Składki ZUS

28 listopada 2019 21:21
monika.s

Slyszalyscie, ze na przeniesieniu do nowego funduszu zabieraja od kazdego po 15 procent ?! Skok na kase jak nic Edytuje bo nie jestem pewna od calosci czy od kazdego ale maja zabrac 15 procent.

Pracownicze Plany Kapitałowe działają automatycznie. Nie trzeba się do nich zgłaszać. W każdym momencie pracownik może wypisać się z PPK, ale też i wrócić, gdy zmieni decyzję. Jak wygląda cały proces oszczędzania? Z założenia PPK ma pomóc Polakom oszczędzać na przyszłość. Pieniądze mogą stać się dodatkowym wsparciem finansowym na emeryturze, dlatego z idei PPK wynika, że jest to proces oszczędzania długofalowego.
28 listopada 2019 21:25 / 1 osobie podoba się ten post
Werska

Znajoma pracująca w ZUSie poradziła swemu mężowi, żeby do PPK nie przystępował....

Jak argumentuje ? 
Zależy od wieku potencjalnego członka PPK. Z racji mizernych czekających nas emerytur ,  każda dodatkowa opcja opcj warta rozważenia .
Teraz przy OFE rząd ściągnie 15% , przy przejściu na emeryturę 19% , tak i tak oszczędności są opodatkowane .
28 listopada 2019 21:30
Ogólnie powiem wam jeśli to pocieszajace że nie tylko nasze polskie coraz szybciej starzejace się spoleczenstwo ma i będzie miało minimalne emerytury.
W Niemczech np jest to samo.ponad plowa społeczeństwa ma emerytury na poziomie minimalnym. Ten problem jest i będzie globalny. 
28 listopada 2019 21:34
Dorotee a prawda jest B smutna bo na własne oczy kolega który bardzo dobrze zarabiał  na rękę ale(oczywiście składki wszystkie liczone od min kraj) miał to widziałam jego z zusu i te magiczne składki... Jak zobaczył ile wyniesie jego emerytura wynosi opadła mu szczęka. Od 18roku życia pracował. I był pracownikiem fizycznym choć z kasą ale go z tego. Do domu brał dużo a składki od krajowej. Usmialismy się wszyscy
28 listopada 2019 21:44 / 4 osobom podoba się ten post
Clio

Dorotee a prawda jest B smutna bo na własne oczy kolega który bardzo dobrze zarabiał  na rękę ale(oczywiście składki wszystkie liczone od min kraj) miał to widziałam jego z zusu i te magiczne składki... Jak zobaczył ile wyniesie jego emerytura wynosi opadła mu szczęka. Od 18roku życia pracował. I był pracownikiem fizycznym choć z kasą ale go z tego. Do domu brał dużo a składki od krajowej. Usmialismy się wszyscy

Zgadzał się na to? 
Mógł odłożyć różnice?
28 listopada 2019 21:51 / 1 osobie podoba się ten post
dorotee

Jak argumentuje ? 
Zależy od wieku potencjalnego członka PPK. Z racji mizernych czekających nas emerytur ,  każda dodatkowa opcja opcj warta rozważenia .
Teraz przy OFE rząd ściągnie 15% , przy przejściu na emeryturę 19% , tak i tak oszczędności są opodatkowane .

Potwierdziła moje przypuszczenie- że to są pieniądze, które mogą być wykorzystane przez państwo w razie jakiejś nagłej potrzeby... To tak mniej więcej bym określiła naszą rozmowę.
A co do OFE- czytałam, że te przenosiny środków i pobieranie przez państwo 15 %- opłaty?? jakiej???- miało być robione stopniowo. Ale potrzebne są pieniądze na zrealizowanie obietnicy (bo to podobno ma być taka kwota, jaka jest potrzebna tę którąś tam emeryturę), to ma być to zrobione teraz.
Podsumowując- ona stwierdziła, że nie ufa swojej firmie i naszemu państwu. Ja też.
28 listopada 2019 22:10
Dorotee.... Hehe odłożyć?  Żona, dziecko, kredyt na mieszkanie, auto to pracodawca do ZUS miał płacić godne skladki. A wiadomo jak jest..... Zarabiasz ne
A rękę więcej a składki od minimalnej.... Znasz to skądś? Hehe.... =praca opiekunki.... Zarabiasz kasiore ok a składki od jakiej kwoty? Hehe no wlasnie
28 listopada 2019 22:12 / 2 osobom podoba się ten post
Clio

Dorotee.... Hehe odłożyć?  Żona, dziecko, kredyt na mieszkanie, auto to pracodawca do ZUS miał płacić godne skladki. A wiadomo jak jest..... Zarabiasz ne
A rękę więcej a składki od minimalnej.... Znasz to skądś? Hehe.... =praca opiekunki.... Zarabiasz kasiore ok a składki od jakiej kwoty? Hehe no wlasnie

Od średniej jak pracuje .
28 listopada 2019 22:22 / 1 osobie podoba się ten post
Tiiaaa dokładnie od średniej... 
ŚREDNIA KRAJOWA 2019 
brutto: 5213,27 zł
netto (na rękę): ok. 3763 zł
źródło: GUS, dane za październik 2019
01 grudnia 2019 08:38 / 6 osobom podoba się ten post
Sokrates wiecznie żywy- WIEM, ŻE NIC NIE WIEM!
Ostatnio wszem i wobec ogłaszałam, że chcę spróbować aplikować do Szwajcarii jako opiekunka. Ale jeszcze nie teraz, bo muszę sprawdzić mój staż pracy i ewentualnie jeszcze popracować płacąc ZUS, żeby było te 20 (drugi powód to język- muszę się podszkolić i do robię).
No i przedwczoraj obiło mi się o oczy, że to chyba nie takie proste. Wczoraj poszukałam i wyszło mi, że lata umowy zlecenia- a na takich pracuję jako opiekunka liczą się, owszem, ale do wysokości ewentualnej emerytury- co mnie nie interesuje aż tak, bo i tak nie dobiję do najniższej gwarantowanej. Ala lat liczących się do stażu już nie dają.
No i jutro idę do ZUS, żeby to sobie powyjaśniać. Znajoma stwierdziła, że i tak musze iść do działu z emeryturami, ale ona wcześniej podrukuje to, co mam i mnie pokieruje. To mam nadzieję, że uzyskam potrzebne mi informacje.
No i znowu wyszło, że te dyskusje forumowe się przydają. Bo to właśnie przez te nasze rozmowy tym się w końcu zainteresowałam i zaczęłam sprawdzać. Dobrze, że teraz, a nie za lat dziesięć....
01 grudnia 2019 09:09 / 3 osobom podoba się ten post
Z tego co ja usłyszałam w Zusie to wywnioskowalam, że czas pracy na umowie zleceniu liczy się do stażu pracy ale jest jeden warunek składki muszą być odprowadzane od conajmniej najniższej pensji krajowej. 
Sama jestem ciekawa jak to jest. 
Jak już dopytasz to podziel się proszę informacjami bo mi jakoś do tego zusu nie po drodze. 
Może dlatego, że do tych 20 lat jeszcze mi sporo brakuje. 
Pracę w Szwajcarii polecala mi koleżanka. Tam wszystko jest legalnie bo jak nie to kara była by taka, że ho ho. 
 Do Werska to była prośbą 
01 grudnia 2019 09:53 / 4 osobom podoba się ten post
Kika67

Z tego co ja usłyszałam w Zusie to wywnioskowalam, że czas pracy na umowie zleceniu liczy się do stażu pracy ale jest jeden warunek składki muszą być odprowadzane od conajmniej najniższej pensji krajowej. 
Sama jestem ciekawa jak to jest. 
Jak już dopytasz to podziel się proszę informacjami bo mi jakoś do tego zusu nie po drodze. 
Może dlatego, że do tych 20 lat jeszcze mi sporo brakuje. 
Pracę w Szwajcarii polecala mi koleżanka. Tam wszystko jest legalnie bo jak nie to kara była by taka, że ho ho. 
 Do Werska to była prośbą :-)

Ja już jak zaczynałam jako opiekunka miałam 27 lat pracy, więc spoko Kurde pracowita bylamno ale jestem odrobinkę starsza tak na 2 skoki 
01 grudnia 2019 10:06 / 2 osobom podoba się ten post
Konwalia08

Ja już jak zaczynałam jako opiekunka miałam 27 lat pracy, więc spoko :-)Kurde pracowita bylam:hihi:no ale jestem odrobinkę starsza :hihi:tak na 2 skoki :hihi:

Szczęściara. Ja bym nie pracowała tylko czekała ma emeryturę. 
Każdemu się inaczej życie plecie mi jakoś tak zeszło się złożyło, że nie pracowalam zawodowo przez długie lata. Za to teraz nadrabiam zaległości. W tym roku to chyba rekord  pobiłam jak wróciłam 12 lutego a 16 znów pojechałam a raczej poleciałam
01 grudnia 2019 11:03 / 3 osobom podoba się ten post
Werska

Sokrates wiecznie żywy- WIEM, ŻE NIC NIE WIEM!
Ostatnio wszem i wobec ogłaszałam, że chcę spróbować aplikować do Szwajcarii jako opiekunka. Ale jeszcze nie teraz, bo muszę sprawdzić mój staż pracy i ewentualnie jeszcze popracować płacąc ZUS, żeby było te 20 (drugi powód to język- muszę się podszkolić i do robię).
No i przedwczoraj obiło mi się o oczy, że to chyba nie takie proste. Wczoraj poszukałam i wyszło mi, że lata umowy zlecenia- a na takich pracuję jako opiekunka liczą się, owszem, ale do wysokości ewentualnej emerytury- co mnie nie interesuje aż tak, bo i tak nie dobiję do najniższej gwarantowanej. Ala lat liczących się do stażu już nie dają.
No i jutro idę do ZUS, żeby to sobie powyjaśniać. Znajoma stwierdziła, że i tak musze iść do działu z emeryturami, ale ona wcześniej podrukuje to, co mam i mnie pokieruje. To mam nadzieję, że uzyskam potrzebne mi informacje.
No i znowu wyszło, że te dyskusje forumowe się przydają. Bo to właśnie przez te nasze rozmowy tym się w końcu zainteresowałam i zaczęłam sprawdzać. Dobrze, że teraz, a nie za lat dziesięć....

Werska - nie myl stazu pracy a liczby przepracowanych lat uprawniających do emerytury . Staż pracy to min uprawnienia do ilości dni urlopu - czego w umowie zlecenie nie ma . Natomiast w umowie zleceniu jest : cytat z odpowiedzi ZUS na  moje zapytanie : " Okresy, w których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, niezależnie czy to ze stosunku pracy, czy z umowy cywilnoprawnej, wlicza się do tzw. okresów składkowych dających prawo do emerytury. " /ubezpieczenia społęczne czyli nie tylko zdrowotne ale i emerytalno- rentowe . 
 
 
01 grudnia 2019 13:46 / 3 osobom podoba się ten post
Może źle to nazwałam, ale znalazłam, że umowa zlecenie nie daje nam lat pracy do uzyskania najniższej emerytury- czyli aktualnie 20 lat. Ale wczoraj znajoma użyła słów "liczy się wysokość zarobków"- czyli jakie składki są opłacane. Internet to fajne źródło wiedzy- często korzystam- ale jako wstęp. I trzeba mieć dystans.
Napiszę, czego się jutro na ten temat dowiem w ZUSie.