Zakres obowiązków opiekuna osoby starszej

21 marca 2018 06:09 / 4 osobom podoba się ten post
Werska

Nie mamy w umowie np. tego odśnieżania. Tutaj jest taki kawałek parometrowy i co, ma iść to schorowana podopieczna robić? Po szpitalu? Jesteśmy we dwie. Akurat przedwczoraj spadł śnieg. Okazało się, że sąsiedzi odgarnęli. Pewnie robili to stale- wiedząc, że to samotna starsza pani. Ale w następną zimę, kiedy dotrze do nich, że jest opiekunka, która dostaje pieniądze (nie wierzę, by wnikali za co) zapewne przestaną to robić. I ktoś to będzie musiał odśnieżać, samo nie zniknie.
Co do paznokci u nóg- wczoraj babcia oznajmiła, że na kwiecień ma zamówione obcinanie. To mam z głowy. Ale co do ogródka jeszcze nie wiem, bo zimno. Jest malutki. W rozmowach z firmami, jak szukałam pracy padało pytanie, czy drobne prace w ogrodzie wchodzą w grę. Nie we wszystkich temat był podjęty. I nie pamiętam, czy akurat w tej, z którą mam umowę. Odpowiadałam, że tak, ale drobne. Bo czemu nie, ogród mam i lubię. I potem bedzie miał ktoś do mnie pretensje o prace w ogrodzie? Przecież miło będzie posiedzieć na ławeczce przy zielonym trawniku i kwitnących kwiatach? Nie wiem, czy miewa ogrodnika do takiego małego ogródka, nie sądzę.
 

Przecież nie mozna wszystkich czynności jakie wykonujemy przy podopiecznym czy w jego otoczeniu wyszczególnić. Dużo zalezy od tego gdzie trafimy, z kim wspólpracujemy . Mamy wyczucie , rozsądek i poczucie obowiązku, jeśli tego sie trzymamy to wiemy co mamy robić . Opiekunka, ktora jest przede mną niech sie martwi o siebie, ja też martwię sie o siebie na szteli . Tak jest najlepiej .
21 marca 2018 07:59 / 2 osobom podoba się ten post
Mleczko

Przecież nie mozna wszystkich czynności jakie wykonujemy przy podopiecznym czy w jego otoczeniu wyszczególnić. Dużo zalezy od tego gdzie trafimy, z kim wspólpracujemy . Mamy wyczucie , rozsądek i poczucie obowiązku, jeśli tego sie trzymamy to wiemy co mamy robić . Opiekunka, ktora jest przede mną niech sie martwi o siebie, ja też martwię sie o siebie na szteli . Tak jest najlepiej .

Mozna a nawet powinno sie, ewentualnie wykluczyc np mycie okien
21 marca 2018 09:21 / 5 osobom podoba się ten post
dorotee

Mozna a nawet powinno sie, ewentualnie wykluczyc np mycie okien:chaplin:

Można wykluczyć wiele czynnosci . Siedzieć i podziwiać widoki za oknem . Napisałam, że mamy osobiste podejście do obowiązków tych zapisanych i tych niezapisanych .Najważniejsze, żeby pisac prawdę na forum, to każdej z nas sie przyda . 
21 marca 2018 09:38 / 2 osobom podoba się ten post
dorotee

Mozna a nawet powinno sie, ewentualnie wykluczyc np mycie okien:chaplin:

O tych oknach wielokrotnie pisano, o co w tym chodzi? Rozumiem, że nie nalezy ganiać po całym domu i je myć. Ale w pomieszczeniu, gdzie stale przebywamy z Pdp.? Gdzieś była dyskusja o tym, że świat przez nie musi być widoczny i myje się dokąd sięga się z podłogi? Skąd to się wzięło? Przeczytałam swoją umowę przed podpisaniem, regulaminy i nic na ten temat nie widziałam.


Zobacz tutaj, https://www.opiekunki24.pl/artykul/146/czego-jako-opiekunka-robic-nie-musze--jak-odmowic--by-nie-urazic-rodziny-


 

21 marca 2018 10:25 / 3 osobom podoba się ten post
Mleczko

Przecież nie mozna wszystkich czynności jakie wykonujemy przy podopiecznym czy w jego otoczeniu wyszczególnić. Dużo zalezy od tego gdzie trafimy, z kim wspólpracujemy . Mamy wyczucie , rozsądek i poczucie obowiązku, jeśli tego sie trzymamy to wiemy co mamy robić . Opiekunka, ktora jest przede mną niech sie martwi o siebie, ja też martwię sie o siebie na szteli . Tak jest najlepiej .

Trafiamy do prywatnych domów, pracujemy z ludźmi. Jak nabardziej rozeznanie i wyczucie jest potrzebne , bo tu nie jest tak łatwo ustawić wszystkiego od-do.
21 marca 2018 10:53
Werska

O tych oknach wielokrotnie pisano, o co w tym chodzi? Rozumiem, że nie nalezy ganiać po całym domu i je myć. Ale w pomieszczeniu, gdzie stale przebywamy z Pdp.? Gdzieś była dyskusja o tym, że świat przez nie musi być widoczny:-) i myje się dokąd sięga się z podłogi? Skąd to się wzięło? Przeczytałam swoją umowę przed podpisaniem, regulaminy i nic na ten temat nie widziałam.


Zobacz tutaj, https://www.opiekunki24.pl/artykul/146/czego-jako-opiekunka-robic-nie-musze--jak-odmowic--by-nie-urazic-rodziny-


 

Masz czas na mycie okien ? Niemcy często zatrudniają sprzątaczki . Okno w kuchni możesz przetrzeć ale nie musisz , za mycie powinnaś dostać dodatkowe pieniądze . Druga sprawa to twoje bezpieczeństwo , zlecisz z krzesła i co ?
21 marca 2018 10:59 / 3 osobom podoba się ten post
Babeczka

Masz czas na mycie okien ?:-) Niemcy często zatrudniają sprzątaczki . Okno w kuchni możesz przetrzeć ale nie musisz , za mycie powinnaś dostać dodatkowe pieniądze . Druga sprawa to twoje bezpieczeństwo , zlecisz z krzesła i co ?

A mnie sie babcia zapytala czy lubie myc okna? Powiedzialam, ze jak musze to lubie. I skonczyla sie rozmowa na ten temat. ;
Mieszkanie jest nie duze moge umyc ale tylko za extra kase!
Ale narazie sie nie wyrywam. 
21 marca 2018 11:16
Dusia1978

A mnie sie babcia zapytala czy lubie myc okna? Powiedzialam, ze jak musze to lubie. I skonczyla sie rozmowa na ten temat. ;:klotnia:
Mieszkanie jest nie duze moge umyc ale tylko za extra kase!:zaskoczenie1:
Ale narazie sie nie wyrywam. 

Dobre podejście . Opiekunka powinna , zgodnie z celem pracy zajmować się podopiecznym . Nie daj sobie wejść na głowę .
21 marca 2018 11:16 / 1 osobie podoba się ten post
Dusia1978

A mnie sie babcia zapytala czy lubie myc okna? Powiedzialam, ze jak musze to lubie. I skonczyla sie rozmowa na ten temat. ;:klotnia:
Mieszkanie jest nie duze moge umyc ale tylko za extra kase!:zaskoczenie1:
Ale narazie sie nie wyrywam. 

Zreszta nie ma co kogo zalowac. Oni maja duzo kasy, ze stac ich na sprzataczki. A to co my dostajemy to sa niekiedy smieszne kwoty. 
21 marca 2018 11:18 / 2 osobom podoba się ten post
Babeczka

Dobre podejście . Opiekunka powinna , zgodnie z celem pracy zajmować się podopiecznym . Nie daj sobie wejść na głowę .

Maja duzo kasy niech placa EXTRA. Nie ma co kogo zalowac. Jak to mowia "Kto kogo zaluje, niech go w (usunięte)". 

21 marca 2018 13:25 / 1 osobie podoba się ten post
Babeczka

Masz czas na mycie okien ?:-) Niemcy często zatrudniają sprzątaczki . Okno w kuchni możesz przetrzeć ale nie musisz , za mycie powinnaś dostać dodatkowe pieniądze . Druga sprawa to twoje bezpieczeństwo , zlecisz z krzesła i co ?

Akurat czasu to mam bardzo dużo. Nie wyrywam się, ale pewnie temat bedzie podjęty kiedyś. A dziś tak dookoła była rozmowa o ogrodzie- wyszło od gotowania- na jej pytanie odpowiedziałam, zgodnie z prawdą, że od męża się uczyłam (dobrze gotuje), przetwory robimy po połowie- on te na ostro, ja na słodko. A w ogrodzie to on  z synami pracuje- co jest prawdą od paru lat, jak chłopaki podrośli na tyle, żeby kopać, pielić itd. to już tego nie robię. Przeważnie tylko plony zbieram. I coś wspominała, że siostrzenica jej w ogrodzie pomaga. To zobaczę, co dalej będzie o tym mówić.
21 marca 2018 13:26 / 4 osobom podoba się ten post
I te dyskusje tutaj bardzo mi pomagają w ogarnięciu tego wszystkiego- chodzi nie tylko o ogród czy okna, ale od pierwszego wyjazdu w listopadzie to forum mi dużo dało.
08 listopada 2018 13:13
mi jeszcze nikt nie kazał zajmowac się ogrodem,ale boję się co zrobię w takiej sytuacji
08 listopada 2018 13:15
nianiunia

mi jeszcze nikt nie kazał zajmowac się ogrodem,ale boję się co zrobię w takiej sytuacji

A przypuszczasz, że ktoś ci będzie kazał?
 
08 listopada 2018 13:45 / 3 osobom podoba się ten post
nianiunia

mi jeszcze nikt nie kazał zajmowac się ogrodem,ale boję się co zrobię w takiej sytuacji

Ogrodem to jeszcze nikt mi nie kazał się zajmować, ale miałam dwa razy polecenie umycia okien. I dwa razy grzecznie odmówiłam, tłumacząc że nie należy to do zakresu moich obowiązków. Raz było to polecenie pdp, a drugim razem w innej rodzinie polecenie córki pdp. Obie upierały się, że to nie jest ciężka praca. Ale ja trwałam przy swoim, że nie należy to do mnie. Za każdym razem dzwoniłam do firmy, żeby na wszelki wypadek zgłosić tą sytuację. I tyle. Usłyszałam, że dobrze zrobiłam odmawiając.