Mindestlohn - płaca minimalna

11 września 2014 23:14 / 2 osobom podoba się ten post
Witaj Andrea!
A w temacie:
Status naszej pracy jest dokladnie opisany tu:
http://www.finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1510:legalne-delegowanie-opiekunek-do-niemiec-&catid=66:opieka-&Itemid=123
A to o stawkach:
"Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę jako opiekunki lub opiekunowie, mają zagwarantowane wynagrodzenie minimalne za każdą przepracowaną godzinę pracy w Niemczech. Stawka minimalna gwarantuje pracownikowi zarobek na ściśle określonym poziomie, poniżej którego nie można wynagradzać pracownika.

Przepis ten dotyczy zarówno osób podejmujących zatrudnienie bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy, jak również osób oddelegowanych z polskich firm do pracy w Niemczech. Decydujące znaczenie ma tu bowiem miejsce wykonywania pracy (opieki), a ta jest wykonywana na obszarze Niemiec - stąd obowiązywanie niemieckich stawek minimalnego wynagrodzenia."
http://www.finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=66&Itemid=123

I jeszcze jedno, proponowana stawka minimalna - to stawka brutto!!!
11 września 2014 23:15
tak czy siak to na firmie ciąży obowiązek odprowadzenia podatku za premię, więc oni za to odpowiadają, czy się mylę?
11 września 2014 23:21 / 1 osobie podoba się ten post
Emilia - ... cytPrzepis ten dotyczy zarówno osób podejmujących zatrudnienie bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy, jak również osób oddelegowanych z polskich firm do pracy w Niemczech..." oddelegowanych a nie w delegacji .Jeżeli masz wystawiony druk o nazwie oddelegowanie to jezeli to co otrzymujesz np pod nazwą dieta jest opodatkowane i ozusowane wtedy mozna mówić o stosowaniu tego co napisałaś . Jezeli jednak masz cos płacone i nazywa się to delegacja , premia , burek lub asik a nie masz tego opodatkowanego i ozusowanego - to jesteś pracownikiem w podrózy służbowej / co jest niezgodne z prawem / ale prawa do minimalnych stawek nie masz .
11 września 2014 23:31
Aniak

Emilia - ... cytPrzepis ten dotyczy zarówno osób podejmujących zatrudnienie bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy, jak również osób oddelegowanych z polskich firm do pracy w Niemczech..." oddelegowanych a nie w delegacji .Jeżeli masz wystawiony druk o nazwie oddelegowanie to jezeli to co otrzymujesz np pod nazwą dieta jest opodatkowane i ozusowane wtedy mozna mówić o stosowaniu tego co napisałaś . Jezeli jednak masz cos płacone i nazywa się to delegacja , premia , burek lub asik a nie masz tego opodatkowanego i ozusowanego - to jesteś pracownikiem w podrózy służbowej / co jest niezgodne z prawem / ale prawa do minimalnych stawek nie masz .

A czy ja twierdze, ze jest inaczej??? Podalam tylko info na temat stanu prawnego. Ja doskonale wiem, ze delegacja i oddelegowanie to dwie rozne bajki.
11 września 2014 23:35 / 2 osobom podoba się ten post
Emilia - pozwoliłam sobie na zacytowanie Ciebie i podkreślenie kiedy ma zastosowanie tego o czym piszesz aby czytający Twój zwrócił na to sczegóna uwage i sam sprawdził jaki jest jego status i wiedział czy dotyczy to jego czy nie .
14 września 2014 08:55
Nie oglądałam ,ale juz wiem jak firmy polskie z tego wybrną:)Podciągną opiekunki pod robotników sezonowych i po kłopocie:)
14 września 2014 09:21
ale nie ma się co ekscytować , gdyż większość opiekunek jest zatrudniona w Polsce przez agencje i jedynie delegowana do pracy w DE - wtedy stawka godzinowa nie obowiązuje jedynie wyliczana jest delegacja za dni przepracowane w innym kraju
14 września 2014 09:30 / 1 osobie podoba się ten post
fiber39

ale nie ma się co ekscytować , gdyż większość opiekunek jest zatrudniona w Polsce przez agencje i jedynie delegowana do pracy w DE - wtedy stawka godzinowa nie obowiązuje jedynie wyliczana jest delegacja za dni przepracowane w innym kraju

Też tak uważam. 
Teraz nawet te nieliczne agencje co wysyłają (trochę bardziej legalnie) w ramach oddelegowania - przejdą na podróże służbowe ....i sprawa załatwiona.
14 września 2014 21:07 / 1 osobie podoba się ten post
fiber39

w jakim celu ten link jesli Was nie dotyczy ???

Ponieważ jest interesujący, a podane informacje moga się komuś przydać np. przy podejmowaniu decyzji o formie zatrudnienia.
To mało? 
 
14 września 2014 21:32
salazar

Ponieważ jest interesujący, a podane informacje moga się komuś przydać np. przy podejmowaniu decyzji o formie zatrudnienia.
To mało? 
 

nie nie mało --- ale zatrudnienia w DE - na niemieckich warunkach
14 września 2014 21:36 / 1 osobie podoba się ten post
salazar

Ponieważ jest interesujący, a podane informacje moga się komuś przydać np. przy podejmowaniu decyzji o formie zatrudnienia.
To mało? 
 

:))))))))))))))))))))  no się uhahałam :)
14 września 2014 21:39 / 1 osobie podoba się ten post
fiber39

w jakim celu ten link jesli Was nie dotyczy ???

Dlaczego"Was"?Ciebie dotyczy????Bo nie bardzo rozumiem co masz na myśli.....Jak wejdzie w życie ta ustawa to dopiero się okaże kogo dotyczy i jak będzie funkcjonować:)
14 września 2014 21:46
kasia63

Dlaczego"Was"?Ciebie dotyczy????Bo nie bardzo rozumiem co masz na myśli.....Jak wejdzie w życie ta ustawa to dopiero się okaże kogo dotyczy i jak będzie funkcjonować:)

jak juz wiecie wszyscy na forum --- od dawna pisałam , że jestem zatrudniona w Niemczech na umowę o pracę --- ale tak małej stawki o którą walczą jeszcze nigdy nie miałam ! z poważaniem