Ubezpieczenie OC, NNW i inne zamiast karty EKUZ i druku A1

16 stycznia 2014 12:33 / 1 osobie podoba się ten post
"Ty piszesz z teorii, ja piszę z praktyki."
Śmieszą mnie te "argumenty"
16 stycznia 2014 12:40
A ja życzę wszystkim zdrowia i żeby te ekuzy,karty ,polisy nie były potrzebne.byłam na paru wyjazdach i te papierki leżały sobie w walizce nie wyciągane nigdy,nawet nie wiem co ja tam mam dokładnie,chyba jakas z Warty polisa.
16 stycznia 2014 13:08
Zastanawiam się ,jaki rodzaj ubezpieczenia trzeba mieć do pracy np. w Szwajcarii albo w Austrii. EKUZ obowiązuje tylko w unii,a co z krajami spoza unii? Ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?
16 stycznia 2014 14:27
opiekun_Janusz

"Ty piszesz z teorii, ja piszę z praktyki."
Śmieszą mnie te "argumenty" :-)

Janusz, chyba źle mnie zrozumiałeś ;)
 
Ja piszę o praktycznych doświadczeniach z kartą EKUZ - bo jeżdżę na nią od wielu lat i korzystałam wielokrotnie.
A Ty korzystałeś z karty EKUZ? -jeśli tak, to opisz w jakich przypadkach ci jej nie honorowano?
 
17 stycznia 2014 12:23
No..mnie by sie jakis kurs "niemca" przydał. Potrafie sie porozumieć na codzień, ale chciałabym swobodnie budowac zdania, a to niełatwe jak się samemu ten język próbuje przyswoić..No ale to juz temat na oddzielną dyskusję..:).
Ale na tej stronie jest tez mozliuwośc zwrócenia się do doradcy z jakimkolwiek problemem jeśli już ktos pracę za granica podjął i np. ma problemy prawne z pracodawcą albo innym urzędem..Tak to przynajmniej ja odebrałam..
17 stycznia 2014 12:34
ivanilia40

To znaczy,ze nie masz odprowadzanych żadnych składek do ZUS-u,że nie liczy Ci się ta praca do emerytury,do renty,do Urzędu Pracy,innymi słowy śmieciowa umowa.
Jeśli rezygnują z opłat składek w ZUSie to jakie składki płacą,nie bardzo rozumiem?

Mam opłacane wszystkie składki, ale dziś dowiedziałam się, że żeby moja firma mogła wystapic o kartę EKUZ to musi otrzymać druk A1 z ZUS-u, a ponieważ płaci składki tylko od minimalnej krajowej to nie może tego zrobić, ponieważ wymagalne już są składki od ŚREDNIEJ KRAJOWEJ!..i dlatego pewnie większość firm kończy na obiecankach doskonale wiedząc, że opiekunka pojedzie i tak bez karty EKUZ i druku A1, ewentualnie, tak jak w moim przypadku, zamiast tego ubezpieczy opiekunkę w jakiejść prywatnej firmie na..jakąś minimalną kwotę..Tak to wygląda niestety..
Podobno firmy są już zobligowane do płacenia składek od średniej krajowe, a więc od ok. 3700 PLN. Czy to prawda?..niewiem, ale jeśli tak to w takiej sytuacji czy nie z naszych wypłat firmy będa chciały pokryc ewentualne straty z tytułu większych kosztów?, bo przecież od rodzin niemieckich nie wydobędą aż takiej podwyżki..W końcu jeśli unia dąży, tak jak wyczytałam w necie, do ujednolicenia stawki godzinowej i ma ona być ok. 8,5 euro/h we wszystkich krajach unijnych to wg mnie w krótkim czasie mielibyśmy kłopoty z podjęciem pracy, bo wtedy Niemcy będą raczej szukać opiekunek u siebie..No chyba, że już Polki taka renomę zdobyły, że jednak będa nas szukać..Co wy na to?
17 stycznia 2014 12:38
Ja na ubezpieczeniu mam tak:
od KLA - 25000 euro
od NNW - 5000 euro
od OC/O - 10000 euro
od OC/R - 1000 euro
No..to nie są takie małe kwoty...Jak myślisz? Co sądzicie?
17 stycznia 2014 12:48
Do Gabrysi:
Dziękuję. Wyjaśniłas bardzo przejrzyście o co w tej sprawie z kartą EKUZ chodzi:). Ja też doczytałam się w końcu i w necie i dziś mi moja firma to samo niemal powiedziała. Jednocześnie przyznali, że myślą nad tym żeby wkrótce i tak opłacać składki od tej średniej krajowej, bo jeśli jakaś państwowa inspekcja sprawdzi ich i z urzędu zrobi sprawę to kary są bardzo dotkliwe i mniejsze firmy napewno straciłyby w ten sposób możliwośc zarobkowania..Co z tego będzie?..no cóż..tak jak w przypadku modyfikacji zarobków w innych zawodach, pewnie firmy znajda takie kruczki prawne, które pozwolą im ominąć bezpiecznie te niewygodne utrudnienia. Ustawodawca na to pozwala więc czemu nie..A my biedne będziemy cierpieć w pierwszej kolejności, bo napewno z naszych wynagrodzeń firma będzie chciała pokryc straty..Pożyjemy, zobaczymy..:).
17 stycznia 2014 12:48
Greta51

Mam opłacane wszystkie składki, ale dziś dowiedziałam się, że żeby moja firma mogła wystapic o kartę EKUZ to musi otrzymać druk A1 z ZUS-u, a ponieważ płaci składki tylko od minimalnej krajowej to nie może tego zrobić, ponieważ wymagalne już są składki od ŚREDNIEJ KRAJOWEJ!..i dlatego pewnie większość firm kończy na obiecankach doskonale wiedząc, że opiekunka pojedzie i tak bez karty EKUZ i druku A1, ewentualnie, tak jak w moim przypadku, zamiast tego ubezpieczy opiekunkę w jakiejść prywatnej firmie na..jakąś minimalną kwotę..Tak to wygląda niestety..
Podobno firmy są już zobligowane do płacenia składek od średniej krajowe, a więc od ok. 3700 PLN. Czy to prawda?..niewiem, ale jeśli tak to w takiej sytuacji czy nie z naszych wypłat firmy będa chciały pokryc ewentualne straty z tytułu większych kosztów?, bo przecież od rodzin niemieckich nie wydobędą aż takiej podwyżki..W końcu jeśli unia dąży, tak jak wyczytałam w necie, do ujednolicenia stawki godzinowej i ma ona być ok. 8,5 euro/h we wszystkich krajach unijnych to wg mnie w krótkim czasie mielibyśmy kłopoty z podjęciem pracy, bo wtedy Niemcy będą raczej szukać opiekunek u siebie..No chyba, że już Polki taka renomę zdobyły, że jednak będa nas szukać..Co wy na to?

Greta, skąd masz ta informację? ciekawa sprawa o tej sredniej krajowej.....nie ciekawie to wyglada:(
17 stycznia 2014 12:54 / 1 osobie podoba się ten post
Do Lili:
Napewno Twoje wyjaśnienia odnośnie biletu w busie przydadzą się wszystkim. Spróbuję już przy zamówieniu pytać o ten bilet..w trasie to już wiem jak to jest..Zastanawiam się czy nie byłoby dobrze płacic za bilet przelewem..wtedy byłoby automatycznie potwierdzenie, że taką trasa i w takim terminie jechałam. Co Ty na to?
No i osobiście mam zamiar zapytać ubezpieczyciela co muszę przedstawić tzn jakie dokumenty w sytuacji kiedy będę składać wniosek o odszkodowanie, np. zaginionego bagażu, lub wypadku w drodze do domu..To ważne przeciez dla nas. Dziś będę dzwonić. Dam znać potem czego się dowiedziałam.
17 stycznia 2014 13:09
Jeszcze do Gabrysi:
Odnośnie tego co napisałaś: "sądzę, że nadal jesteś ubezpieczona z ZUS -ale tylko w kraju. Na DE dali Ci polisę prywatną.
Muszę to wyjaśnić, ale chyba jak juz pojadę do Polski, bo też wydaje mi się, że cos tu jest nie tak...Od jakiej kwoty są opłącane składki dowiem się jak pójde do ZUS i zapytam. Wszystkiego się wtedy dowiem.
17 stycznia 2014 13:11 / 1 osobie podoba się ten post
Greta51

Do Lili:
Napewno Twoje wyjaśnienia odnośnie biletu w busie przydadzą się wszystkim. Spróbuję już przy zamówieniu pytać o ten bilet..w trasie to już wiem jak to jest..Zastanawiam się czy nie byłoby dobrze płacic za bilet przelewem..wtedy byłoby automatycznie potwierdzenie, że taką trasa i w takim terminie jechałam. Co Ty na to?
No i osobiście mam zamiar zapytać ubezpieczyciela co muszę przedstawić tzn jakie dokumenty w sytuacji kiedy będę składać wniosek o odszkodowanie, np. zaginionego bagażu, lub wypadku w drodze do domu..To ważne przeciez dla nas. Dziś będę dzwonić. Dam znać potem czego się dowiedziałam.

Uważam to za dobry pomysł. Zawsze to jest jakiś ślad płacenia za konkretną usługę. Myślę że nie wszyscy przewoźnicy (mam na myśli małe prywatne busy) są kuci na 4 kopyta i kombinują jak koń pod górę, w końcu uczciwi też są wśród nas...
17 stycznia 2014 13:13 / 1 osobie podoba się ten post
Greta51

Mam opłacane wszystkie składki, ale dziś dowiedziałam się, że żeby moja firma mogła wystapic o kartę EKUZ to musi otrzymać druk A1 z ZUS-u, a ponieważ płaci składki tylko od minimalnej krajowej to nie może tego zrobić, ponieważ wymagalne już są składki od ŚREDNIEJ KRAJOWEJ!..i dlatego pewnie większość firm kończy na obiecankach doskonale wiedząc, że opiekunka pojedzie i tak bez karty EKUZ i druku A1, ewentualnie, tak jak w moim przypadku, zamiast tego ubezpieczy opiekunkę w jakiejść prywatnej firmie na..jakąś minimalną kwotę..Tak to wygląda niestety..
Podobno firmy są już zobligowane do płacenia składek od średniej krajowe, a więc od ok. 3700 PLN. Czy to prawda?..niewiem, ale jeśli tak to w takiej sytuacji czy nie z naszych wypłat firmy będa chciały pokryc ewentualne straty z tytułu większych kosztów?, bo przecież od rodzin niemieckich nie wydobędą aż takiej podwyżki..W końcu jeśli unia dąży, tak jak wyczytałam w necie, do ujednolicenia stawki godzinowej i ma ona być ok. 8,5 euro/h we wszystkich krajach unijnych to wg mnie w krótkim czasie mielibyśmy kłopoty z podjęciem pracy, bo wtedy Niemcy będą raczej szukać opiekunek u siebie..No chyba, że już Polki taka renomę zdobyły, że jednak będa nas szukać..Co wy na to?

Siedzę w domu więc mam trochę czasu i dzwoniłam do ZUSu więc sprawa wygląda tak:firma rejestrująca opiekunkę i delegująca ja do pracy w Niemczech ( tzn w jednym z krajów UE) musi 25 % swojej działalności prowadzić w Polsce.
W uwowie mogą wpisać różne wynagrodzenie,nie ma tu przeciwskazań co do druku A1 i EKUZ i nie jest ona powiązana z wielkością wynagrodzenia,ale jeżeli pracownik oddelegowany zostanie na pełny kalendarzowy miesiąc to w umowie zleceniu musi mnieć wynagrodzenie odpowiadające nie niźszej niż średniej  krajowej czyli 3710 zł. 
17 stycznia 2014 13:15
Do Siwa38: Spróbuj sobie wygooglować taki temat. Napewno znajdziesz sporo materiałów na ten temat.
17 stycznia 2014 13:18 / 2 osobom podoba się ten post
Do Ania37: Nooo, to już przestawiłaś nam tu informacje z tzw. pierwszej ręki czyli z ZUS..Dzięki. Coraz więcej wiem na ten temat:). I to wszystko dzięki Wam:)..Dziękuje wszystkim. Jesteście wspaniali..zawsze można liczyć na bezinteresowną pomoc..