Sentencje na dzień dzisiejszy #2

08 sierpnia 2015 20:32 / 1 osobie podoba się ten post
Michalinka

Cytuję jako perełkę:-):-)

    Znam tą perełkę ,dziękuję za piękny cytat ,często dedykuję znajomym
08 sierpnia 2015 20:37
W całym życiu szanuj prawdę tak,aby Twoje słowa były bardziej wiarygodne od przyrzeczeń innych. Sokrates
08 sierpnia 2015 20:42 / 1 osobie podoba się ten post
Krysiakrysienka

Nieszczęścia zsyłane są nam po to,abyśmy uważniej przyjrzeli sie swemu życiu. Eurypides

Ja wolę w tym nie doszukiwać się sensu czy logiki, dla mnie to zwykłe kur..two. Jak Eurypides znalazł sens to niech sobie pozostanie z tym w czym sens widział....)))))
08 sierpnia 2015 20:44 / 1 osobie podoba się ten post
Miarą mowy nie jest ten,który mówi,lecz ten,który słucha. Platon
08 sierpnia 2015 22:08 / 2 osobom podoba się ten post
08 sierpnia 2015 22:16 / 1 osobie podoba się ten post
amelka

amelko, mozna tez zranic , ale po uswiadomieniu tego, natychmiast postarac sie o zagojenie rany. Czlowiek czasem popelnia bledy nieswiadomie
08 sierpnia 2015 22:21 / 1 osobie podoba się ten post
leni

amelko, mozna tez zranic , ale po uswiadomieniu tego, natychmiast postarac sie o zagojenie rany. Czlowiek czasem popelnia bledy nieswiadomie

Homo,homini Lupus est
08 sierpnia 2015 22:24
nowadanuta

Ja wolę w tym nie doszukiwać się sensu czy logiki, dla mnie to zwykłe kur..two. Jak Eurypides znalazł sens to niech sobie pozostanie z tym w czym sens widział....)))))

08 sierpnia 2015 22:27 / 1 osobie podoba się ten post
ORIM

Homo,homini Lupus est

przepraszam Orim , ale znam tylko polska lacine, nie powiem, czasem sie przydawala , aby ktos dokladnie zrozumial o co mi chodzi.)
08 sierpnia 2015 22:32 / 10 osobom podoba się ten post
Czemuś biedny? Boś głupi! Czemuś głupi? Boś biedny”
Autor: Beata Wermińska


Gdy wczoraj wychodziłam ze sklepu, podszedł do mnie mój kolega ze szkoły podstawowej. Nie wiem, czy w ogóle kojarzył kim jestem, szczerze wątpię, ale ja pamiętam go doskonale.


Tomek przez trzy pierwsze lata edukacji siedział za mną w ostatniej ławce. Nie zajmował się praktycznie niczym więcej poza zjadaniem wielkich bułek z jeszcze większą ilością masła. Czy coś poza tym w nich było – nie pamiętam, pewnie nie, ale masła nie jadam. Siedzieliśmy w rzędzie przy kaloryferach, z których ciepło przez większość roku szkolnego topiło masło i ten zapach czuję do dziś. Z Tomkiem, który pozostał powtarzać rok, pożegnaliśmy się w klasie trzeciej, ale w czwartej czekał na nas jego starszy brat Wojtek, który też repetował i tak prawie co rok żegnaliśmy się z jednym z braci i witaliśmy z kolejnym. Nie wiem, ilu ich dokładnie było: sześciu, może siedmiu, ale ich mamę wiecznie obładowaną, pieczywem i ziemniakami widzę przed oczami do dziś, chociaż zmarła zanim Tomek w końcu skończył podstawówkę. Przez wiele lat spotykałam braci w parkach, na ławkach, na ulicy, proszących o kilka złotych na piwo. Od pewnego czasu widuję tylko Tomka, reszta podobno nie żyje – zapili się na śmierć, któryś zamarzł, jeden został potrącony przez samochód…
Zawsze daję Tomkowi jakieś pieniądze i mówię: na bułkę. Pamiętam go uśmiechniętego, z tym cieknącym masłem po ręce na rękawy swetra w paski, zeszyty, ławkę. Dziś czuć od niego tylko biedę i alkohol. Ludzie odpędzają się od niego jak od szczura, wyzywają od nierobów, darmozjadów, patologii. Może i racja… Ale dlaczego Tomek nie pracuje? Czy to jego wina, że nauka mu nie szła? Że ojciec alkoholik? Czy to on wybrał sobie taką rodzinę, środowisko, los? Ile miał na to wpływu? Tendencja do obwiniania biednych za ich biedę jest u nas bardzo powszechna. Wielu z nas postrzega ich, jako leniwych pijaków nastawianych jedynie roszczeniowo, zadowolonych z życia na koszt państwa. A co z tymi, którzy może mieli trochę pod górkę, a do tego nie byli na tyle zaradni, by trudności przekuć na sukces?
"Po co pani daje temu pijusowi pieniądze?! – zawołała obok mnie jakaś kobieta. – Ciągle tylko 'doj pani na piwo', narzucają się człowiekowi. A do roboty by poszedł. Ławki przez nich zasyfione, że ani usiąść nie ma gdzie, chodniki zarzygane, pety porozrzucane po trawnikach i zaszczane wszędzie. Na bełty i papierosy ma, a skąd?! Niech pani zobaczy, czy portfela nie ukradł! Patologia..." – kobieta najwyraźniej rozkręciła się, bo mówiła jeszcze coś pod nosem przez cały czas przepakowywania zakupów z wózka do bagażnika. W drodze do domu zaczęłam się zastanawiać, co byłoby ze mną, gdybym urodziła się zamiast Tomka w jego rodzinie? A kim byłby dziś Tomek, gdyby był jedynym dzieckiem pani doktor i dyrektora huty, na przykład? Może bylibyśmy w tym samym miejscu, co teraz, a może zupełnie gdzie indziej? Albo co by się stało z tą oburzona panią, jakby nagle zwolniono ją z pracy, z czasem straciła prawo do zasiłku i rozchorowała się na cukrzycę? Taka nieoczekiwana zmiana miejsc… Tak samo by myślała? Równie łatwo oceniała?
Może takie zachowanie to jakaś tania forma psychoterapii? Postrzegamy negatywnie biednych, tym, którym się nie powiodło, mają gorzej i tym samym podnosimy sobie samoocenę? Widzimy "gorszych” od siebie i od razu czujemy się lepsi? A może obrzucamy ich inwektywami albo odwracamy się ze wstrętem ze strachu, żeby ich bieda nie przeszła, jak choroba zakaźna, na nas? Autostrada do ubóstwa w naszym państwie jest ekspresowa, a granica pomiędzy biedą a pozorną stabilizacją jest cieniutka… Czytałam, że 6,7% Polaków żyje w skrajnej biedzie, 16-17% w relatywnym ubóstwie, a to przecież prawie jedna piąta społeczeństwa! Czy ci wszyscy ludzie postanowili być biedni, bo lubią?
08 sierpnia 2015 22:52 / 2 osobom podoba się ten post
Bardzo ładnie to opisałaś.
08 sierpnia 2015 22:56
Michalinka

:lol1:

?????...))))
08 sierpnia 2015 22:59 / 1 osobie podoba się ten post
leni

przepraszam Orim , ale znam tylko polska lacine, nie powiem, czasem sie przydawala , aby ktos dokladnie zrozumial o co mi chodzi.)

Grecka tragedia, rzymska łaźnia i polska łacina.Chociaż polski alfabet pochodzi od alfabetu łacińskiego.A obydwa języki należą do rodziny języków indoeuropejskich.
08 sierpnia 2015 22:59 / 2 osobom podoba się ten post
amelka

I to jest wszystko z czym się zgadzam.... )))))
08 sierpnia 2015 23:05 / 1 osobie podoba się ten post
Michalinka

Bardzo ładnie to opisałaś.

Dzięki, ale ja tylko zacytowałam.
Podałam autora tekstu. A wkleiłam to, bo myślę bardzo podobnie.