Podopieczny karmiony sondą

30 maja 2014 07:43 / 3 osobom podoba się ten post
Zofija

Na 100% nam tego nie wolno robić w Niemczech. W ostatnim czasie uczyłam się na opiekuna medycznego w Polsce i miałam praktyki w ZOL-u. Pielęgniarki-nauczycielki, przestrzega ły nas, że wykwalifikowanym opiekunom medycznym  nie wolno karmić sondą również w Polsce. Mogą to robic warunkowo w określonej placówce opiekuńczej, jedynie po przejściu specjalnego szkolenia i uzyskania określonego dokuemntu dopuszczającego do wykonania wtej czynności w danej placówce.

ja robiłam rocznego opiekuna medycznego i nas uczono jak karmić przez sondę peg i opiekun może to robić nie wolno nam tej sondy pielęgnować i zakładać zgłębników ale karmić można.Trzeba tylko pamiętać o zasadach jakie obowiązują.Pracując na zolu karmiłam chorych z pegami czy zgłębnikami żaden problem
30 maja 2014 10:33 / 1 osobie podoba się ten post
To wydaje mi sie że jestes wyjatkiem Andrea.Teoretycznie jestesmy Haushalthilfe i powinnysmy tylko sprzatać /i to tylko takie biezące porzadki  a nie np.sprzatanie piwnic/,ugotowac.Ale robimy o wiele wiecej,i rozne czynnosci medyczne tez.A zreszta,w wielu ogloszniach jest wprost napisane ze obowiazki to obsluga sondy,stomii,nawet respiratora!wiec jak sie to ma do niem.przepisow.Osobiscie ciesze sie ze nauczylam sie roznych rzeczy,jadac pierwszy raz nie umialam zmierzyc cisnienia,z kazdym kolejnym pdp nabywalam nowch umiejetnsci.I to czesc tej pracy,rozwijac sie,umiec coraz wiecej,przynajmniej ja tak to widzę.
30 maja 2014 10:53
Wszystko w temacie,ja podobnie pracuję:)
30 maja 2014 10:55
Ja swoje obowiazki rozumiem tak,ze pdp ma chodzic czysta,zadbana,mam kontrolowac jej stan zdrowia.Tego sie nia da robic bez okreslonych czynnosci,ktore moga byc uznane za 'medyczne'.
30 maja 2014 11:00 / 4 osobom podoba się ten post
Bożenka

No i co wy na to? No dobrze Zofija więc kto to robi w domu podopiecznego jeśli opiekunka nie ma uprawnień, żona staruszka tym bardziej ? Zdaję sobie sprawę że to wielka odpowiedzialność.  

Są powołane do tego słuzby chyba że firma Cie ubezpieczy dodatkowo od nastepstw.Obcinanie paznokci jest problemem a sonda ? trzeba zdawac sobie sprawe z ryzyka jakie podejmujesz na własna odpowiedzialność.Firma chce dodatkowych czynnosci od opiekunki,musi ja przeszkolić odpowiednio wynagrodzić i wysyłac w takie miejsca gdzie ta umiejetność jest potrzebna..
30 maja 2014 11:30
A ja mierze cukier i cisnienie,to podstawa. Na oko niczego nie stwierdze,a jak juz wystapią jakies objawy to na reakcję typu lekarz ,pogotowie moze byc za pózno.
30 maja 2014 11:32 / 3 osobom podoba się ten post
greenandy

A ja mierze cukier i cisnienie,to podstawa. Na oko niczego nie stwierdze,a jak juz wystapią jakies objawy to na reakcję typu lekarz ,pogotowie moze byc za pózno.

Cisnienie mozesz mierzyc ale poziomu cukru juz nie!!!
 
 
Takie sa wymogi MDK , nawiasem mowiac niedopuszczalne sa, jakiekolwiek medyczne uslugi, ze strony Opiekunki.
 
Dodam jeszcze, ze nawet zakladanie ponczoch uciskowych nalezy do sluzb medycznych!
 
 
30 maja 2014 11:36
Spokojnie kika nie drzyj sie Pomagam tylko,podaje pdp wszystko pdp,kłuje sie sama.Nie mam kontaktu z krwią.
30 maja 2014 11:50 / 3 osobom podoba się ten post
greenandy

Spokojnie kika nie drzyj sie:-) Pomagam tylko,podaje pdp wszystko pdp,kłuje sie sama.Nie mam kontaktu z krwią.

Jak tu spokojnym byc, skoro czytam o darmowych uslugach medycznych dokonywanych przez Opiekunki, martwie sie o Was.
 
Poczatek moich wyjazdow wiazal sie tez z obslugiwaniem sondy, zmiana opatrunkow, mierzeniem cukru, robieniem zastrzykow w razie takiej potrzeby itd.
Majac dzisiejsza wiedze nie podjelabym sie tych czynnosci.
 
Nasz pdp dla sluzb medycznych jest pacjentem a dla nas, jak na poczatku juz napisalam, wylacznie podopiecznym.
Do nas nalezy obserwacja i meldowanie zmian w zachowaniu pdp. uprawnionym do tego osobom:)))
 
30 maja 2014 12:12
O mnie nikt sie martwic nie musi,jestem bardzo zadowolona z tego miejsca,co jest czynnoscia medyczna a co nie,to sprawa dyskusyjna.Pomagam jak umiem i troszcze sie jak umiem o pdp a o sobie i swoim bezp.tez mysle.
30 maja 2014 12:19
greenandy

O mnie nikt sie martwic nie musi,jestem bardzo zadowolona z tego miejsca,co jest czynnoscia medyczna a co nie,to sprawa dyskusyjna.Pomagam jak umiem i troszcze sie jak umiem o pdp a o sobie i swoim bezp.tez mysle.

...i slusznie, jestesmy dorosli a wiec i odpowiedzialni za swoje kroki:)))
 
Jesli urazilam... przepraszam:)))
30 maja 2014 12:21 / 1 osobie podoba się ten post
Nie ,kika,zawsze mnie wzrusza jesli ktos sie o mnie martwi,troszczy.Serio.
Ale ja juz nie nowa w tej branży, dam rade,spoko
30 maja 2014 12:26
jowitaliber

ja robiłam rocznego opiekuna medycznego i nas uczono jak karmić przez sondę peg i opiekun może to robić nie wolno nam tej sondy pielęgnować i zakładać zgłębników ale karmić można.Trzeba tylko pamiętać o zasadach jakie obowiązują.Pracując na zolu karmiłam chorych z pegami czy zgłębnikami żaden problem

No mnie uczona czegoś innego, tak jak napisałam w poprzednim poście. A praktykę i te informacje mieliśmy przekazywane w renomowanej, wzorcowej placówce ZOL.  w W-wie. Myślę, że jest to aktualne, bo szkołę robiłam w 2013r.
30 maja 2014 12:34
Zofija

No mnie uczona czegoś innego, tak jak napisałam w poprzednim poście. A praktykę i te informacje mieliśmy przekazywane w renomowanej, wzorcowej placówce ZOL.  w W-wie. Myślę, że jest to aktualne, bo szkołę robiłam w 2013r.

Prawdopodobnie chodzi o to, ze Opiekun medyczny, jak sama nazwa wskazuje, w Polsce moze niektore czynnosci medyczne wykonywac, z mojej strony to jest wylacznie gdybanie. Sama wiesz najlepiej czego Cie uczono:)
 
Czym wytlumaczyc Zofijko np. zakladanie ponczoch uciskowych wylacznie przez sluzby medyczne?
30 maja 2014 12:36
Co nie znaczy ,ze i w Niemczech może te czynnosci wykonywać...