz-a1-wlasna-firma-jednoosobowa-praca-za-granica.html


Natomiast jesli agencja zatrudnia na umowe - zlecenie osobe z wlasna dzialalnoscia gospodarcza, to w ten wlasnie sposob omija te przepisy. Jest sie w tym czasie na kontrakcie, a agencja deleguje ta osobe do pracy. Poniewaz agencja prowadzi dzialalnosc i uzyskuje dochody na terenie PL - to agencja wystepuje o karte EKUZ.
Przy wlasnej, polskiej dzialalnosci i podpisywaniu umow bez posrednika (polskiej agencji), podpada sie pod przepisy z podanego przeze mnie linku.
Fakt, ze zmuszanie do zakladania dzialalnosci w PL jest co najmniej dziwne. Tym bardziej, ze zakres dzialania agencji i osoby z wlasna dzialanoscia nie moze sie pokrywac, a przynajmniej tak to wyglada wedlug wiadomosci w necie.

No i prosba - jest takie cos, jak edycja wlasnego wpisu - oszczedz pracy naszemu Modowi i korzystaj z tego, pisanie postow jeden pod drugim to zasmiecanie Forum.
13 września 2012 09:43
Przepraszam za zaśmiecanie tego forum :) Ani ja, ani zadna inna Ksiegowa nie moze nic zrobic z tym moim probleben w Zus-ie :(  Musze szukac jakiejs Agentury, która podpisze umowe na tzw.  "Umowe zlecenie". Aleee......... tu tez nigdy nic nie wiadomo  :( Zus gada, że trzeba sprawdzać Agentury czy maja pozwolenie na taka działalność: "Wysyłanie, delegowanie  Opiekunek do pracy do krajów UE". No i kółeczko się zamyka ......... Na pewno mie policza mi moich składek emerytalnych od czerwca 2009. :(

 

Jestem tu świeża i przepraszam, ale dopiero się ucze. Nie pisałam nigdy na takich Forach. Teraz chcialam sie podzielić tym problemem.

 

pozdrawiam
13 września 2012 10:39 / 1 osobie podoba się ten post
OK, problem jest wazny, ale obecne przepisy reguluja to dosc scisle. Co do sprawdzania agencji - oczywiscie, uwazam, ze kazda trzeba sprawdzac pod katem wszelkich pozwolen. ZUS nie jest skory do pomocy, dobrze chociaz, ze juz wiesz, CO musisz sprawdzac. Te trzy lata masz, niestety, "w plecy". Agecnji, ktore wymagaja wlasnej dzialalnosci jest dosc duzo na rynku, w obecnych czasach, jak sadze, nie zaryzykuja podpisania umowy bez wszelkich pozwolen. Powodzenia !
13 września 2012 17:03
Kurde! no właśnie podpisuja! wysyłaja i kase od Rodzin niemieckich zgarniaja !! Tak, jak wspomniałam - wystarczy starac się o karte NFZ albo jakis inny papiórek z ZUS i już sie nami interesują i dopiero informują, nici z emerytury.......:(

14 września 2012 08:42
Ania13 może masz złe doświadczenia bo na taką agencję trafiłaś. Czasami jest tak, że za miłymi paniami z biura i innymi pierdółkami kryje się drugie dno, które wychodzi później.
15 września 2012 12:20 / 1 osobie podoba się ten post
Ania - masz prawo prosić o każdy papier w swojej agencji, jeśli agencja ma obowiązek Ci go wydać. Na wstępie lepiej dokładnie czytać umowy, bo tam jest często istny slalom omijający przepisy. Na początku się trudno w tym połapać. Ja sama wiem, ze nadal niewiele wiem, mimo ze od jakiegoś czasu śledzę forum i czytam wszelkie nowinki prawne, które podsyłają dziewczyny.
19 września 2012 15:20
A jak ja prowadzilam wlasna dzialalnosc w Polsce,mialam sklep i poplynelam jak wielu przez markety to co?Mam zaleglosci w Zusie jakies 5tys.przerwane ubezpieczenie,zadne Urzedy Pracy.Przyjechalam do Niemiec do pracy jako opiekunka,zeby splacic to zadluzenie tez.....i co ?Mam kombinowac na czarno,bo nie przeskocze procedur?Mieszkam u syna narazie,on ma staly pobyt i prace od 7 lat.Jest ktos madry i doradzi jak rozwiazac moj problem?
20 września 2012 11:14
Bajeczka ale o co Ci chodzi? Możesz dokładniej opisać co się stało?
20 września 2012 12:33
Szkoda, że po tym, jak splajtował twój sklep nie zarejestrowałaś się w Urzędzie pracy. Byłabyś bez prawa do zasiłku, ale z ubezpieczeniem... Wiem, że za późno na takie rady, ale masz to trochę na własne zyczenie... Nie wiem co Ci poradzić...
20 września 2012 13:03
Rorumiem, ze mieszkasz w DE. Wiec najlatwiej - syn daje Ci zameldowanie, zglaszasz sie do odpowiednich urzedow i starasz sie o prace bezposrednio przez niemieckie agencje - jesli chcesz pracowac, jako opiekunka, agencje, ktore maja siedzibe w PL nie zatrudnia Ciebie - bo nie moga. Inne wyjscie - zaloz gewerbe i szukaj zlecen przez niemiecka prase miejscowa.
20 września 2012 13:08
Bajeczka, praca na czarno hmm, niektore dziewczyny pracuja latami i maja sie dobrze, ale sa tez takie przypadki ze po miesiacu "wpadaja" , bo np. sklócony sasiad doniosl do Zoll . Oczywiscie , ryzyko , ze akurat Ciebie zlapia jest male, ale zawsze jest a wtedy to wiecej klopotow bedziesz miala i strat niz teraz.... Takze odradzam. A nie mozesz zglosic sie gdzies w PL do pracy, jakiejkolwiek chocby do McDonald´s ??
29 września 2012 08:16
Witam ! Mam pytanie ? , czy moja firma powinna wydać mi kartę EKUZ , do tej pory pomimo moich żądań nie wydali mi tej karty , na zadane przeze mnie pytanie co w przypadku gdy będę potrzebowała udać się do lekarza ? w firmie poinformowano mnie że oni zadzwonią do rodziny niemieckiej żeby za mnie zapłaciła a firma potrąci tą kwotę z faktury za usługę , coś mi tu "śmierdzi" więc proszę o odpowiedź
29 września 2012 09:39
Kuleczka: smierdzi na kilometr ! Ale najpierw wazne: jak dlugo czekasz na karte, czyli jak dlugo pracujesz na tym kontrakcie? Na karte EKUZ czeka sie dosc dlugo, ale tego nie napisalas:
29 września 2012 09:54
Kuleczka - każda firma wydaje kartę EKUZ, ale z powodów urzędowych, otrzymaniae takiej karty trwa około miesiąca czasu. Większość firm teraz oferuje dodatkowe ubezpieczenie opiekunkom, a karty EKUZ dosyłają pocztą już na miejsce gdzie pracują, jeśli opiekunkca chce już wyjechać.
03 października 2012 10:33
Kuleczka dziewczyny dobrze Ci piszą. Agencja ma obowiązek wydać na żądanie opiekunki kartę EKUZ, ale ta najpierw do agencji wydaje urząd, a to chwilę trwa (jak to w polskich urzędach).
04 października 2012 19:54
Witam dzisiaj na portalu wirtualnej polsce przeczytalam artyku"l Polak pracujacy za granica nie podlega ubezpieczeniu Zus" zrozumialam ze to tez sie tyczy naszych firm mozecie zerknac na ten artykul i powiedzcieco myslicie ?a nie umiem przenosic artykulow ... pisza tez o kartachEKUZ i A1
04 października 2012 19:58
I jeszcze dodam ze to jest nowy wyrok wiec i nowe przepisy wejda
04 października 2012 21:15
W Rzeczpospolitej też jest ten artykuł :



http://prawo.rp.pl/artykul/2,939262-ETS--Polak-pracujacy-wylacznie-za-granica-nie-podlega-polskiemu-ZUS.html
04 października 2012 21:36
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/652189,ets_polak_pracujacy_wylacznie_za_granica_nie_podlega_polskiemu_zus.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+GazetaPrawna-Praca+%28Gazeta+Prawna+-+Praca+i+ubezpieczenia%29







och dziewczynyy . jak bedaa tak komplikowc ciagie to opiekunki znow beda wyjezdzac na czarno ;((
05 października 2012 08:11 / 1 osobie podoba się ten post
Dziennnikarze szukają chyba sensacji, bo to na Wirutalnej Polsce to sam tytuł jest mocno przesadzony. Z tego co wiem, istnieje taka specjalna odmiana A1 dla pracowników wykonujących pracę w dwóch krajach jednocześnie. Jakaś firma pośrednicząca wymyśliła, że wyśle pracowników do Francji, a w umowie wpisze im: "praca w wielu krajach". Na tej podstawie brala dla nich A1 w wersji dla pracowników wykonujących pracę w dwóch krajach jednocześnie. ZUS, jak to ZUS, który lubi kontrolować i mieć kontrolę, a kary narzucać za byle przewinienie, zaczął działać w tej materii i ustalił, że ci pracownicy tak naprawdę pracują tylko w jednym kraju - we Francji!

Na nasze szczęście, agencje zatrudniające opiekunki nie załatwiają tych papierów do pracy w kilku krajach, tylko w jednym. Ale jakby o tym napisali, to artykuł na wp.pl nie byłby aż tak ciekawy.
05 października 2012 09:53
Witam Koleżanki ! Dziękuję za odpowiedzi na forum , ja z tą firmą byłam 2 razy (po dwa miesiące) teraz podziękowałam im za współpracę . Karty EKUZ nie widziałam na oczy a i do tej pory twierdzą że mam ubezpieczenie na kontrakcie . Mój mąż wściekł się na tą firmę i zapowiedział że im nie podaruje , złoży zawiadomienie do ZUSu i niech ich zkontrolują