180 dni w delegacji i co dalej?

08 grudnia 2016 20:53 / 1 osobie podoba się ten post
hawana

Wydaje mi się, że to dotyczy przekroczenia kwoty wolnej od podatku w Niemczech. Tam jest zwolnienie  do bodajże 8, 5 tys.
6 miesięcy po 1.5 tys. daje 9 tys. , czyli trzeba zacząć odprowadzać podatki do urzędu podatkowego. To dla mnie logiczne, ale czy mam rację tego nie wiem.

Możesz pracować nawet cały rok tylko jak przekroczysz te magiczne 8 to zapłacisz w Niemczech podatki. Ale jeżeli Niemiec załozy Gewerbe i bedzie chciał pracować w Polsce to nie bedzie mógł przekroczyć tych 183 dni bo jego centrum życiowe jest w Niemczech 
08 grudnia 2016 20:55 / 2 osobom podoba się ten post
hawana

Wydaje mi się, że to dotyczy przekroczenia kwoty wolnej od podatku w Niemczech. Tam jest zwolnienie  do bodajże 8, 5 tys.
6 miesięcy po 1.5 tys. daje 9 tys. , czyli trzeba zacząć odprowadzać podatki do urzędu podatkowego. To dla mnie logiczne, ale czy mam rację tego nie wiem.

Ogólnie rzecz biorąc dotyczy tzw.Kauzulu o unikaniu podwójnego opodatkowania.Tyle,że jak przekroczysz 183 to wg D masz obowiązek zapłącić również zaległe skłądki ubezpieczeniowe w D,niezależnie od tego ,że opłacałaś je w PL.....nie wiem czy tez nie jakies kary.Po niedzieli bedę w kontakcie z moja księgową to zapytam o jej interpretację tych przepisów.Jak w czerwcu zakładalam dz.g. to zwracała mi uwagę na nieprzekroczenie  tych 183 dni.Dowiem się u źródła:)
08 grudnia 2016 20:57 / 2 osobom podoba się ten post
kasia63

Ogólnie rzecz biorąc dotyczy tzw.Kauzulu o unikaniu podwójnego opodatkowania.Tyle,że jak przekroczysz 183 to wg D masz obowiązek zapłącić również zaległe skłądki ubezpieczeniowe w D,niezależnie od tego ,że opłacałaś je w PL.....nie wiem czy tez nie jakies kary.Po niedzieli bedę w kontakcie z moja księgową to zapytam o jej interpretację tych przepisów.Jak w czerwcu zakładalam dz.g. to zwracała mi uwagę na nieprzekroczenie  tych 183 dni.Dowiem się u źródła:)

Napisz. Nie przekroczyłam nigdy, ale warto wiedziec.
08 grudnia 2016 21:57 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Ogólnie rzecz biorąc dotyczy tzw.Kauzulu o unikaniu podwójnego opodatkowania.Tyle,że jak przekroczysz 183 to wg D masz obowiązek zapłącić również zaległe skłądki ubezpieczeniowe w D,niezależnie od tego ,że opłacałaś je w PL.....nie wiem czy tez nie jakies kary.Po niedzieli bedę w kontakcie z moja księgową to zapytam o jej interpretację tych przepisów.Jak w czerwcu zakładalam dz.g. to zwracała mi uwagę na nieprzekroczenie  tych 183 dni.Dowiem się u źródła:)

Najpierw Kasiu napisałaś o klauzuli o unikaniu podwójnego opodatkowania, po czym napisałaś, że po tych 183 dniach płacisz jednak podwójnie podatki w dwóch różnych krajach. 
Jak to jest w końcu? 
Albo płacisz podatki w jednym, albo w drugim kraju. Nie płacisz podwójnie za jedną pracę.
08 grudnia 2016 22:01 / 4 osobom podoba się ten post


Dochody uzyskiwane przez polskich pracowników w Niemczech nie mogą być podwójnie opodatkowane - tak stanowi umowa podpisana przez oba kraje.

08 grudnia 2016 22:01
Aha.Dziekuje!
Tylko napiszcie prosze, w jakim systemie Wy pracujecie, czy faktycznie nie przekroczyliscie tych 183 dni.
Ja tez za chwile podejmuje prace w DE.Ewa znaczy sie siostra, byla dzis wciekla jak dzwonila do mnie, Firma jej powiedziala, ze to ze wzgledu na ZUS jest taki system, moga zaprosic na rozmowe, lub podac do sadu.
08 grudnia 2016 22:07 / 1 osobie podoba się ten post
koralia

Aha.Dziekuje!
Tylko napiszcie prosze, w jakim systemie Wy pracujecie, czy faktycznie nie przekroczyliscie tych 183 dni.
Ja tez za chwile podejmuje prace w DE.Ewa znaczy sie siostra, byla dzis wciekla jak dzwonila do mnie, Firma jej powiedziala, ze to ze wzgledu na ZUS jest taki system, moga zaprosic na rozmowe, lub podac do sadu.

Można się też zatrudnić na warunkach niemieckich. Wtedy firma odprowadzi podatki Niemcom, po przekroczeniu progu. Tak myślę.
08 grudnia 2016 22:43 / 2 osobom podoba się ten post
Knorr

Najpierw Kasiu napisałaś o klauzuli o unikaniu podwójnego opodatkowania, po czym napisałaś, że po tych 183 dniach płacisz jednak podwójnie podatki w dwóch różnych krajach. 
Jak to jest w końcu? 
Albo płacisz podatki w jednym, albo w drugim kraju. Nie płacisz podwójnie za jedną pracę.

Nie napisałam ,że w obu krajach płaci się podatki.Jeżeli przekroczysz 183 dni to i w PL będziesz mieć kłopoty ze strony US bo już ci agencja naliczała podatek iprzekazywała do  polskiego US i w D też to samo bo,przekroczyłaś limit 183, czyli jesteś winna podatekniemieckiemu US a nie odprowadzałaś no bo odprowadzałaś w kraju,z tego moga być kłopoty, bo i tu i tam umoczona:(Tu bo zapłaciłaś a tam bo nie zapłaciłaś-o to chodzi!Żeby się pilnowac i nie przekroczyć!
08 grudnia 2016 22:48 / 1 osobie podoba się ten post
kasia63

Nie napisałam ,że w obu krajach płaci się podatki.Jeżeli przekroczysz 183 dni to i w PL będziesz mieć kłopoty ze strony US bo już ci agencja naliczała podatek iprzekazywała do  polskiego US i w D też to samo bo,przekroczyłaś limit 183, czyli jesteś winna podatekniemieckiemu US a nie odprowadzałaś no bo odprowadzałaś w kraju,z tego moga być kłopoty, bo i tu i tam umoczona:(Tu bo zapłaciłaś a tam bo nie zapłaciłaś-o to chodzi!Żeby się pilnowac i nie przekroczyć!

No to niech polski US odda nadpłatę niemcom i bedzie git!
Z resztą to nie moja broszka. 
08 grudnia 2016 23:32 / 4 osobom podoba się ten post
http://www.finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=72

To jest omówienie przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kasia63 - jeśli chodzi o składki na KK, to ta sprawa może dotyczyć jedynie osób pracujących w DE na umowie o pracę, czyli np. delegowanych z macierzystej, polskiej firmy do pracy w DE.
Opiekunki nie mają umów o pracę.
Osoby prowadzące polską działalność gospodarczą opłacają w PL ZUS. Po przekroczeniu 183 dni świadczenia usług w DE z zasady podlega sie pod opodatkowanie niemieckie. W linku jest opisana zasada wyłaczania dochodów. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to przecież usługi w DE świadczy się na podstawie druku A1 i na podstawie pracowniczej karty EKUZ, obojętnie, czy samemu się ma działalność, czy jest się na zleceniu z agencji. Poza tym zawsze można przedstawić (jest jakiś druk do tego), poświadczenie, że posiada się obowiązkowe, państwowe ubezpieczenie w PL.
Ja juz kiedyś o tym pisałam, jak na razie niemiecki urząd finansowy nie drąży tematu, ale w DE zaczyna też brakować kasy, więc być może zaczną sie temu przyglądać.
Obywatel Niemiec ma takie same prawa do prowadzenia działaności w PL, jak polski, do świadczenia usług w DE. Gewerba prowadzona na takich zasadach, jakie ja mam, czyli nie mieszkam w DE, a tylko tam świadczę usługi - z urzędu podlegam pod n iemiecki obowiązek podatkowy. Żeby nie komplikować sobie życia, moje polskie dochody są opodatkowane w PL (emerytura), są dodawane do niemieckiego dochodu (ale nie podlegają opodatkowaniu), w naszym urzędzie skarbowym po paru starciach zmieniłam adres do celów podatkowych na mój adres firmowy w DE i wszyscy są zadowoleni.
Składanie deklaracji podatkowej w DE nie zależy od wysokości dochodu, to jest obowiązek. Owszem, jest kwota wolna od opodatkowania.

"Kwota wolna od podatku w Niemczech Kwota wolna od podatku wzrasta dla osób samotnych na 8.472 Euro oraz w przypadku osób rozliczających się łącznie na 16.944 Euro  (§ 32a Abs. 1 EstG). Wzrost kwoty wolnej od podatku ma działanie wsteczne, od 1go stycznia 2015 r. Zmiany w taryfie podatkowej mają doprowadzić w efekcie do tzw. zimnej progresji, poprzez którą obciążenie podatkowe wynikające ze wzrostu cen ma zostać obniżone. W 2016 r. kwota wolna od podatku zwiększa się z 8.472 Euro o dalsze 180 Euro do 8.652 Euro dla osób samotnych oraz w przypadku osób rozliczających się łącznie na 17.304 Euro ."

Ze strony:

http://kanzlei-slr.de/index.php/pl/blog-pl/268-rozliczenie-podatkowe-w-niemczech-zmiany-w-podatkach-oraz-świadczeniach-w-2015-r



08 grudnia 2016 23:36 / 3 osobom podoba się ten post
kasia63

Nie napisałam ,że w obu krajach płaci się podatki.Jeżeli przekroczysz 183 dni to i w PL będziesz mieć kłopoty ze strony US bo już ci agencja naliczała podatek iprzekazywała do  polskiego US i w D też to samo bo,przekroczyłaś limit 183, czyli jesteś winna podatekniemieckiemu US a nie odprowadzałaś no bo odprowadzałaś w kraju,z tego moga być kłopoty, bo i tu i tam umoczona:(Tu bo zapłaciłaś a tam bo nie zapłaciłaś-o to chodzi!Żeby się pilnowac i nie przekroczyć!

Żeby policzyć, co komu się należy, to najlepiej  mieć dobrego doradcę podatkowego. Bez przeniesienia tak zwanego centrum interesów życiowych to i tak płacić trzeba i w PL i w DE, tylko musi ktoś mądry wypełniać deklaracje, ile gdzie się już zapłaciło.
09 grudnia 2016 07:57
Serdeczne dzieki!
Ale d..blada ze sie wyraze. Jestesmy w kropce, bo i ja chcialam duzo i szybko..,Jestem jednak za cienka,by porywac sie na gewerbe.Jezyk ok, ale skad wziac firme z ktora sie wspolpracuje,Caly ten korowod z zalatwianiem spraw urzedowych.I ten urzedowy jezyk ,ktorzy brzmi jsk chinski.Zalamalam sie...
09 grudnia 2016 08:52 / 4 osobom podoba się ten post
..."dużo i szybko..."powiadasz?! Jak piszesz,że język OK-to czytaj niemieckie ogłoszenia. Gdzie? No to już jest Twoje "zadanie domowe".Powodzenia!
09 grudnia 2016 10:20
emilia

Żeby policzyć, co komu się należy, to najlepiej  mieć dobrego doradcę podatkowego. Bez przeniesienia tak zwanego centrum interesów życiowych to i tak płacić trzeba i w PL i w DE, tylko musi ktoś mądry wypełniać deklaracje, ile gdzie się już zapłaciło.

Dziękuję Emilio za wyjaśnienie
09 grudnia 2016 16:24 / 4 osobom podoba się ten post
Każdego roku w okolicach grudnia temat jest odgrzewany i każdego roku w okolicach stycznia nic się nie zmienia. Spokojna głowa, wszystko będzie bez zmian.