Mindestlohn - płaca minimalna

11 września 2014 20:10 / 1 osobie podoba się ten post
emi

Według tego artykułu polskie opiekunki już obowiązuje płaca minimalna, a jednak zawsze znajdzie się luka, aby płacić wg polskich stawek. 
 
http://inforfk.pl/katalogi/artykuly/tresc,k00,ko,I65.2014.010.000004900,Placa-minimalna-dla-polskich-opiekunek-wykonujacych-prace-w-Niemczech.html
 
Osobiście uważam, że byłoby sprawą fajną, aby prawo zmieniło się na tyle, żebyśmy mogły podlegać pod niemieckie przepisy. Wiele z nas zapewne skorzystałoby na tym. 
Mam jednak poważne wątpliwości, że proponowane przepisy wejdą w życie i będą respektowane. 

chesz podlegac pod niemieckie prawo pracy ,zatrudnij sie w Niemchech .Moj niemiecki pracodawca tez sprytnie omijał prawo,owszem było placone na godziny ,ale ilosc godzin okrojona do 1/4 etatu :)
 
 
11 września 2014 20:11 / 2 osobom podoba się ten post
wichurra

Tylko z tego krótkiego wstępu wynika, że takie stawki obowiązują, jeśli opiekunka jest zatrudniona w Niemczech. 
My nie jesteśmy.
 
A jeżeli firmy przygotowują już jakieś zmiany, to znając życie po to, żeby bardziej oskubać niemiekich klientów, a nie żeby dać nam lepiej zarobić. 

Tytuł brzmi "dla wykonujących pracę w Niemczech", a pod pierwszą tabelką jest zdanie: "Nie ma znaczenia, czy pracodawca ma siedzibę w Niemczech, czy w Polsce."
11 września 2014 20:11
emi

Tytuł brzmi "dla wykonujących pracę w Niemczech", a pod pierwszą tabelką jest zdanie: "Nie ma znaczenia, czy pracodawca ma siedzibę w Niemczech, czy w Polsce."

A to tam już nie dotarłam, bo trzeba się zalogować:)
11 września 2014 20:13
wichurra

A to tam już nie dotarłam, bo trzeba się zalogować:)

Ja to mam bez logowania :))))))
11 września 2014 20:16
emi

Tytuł brzmi "dla wykonujących pracę w Niemczech", a pod pierwszą tabelką jest zdanie: "Nie ma znaczenia, czy pracodawca ma siedzibę w Niemczech, czy w Polsce."

nie siedzibe ,a zaresjstrowaną firme ,czyli gdzie płaci podatki :)
Nie moze nas obowiazywac prawo pracy niemieckie -pomyslcie troche:)
11 września 2014 20:17 / 2 osobom podoba się ten post
duzo hałasu o nic,tez  załuje :)i chciałbym sie mylic
11 września 2014 20:17 / 1 osobie podoba się ten post
Mówię Ci - będziesz zarabiała po 8,5/h, ale będziesz musiała zapłacić dziadkom za utrzymanie:)
11 września 2014 20:18 / 2 osobom podoba się ten post
wichurra

Myślę, że to można obejść.
Zatrudnieni jesteśmy przecież w Polsce, a do Niemiec tylko oddelegowani.
Musielibyśmy zarabiać ponad 2 tys. euro - nie wierzę, że jest to możliwe - ile wtedy musieliby płacić dziadkowie - jak będą musieli zapłacić ponad 3 tys., to zacznie im się niemal opłacać zatrudnianie Niemek. A na pewno wielu nie będzie już na to stać. 
Albo szara strefa jeszcze bardziej się rozwinie. 

Trudno powiedzieć , jak sobie z tym poradzą firmy delegujące do pracy w DE. Ale jest dużo możliwości .Nie na naszą korzysć - niestety.
Ja mam płacone za przepracowane godziny , trochę nadgodzin , dodatek za niedziele i święta , 13 pensję . Ale potrąceń też masa. Ubezpieczenia , podatek Krankenkasse , emerytura oraz coś , co się nazywa Kost und Logis . Furtka dla firmy .W to można wsadzić np koszt zamieszkania i wyżywienia .Czyli - rodzina płaci firmie ileś tam Fr , a firma ,,wynajmuje '' od rodziny mieszkanie dla mnie , zapewnia wyżywienie .
To jedna opcja. A inna - mogą  , jeśli to polskie zasady dobrać się sie do diet (opodatkować chociażby ) , czy coś w tym stylu.Sama jestem ciekawa , na razie mnie nie dotyczy ale nie wiadomo co w przyszłosci bedzie.
11 września 2014 20:18 / 1 osobie podoba się ten post
Andrea moja firma już w tym momencie wybrnęła, nie jestem oddelegowana tylko w podróży służbowej. Firmie ułatwia to wiele, mam nadzieję, że oprócz pieniedzy nie przysporzy mi żadnych kłopotów.
11 września 2014 20:19
mozah aM

Trudno powiedzieć , jak sobie z tym poradzą firmy delegujące do pracy w DE. Ale jest dużo możliwości .Nie na naszą korzysć - niestety.
Ja mam płacone za przepracowane godziny , trochę nadgodzin , dodatek za niedziele i święta , 13 pensję . Ale potrąceń też masa. Ubezpieczenia , podatek Krankenkasse , emerytura oraz coś , co się nazywa Kost und Logis . Furtka dla firmy .W to można wsadzić np koszt zamieszkania i wyżywienia .Czyli - rodzina płaci firmie ileś tam Fr , a firma ,,wynajmuje '' od rodziny mieszkanie dla mnie , zapewnia wyżywienie .
To jedna opcja. A inna - mogą  , jeśli to polskie zasady dobrać się sie do diet (opodatkować chociażby ) , czy coś w tym stylu.Sama jestem ciekawa , na razie mnie nie dotyczy ale nie wiadomo co w przyszłosci bedzie.

No też właśnie kilka postów temu wpadłam na ten pomysł z Kost und Logis:)
11 września 2014 20:20 / 2 osobom podoba się ten post
Zbyt piekne, zeby moglo byc prawdziwe.
11 września 2014 20:25 / 3 osobom podoba się ten post
wichurra

No też właśnie kilka postów temu wpadłam na ten pomysł z Kost und Logis:)

Wszystko dobrze , jak rodzina jest zamożna . Najwyżej zaplaci więcej. No i tu Altenheim kosztuje ok.8 tys Fr miesięcznie , przy pacjencie np z demencją . Czasem nawet drożej - zależy ile opieki pacjent wymaga.A opiekunka ,,kosztuje '' jednak mniej.Ale tak czy owak - ok 5 tys .Fr bierze od rodziny firma - juz ze wzystkim.No i nie ma pośrednika - a polskie firmy pośredników w De mają - a ci tez musza zarobić .
11 września 2014 20:29 / 3 osobom podoba się ten post
ANDREA.....no, jak milo cie widziec!;))))
11 września 2014 20:30 / 1 osobie podoba się ten post
Do wprowadzenia pracy minimalnej jest okres przejściowy. Zakończy się on z dniem 1.01.2017.Jeżeli opiekunki przebywają w podrózy służbowej , a ich stałe miejsce wykonywania pracy nie zmienia się , firma nie musi zapewnić opiekunce minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Niemczech.Jak zatrudnimy się na niemieckich warunkach, będziemy tam opłacać składki, płacić podatki to możemy liczyć na płacę minimalną.
11 września 2014 20:33 / 5 osobom podoba się ten post
Andrea - Twoja koordynatorka nie wiem czy nie wie , czy też celowo wprowadziła cię w bład . To co zacytowałaś po pierwsze primo : bedzie obowiązywać osoby obojętne jakiej narodowości , które ze względu na to , że przekroczyły 183 dni pracy w roku , podlegają niemieckiemu systemowi podatkowemu i ubezpieczeń . Słowo " praca " oznacza w tym przypadku osoby pracujące na umowę o pracę , umowę zlecenie , umowę o pracę z polskim pracodawcą ale nie dotyczy to osób na delegacji - nie mylić z osobami oddelegowanymi .
PO drugie primo : jedynym zawodem , który 99 % opiekunek polskich może wykonywać jest Haushaltshilfe im Haushalten und Pflegebeduerftigen. Zarobki tej grupy o ile już podlega się pod niemieckie prawodawstwo od dawna są uregulowane i minimalna płaca brutto jest różna dla różnych landów ile ? ano warto tutaj zobaczyć              http://www.arbeitsagentur.de/web/content/DE/service/Ueberuns/WeitereDienststellen/ZentraleAuslandsundFachvermittlung/VersionsDEEN/DeutscheVersion/Arbeitsmarktzulassung/InformationenfuerArbeitgeber/Detail/index.htm?dfContentId=L6019022DSTBAI525108 
Reasumując : zadna dyrektywa , żadne uregulowania prawne strony niemieckiej - także ten projekt , nie będzie  miał odniesienia do opiekunek , jeżeli nie będą podlegać po niemieckie prawodawstwo / patrz po pierwsze primo /
Tak nawiasem mówiąc , jeżeli stawka minimalna 8,5 brutto / h miałaby byc obowiązujaca w jakiś cudowny sposób takę dla osób nie podlegających niemieckiemu prawu , to wiele osób chyba by straciło bo 8,5 euro brutto to ok 6 eu netto  jak pomnożymy to przez obowiązujący !!!!! / teoretycznie rzecz biorąc / czas pracy 38,5 godz/ tysdz . Wychodzi 154 godziny miesięcznie i jak pomnożymy przez te 6 euro netto to jak w pysk wychodzi : 924 Eu miesięcznie . Od razu podniesie się oczywiście larum : ale my pracujemy 24 godziny na dobę . Oczywiście , że praktycznie 24 /dobę jestesmy do dyspozycji : tylko patrząc na obecny rynek pracy w Polsce i czytając tez wypowiedzi opiekunek - kto bedzie walczył z polskimi firmami  i z jakimi dowodami w ręku o wypłatę należnych nagdodzin ????
Andrea - dokłądnie poczytaj przepisy , projekt tego uregulowania o którym mówisz i wtedy pogadamy .