Pochwalijki 5

11 lutego 2022 18:11 / 5 osobom podoba się ten post
To prawda, warto się badać i o badaniach przypominać innym. Profilaktyka jest bardzo ważna. Moja bratowa, 7 lat temu zauważyła że coś jest nie tak i wykryto u niej złośliwego raka jelita grubego. Wszystko poszło dobrze, ale ostrej, czerwonej chemii sporo w nią wpompowano po operacji. Nie robiła badań wcześniej, bo komu, w wieku 43 lat,  przyszłoby  do głowy,że może mieć raka, jak się dobrze czuje?
Po Jej chorobie ,moja siostra, brat i wielu znajomych szybko pobiegło na kolonoskopię, tylko ja stchórzyłam. No boję się i już. Pewnie się odważę i zrobię tę kolonoskopię . Tylko że ja nawet znieczulenia się boję, bo nigdy nie miałam a w szpitalu byłam tylko na położniczym albo odwiedzając innych chorych.
Teraz jest sporo darmowych programów profilaktycznych na stronie e pacjent.
Mam już wygenerowane skierowanie na badanie profilaktyczne 40+,dla mnie ostatni gwizdek żeby skorzystać ,bo jest określony przedział wiekowy. 
Wypełnia się ankietę dot stanu naszego zdrowia i stylu życia, na swoim koncie e pacjenta. Warto szczerze odpowiadać bo na jej podstawie są zlecone badania. Termin mam za tydzień i jest tych badań sporo. 
11 lutego 2022 21:49 / 5 osobom podoba się ten post
No, kolonoskopii boję się i juz. Badania ogólne, morfologię, cukier, cholesterol robię czasami 2 razy do roku. Frauenarzta też odwiedziłam, cytologia ok. Po powrocie zrobię krzywą cukrzycową, bo jestem w grupie ryzyka i mój cukier jest w górnej granicy normy. Wspomnę jeszcze, że mam syndrom białego fartucha i nawet przy mierzeniu ciśnienia, robią mi drugi raz, tak już mam od małego. 
11 lutego 2022 22:30 / 5 osobom podoba się ten post
Gusia29

To prawda, warto się badać i o badaniach przypominać innym. Profilaktyka jest bardzo ważna. Moja bratowa, 7 lat temu zauważyła że coś jest nie tak i wykryto u niej złośliwego raka jelita grubego. Wszystko poszło dobrze, ale ostrej, czerwonej chemii sporo w nią wpompowano po operacji. Nie robiła badań wcześniej, bo komu, w wieku 43 lat,  przyszłoby  do głowy,że może mieć raka, jak się dobrze czuje?
Po Jej chorobie ,moja siostra, brat i wielu znajomych szybko pobiegło na kolonoskopię, tylko ja stchórzyłam. No boję się i już. Pewnie się odważę i zrobię tę kolonoskopię :-(. Tylko że ja nawet znieczulenia się boję, bo nigdy nie miałam a w szpitalu byłam tylko na położniczym albo odwiedzając innych chorych.
Teraz jest sporo darmowych programów profilaktycznych na stronie e pacjent.
Mam już wygenerowane skierowanie na badanie profilaktyczne 40+,dla mnie ostatni gwizdek żeby skorzystać ,bo jest określony przedział wiekowy. 
Wypełnia się ankietę dot stanu naszego zdrowia i stylu życia, na swoim koncie e pacjenta. Warto szczerze odpowiadać bo na jej podstawie są zlecone badania. Termin mam za tydzień i jest tych badań sporo. 

Ja zrobiłam wszystkie badania "z programu" - włącznie z KOLO. To ostatnie najbardziej upierdliwe z powodu wyczyszczenia jelit. Miałam skierowanie od kilku dobrych lat, ale zwlekałam... Bałam się, że wynik będzie niezbyt dobry dla mnie, ale jakiś ANIOŁ chyba czuwa nade mną, bo jest prawie ok.
Nie miałam żadnego ekstra znieczulenia. W sumie chyba GASTRO jest gorsza...
Gusiu, zrób i będziesz mieć spokój
11 lutego 2022 23:33 / 5 osobom podoba się ten post
Malgi

Ja zrobiłam wszystkie badania "z programu" - włącznie z KOLO. To ostatnie najbardziej upierdliwe z powodu wyczyszczenia jelit:ubikacja2:. Miałam skierowanie od kilku dobrych lat, ale zwlekałam... Bałam się, że wynik będzie niezbyt dobry dla mnie, ale jakiś ANIOŁ chyba czuwa nade mną, bo jest prawie ok.
Nie miałam żadnego ekstra znieczulenia. W sumie chyba GASTRO jest gorsza...
Gusiu, zrób i będziesz mieć spokój:aniolki:

Chyba mnie przekonałaś do tej KOLO?
Gastro też nigdy nie miałam i obym nie musiała. Wytrzymują inni, to i ja nie umrę, najwyżej będę płakać, krzyczeć albo wezmę i zemdleję ?. Te przygotowania o których wszyscy opowiadają, przerażają mnie. Skierowanie dostanę od mojej rodzinnej i koleżanki jednocześnie, skieruje mnie na pewno do kogoś, komu sama ufa. Zrobię na fundusz, prywatnie kosztuje kilkaset zł,u nas widziałam że  600,a przyjemniejsze przecież nie będzie. Ostatnio prywatnie to tylko do dentysty chodzę. Do tych darmowych gabinetów w przychodniach został mi uraz z czasów szkolnych 
12 lutego 2022 00:53 / 5 osobom podoba się ten post
Mam porównanie...robiłam  gastro i kolo w Pl na tzw  "głupiego Jasia '  sorry Jasiu  ,? potem los zdecydował że w DE na cito muszę mieć obyydwa plus kilka innych , ale już nie tak inwazyjnych....nie ma nawet porównania..w DE  usypiają cię i wybudzają...po .nad tobą gęba pana robiącego badanie.... paimietasz mnie ?. happy po zabiegu....miałam tak gastro i kolo.....uważam że nawet w PL lepiej dopłacić , ale w pełnym znieczuleniu z7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
robić 
 
 
12 lutego 2022 07:10 / 5 osobom podoba się ten post
Wyjaśnię moze różnice między aaa kotki dwa , głupim jasiem czyli tym co pacjenci nazywają sedacja a pełnym odlotem czyli ogólnym znieczuleniem. Co do pierwszego to wszyscy wiedzą o co chodzi, a między drugim a trzecim jest ogromna różnica. Zupełnie nie ta liga .
Przede wszystkim tego trzeciego nie stosuje się przy przesiewowych badaniach endoskopowych, bo nie jest potrzebne znieczulenie ogólne ze zwiotczeniem mięśni , a właśnie takiego pacjenci się najbardziej obawiają, bo się nie wybudza itp. To można to wykluczyc. Natomiast sedacja znosi ból , działa uspokajająco i euforycznie. Oraz krócej. Nie znieczula w takim stopniu jak pełne znieczulenie ogólne i prawdopodobieństwo jakichś niespodzianek jest znikome. Oczywiście są różne preparaty jakimi się sedacje wykonuje. Dobiera lekarz. Ale jeżeli pacjent np nie ma wcześniej wykonanych operacji w obrębie jamy brzusznej to zaleca się znieczulenie miejscowe, ,ze względu na łatwiejsza i dokładniejszą diagnostykę. Gusia opisała o co chodzi. Wcale taki zabieg straszny być nie musi. Kolonoskopi wykonywanej nie miałam, ale gastroskopię tak. To było już dawno. Nie było to przyjemne, przeżyłam, ale najważniejsze że niczego nie znaleźli.
Kto nie może się przemoc aby kolonoskopię zrobić, niech bada się na krew utajoną w kale, ale takie badanie trzeba powtarzać.
12 lutego 2022 08:50 / 7 osobom podoba się ten post
Ojojoj, sobotę rano od dooopy strony zaczynamy??
I bardzo dobrze,może być nawet niedziela czy inne święto, ważne żeby o temacie pamiętać. 
Tina, ja robię raz w roku badania na krew utajoną i jeszcze jakieś markery, które mogą wskazać, że jest podejrzenie raka w przewodzie pokarmowym. Nie wiem dokładnie o co kaman, ja nie specjalistka, ale panie laborantki wiedzą co mają robić . Jak dotąd wyniki ujemne czyli nic złego się nie dzieje. Ale tego nie można być pewnym i o tym mówi mi  za każdym razem ktoś, kto pobiera krew do badania.Zawsze pouczają mnie też , że jedynie KOLO może potwierdzić lub wykluczyć że dzieje się coś złego. Nie ma zmiłuj, chcesz być pewny to od kolonoskopi nie uciekniesz. 
12 lutego 2022 08:52 / 5 osobom podoba się ten post
Gusia29

Ojojoj, sobotę rano od dooopy strony zaczynamy??
I bardzo dobrze,może być nawet niedziela czy inne święto, ważne żeby o temacie pamiętać. 
Tina, ja robię raz w roku badania na krew utajoną i jeszcze jakieś markery, które mogą wskazać, że jest podejrzenie raka w przewodzie pokarmowym. Nie wiem dokładnie o co kaman, ja nie specjalistka, ale panie laborantki wiedzą co mają robić . Jak dotąd wyniki ujemne czyli nic złego się nie dzieje. Ale tego nie można być pewnym i o tym mówi mi  za każdym razem ktoś, kto pobiera krew do badania.Zawsze pouczają mnie też , że jedynie KOLO może potwierdzić lub wykluczyć że dzieje się coś złego. Nie ma zmiłuj, chcesz być pewny to od kolonoskopi nie uciekniesz. 

Dokładnie
12 lutego 2022 09:18 / 6 osobom podoba się ten post
Gusia29

Ojojoj, sobotę rano od dooopy strony zaczynamy??
I bardzo dobrze,może być nawet niedziela czy inne święto, ważne żeby o temacie pamiętać. 
Tina, ja robię raz w roku badania na krew utajoną i jeszcze jakieś markery, które mogą wskazać, że jest podejrzenie raka w przewodzie pokarmowym. Nie wiem dokładnie o co kaman, ja nie specjalistka, ale panie laborantki wiedzą co mają robić . Jak dotąd wyniki ujemne czyli nic złego się nie dzieje. Ale tego nie można być pewnym i o tym mówi mi  za każdym razem ktoś, kto pobiera krew do badania.Zawsze pouczają mnie też , że jedynie KOLO może potwierdzić lub wykluczyć że dzieje się coś złego. Nie ma zmiłuj, chcesz być pewny to od kolonoskopi nie uciekniesz. 

 Jesli sie boisz to stan plecami do ściany ??. Gusia.Niezaleznie  od tego co mowia, badanie  na krew utajona jest wykonywane kiedy  trzeba m.in ustalic wskazania  do kolonoskopi. I to juz chodzi o badanie diagnostyczne nie przesiewowe. A I kolonoskopii tez nie mozna byc  na stowe pewnym. Teoretycznie pod katem diagnostyki nowotworu jelita grubego , po 50 tce wystarczy wykonać tylko raz, bo zanim cos sie potem rozwinie w stopniu zagrażającym życiu to i tak sie juz bedzie u jego schyłku ?   Nie ma ze boli . Jak zapraszają trzeba się badać, nic Ci sie nie stanie . Dziadek mojej synowej bada sie na co może,  bo płacił składki  I mu sie należy. Podejście ekonomiczne, ale dziadek ma sie dobrze i emeryturę jeszcze długo będzie pobieral.
12 lutego 2022 23:53 / 6 osobom podoba się ten post
Profilaktyka ważna rzecz u mnie w rodzinie były nowotwory więc regularnie robie wszystkie badania
13 lutego 2022 10:08 / 4 osobom podoba się ten post
I slusznie. Też badam się regularnie.
Jeszcze wzmianka o badaniu kału na krew utajoną. 
Jako badanie o wysokiej czułości i swoistości ma być wdrożone również jak kolonoskopia w szereg badań profilaktycznych. Dlatego chcą to zrobić , bo na kolonoskopię jako badanie inwazyjne jest mało chetnych. Natomiast oddanie 3 próbek stolca ( nie krwi ) inwazyjne nie jest . Oczywiście osoby z wykryta krwią w próbkach będą kierowane dodatkowo na kolonoskopie.
21 lutego 2022 21:58 / 7 osobom podoba się ten post
Hmm, nie wiem czy to powod do chwalenia sie, ale  wyslalam swoja aplikacje do szwajcarskiej firmy.Narazie jestem tylko ciekawa, jak to wyglada od strony organizacyjnej, jakie dlugie zlecenia no I musze podszkolic bardziej niemiecki I angielski. Pozyjemy, Zobaczymy. Do odwaznych to ja raczej nie naleze... 
21 lutego 2022 22:38 / 3 osobom podoba się ten post
Maluda

Hmm, nie wiem czy to powod do chwalenia sie, ale  wyslalam swoja aplikacje do szwajcarskiej firmy.Narazie jestem tylko ciekawa, jak to wyglada od strony organizacyjnej, jakie dlugie zlecenia no I musze podszkolic bardziej niemiecki I angielski. Pozyjemy, Zobaczymy. Do odwaznych to ja raczej nie naleze... 

Ależ tak, jak najbardziej masz powód żeby się pochwalić ?
A o szczegółach to coś więcej Damessa czy Konwalia mogłyby powiedzieć 
21 lutego 2022 22:44 / 3 osobom podoba się ten post
Gusia29

Ależ tak, jak najbardziej masz powód żeby się pochwalić ?
A o szczegółach to coś więcej Damessa czy Konwalia mogłyby powiedzieć 

Na pewno zwrócę się do Nich o poradę i wsparcie 
21 lutego 2022 22:52 / 1 osobie podoba się ten post
Maluda

Na pewno zwrócę się do Nich o poradę i wsparcie :-)

Trzymam kciuki ✊